dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 56

Temat: Krzywa grzewcza a temperatura na kotle

  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie Krzywa grzewcza a temperatura na kotle

    Witam

    Od dłuższego czasu nurtuje mnie jedna rzecz a mianowicie temperatura zadana wynikająca z krzywej a rzeczywista temperatura na kotle. Występują tu spore rozbieżności

    Krzywa grzewcza

    Temperatura na zewnątrz



    Temperatura na piecu


    Zgodnie z krzywa na wyjściu powinno być ok 22 stopnie a nie 30. Wpływ pomieszczenia jest wyłączony.

    Będe wdzięczny za sugestie jak działa logika krzywej grzewczej i skąd taka rozbieżność

    Pozdrawiam
    Kamil
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot-20211211-110910-com-viessmann-vicare.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	69,8 KB
ID:	458389   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot-20211211-110952-com-viessmann-vicare.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	73,1 KB
ID:	458390  

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Krzywa grzewcza jest tylk punktem wyjścia d owyliczania temperatury na wyjsciu z kotła. Pod uwagę brane jest wiele czynników.
    Po pierwsze do ustalenia, żądanej temperaury pracy nie jest brana wprost aktualna temperatura zewnętrzna. Automatyka częściowo bierze pod uwagę aktualną temperature zewnętrzną a cząściowo średnia temperature zewnętrzną z dluższego okresu czasu (domyślnie prawie 22h).
    Po drugie na wymaganą temperature kotła mają wpływ inne elementy instalacji. Dla przykładu sprzęgło hydrauliczne. Po jego podpięciu punktem wymaganym przestaje być temperatura kotła a staje sie nim temperatura sprzęgła. Kolejnym elementem są zaory mieszające, ich nieliniowość działania powoduje, że aby prawidłowo pracowały musza dostawac odpowiednio wyższa temperatrę.
    Po trzecie jest coś takiego jak histereza pracy palnika.
    W związku z powyższym niemożna traktować temperatury odczytanej z wykresu jako tej idealnej która musi utrzymywać kocioł na zasilaniu.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Wydaje mi się jednak że 8 stopni różnicy to dosyć duża. Zakładając brak zaworów mieszających oraz temperaturę na sprzęgle bliską temperaturze na kotle (0.3 różnicy)

    B1hf ma stała histereze ale ile o na wynosi w dokumentacji nie znalazłem tak więc tu będę wdzięczny.

    Dodatkowo zaskoczeniem jest dla mnie ze kocioł przy sterowaniu pogodowym używa średniej temperatury z jakiegoś okresu. Czy takie informacje nie powinny znajdować się w dokumentacji?

    Pozdrawiam
    Kamil

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Automatyka kotła wylicza histerezę dynamicznie. W dokumentacji zas podajemy informacje neizbędne do prawidlowego podlączenia i obslugi urzadzenia.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Tu już ostatnie pytanie bez zakładania zbędnie nowego tematu. A "problem" pojawił się dzisiaj rano. Piec w aplikacji jak i na sterowniku vitotrol pokazuje że jest w trybie letnim. Jak można to wyłączyć?


  6. #6

    Smile

    Podepnę się pod to pytanie o tryb letni ECO.
    Przykre to ale przez te nieszczęsne braki w dokumentacji i brak jasnej komunikacji pojawia się zdziwienie jak przy tym trybie letnim ECO.

    Dołożę swoją prośbę o dokładne wyjaśnienie mechanizmu działania wyżej rzeczonego trybu.
    Bo bez urazy, mamy zimę, ujemne temperatury, piec jakby nigdy nic informuje użytkownika ze przechodzi sobie w letni tryb … programy czasowe przestają działać - wiec jestem przekonany ze jest to informacja, z kategorii tych potrzebnych do prawidłowej obsługi, by użytkownik nie musiał metoda prób i błędów dochodzić do rozwiązania samodzielnie.

    PS. Taki pomysł racjonalizatorski Czy Pan konsultant nie mógł by założyć wątku Braki w dokumentacji - zebrać sugestie i przekazać to do odpowiedniego działu by przy następnej rewizji te braki zostały poprawione? A wtedy my szczęśliwi ponownie zasiądziemy do instrukcji?
    Ostatnio edytowane przez tygrysio ; 23-12-2021 o 16:14

  7. #7

    Domyślnie

    Zerknij miłego Kamil do tego wątku Pan Konsultant tu dość szczegółowo tłumaczy zagadnienie
    Wprawdzie dotyczy innego kotła, ale z moimi obserwacjami częściowo pokrywa się opis działania tego mechanizmu „Tryb letni ECO” (tu mającego nazwę parametru A5.5) i w zasadzie ma to sens

    https://forum.muratordom.pl/showthre...ronic200/page2

    Cytuje „ kod A5:5 to jest automatyczne przejście kotła w tryb letni w funkcji temperatury zewnętrznej i wymaganej temperatury pomieszczenia. Wartość 5 oznacza, że kocioł uzna że jest lato (i wyłączy ogrzewanie) gdy na zewnątrz będzie temperatura o 1K więcej niż wymagana temperatura pomieszczenia.”
    Ostatnio edytowane przez tygrysio ; 25-12-2021 o 00:25

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Ja steruję tylko pogodówką czyli nie ustawiam wymaganej temperatury pomieszczenia. Pozatym Piec mam w trybie letnim już kolejny dzień a aktualnie za oknem - 10

    Dodatkowo dla rodziny B1hf nie występują (niestety) parametry związane z trybem letnim. Ogólnie to większość parametrow które w 200w są konfigurowalne tu są ustawione na sztywno.

    W poniedziałek zgłoszę ten problem na infolinii.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post
    Ja steruję tylko pogodówką czyli nie ustawiam wymaganej temperatury pomieszczenia. Pozatym Piec mam w trybie letnim już kolejny dzień a aktualnie za oknem - 10

    W poniedziałek zgłoszę ten problem na infolinii.
    Tak i Nie Pisząc ze sterujesz pogodowką myśle ze chodzi Ci o to, ze przy obliczaniu Temp wody na zasilaniu nie jest brany odczyt z Vitotrola i nie występuje kompensacja Temp w stosunku do tego odczytu.
    Jednakowoż nie oznacza to ze kocioł nie komunikuje się z Vitotrolem i nie zaczytuje z niego obecnej temperatury wewnętrznej na potrzeby innych funkcji kotła. Nie bierze jej pod uwagę ustawiając bieżącą Temp zasilania, ale może brać odczyt temperatury, gdy ten przekroczy jakąś wartość graniczna, ponad zadana o powiedzmy 1 stopień i załącza tryb letni ECO( tak mi wynika z obserwacji u mnie).

    Ja też steruje obecnie tylko pogodowka i u mnie wyglada to tak jak opisałem w innym wątku tj:

    Temp zadana 20 - po podniesieniu się Temp do 21.1 (powiedzmy ze dogrzalem kominkiem) załącza się tryb letni. (Mimo iż jest -10 na zewnątrz)
    Tryb letni wyłącza się dopiero gdy Temp spadnie o ponad 1 stopień od zadanej czyli gdy Vitotrol zaraportuje 18.9

    Domyślam się ze masz w pomieszczeniu Temp wyższa niż zadana w programie.
    Wiec zrób Sobie mały test i przewietrz miejsce w którym masz Vitotrol lub podnieś Temp zadana na 25 stopni a zobaczysz ze tryb eco zniknie
    Potwierdzi to tez, ze odczyt z niego jest jednak brany pod uwagę

    PS. Jestem ciekaw co Ci odpowiedzą jak ja dzwoniłem
    To słyszałem za każdym razem inna odpowiedz i nigdy nie miała ona potwierdzenia rzeczywistości
    Ostatnio edytowane przez tygrysio ; 26-12-2021 o 21:14

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Zwiększyłem dziś rano do 30 temperaturę zadana
    Odczyt aktualny to 22.3
    Na chwilę obecną nie widzę zmian t. z piec cały czas jest w trybie letnim

    Pozostaje mi jeszcze korektą temperatury pomieszczenia zanizyc odczyt albo zrobić wietrzenie.

    Pozdrawiam
    Kamil

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post
    Zwiększyłem dziś rano do 30 temperaturę zadana
    Odczyt aktualny to 22.3
    Na chwilę obecną nie widzę zmian t. z piec cały czas jest w trybie letnim

    Pozostaje mi jeszcze korektą temperatury pomieszczenia zanizyc odczyt albo zrobić wietrzenie.

    Pozdrawiam
    Kamil
    Doprecyzuje - z poziomu Vitotrola zwiększ na 30 na wszystkich programach (zredukowany normalny i komfortowy) i odczekaj pół minuty

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Rzeczywiście działa to tak jak napisales

    Ale przy okazji zmiany temperatur zadanych dla trzech trybów mimo tego że piec ma wyłączony wpływ temperatury pomieszczenia pomieszczenia na wyjściu pojawiło się 42 stopnie. Gdy zmieniłem ponownie zadane na 20 palnik się wylaczyl.

    Reasumując
    Piec działa sam jak chce bez żadnej kontroli.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    wyłączony wpływ temperatury to wyłączony wpływ rzeczywistej temperatury mierzonej przez czujnik. Zmiana żądanej temperatury skutkuje przesunięciem równoległym krzywej grzewczej. Ustawisz cieplej krzywa jest przesuwana równolegle w górę. Ustawisz że ma byc chłodniej krzywa zostanie przesunięta w dół. Wszystko działa prawidłowo.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post
    Rzeczywiście działa to tak jak napisales

    Ale przy okazji zmiany temperatur zadanych dla trzech trybów mimo tego że piec ma wyłączony wpływ temperatury pomieszczenia pomieszczenia na wyjściu pojawiło się 42 stopnie. Gdy zmieniłem ponownie zadane na 20 palnik się wylaczyl.

    Reasumując
    Piec działa sam jak chce bez żadnej kontroli.
    U mnie ten tryb eco i branie pod uwagę odczytu z Vitotrola poskutkowało to tym ze zrezygnowałem z trybu zredukowanego na którym miałem ustawione 19”.
    Kocioł w ciągu dnia, trybu normalnego i według krzywej, utrzymywał zgodnie z krzywa grzewcza 20”.
    Wystarczyło małe wahnięcie w górę na 21.1” i podczas przełaczenia do trybu zredukowanego piec wchodził już w tryb letni (bo Temp na vitotrolu którego nie powinien brac pod uwagę była wyższa o ponad 1” od zadanej) i działy sie cyrki.

    Reasumując, fajnie by było doczekać się wyjaśnienia tego trybu, mechanizmów działania i możliwości jego wyłączenia?
    Ostatnio edytowane przez tygrysio ; 27-12-2021 o 21:18

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Nastawy na Vitotrolu zawsze są brane pod uwagę. Kod wyłącza jedynie wpływ pomierzonej temperatury pomieszczenia.3
    Jesli ktoś chce calkowicie wylączyć wpływ sterownika pomieszczenie musi go fizycznie odpiac od kotła i wykodować z automatyki.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Tylko jak wytłumaczyć że po zmianie 3 zadanych temperatur ( zredukowana, normalna, komfort) na sterowniku Vitotrol zmieniły się wartości krzywej grzewczej i piec chciał mnie ugotować.

    Dla 3 temperatur zadanych 22 "C :


    Dla 3 temperatur zadanych 30 "C :


    Przypominam że wpływ pomieszczenia jest wyłączony
    Dobrze że miałem ograniczenie temperatury na wyjściu na 40 "C


    Pozdrawiam
    Kamil
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	po.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	53,2 KB
ID:	458409  

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Nastawy na Vitotrolu zawsze są brane pod uwagę. Kod wyłącza jedynie wpływ pomierzonej temperatury pomieszczenia.3
    Jesli ktoś chce calkowicie wylączyć wpływ sterownika pomieszczenie musi go fizycznie odpiac od kotła i wykodować z automatyki.
    A czy jest szansa dostać wytłumaczenie tego trybu EcO ? Jaki jest mechanizm jego działania, czy możemy go wyłączyć ?
    Ostatnio edytowane przez tygrysio ; 28-12-2021 o 11:01

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał PLC_00 Zobacz post
    Tylko jak wytłumaczyć że po zmianie 3 zadanych temperatur ( zredukowana, normalna, komfort) na sterowniku Vitotrol zmieniły się wartości krzywej grzewczej i piec chciał mnie ugotować.

    Dla 3 temperatur zadanych 22 "C :


    Dla 3 temperatur zadanych 30 "C :


    Przypominam że wpływ pomieszczenia jest wyłączony
    Dobrze że miałem ograniczenie temperatury na wyjściu na 40 "C


    Pozdrawiam
    Kamil
    jeszcze raz
    włączyc i wyłączyć można jedynie wpły temperatury pomierzonej pomieszczenia. Niemożna wyłączyć sterowania przez sterownik Vitotrol (no chyba ze jak wczesniej pisalem ktoś go odepnie i wykoduje).

    Grafiki pokazują, że urządzenie zachowalo sie prawidłowo.
    Instalacje projektuje się tak by utrzymywała w pomieszczeniach mieszklanych +20*C

    Skoro ktoś wymaga żeby w pomieszczniu było +17*C to automatyka wie, że przy niezmiennej wielkości instalacji musi podawac niższy parametr niż ten jaki by podawala dla warunkow obliczeniowych. Niższy parametr wytlica sobie z krzywej grzewczej ktorąprzesuwa równolegle w dół. Widac to na pierwszej grafice. Dla +20*C na zewnątrz zamiast +20*C na zasilaniu jest wymagane 17*C

    Analogicznie dla drugiego przykladu. Skoro ktoś ustawil na Vitotrolu że chce mieć 30*C w pomieszczniu to automatyka przesunęła krzywą róanolegle do góry.


    jeszcze raz, wszystko jest tak jak powinno być.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  19. #19

    Domyślnie

    Konsultant Viessmann
    Chyba coś/ktoś usunął… Pańską odpowiedz na moje pytanie o tryb Eco Pro ... Czy może ją Pan wkleić raz jeszcze?
    Ostatnio edytowane przez tygrysio ; 28-12-2021 o 16:21

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    To już tak ostatecznie żebym miał spokojny sen

    Nawet jeżeli mam wyłączony wpływ temperatury pomieszczenia to zmiana temperatury zadanej na vitotrol wpływa na krzywą grzewczą (na poziom temperatury wyjściowej z kotła) w zależności od temperatury zewnetrznej.

    Czy ja to dobrze rozumiem?

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony