dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Licznik dwukierunkowy

    Cześć
    Pytanie do użytkowników bo ja dopiero zaczynam z panelami i jestem zielony trochę.
    Wymieniony licznik na dwukierunkowy Gama 300, uruchomiona fotowoltaika, nową umowe kompleksową otrzymałem, dystrybutor PGE.
    Nie bardzo rozumiem jak robić odczyty z licznika, wszędzie jest napisane, energia pobrana jest pod kodem 1.8.0 a energia wysłana do sieci pod kodem 2.8.0.
    Jak "przewijam" wszystkie kody z licznika to nie mam tych kodów 1.8.0 i 2.8.0.
    Odczyt energi pobranej mam pod kodem 15.8.0 ale nie mam pojęcia jak odczytać energię wysłaną do sieci,
    Ktoś pomoże rozwikłać zagadkę ?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    Wygląda na to , że 15.8.0 to energia pobrana i oddana razem , może zły licznik zamontowali albo muszą przeprogramować.
    https://onemeter.com/docs/pl/device/obis/
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Dzięki CityMatic, na pierwszym filmiku gość ma identyczny licznik (i to jest licznik trójfazowy) jak ja - typ G3M 144, trochę krótki filmik ale jeżeli kod 15.8.1 pokazywałby energię pobraną a kod 15.8.2 oddaną to byłoby ok, muszę przyobserwować. Ale z drugiej strony trochę nieścisłość, gość mówi, ze licznik jednotaryfowy a w liczniku ma G12 (taryfa dwustrefowa). Ja mam G11 i instalację trójfazową
    Na drugim filmiku jest licznik z innym oznaczeniem typu - G3B 144 i ja nie mam takiej sekwencji kodów jak na filmiku, niestety.
    Ostatnio edytowane przez Marbar69 ; 17-12-2021 o 19:55 Powód: błędzik

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marbar69 Zobacz post
    Dzięki CityMatic, na pierwszym filmiku gość ma identyczny licznik (i to jest licznik trójfazowy) jak ja - typ G3M 144, trochę krótki filmik ale jeżeli kod 15.8.1 pokazywałby energię pobraną a kod 15.8.2 oddaną to byłoby ok, muszę przyobserwować. Ale z drugiej strony trochę nieścisłość, gość mówi, ze licznik jednotaryfowy a w liczniku ma G12 (taryfa dwustrefowa). Ja mam G11 i instalację trójfazową
    Na drugim filmiku jest licznik z innym oznaczeniem typu - G3B 144 i ja nie mam takiej sekwencji kodów jak na filmiku, niestety.
    Ja mam podlicznik tylko, że firmy Pafal z kodami 15.8.0 to zużycie całość, 15.8.1 zużycie w taryfie 1 i 15.8.2 zużycie w taryfie 2.
    Nie chce mi się wierzyć, że w Twoim 15.8.2 to eneggia oddana.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Ja mam podlicznik tylko, że firmy Pafal z kodami 15.8.0 to zużycie całość, 15.8.1 zużycie w taryfie 1 i 15.8.2 zużycie w taryfie 2.
    Nie chce mi się wierzyć, że w Twoim 15.8.2 to eneggia oddana.
    Już sprawdziłem dziś co nieco. Wyłaczyłem na godzinę kompletnie wszystko w domu. Fotowoltaika pracowała, wyprodukowała około 0,7 kWh, Licznik 15.8.0 i 15.8.1 to zliczył a na 15.8.2 pusto. Strzałki +P i -P na liczniku są, jak wszystko było wyłączone była strzałka -P, po włączeniu wszystkich odbiorników pojawiła się strzałka +P. Czyli dalej jestem w koziej d...e. Jak dostać się do kodów 1.8.0 i 2.8.0 nie mam zielonego pojęcia.
    Może jeszcze jakieś sugestie ?
    Ostatnio edytowane przez Marbar69 ; 19-12-2021 o 12:36 Powód: .

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Jedynie co mi przychodzi do głowy to zapytać PGE. Może wymienili Ci licznik, ale jest źle zaprogramowany.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Jedynie co mi przychodzi do głowy to zapytać PGE. Może wymienili Ci licznik, ale jest źle zaprogramowany.
    No tak będę to reklamował bo gdziebym nie czytał i czego bym nie oglądał to kody 1.8.0 i 2.8.0 powinny być a kod 15.8.0 jest prawdopodobnie zsumowaną ilością pobraną na dom i wyprodukowaną przez falownik. Wygląda to tak jakbym podłaczył sobie ot tak fotowoltaikę i miał płacić za prąd zużyty i wyprodukowany.
    Trochę internetu przewaliłem i nie spotkałem takiego przypadku a liczniki Gama 300 są raczej powszechne.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Kod 1.8.0 - Energia czynna pobrana A+ , suma
    Kod 15.8.0 - Energia czynna pobrana |A| , suma
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10

    Domyślnie

    Licznik działa już poprawnie, reklamowałem w PGE.
    Okazało się, ze był źle zaprogramowany. Po przeprogramowaniu licznik wyświetla to co trzeba dla posiadacza PV.
    Teraz licznik pokazuje energię pobieraną, energię wysłaną a ponadto takie przydatne parametry jak pobierana sumaryczna moc chwilowa, napięcia na poszczególnych fazach, natężenie prądu na poszczególnych fazach i masę innych raczej mniej potrzebnych dla mnie parametrów (tak mi się przynajmniej wydaje).
    Pozostaje mi jeszcze sprawdzić jak przebiega bilansowanie międzyfazowe ale do tego potrzeba dłuższego dnia i więcej słoneczka.
    Mam nadzieję, że bilansowanie jest wektorowe.
    Tak więc zaczynam na serio zabawę z fotowoltaiką .
    Ostatnio edytowane przez Marbar69 ; 30-12-2021 o 20:29 Powód: .

  11. #11

    Domyślnie

    Z innej beczki, ale o liczniku dwukierunkowym.
    Pytanie: dlaczego zamontowano mi licznik, w którym wartość kodu 1.8.0 nie była wyzerowana? Wskazywała na ok. 1400 kWh.
    Na 'kwicie' który otrzymałem od montadorów do podpisania była uwzględniona.

    Czy to licznik z odzysku, czyli felerny, czy może na siłę szukam teorii spiskowych?

    Miał ktoś z taką sytuacją do czynienia u siebie?

    ps Pojutrze wybieram się do ZE, ale pytam tutaj, bo forumowiczom jakoś bardziej ufam

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Szukasz teorii spiskowej, nic dziwnego i niepożądanego. Skoro zużycie jest uwzględnione nie masz się czym przejmować.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał tenobcy Zobacz post
    Z innej beczki, ale o liczniku dwukierunkowym.
    Pytanie: dlaczego zamontowano mi licznik, w którym wartość kodu 1.8.0 nie była wyzerowana? Wskazywała na ok. 1400 kWh.
    Na 'kwicie' który otrzymałem od montadorów do podpisania była uwzględniona.

    Czy to licznik z odzysku, czyli felerny, czy może na siłę szukam teorii spiskowych?

    Miał ktoś z taką sytuacją do czynienia u siebie?

    ps Pojutrze wybieram się do ZE, ale pytam tutaj, bo forumowiczom jakoś bardziej ufam
    Ja jestem w Tauron, ale również zamontowano mi używany licznik.
    U mnie były wartości 1.8.0 - 4199 kWh a na produkcji 2.8.0 - 5424 kWh

    ale wartości zostały uwzględnione. Trochę mi to na początku zaburzało poczucie estetyki w obliczeniach bo nie startowałem od zera ale już mi to wisi bo wszystko działa jak należy. No może poza bilansowaniem.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marbar69 Zobacz post
    Licznik działa już poprawnie, reklamowałem w PGE.
    Okazało się, ze był źle zaprogramowany. Po przeprogramowaniu licznik wyświetla to co trzeba dla posiadacza PV.
    Teraz licznik pokazuje energię pobieraną, energię wysłaną a ponadto takie przydatne parametry jak pobierana sumaryczna moc chwilowa, napięcia na poszczególnych fazach, natężenie prądu na poszczególnych fazach i masę innych raczej mniej potrzebnych dla mnie parametrów (tak mi się przynajmniej wydaje).
    Pozostaje mi jeszcze sprawdzić jak przebiega bilansowanie międzyfazowe ale do tego potrzeba dłuższego dnia i więcej słoneczka.
    Mam nadzieję, że bilansowanie jest wektorowe.
    Tak więc zaczynam na serio zabawę z fotowoltaiką .
    Tak informacyjnie sprawdziłem jak wygląda bilansowanie międzyfazowe - jest wektorowo.
    PGE jest ok.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Z tym bilansowaniem owszem jest ok ale z cudami przy rozliczaniu magazynu gdy z niego pobierasz już nie jest ok. Zamiast normalnie odliczać z najstarszych miesięcy to odliczają proporcjonalnie ze wszystkich. W ten sposób niemal zawsze coś się przeterminuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony