dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 31 z 31
  1. #21
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dee-jay

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    46-053
    Posty
    9

    Domyślnie

    Instalator zapewniał mnie, że moc pompy dobrana jest prawidłowo. Nie jestem ekspertem więc wyszedłem z założeni że ma racje…

    Doprecyzowałem dane https://cieplo.app/wynik/mwab
    Teraz wychodzi 6,3kw.

    W bryle domu jest garaż 50m2 grzany, ale ograniczony przepływ wody.
    Krzywa grzewcza 0,2. Sterownik Vaillanta nie daje wielu możliwości monitoringu, dziś temp zadana CO przy pracy pompy była 32 stopnie. Powrotu nie ma nigdzie w ustawieniach niestety tak samo jak czasu pracy pompy, jedynie bardzo niedokładne wykresy dobowe pokazujące zużycie prądu.

    Woda aktualnie na 55 stopni z czego nie jestem zadowolony bo nie chce żeby dzieciaki się poparzyły ale przy niższych nastawach nie wystarczał zbiornik na 4 prysznice (190L)…

    Histereze zmieniłem z 5 stopni na 10. Zobacze jutro co to dało.Co do cyrkulacji vaillant daje możliwość ustawienia trzecz przedziałów czasowych tylko. Nie mam pojęcia czy w tym czasie pompka jedzie cały czas czy załącza się w jakichś interwałach.

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    6,3 na 220 plus 50m2 garażu to jednak trochę mało.
    U mnie mam podobną izolację - mniej od gruntu ale więcej na ścianach, cieplejsze okna, a mimo wszystko dom na 22.5 plus garaż na 15 daje ozc 6.6.
    Dzisiaj mój dom potrzebował 70kWh ciepła na CO, a na CWU 13.5kWh - cześć dla nawilżacza, cześć na cyrkulację.
    COP 4.41 - wzięła koło 19kWh.
    Przy COP 3 byłoby prawie 28kWh - a jak uwzględnimy jednak większy dom to spokojnie ponad 30.
    CWU do 55 plus histereza 5 i zbiornik 190l powoduje bardzo niskie COP - myślę, że max 2. Więc 7x2 to daje 14kWh. Przy cyrkulacji nic nie normalnego.

  3. #23
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dee-jay

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    46-053
    Posty
    9

    Domyślnie

    witam ponownie i spóźnione wesołych Świąt!

    Garaż mieści się w bryle domu także 170m2 +50m2 garaż.
    zauważyłem że cyrkulacja wychładza bufor średnio o 2-3 stopnie w ciągu godziny. Nie mam pojęcia czy ta pompka pracuje ciągle bo Vaillant ma bardzo ubogi monitoring. Zredukowałem czas cyrkulacji do minimum i podniosłem temperaturę tak jak pisałem. Zużycie prądu na CWU spadło z 7/8 do 4/5kwh więc już jakiś sukces.

    Co do ogrzewania to kompletna załamka... Analizując wasze wpisy myślałem, że moja teoretycznie przewymiarowana pompa będzie pracować optymalnie ze względu na niską temperaturę zewnętrzną -14, -9 a tu się okazuje że zjadła zeszłej doby 53kwh.

    Nie mam możliwości monitorowania temperatury powrotu niestety.

    Rodzi się we mnie też nowe pytanie, czy odległość jednostki zewnętrznej od wewnętrznej pompy może odgrywać jakąś rolę? W moim przypadku przewody mają jakieś 8metrów na pewno.

  4. #24
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dee-jay

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    46-053
    Posty
    9

    Domyślnie

    Jakieś podpowiedzi?

  5. #25

    Domyślnie

    Niska temp. na dworze to i większy pobór prądu.
    Przy moim OZC 7,1 kW przez dwie doby jak było nocą -12,5*C a w dzień -3*C; kolejna doba -12,5*C i -4*C to też poszło na dobę 51,5 kWh i następnego dnia 54 kWh. W następnych dniach przyszło ocieplenie i zużycie prądu spadło na 35 kWh i następnie 26,6 kWh samo C.O. (po odliczeniu CWU i domu).
    Pobór prądu zmienia się z doby na dobę - stosownie jak zmiany pogody za oknem.

    Odległość 8 metrów między jednostkami to nie problem.
    Pytanie na ile te rurki są zaizolowane, na dworze i w miejscach gdzie przechodzą przez pomieszczenia nieogrzewane (np. garaż z niższą temp.).
    Jak te rurki z freonem są w standardowej izolacji silikatowej o grubości 1-2 cm ścianka - to warto dokupić izolację do rur.
    Może być ta szara pianka o możliwie grubej ściance i dodatkowo naciągnąć na rurki z freonem. Następnie owinąć to taśmą klejącą aluminiową, by ochronić piankę przed słońcem i ptakami.

    Gdy mniej ciepła wytraci między jednostkami, to i COP powinien się poprawić. Nieznacznie, ale zawsze coś.

    Jeśli w garażu utrzymujesz niższa temp. to można 5 cm styropian dokleić na ściany i sufit graniczące z pomieszczeniami ogrzewanymi. Przeciętnie 5 cm styropianu o 50% poprawia izolację ściany.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 31-12-2021 o 12:46
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  6. #26
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    masz nowy dom, Jakieś kombinacje i porównania można robić w 2-3 roku po budowie. U mnie przez dwa lata dom jeszcze oddawał wilgoć. I nie tyle widziałem to po kosztach ogrzewania bo nie mialem do czego porównać ale po tym że w upały było w miarę chłodno. Różnica zrobiła się na przełomie 2/3 roku.

    Wg mnie grzej, wietrz. Na tuning przyjdzie czas.

    Cyrkulacja jak jest puszczona nie w stryopianie a na chudziaku ciągnie energie że hej. Ja żeby to ograniczyć mam zrobioną pompkę od cyrkulacji pulsacyjnie. Działa minute na 15 minut. I tak tylko w określonych godzinach. Wartości można dobrać próbując jak szybko woda w cyrkulacji stygnie. Ale za pomocą sterownika z pompy raczej tego nie zrobisz. One są bardzo proste (jak są bo np w Panasie nie ma, musiałem sam zrobić)

  7. #27
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    trike

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-503
    Dzielnica
    Głosków
    Posty
    70

    Domyślnie

    Ja mam bardzo podobny zestaw tyle ze arotherm 10,5 monoblock, obciazenie cieplne 7,8 liczone przez Asolta. Rurki od monoblocka do domu to 1,5m w poliuretanie scianka 3cm, dalej pewnie 4 m w pomieszczeniu technicznym.
    Dla mnie najlepszym rozwiazaniem bylo przejscie na taryfe G12 i grzanie domu w przedzialach nocnych, dolozylem jedna godzine wiecej dla wiekszego komfortu w okienku dziennym. Grzalki ograniczylem do pierwszego stopnia czyli 2kW mam 3 szt i uzaleznilem uruchomienie od temperatury ponizej -13 stopni.
    Co do ogrzewania, grzania wody i cyrkulacji to faktycznie sa tylko trzy przedzialy czasowe ale mi to wystarcza. Grzanie nicne to od 0:00 do 6:00, 13:00 do 16:00 i od 22 do 0:00.
    Co do cyrkulacji to kable od pompki cyrkulacyjnej przecialem i wpialem sterownik czasowy. Kiedy vaillant uruchamia strefe czasowa pracy pompy cyrkulacyjnej to PCU 520 w tym czasie doprowadza zasilenie do pompki obiegowej w cyklu 3min ON i 11min OFF i tak w kolko dopoki jest okienko czasowe w vailancie. Dodatkowo grzanie wody mam z histereza 5K ale opoznienie czasu ladowania mam ustawione na 50 min. Max ilosc ladowan 2 rano, 1 w poludnie i 2 wieczorem. Temp zbiornika ustawiona na 47 st. Instalacje wodna mam zrobiona na rozdzielaczach, calosc to jedna petla na pex 25 i powrot pex 16 od ostatniego rozdzielacza, min mniejszy komfort bo musi poleciec troche letniej wody z pex 16 z ok 1 do 1,5 mb i wtedy leci ciepla ale jest to nastawione na wieksze oszczednosci. Dodatkowo rury wodne rozprowadzilem nie na chudziaku a na styropianie pod wylewka to tez ma znaczenie. Pokombinuj wilgoc jeszcze pewnie jest w murach, tez mam porotherm z piana ale mam chyba lepiej uszczelnione poddasze 35 cm skosy i 50 sufit (sufit ze wzgledu na latwiejsze wykonanie na jednym stelazy - za wysoko jetki)

  8. #28
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dee-jay

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    46-053
    Posty
    9

    Domyślnie

    Dziękuję wam na wstępie za cenne odpowiedzi,
    @Marco36 izolacja rurek z freonem jest u mnie faktycznie słaba jest to jakaś biała otulina grubości max 1cm także na dworze( 1m leci w powietrzu potem najdłuższy odcinek pod styropianem elewacji i jakiś 1m w garażu).
    Mieszkałem wcześniej w gorszym izolacyjnie domu z pompą i zużycie było o wiele mniejsze przy pompie monoblokowej.

    @eMdzeJ faktycznie rury lecą u mnie po fundamencie/stropie a styropian na nich...Ale tego już nie zmienię.

    @trike u mnie grzałka się jeszcze nie uruchomiła, zużycie o którym piszę to sama praca pompy.
    Co do cyrkulacji będę musiał zrobić tak jak ty z włącznikiem czasowym bo inaczej to nie ma sensu.
    Histereza 5k i temp 47 nie sprawdzi się przy moim zbiorniku 190L który raz dwa się wychładza dlatego zwiększam do 55 stopni i hist. 8K. zastanawiam się nad zaworem mieszającym ATF żeby woda jednak nie leciała z kranu o temp. 55 ze względu na dzieci.
    Co do ładowań zbiornika to u mnie podobnie miałem 4-5 ładowań na dobę co bierze 7KW samego prądu. Wydaje mi się to dużo, taniej wyszedłby chyba przepływowy ogrzewacz.
    Nie widzę u mnie w ustawieniach tej opcji z opóźnieniem ładowania, czemu ma to służyć?

  9. #29
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dee-jay

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    46-053
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Masz nowy dom więc pewnie albo WT2017 albo WT2021. Podaj jakie masz projektowe obciążenie cieplne wg charakterystyki cieplnej albo najlepiej jak masz zrobione OZC to podziel się jego wynikiem
    w projekcie zapotrzebowanie roczne to 12000KWh na CO i 1200KWh na CWU. W projekcie zakładano również nieco słabszy styropian i mniejszą izolację poddasza. Jak te wartości się mają do wymiarowania mocy pompy dla mojego domu?

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    trike

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-503
    Dzielnica
    Głosków
    Posty
    70

    Domyślnie

    Jest w opcji konfiguracji systemu, to jest drugi warunek grzania wody, pierwsze histereza, drugie opoznienie ładowania - ja mam ustawione 50 min i to znaczy ze grzanie wody moze zostac uruchomione jesli temp wody spadła wiecej niz wartosc histerezy i mineło 50 min od zakończenia ostatniego grzania cwu

  11. #31
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dee-jay

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    46-053
    Posty
    9

    Domyślnie

    Myslałem, że faktycznie umiesz ilość ładowań określić. Z opóźnieniem już też się bawiłem, ale niewiele to zmienia liczbę ładowań poprostu robi je później. Chyba żeby to skorelować z przedziałem czasowym grzania cwu.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony