dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jolprzem

    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    8

    Domyślnie

    czy ktoś ma może wybudowany dom w systemie praefa czyli ściany z keramzytu chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej na temat opłacalności zastosowania tego systemu

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    Ja byłem bezpośrdenio zainteresowany tym systemem. Byłem w ich fabryce i przyglądałem się jak wykonuja poszczególne elementy.
    Byłem też w domu wybudowanym w tej technologii. Niestety jest droższa od tradycyjnych (wg. mnie o jakieś 1/3). Posiada jednak sporo zalet, które mogą spowodować, że w sumie będzie się opłacało ją stosować ludziom, którzy mają już odłożone jakieś 120 -130 tys. a na resztę biorą kredyt. Teraz też mam z keramzytu, ale trójwarstwową

  3. #3

    Domyślnie

    Czesc
    Hans_68 - sciana trojwarstwowa? Wlasnie zastanawiam sie nad sciana jednowarstwowa z Optirocu lub Termatu. Przez przypadek wpadlem dzisiaj na strone Praefy i widzialem ich przykladowy kosztorys - domek wg projektu Archonu 160 m2 - 78tys+7%Vat. Czyli cenowo nie tak atrakcyjnie.
    Czy moglbys podac jaki byl koszt Twoich scian, material, robocizna i czas postawienia? Oczywiscie o ile to mozliwe kilka slow o projekcie.
    Z gory dzieki i pozdrawiam
    Adamski

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Wiele razy zastanawiałem się nad kosztami budowy domu i myślę, że ten sam projekt można wykonać za różne pieniądze. Jeśli chcesz wiedzieć ile będzie kosztował Cię twój projekt to wejdź na stronę http://www.keramzyt.pl i pamiętając, że na metr wchodzi 8 bloczków przemnóż to przez ilośc metrów wynikającą z Twego projektu razy cenę za bloczek. Do tego dołóż transport i rozładunek, parę wywrotek żwiru, kilkanaście opk." cemaplastu", stal zbrojeniową na nadproża, parę palet cementu, woda , prąd itd. Uzyskasz orientacyjny koszt materiału na stan surowy.Do tego dodasz ze 25-30 % na to o czym nie wiesz, a będzie potrzebne. Ja za robociznę zapłaciłem dwa razy więcej niż myslałem, że zapłacę na początku. Byłem jednak spokojny o jakość wykonania. Coś za coś. Kasę się jakoś zarobi, a zawału się nie da odwrócić. Wierz mi, że niektóre ekipy potrafią się do niego przyczynić. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat kosztów mojej budowy to na priva. Podam Ci wtedy bardziej szczegółowo to na co wg mnie warto zwrócić uwagę.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Też zainteresowałem się ostatnio systemem Praefa. Koszty nie są wysokie, jeśli wziąć pod uwagę, że płyta Legalett zawiera system grzewczy, ściany zaś są równe, nie wymagają tynku wewnętrznego i zawierają kanały dla instalacji. Do tego montaż domu jest błyskawiczny. Czasu i nerwów nie bardzo idzie przeliczyć na pieniądze, ale porównując cenę stanu surowego zamkniętego koniecznie trzeba uwzględnić obniżenie kosztów wykończenia i instalacji i dopiero porównywać.
    Mam zamiar pogadać z nimi o konkretnym kosztorysie...

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    Wszystko sie zgadza. Jeśli masz kasę. Dla mnie 30 kzł to sporo. Wolę mieć za to np: ogrodzenie. Faktem jest, że szybko i nie zabardzo jest co zwalić, ale jest też o paru rzeczach trzeba pamiętać od razu przy projektowaniu - potem jest już trudno dokonac poprawek. np: ilość gniazdek i ich rozmieszczenie, wszystkie pozostałe instalacje. Nie masz tego komfortu, że w ostatniej chwili coś zmienisz. Rozwiązanie Praefy, jest O.K. dla tych którzy :
    1) mają wystarczającą ilość kasy
    2) zatrudnią swego architekta by dopracował konstrukcje wspólnie z Praefą
    3)zatrudnią architekta wnętrz by wszystko było od razu przemyślane
    To przy tej technologii niezmiernie ważne.
    To prawda, że ściny są gładziutkie jak pupa niemowlaka ( sam dotykałem ), ale inni mogą powiedzieć gdzie tynk i jego rola dla pomieszczenia. pamiętajmy też o pewnych ograniczeniach, np: rozpiętośc stropów zdaje sie nie może przekracza 6,5 m.
    Można się nawet przekonać do grubości ścianek - 15 cm. Domy w tej technologii są nieprzyzwoicie równe i widac to z daleka. Dowolne kształty okien itd. Daje ta technologia pole do popisu.
    Należy jednak pamiętać, że te ściany są zbrojone prętami co nie każdemu musi odpowiadać.
    Masz kasę buduj z Praefą. Podzielisz sie potem spostrzeżeniami.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    No właśnie nie mam kasy.
    I dlatego jestem mile zaskoczony kosztorysami, które obejrzałem.
    Dlatego też chcę z nimi gadać konkretnie: taki to a taki domek - za ile go zrobicie.
    Wtedy będę wiedział, czy z nimi buduję, czy nie...

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Jeszcze parę pytań:
    Pytanie 1: jaka jest ta rola tynku?
    Do tej pory myślałem, że polega ona na wyrównaniu powierzchni i przygotowaniu do malowania/tapetowania... czy jest "coś jeszcze"
    Pytanie 2: jaka szkoda wynika ze zbrojenia prętami?

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    Czy ktos z Was wybudowal sie w tym systemie? Zauwazylam, ze wsrod domow referencyjnych maja moj projekt (Irma). Bede sie budowac na wiosne, ale jeszcze nie wiem z czego. Bede wdzieczna za wszelkie informacje.

  10. #10

    Domyślnie

    Witam,

    Skorzystałem z systemu PRAEFA do postawienia domu w Październiku tego roku. W tej technologii budują coraz liczniej firmy realizujące budynki pod klucz. Ja zamówiłem ściany bezpośrednio w PRAEFA. Wszystko przebiegło dosyć sprawnie:

    * Kilka dni na wstępną wycenę budynku i ofertę.
    * Tydzień na negocjacje cenowe/uzgodnienie umowy i jej podpisanie.
    * W ciągu kolejnego tygodnia dostałem kompletny projekt montażowy domu (rysunki CAD). Mimo, iż naniosłem liczne zmiany to jednak cała procedura uzgadniania projektu poszła bardzo sprawnie.
    * nie całe 2 tygodnie trwała produkcja
    * montaż trwał 3 dni a mogły wystarczyć 2, gdyby nie problematyczny wjazd na działkę.

    Generalnie mają sprawną i elastyczną kadrę od komercyjnych poprzez projektantów do ekipy montażowej włącznie.

    Dzięki tej technologii bezstresowo (z wyjątkiem problemu wjazdu m na działkę) mogłem wykonać "tygrysi skok" w budowie domu i jest szansa, że zamieszkamy w nim na przełomie 2002/2003.

    Jeśli mogę służyć pomocą to proszę o pytania. Mam też pewną wiedzę o płycie fundamentowej Legalett, którą z żoną i ojcem złożyliśmy samodzielnie.

    Pozdrawiam, Filo.

  11. #11

    Domyślnie

    Filo, proszę podaj więcej szczegółów. Jaki dom budowałeś, ile metrów, kondygnacje, co na dach. I jak Ci to wyceniła firma budowlana. Co wchodzi w stan wykończenia pod klucz. Tempo budowy jest niezaprzeczalnym atutemtego systemu, ale jak się mają do tego finanse?
    Co możesz to napisz na Forum, a co nie to na priva.
    Dzięki

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Mnie też by to interesowało...

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    ja wam coś powiem jedyny materiał który oddych to jest keramzytobeton ale jakoś nikt o tym nie pisze czy ktoś wie coś na ten temat Bartosz

  14. #14

    Domyślnie

    D04 Powszechny z Muratora
    (http://www.projekty.murator.pl/preze...ojektu=1:cool:
    Ja buduję samodzielnie zamawiając poszczególne elementy domu u Producentów:
    Fundament grzewczy Legalett ( elementy systemu 17 tys + beton 4 tys + 4 tys wymiana gruntu pod płytą+0 robocizna własna)= 25 tys brutto
    PRAEFA: Ściany zew, wew i elementy ganku = 43 tys brutto (bez stropu, będzie podwieszany do wiązarów dachowych)
    Prefabrykowna więźba dachowa (materiał + montaż) w technologii MiTek 11 tys brutto

    Nie miałem odwagi zlecić całości jednej firmie (dopiero zaczynały montaż takich domków) ale dziś już mają większe doświadczenie i może warto im zlecić realizację domu w całości. Na Śląsku działa firma Eko-dom (http://www.ied.pl). Ale w kraju jest jeszcze kilka takich firm -informacji udzieli PRAEFA.

    Nie jest to system na najtańsze budowanie ale z pewnością zapewnia wysoką jakość, spokojną głowę i zaoszczędzony czas.

    Dach pokrywam dachówką ceramiczną Tondach, która na Śląsku i w Małopolsce stanowi silną konkurencje dla dachówek betonowych - ceny są bardzo zbliżone.

    Na razie moją wspólpracę z firmami Legalett, Praefa i Kasper (prefabrykowana wieźba dachowa) oceniam bardzo pozytywnie - firmy te to naprawdę awangarda polskiego budownictwa jednorodzinnego.

    Pozdr, Filo.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    No i masz za 80k stan surowy otwarty. Kotłowni już nie potrzebujesz. W środku, elektryka, hydraulika, w gotowych kanałach w Praefie. Tynku wewnętrznego nie trzeba. Z zewnątrz ocieplenie plus tynk... i okna. Za 120-140k PLN będzie 100-metrowy wykończony dom...

    ... a, przepraszam, jeszcze dachówka + krycie... ale i tak pewnie w 140k się zmieścisz

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pik33 dnia 2002-11-29 08:09 ]</font>

  16. #16

    Domyślnie

    Cos ostatnio slabo dyskusja n/t systemu Praefy sie rozwija .
    Inwest-eko-dom zmienil nazwe i na razie nie ma nowej strony www.
    Ja zamierzalem powierzyc im budowe domu (ok 100 m2 - "na 102"),
    ale bardzo podniesli ceny pod koniec lata br, wiec zrezygnowalem. Czy ktos ostatnio pracowal z nimi (lub z jakas
    inna firma ze Slaska lub Malopolski, budujaca w sytstemie Praefa ? - bede wdzieczny za kazda opinie !

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Zostawiłem im dane na stronce - po paru dniach dostałem, listem poleconym, materiały reklamowe z płytką CD.
    Nie wiem co z cenami - czekam jeszcze na warunki zabudowy z gminy, wtedy wybiorę projekt i przejadę się chyba do nich osobiście.
    A stronki związane z Praefą rzeczywiście poznikały. Było http://www.budownictwo.systemowe.pl - mieli tam informacje, kosztorysy, rozpłynęło się.

  18. #18
    Guest

    Domyślnie

    Czy ktos ostatnio pracowal z nimi (lub z jakas
    inna firma ze Slaska lub Malopolski, budujaca w sytstemie Praefa ? - bede wdzieczny za kazda opinie !
    Inwest-eko-dom ma od PRAEFA wyłączność na Śląsk i Małopolskę, więc na tym terenie montażu mogą dokonąc tylko oni lub ekipa fabryczna PRAEF'y jak u mnie.

    Pozdr, Filo.

  19. #19

    Domyślnie

    Dzieki, Filo
    Jakkolwiek ciagle widze b. malo dyskutantow, ktorzy z Inwest-eko
    pracowali - czyzby ta firma zadnego domu nie wybudowala ?
    Aha - no i czy ktos wprowadzal sie do takiego domu (keramzyt+
    styropian) zaraz po zbudowaniu (tzn. po montazu instalacji) ?

    Pozdrawiam wszystkich

    Krzysiek

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    Odwiedzilem ich domek modelowy przed M1 na Sląsku. Wygląda to ciekawie, a zwłaszcza cena. Pod klucz ok. 1500 za m2. Niby gwrantuja czas budowy max. 3 m-ce. Na razie liczę na szczęśliwy los w loterii - nie miałbym nic przeciwko, żeby wygrać tę chałupkę

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony