dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Ściana fundamentowa trójwarstwowa - wątpliwości

    Chciałbym prosić o poradę lub wskazówki w sprawie problemu przed jakim stoję. Dom kupiony kilka lat temu, w stanie surowym, obecnie będę na wiosnę robił elewacje. W środku pracę wykończeniowe.
    Posiadam ścianę fundamentowa trójwarstwowa, tzn ławy fundamentowe szalowane zalane, na nich pustaki szalunkowe dwa rzędy, pomiędzy nimi styropian 10cm. Cztery rzędy pustaków na wysokość. Z zewnątrz pustaki nie są pokryte żadna izolacja przeciwwilgociową, jedynie okryte folia kubełkową. Na tych pustakach poziomo podwójna warstwa papy i ściana trójwarstwowa z pustaka max, pomiędzy pustakiem styropian 10cm. Koniec ściany fundamentowej powyżej poziomu gruntu, poziom zero w domu również powyżej poziomu gruntu. Na chudziaka zagruntowane siplast primerem, potem papa icopal do użytku wewnętrznego zgrzana z izolacją poziomą oraz zgrzana ze sobą, bez zgrzewania do podłoża.
    Grunt wokół domu żółty piasek, zero gliny itp. Poziom wody około 1.5-2m
    Na elewacje planowany styropian 10-15cm.
    Spotkałem się z różnymi opiniami od kilku "specow" od dociepleń odnośnie ocieplenia fundamentów:
    - odkopać fundamenty, odczyscic i dac styrodur pionowo, na to w ziemię folia kubełkowa do ochrony styroduru do poziomu gruntu, powyżej gruntu siatka i klej pod przyszły cokół. Z tego co udało mi się sprawdzić, to płyta styroduru i tak nie sięgnie do samego dołu ławy fundamentowej. Bo licząc od poziomu startu murowania ścian z pustaka, do samego dołu ławy jest około 150cm.
    - odkopać i dac tańszy niż styrodur styropian fundamentowy, dalej analogicznie jak wyżej.
    - nic nie robić odnośnie docieplenia z zewnątrz, start listwa startową styropianem od poziomu gruntu,poniżej na bloczki siatka i klej.

    Jakie są wasze opinie?
    Oczywiście, ceny styroduru nie zachęcają teraz i pewnie w przyszłość do jego kupna ale wolałbym uniknąć sytuacji że za kilka kilkanaście lat trzeba to będzie jednak zrobic. Obecnie działka jest pusta, nie ma kostki, trawników itp. Więc spokojnie można odkopać tyle ile trzeba, dać styrodur, folie itd. Myślę że sam spokojnie dałbym radę to zrobić , oczywiście poza koparką. Pytanie tylko na ile jest to niezbędne.
    Dziękuję za wskazówki i jeśli coś niezbyt zrozumiale napisałem to mogę wyjaśnić.

  2. #2

    Domyślnie

    Jak nie przeszkadza ci że uskok z elewacji do cokołu będzie 15 cm to nic nie dajesz. Odkop tylko oczyść 0.5 m pod gruntem i połóż izolację mineralną. Jak nie chcesz mieć uskoku to dajesz analogicznie pas cokołowy ze styroduru lub aqua.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony