dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Lightbulb Symulator pracy fotowoltaiki z bateriami (lub bez), w Excelu

    Zrobiłem symulator pracy fotowoltaiki z bateriami. Symulator oblicza na każdą godzinę ładowanie, rozładowanie i stan baterii. Symulator można puścić na wyliczenie symulacji całego roku.
    Można także przygotować zestaw różnych parametrów i masowo obliczyć wynik symulatora dla wszystkich tych parametrów.

    Symulator do pobrania: https://www.gbbsoft.pl/!download/Gbb...Symulator.xlsm


    Zakładki:

    - Produkcja prądu2: tu są tablice rzeczywistej produkcji prądu (w kWh) co 3 dni przez cały rok (dla 12 miesięcy) pobrane ze strony pvmonitor.pl z pewnego punktu skierowanego na południa (15kWp)

    - Zużycie prądu: to należy (!) sobie stworzyć profile zużycia prądu co godzinę. Wpisane są 3 profile. Kolejne profile powinny być co 3 kolumny. Istotne są kolumny C, F, I, itd.

    - Taryfy: tu są wpisane ceny brutto zakupu prądu w różnych taryfach PGE. Jedna uwaga: symulator jest tak napisany, że jak się wskaże 3 taryfę (weekendową), to dla pierwszego dnia (czyli pierwszych 3 dni w miesiącu) używana jest taryfa 4 (czyli symulacja weekendu) a dla pozostałych dni taryfa 3. Wartość prądu (do porównania jest wyliczana wg taryfy 1, pierwszej ceny. Kolejne taryfy powinny być co 4 kolumn. Ważne są dane w kolumnach E, I, M, Q, U itd


    Sam symulator znajduje się w zakładce: "Symulator". Składa się z 3 części.

    Część górna: na górze można wpisać różne parametry, wtedy po środku program symuluje pracę fotowoltaiki przez kolejne 3 dni, zaczynając od pustych baterii.

    Parametry:
    A3 - po której godzinie produkcja ustaje (bo drzewa zasłaniają panele), domyślnie: 24 (czyli nigdy)
    C2 - moc paneli w kWp
    C3 - sprawność paneli w %
    C4 - miesiąc produkcji prądu (z zakładki "Produkcja prądu")
    C5 - dzień produkcji prądu (od 1 do 10, z zakładki "Produkcja prądu"). Wpisanie 0 powoduje pobranie średniej produkcji godzinowej ze miesiąca C4

    H3 - możliwość zwiększenia (>100%) i zmniejszenia (<100%) zużycia prądu względem wskazanego profilu w H4
    H4 - numer profilu zużycia z zakładki "Zużycie prądu"

    L2 - moc baterii w kWh
    L3 - sprawność baterii w % (90% oznacza, że wrzucenie 10kWh do baterii powoduje wzrost stanu baterii o 9kWh)
    L4 - maksymalne ładowanie w ciągu godziny baterii w kWh (jest wpisany wzór w zależności od L2 i L3)

    P2 - nr taryfy po której kupujemy prąd
    p3 - cena sprzedaży prądu. Wpisany jest wzór, w który można "0.5" zmienić na "0.8", aby uzyskać prawie stan obecny (dla taryfy nr 1).
    p4 - % podwyżki cen zakupu prądu w stosunku do wpisanej taryfy
    p5 - 0 albo 1. 1 oznacza, że ładujemy baterie między 13 a 15 z sieci na maksa. Dla taryfy 1 nawet wpisanie 1 nie powoduje ładowania.
    o6, p6 - od miesiąca, do miesiąca kiedy nie ładujemy baterii. Można wpisać 0 i 0 aby baterie z sieci ładowały się zawsze

    t3 - cena po jakiej wyceniamy prąd potrzebny domowi, aby wyliczyć zysk po wprowadzeniu fotowoltaiki.

    x2 - cena paneli za 1kWp
    x3 - cena baterii za 1kWh
    x4 - wielkość dofinansowania w PLN

    Najciekawsza oczywiście jest praca baterii w trzecim dniu, szczególnie, jak w nocy nie zużyjemy całych baterii.

    Część dolna lewa:
    To jest automat wyliczający sumarycznie dane w każdy miesiąc roku.
    W polach B41:B52 wpisujemy numer profilu zużycia, który w danym miesiącu ma być użyty (np: w lecie inny, w zimie inny)
    Następnie należy nacisnąć przycisk "Pobierz" (lewy). Program wtedy dla każdego miesiąca zasymuluje dni od 1 do 10 i zsumuje dane, które wpisze w tabelkę.

    Część dolna prawa:
    To jest automat, który wpisze parametry z żółtych pól na górę i uruchomi poprzedni automat, aby wyliczył dane dla całego roku. Następnie 4 wyniki wpisze do tabeli.
    I tak przejdzie całą tabelę, aż w kolumnie Q nie będzie już wpisanej żadnej liczby (czyli można dopisywać kolejne zestawy parametrów w dół tabeli, oby tylko nie robić pustych wierszy). Dodatkowo można w kolumnie P wpisać x, aby automat nie przeliczał ponownie danego wiersze. Automaty opuści wszystkie wiersze, w których w kolumnie P jest "x".


    PS. Oczywiście nie odpowiadam, za działanie tego symulatora. Każdy go używa na własną odpowiedzialność.


    Ostatnio edytowane przez gb987t ; 11-12-2021 o 14:02

  2. #2

    Domyślnie

    Dodałem możliwość określania % pojemności baterii dla każdego miesiąca w roku.

  3. #3

    Domyślnie

    Uaktualniłem taryfy z cenami obowiązującymi od 1 kwietnia 2022 (PGE, 23% VAT)

  4. #4

    Domyślnie

    Super... odzew taki że aż forum nie wyrabia. Nie potrzebuję symulatora aby wiedzieć że 1 kwietnia 22 to yebnie z magazynem czy bez niego.
    Możesz zrobić symulator wzrostu naszych wypłat w stosunku do inflacji, zakładając że w czerwcu przyszłego roku inflacja będzie wynosić 8,7% (wg. NBP) a realnie będzie 2 razy większa. Dzięki.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #5

    Domyślnie

    A tu się z tobą nie zgodzę. W moim wypadku wyszło, że mam zwrot z inwestycji na poziomie 7 lat, co napawa mnie optymizmem.
    Właśnie dzięki symulatorowi nie porzuciłem tematu...

    Oczywiście wszystko zależy od cen fotowoltaiki i akumulatorów.
    Najwięcej się zarabia na ładowaniu akumulatorów nocą i zużywaniu prądu w dzień.
    Jak to zlikwidują, to będzie kicha...
    Ostatnio edytowane przez gb987t ; 30-12-2021 o 11:59

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Możesz zrobić symulator wzrostu naszych wypłat w stosunku do inflacji, zakładając że w czerwcu przyszłego roku inflacja będzie wynosić 8,7% (wg. NBP) a realnie będzie 2 razy większa. Dzięki.
    To zupełnie inna dziedzina. Nie zniechęcaj. Odzewu nie ma, ale pobrania były. Wiem, bo sam skorzystałem... Idę o zakład, że Ty również

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał gbbsoft Zobacz post
    A tu się z tobą nie zgodzę. W moim wypadku wyszło, że mam zwrot z inwestycji na poziomie 7 lat, co napawa mnie optymizmem.
    Tak pamiętam... jak dziś ponad 6 lat temu 27 października moja instalacja już pracowała. Te ceny falowników przez ten czas już się dawno zmieniły. Nie potrzebowałem symulatora w xls. aby wiedzieć że to ma sens. A Ty liczysz zwrot na poziomie 7 lat w moim i innych przypadku już dawno wydatek się zwrócił.

    @niedowowiarek nawet nie pobrałem, i xls`a nawet nie mam na komputerze, przez 15 lat w korpo nie oglądałem niczego innego.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    @niedowowiarek nawet nie pobrałem, i xls`a nawet nie mam na komputerze, przez 15 lat w korpo nie oglądałem niczego innego.
    No to mogło Ci się przejeść

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    No to mogło Ci się przejeść
    Tak skutecznie przekonano mnie że praca się nie opłaca, za bardzo ryje beret, za dużo przy tym spożywa się różnych substancji.Piątkowy "reset" przeciągał się do późnej soboty ale nawet przy bardzo intensywnym życiu na koniec miesiąca sporo forsy zostawało na koncie a konto oszczędnościowe to był taki backup na kolejne lata. Miło się wspomina te czasy... piątki można było w dżinsach i koszuli przyjść do roboty, kupno samochodu za 50k zł było jak splunięcie. Ciężko to było tylko kupić 100m w mieszkanie z garażem za 480k zł za gotówkę na Warszawskim Ursynowie.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  10. #10

    Domyślnie

    Plik został pobrany z ponad 50 adresów IP.

  11. #11

    Domyślnie

    A czy ja mówię że źle że został pobrany 50 razy. Można też sprawdzić każdy IP z koleji i napisać że te 50 adresów IP które reprezentują squidy za którymi są tysiące użytkowników. A plik został "skeszowany" na lokalnym dysku i użytkownicy pobierali go nie wchodząc na www.
    Umówmy się czas na instalowanie PV mija i jest to ostatnia prosta, kto miał PV zainstalował lub płaci więcej za stare warunki.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony