dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    PedroJot

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Mazowsze / Pomorze
    Posty
    4

    Question Mieszkanie wakacyjne - jaki system? Instalator do polecenia?

    Cześć! Jestem miesiąc przed generalnym remontem wakacyjnego mieszkania na Pomorzu, i chciałbym je usmartowic. Mieszkanie wakacyjne tj używane głownie latem plus czasowo w dłuższe weekendy. Budynek 20 lat, klasyczna instalacja elektryczna. Drogie ogrzewanie elektryczne rezystancyjne, prąd to jedyne źródło ciepła.

    Chciałbym je zintegrować wspólnym zarzadzaniem:
    - klimatyzacja jako główne ogrzewanie
    - ogrzewanie rezystancyjne - podłogi lub grzejniki - awaryjne, głownie funkcja przeciwzamarzaniowa
    - okna z kontaktronami (alarmu jako takiego nie planuje)
    - okno połaciową z czujnikie, zamknięcia lub elektryczny siłownik
    - przeróbki oświetlenia - możliwe wręcz dowolne, będzie burzenie ścian itp
    - siłownik do zaworu wody
    - drzwi ze smart zamkiem

    Najważniejsze funkcje?
    - wyjazd na długo: zamknięcie zaworu wody, test/zamknięcie okien, zgaszenie świateł, zaprogramowanie ogrzewania na 8-10 stopni
    - przygotowanie na przyjazd: ogrzewanie 18-20
    - przyjazd: woda, ogrzewanie/chłodzenie, światło ma działać itp

    Podejrzewam, ze grenton czy lexone sobie poradzą z bardzo prostymi oczekiwaniami, to wykładam się na kompatybilności i wyborze zaworu wody i klimatyzacji z grzaniem 8-10 stopni, łatwej do wysterowania. Czy możecie tu polecić sprawdzone rozwiązania?

    Jesli możecie polecić instalatora z Pomorza (Wladyslawowo, Puck, Półwysep) - śmiało proszę na priv. Póki co zgłosiłem się do poleconego przez producenta, niestety odzewu nie widzę
    Ostatnio edytowane przez PedroJot ; 17-12-2021 o 22:31

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    Loxone (nie Lexone) poradzi sobie z każdym zaworem wody, bo to jest urządzenie wykonawcze sterowane przekaźnikiem.
    Ze sterowaniem klimatyzacją i innym rzeczami które wymieniłeś też poradzi sobie bez problemu.
    W tym zastosowaniu największą zaletę upatruję w naprawdę mądrym zarządzaniu ogrzewaniem/chłodzeniem, dzięki wbudowanemu kontrolerowi PID z logiką rozmytą. System się automatycznie uczy bezwładności temperaturowej w górę i w dół, dzięki czemu osiąga założoną temperaturę komfortu dokładnie na ustaloną godzinę.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    PedroJot

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Mazowsze / Pomorze
    Posty
    4

    Domyślnie

    Tomku, dziękuję za podpowiedzi. Widzę że jesteś użytkownikiem i fanem Loxone. Mnie w tym systemie odstraszają dwie rzeczy:
    - cena (zakupu i utrzymania - konieczne są subskrypcje)
    - standard bezprzewodowy. Niestety "proprietary". Wolałbym zigzbee czy z-wave
    Mimo to poważnie rozważam i liczę, że wykonawca, z którym złapałem kontakt, przekona mnie. Wydaje się że wybór jest między Loxone i Grenton. Amplio byłby może i ciekawy, ale schowanie całości wiedzy dla partnerów-instalatorów nie jest dobrym pomysłem. To powoduje, że jak ktoś chce dotykać sam, to kończy na Tuya

    Pytanie do do klimatyzacji i ogrzewania: na ile ma sens integracja poprzez moduły wifi z Daikinem (czyli poprzez API jak rozumiem), a na ile modbus? Ten ostatni jest dostępny w każdym (multi)splicie. ROzumiem, że przy integracji całą logikę przejmuje automatyka, a jednostki fancoil stają się wykonawcze? W tradycyjnej instalacji to jednostka pokojowa mierzy temperatury, ustawia prędkości wentylatorów itp.

    Czy następujący scenariusz jest do wykonania:
    - ustawiam klimę na tryb grzania, na temperaturę zimową typu 10 stopni
    - jeśli temperatura spada poniżej 8, uruchamiane są grzejniki/podłoga elektryczna
    ?
    Klimatyzacja grzać będzie taniej, ale zakładam że nie będzie na 100% niezawodna. Także bardzo duży mróz może ją unieruchomić, wówczas rezystancyjne konwektory czy podłoga ma zapewnić dodatnią temperaturę i kontrolować wilgotność.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    Cytat Napisał PedroJot Zobacz post
    Tomku, dziękuję za podpowiedzi. Widzę że jesteś użytkownikiem i fanem Loxone. Mnie w tym systemie odstraszają dwie rzeczy:
    - cena (zakupu i utrzymania - konieczne są subskrypcje)
    - standard bezprzewodowy. Niestety "proprietary". Wolałbym zigzbee czy z-wave
    Mimo to poważnie rozważam i liczę, że wykonawca, z którym złapałem kontakt, przekona mnie. Wydaje się że wybór jest między Loxone i Grenton. Amplio byłby może i ciekawy, ale schowanie całości wiedzy dla partnerów-instalatorów nie jest dobrym pomysłem. To powoduje, że jak ktoś chce dotykać sam, to kończy na Tuya
    Ja nie korzystam z żadnych subskrypcji, więc z pewnością nie są konieczne Serwis pogodowy mam dostarczany za darmo przez LoxBerry Weather Plugin, a Caller Service mam zrobiony z wykorzystaniem praktycznie darmowego Twilio.

    Jeśli chodzi koszty, to wg mnie ceny podstawowych komponentów Loxone (Miniserver, AirBase, Modbus Ext, itd) nie odbiegają jakoś drastycznie od rynkowych. A wartość, jaką wnosi Miniserver wraz ze swoimi możliwościami, integracjami i łatwością zarządzania, jest ogromna.

    Niektóre akcesoria Loxone rzeczywiście tanie nie są, ale nie trzeba ich przecież kupować. Na podstawie swoich własnych doświadczeń uważam, że choć nietanie, są one mimo wszystko warte każdej złotówki. Np.:
    • panel NFC Code - cena ok. 1000 zł, ale jak chcesz ładną klawiaturę kodową z obsługą bezpiecznych chipów Mifare, to nic lepszego ani tańszego nie znajdziesz
    • lampko-budzik Nightlight za ok. 1000 zł - niby cena kosmos jak na gadżet przyłóżkowy, ale ma Toucha i jest to bardzo praktyczne
    • Touch Surface - podobnie - unikalne i b. praktyczne rozwiązanie
    • Audioserver - cena ok. 2350 zł, ale zintegrowany Spotify, TuneIn, AirPlay, TTSy, dzwonki, alarmy, dystrybucja głosu, itd.
    To tylko kilka przykładów świetnych produktów, których u innych producentów nawet nie będziesz miał szansy kupić, bo czegoś takiego w ofercie nie mają.

    Odnośnie bezprzewodówki - za pomocą LoxBerry możesz użyć z Loxone praktycznie każdy osprzęt bezprzewodowy. Ja mam u siebie m.in. 70+ akcesoriów Zigbee i 60+ akcesoriów Wifi. Wcześniej miałem też ponad 20 urządzeń Z-wave, ale w celu uproszczenia instalacji zamieniłem je na Shelly. Tak aktualnie wygląda moja instalacja:



    Fizycznie wszystko mieści się w małej szafce 3x18 modułów. I oczywiście wszystko obsługiwane jest z poziomu jednej apki - Loxone.

    Trzeba jednak pamiętać, że takich integracji jak wyżej np. z użyciem RPi, instalator Loxone Ci nie zrobi - trzeba to zrobić samodzielnie. Ale jak widać system jest bardzo otwarty i da się zintegrować praktycznie wszystko. Powszechny w internetach lęk przed zamknięciem się w technologii "proprietary" jest tu w mojej ocenie zupełnie nieuzasadniony.

    Inna sprawa, że rozwiązania Loxone (Tree oraz Air) są absolutnie zajebiste, a przez to mega kuszące. Gdybym robił taką instalację ponownie, to pewnie kupiłbym znacznie więcej akcesoriów Loxone Air, bo są one najmniej problematycznie z ponad setki innych akcesoriów bezprzewodowych, które posiadam. Mówię z praktyki, po ~3 latach użytkowania systemu.

    Cytat Napisał PedroJot Zobacz post
    Pytanie do do klimatyzacji i ogrzewania: na ile ma sens integracja poprzez moduły wifi z Daikinem (czyli poprzez API jak rozumiem), a na ile modbus? Ten ostatni jest dostępny w każdym (multi)splicie. ROzumiem, że przy integracji całą logikę przejmuje automatyka, a jednostki fancoil stają się wykonawcze? W tradycyjnej instalacji to jednostka pokojowa mierzy temperatury, ustawia prędkości wentylatorów itp.

    Czy następujący scenariusz jest do wykonania:
    - ustawiam klimę na tryb grzania, na temperaturę zimową typu 10 stopni
    - jeśli temperatura spada poniżej 8, uruchamiane są grzejniki/podłoga elektryczna
    ?
    Klimatyzacja grzać będzie taniej, ale zakładam że nie będzie na 100% niezawodna. Także bardzo duży mróz może ją unieruchomić, wówczas rezystancyjne konwektory czy podłoga ma zapewnić dodatnią temperaturę i kontrolować wilgotność.
    Mam Daikina zintegrowanego po Wifi, ale gdybym miał doprowadzony kabel, to wolałbym cokolwiek z interfejsem Modbus. Kabel jest zawsze bardziej niezawodny. Natomiast z punktu widzenia sterowania, sposób komunikacji z klimatyzatorem nie ma żadnego znaczenia. W obu przypadkach logikę przejmuje automatyka, tj. Miniserver (a konkretnie blok "inteligentny kontroler pomieszczeniowy"). Żałuję, że nie wiedziałem o tym na etapie zakupu klimatyzatora, bo kupiłbym dużo tańszy model. Kupiłem Emurę i 80% jej bajerów nie wykorzystuje..

    Scenariusz który opisałeś jest łatwy do zrealizowania, a właściwie to nic nie trzeba "realizować" tylko skonfigurować odpowiednio w/w blok logiczny. Temperaturę przeciwzamrożeniową (minimalną, do jakiej może spać temp pomieszczenia gdy dom jest pusty) ustawić na 10 stopni i poustawiać odpowiednie priorytety dostępnym źródłom ciepła. Loxone będzie je używał od najtańszych do najdroższych tak, aby utrzymać określoną temperaturę. Chociaż nie sądzę, aby przy obecnych lekkich zimach w ogóle wystąpiła konieczność grzania, aby utrzymać w mieszkaniu >10 st. Ja mam ustawiony freeze-protection na 5 st., ale nawet podczas miesięcznego wyjazdu w zimie, temperatura nigdy nie spadła mi poniżej kilkunastu stopni.

    Ostatnio edytowane przez TomekWaw ; 23-12-2021 o 01:21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony