dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Vitodens 050-W tryb letni Eko

  1. #1

    Domyślnie Vitodens 050-W tryb letni Eko

    Witam.
    Mam następujący problem: wczoraj wieczorem kocioł sam z siebie, po 3 miesiącach poprawnego działania, przeszedł w tryb letni Eko. Nie wiedziałem, że w ogóle mam coś takiego ustawione. Wczoraj też ściągnąłem aplikację ViCare i to na niej zauważyłem komunikat o tym trybie. Dzisiaj rano dom był już zimny, kocioł nie pracował. Ktoś wie, jak wyłączyć ten tryb tak żeby już się więcej nie włączał? Rano kocioł zaczął dogrzewać dom, ale po jakichś 10 minutach znowu przeszedł na grzanie tylko CWU. Jakieś pomysły skąd taka nagła zmiana? Obawiam się, że teraz w każdej chwili może sobie przestać grzać, mimo że na dworze minusowe temperatury. W tej chwili cały czas jest w trybie letnim, a dom powoli się wychładza...

  2. #2

    Domyślnie

    Na infolinii dostałem informację, że przez weekend były prowadzone jakieś prace aktualizacyjne. Zastanawiam się czy jakaś aktualizacja nie spowodowała problemów z kotłem. Można jakoś nową 050-W zresetować do ustawień fabrycznych?

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Okopowy Zobacz post
    Witam.
    Mam następujący problem: wczoraj wieczorem kocioł sam z siebie, po 3 miesiącach poprawnego działania, przeszedł w tryb letni Eko. Nie wiedziałem, że w ogóle mam coś takiego ustawione. Wczoraj też ściągnąłem aplikację ViCare i to na niej zauważyłem komunikat o tym trybie. Dzisiaj rano dom był już zimny, kocioł nie pracował. Ktoś wie, jak wyłączyć ten tryb tak żeby już się więcej nie włączał? Rano kocioł zaczął dogrzewać dom, ale po jakichś 10 minutach znowu przeszedł na grzanie tylko CWU. Jakieś pomysły skąd taka nagła zmiana? Obawiam się, że teraz w każdej chwili może sobie przestać grzać, mimo że na dworze minusowe temperatury. W tej chwili cały czas jest w trybie letnim, a dom powoli się wychładza...
    prosze pisać w jednym watku a nie wstawiac pytanie w kilku.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #4

    Domyślnie

    Przepraszam bardzo, to mój pierwszy i jedyny wątek, więc nie wiem o co chodzi z tymi kilkoma? Jeżeli jest gdzieś taki temat to prosiłbym o link lub ewentualne rozwiązanie powyższego problemu.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    przepraszam, moja wina. W kilku atkach klient napisal ten sam tekst o trybie ECO.
    Prosze o kontakt z serwisempod nr 0 801 0 801 24 niech sprawdzą urządzenie.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  6. #6

    Domyślnie

    Bez złośliwości na święta, ale pociągnę ten temat trybu Eco, bo niestety tego też nie znalazłem w instrukcji obłsugi do 100-W (ani tej użytkownika ani tej "serwisowej".\
    Czy istnieje miejsce gdzie ten mechanizm przejścia w tryb letni Eco jest wyjaśniony i czy jest możliwość wyłączenia w kotle możliwości przejścia w ten tryb?

    Przejrzałem oba dokumenty pod kątem "Eco" i niestety nic nie znalazłem. Być może jest jakieś inne tłumaczenie tego trybu lub ... niestety brakuje tej informacji
    Dokumenty które przeglądałem to:

    https://static.viessmann.com/resourc...e-fit&view=Fit
    https://static.viessmann.com/resourc...e-fit&view=Fit

    Z mojej obserwacji wynika że tryb aktywuje się gdy temp na regulatorze pokojowym przekroczy temp zadaną o ponad 1' ... niestety tryb gdy już się załączy to do "samoistnego wyłączenia" czeka aż temp opadnie o 1' od zadanej czyli 19.
    Czyli jeśli mamy zadaną 20 -> temp rośnie w pomieszczeniu do 21.1 (powiedzmy od kominka) -> tryb się uruchamia
    Żeby tryb się wyłączył nie wystarczy (przynajmniej w moim przypadku) by temp spadła do 20 - tryb wyłączy się automatycznie gdy temperatura spadnie dopiero do 19 (albo nawet 18,9)

    Pytanie czy moje obserwacje pokrywają się zaimplementowanym algorytmem - czy to może kwestia indywidualnej konfiguracji ?
    Ostatnio edytowane przez tygrysio ; 20-12-2021 o 22:11

  7. #7

    Domyślnie

    Faktycznie instrukcje w tym zakresie są bardzo ubogie. To, czego udało mi się gdzieś bokami dowiedzieć o owym trybie, to że dotyczy podgrzewania CWU, chociaż nie wiem ile w tym prawdy

    Co do mojego problemu i jego rozwiązania (może komuś się przyda): winnym sytuacji okazał się...sterownik Tech I-3 Plus, a dokładnie jeden z przekaźników. Zepsuł się i przestał podawać do kotła informację "grzej". Kocioł bez tej informacji nie grzał, tj. przechodził w tryb eko i nie pracował. Po odłączeniu sterownika i zwykłym zwarciu przewodów zaczynało się grzanie.

    Czyli problem po części z winy zewnętrznego urządzenia, ale mimo wszystko: trudno mi było znaleźć informację o tym trybie w instrukcjach kotła. Gdyby była jakaś specyfika tego trybu, jakieś chociaż szczątkowe informacje - może udałoby się szybciej zlokalizować problem.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    tryb ECO występuje w kotłac 2-u funkcyjnych i dotyczy cwu (zielony listek na wyświetlaczu).
    najlepiej tryb ECO widać w lecie:
    gdy jest włączony tryb ECO kocioł jest zimny, odkręcamy kran z ciepłą wodą, kociol widzi przepływ i rozpoczyna proces uruchomienia palnika, po odpaleniu planika następuje wzrost temperatury na wymienniku głównym, podgrzana woda instalcjyjna udaje sie do wymiennika cwu gdzie podgrzewa kranówkę. Zanim kocioł na wyjściu ciepłej wody osiągnie wymagany parametr mija zatem kilka dobrych sekund. Oczywiście w tym czasie do krany płynęła woda niepodgrzana, zatem myliśmy rece w zimnej wodzie.
    w przypadku wyłączonego trybu ECO nawet w przypadku braku poboru ciepła kocioł sie załącza i wygrzewa oba wymienniki, dzieki temu po od kreceniu kranu od razu z kotła wypływa ciepła woda. Oczywiście nastąpi wahnięcie temperatury (spadek podczas uruchamiania palnika) ale to i tak lepiej niż zimna w przypadku trybu eco.

    w niektórych dokumentacjach trybem eco nazywają tez tryb oszczędny co
    Ostatnio edytowane przez redox7 ; 20-12-2021 o 20:58

  9. #9

    Domyślnie

    Tyle że ... nie do końca to prawda. Mam kocioł jednofunkcyjny plus zasobnik i wchodzi w taki tryb. Więc albo mówimy o innym trybie Eco albo w ogóle o innym kotle i sterowniku.

    U mnie wygląda to tak jak na załączonym obrazku (i na temat tej opcji w instrukcjach do 100-W nie znajduje żadnych wzmianek - a instalator że tak powiem ... tłumaczy pokrętnie i wymijająco, coś o zatrzymaniu pompy obiegowej w tym trybie i odłączeniu zasilania CO - ale nie znajduje to potwierdzenia gdy sprawdzam w parametrach kotła, gdyż pompa działa i zasilanie CO jest obecne.

    Uprzedzając pytanie kocioł pracuje ze sterowanie pogodowym (obecnie wpływ czujnika pokojowego jest wyłączony czyli parametr B9 jest ustawiony na 4) ale gdy wpływ regulatora pokojowego jest ustawiony na włączony (czyli B9 na 7) sytuacja jest identyczna.

    Reasumując Co to, po co to, jak to działa, jak to Ew wyłączyć ?
    PS. W instrukcji do Vitotrola 200-E też nic ciekawego nie znalazłem

    https://static.viessmann.com/resourc...e-fit&view=Fit
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1635.jpg
Wyświetleń:	94
Rozmiar:	81,4 KB
ID:	458386  
    Ostatnio edytowane przez tygrysio ; 21-12-2021 o 06:52

  10. #10

    Domyślnie

    Ja też uważam, że w tej kwestii coś tu jest pomieszane i niejasne. Wiem o trybie Eco (zielony listek) - i ten tryb mogę swobodnie włączyć i wyłączyć i listek albo się pojawia albo nie.

    Ale ten tryb, który ostatnio się załączył nie był w żaden sposób komunikowany na wyświetlaczu kotła - żadnej informacji, żadnej ikonki, nic. Po prostu piec nie grzał (brak płomienia na wyświetlaczu). Skąd zatem wiem, że jakiś tryb eko był? Ano z aplikacji, którą zainstalowałem 5 godzin wcześniej. Gdyby nie to, dalej bym nie wiedział co się dzieje z moim kotłem. I tutaj widzę problem i pole do poprawy: komunikacja użytkownikowi takich sytuacji. Bo przecież aplikacja nie jest wymagana, to opcja. A skoro nie ma wymagań, aby każdy miał aplikację (nawet smartfona przecież nie muszę mieć), to kocioł powinien informować: "hej, jestem w trybie eko! Zrób coś albo marznij".

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony