dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie kominek z płaszczem wodnym

    WItam.

    Nadszedł moment na wybór kominka! U sprzedawców dowiedizałęm się by nie montować z płaszczem wodnym że to droga impreza itd. ale konkretów nie usłyszałem. Może ktoś ma taką instalację i powie przybliżony koszt budowy takiej instalacji. Mam 130m2 podłogówki + będzie gaz żona uparła się na kominek i już ! a ja chciałbym by te ciepło nie szło na mare w komin.

    Droga taka impreza?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    WItam.

    Nadszedł moment na wybór kominka! U sprzedawców dowiedizałęm się by nie montować z płaszczem wodnym że to droga impreza itd. ale konkretów nie usłyszałem. Może ktoś ma taką instalację i powie przybliżony koszt budowy takiej instalacji. Mam 130m2 podłogówki + będzie gaz żona uparła się na kominek i już ! a ja chciałbym by te ciepło nie szło na mare w komin.

    Droga taka impreza?
    Miałem to samo - żona się uparła, a ponieważ wizja przegrzanego salonu połączona z wyrzucaniem energii przez kominmi "kazała" mi ograniczyć te minusy, więc mam kominek z płaszczem i dzisiaj dziękuję żonie, że wtedy się uparła .
    Wtedy "dociągnąłem" też gaz i ... ani jednej zimy nie był praktycznie używany, Zawsze paliliśmy w kominku. Dzisiaj gazu nie mam, a CO + CWU realizuję w ten sposób, że weekendmi jest kominek, a w tygodniu PC, czyli tak 3+4.

    Jeżeli się zdecydujesz na podobne rozwiązanie, to z rzeczy wg mnie "must be":
    - klasa 5/eco design
    - tzw. szczelny/do rekuperacji
    - możliwość pracy w układzie zamkniętym
    - tzw. "komin na kominku" - system bezwyczystkowy
    - suche drewno (te w sprzedaży suche jest tylko z nazwy i większej ceny)

    I chyba tyle. Dawno to było, więc mogłem o czymś zapomnieć...
    Kilka lat temu cłość kosztowała mnie ok. 20tyś. z czego wkład ok.10, obudowa 5, reszta to komin, rurki, pompy, zawory, zabezpieczenia, etc. Obudowa robiona przez fachowca, resztę robiłem sam.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał firmer Zobacz post
    Miałem to samo - żona się uparła, a ponieważ wizja przegrzanego salonu połączona z wyrzucaniem energii przez kominmi "kazała" mi ograniczyć te minusy, więc mam kominek z płaszczem i dzisiaj dziękuję żonie, że wtedy się uparła .
    Jak masz system zabezpieczony, gdyby w czasie pelenia była awaria zasilania?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak masz system zabezpieczony, gdyby w czasie pelenia była awaria zasilania?
    lvl 1: UPS
    lvl 2: wężownica schładająca płaszcz (trzeba dopisać do "must be", bo zapomniałem)
    lvl 3: zawory ciśnieniowe

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedz. Drewno mam od siebie z działki brzoza ;/ ale 3 rok leży wiec suche teraz mam jakieś porównanie czyli około 25k trzeba liczyć

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    @fimer klasa 5/eco design co to dokładnie jest?

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    Ja ze szczecina jestem u nas jest dobra jakość powietrza

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    @fimer klasa 5/eco design co to dokładnie jest?
    Upraszczając - im wyższa klasa, tym czystsze spalanie. Z administracyjnego punktu widzenia - później zostanie zakazane.

    Rządzacym zabraknie energii do pomp ciepła, to będą talony na drewno rozdawać, żeby posiadacze kotłów na drewno i kominków odciążyli system, a drewno stanie się wspaniałym ekologicznym paliwem. Pismaki za $ wdrożą każdą narrację...

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    dzięki za aktywność
    A może polecisz piecyk godny uwagi

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał dymek153 Zobacz post
    dzięki za aktywność
    A może polecisz piecyk godny uwagi
    Ja mam Arysto i polecam, ale zajrzyj do wątku o kominkach i tam zadaj pytanie, bo moje doświadczenie sprowadza się do jednego kominka, i on byłby i tak mocowo raczej za duży do Twojego domu.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Prawdopodobnie sam w to już nie wierzysz...ale jeśli jeszcze tak, to poczekaj chwilkę....

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    A ja mam takie pytanie Jeśli kominek miałby współpracować z instalacją grzejnikową to czy w otwartym salonie z kuchnią (ok 35m2) byłby potrzebny jeszcze grzejnik?
    Czy można określić procentowo ile mocy jest odbierane na instalacje a ile "wychodzi" szybą?

  14. #14

    Domyślnie

    To już zależy od konstrukcji konkretnego wkładu, przede wszystkim powierzchni szyby i jej rodzaju. Generalnie od ok. 50 do mniej więcej 80% energii można puścić w wodę, przy czym ta wyższa wartość to raczej w lepszych wkładach. Ale z grzejnika tak czy inaczej bym nie rezygnował, bo sam kominek będzie ogrzewał tylko w trakcie palenia, pewnie z 3 godziny na dobę - a przez resztę czasu warto mieć możliwość dogrzania z kaloryfera by utrzymać temperaturę.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał fajnytoster Zobacz post
    To już zależy od konstrukcji konkretnego wkładu, przede wszystkim powierzchni szyby i jej rodzaju. Generalnie od ok. 50 do mniej więcej 80% energii można puścić w wodę, przy czym ta wyższa wartość to raczej w lepszych wkładach. Ale z grzejnika tak czy inaczej bym nie rezygnował, bo sam kominek będzie ogrzewał tylko w trakcie palenia, pewnie z 3 godziny na dobę - a przez resztę czasu warto mieć możliwość dogrzania z kaloryfera by utrzymać temperaturę.
    Dzięki wielkie. Na jeden miejsce napewno się znajdzie. Pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    I bufor, pamiętaj koniecznie o buforze. Zupełnie zmienia jakość i komfort palenia w kominku z płaszczem.

  17. #17

    Domyślnie

    Ja mam podobny układ kominek z płaszczem , bufor 1000l , piec gazowy , Wszystko działa bardzo dobrze , wkład 20 kw z tego jakieś 70 % na płaszcz. Lepiej by było gdyby jeszcze więcej mocy szło na płaszcz a mniej na szybę pomimo że mam otwarty salon z kuchnią , jakieś 70-80 m2 bardzo koszu przeszkleń to palenie przy dodatnich temperaturach nie ma sensu, rozpalam gdy jest na minusie za zewnątrz i to raczej popołudniami . Mój model kominka niedawno pojawił się z podwójną szybą gdyby wtedy była taka opcja to bym na pewno ją wybrał .

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał fajnytoster Zobacz post
    I bufor, pamiętaj koniecznie o buforze. Zupełnie zmienia jakość i komfort palenia w kominku z płaszczem.
    Bufor się przyda, po pierwsze łatwiej wtedy ekonomicznie spalić drewno z wysoką sprawnością, po drugie można rozłożyć czas przekazywania zgromadzonej energii do instalacji CO, co zapewni większy komfort termiczny w domu.

    Co do grzejnika w salonie, to bym go sobie odpuścił. Zakładam, że w salonie, w którym będzie kominek, masz również podłogówkę - w niej zgromadzi się sporo energi już podczas pracy kominka, a potem nadal niskotemperaturowo będziesz ją zasilał z bufora. Grzejnik nic nie pomoże, bo i tak przy temperaturze w buforze np.30*C, która jest wystarczająca dla dobrze zrobionej podłogówki, grzejnik będzie już praktycznie kawałkiem żelastwa wiszącego na ścianie.

    Kilka lat temu myślałem tak jak Ty... dzisiaj na dolnej kondygnacji pozostały mi trzy grzejniki - w garażu (zakręcony), we wiatrołapie (zakręcony) i w pokoju gościnnym, w którym z nieznanych sobie do dzisiaj przyczyn , nie zrobiłem podłogówki, Reszta grzejników zdemontowana leży na strychu. Ty nie musisz popełniać moich błędów

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Panowie ja nadal tereotyzuję jeśli chodzi o drugie źródła ciepła, próbuje brać pod uwagę różne wyjścia. Jednym ze źródeł będą 3 klimy, do których juz mam zrobione instalacje. Mam też już zainstalowaną jedną z dwóch szafek podtynkowych na rozdzielacze do podłogówki (można je zawsze wykorzystać do grzejników). To będzie domek rekreacyjny.
    Dlaczego pomyślałem o kominku z płaszczem? Bo za ścianą, przy której stałby kominek jest pomieszczenie gospodarcze więc sama instalacja też byłaby ułatwiona.
    Zapytałem o grzejniki bo napewno nie będę robił instalacji mieszanej. Jak grzejniki to wszedzie i to samo tyczy się podłogówki. Co do samej podłogówki. Gdyby to był dom mieszkalny na codzień to oczywiście bym się nie zastanawiał. Wiadomo, że grzejniki będą miały dużo krótszy czas reakcji a mam jeszcze czas na ustalenie ewentualnego miejsca ich powieszenia.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dymek153

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    S
    Posty
    112

    Domyślnie

    A ile może kosztować kompletna instalacja ? z 30000?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony