Witajcie.
W przyszłym roku planuję rozbudowę domu o ok. 20m2 (do 160m2). U mnie wiąże się to z wymianą także dachu i, o ile wystarczy środków, ocieplenia domu do osiągnięcia wsp. przenikania ciepła 0,2. Mam nadzieję, że uda się, dzięki powyższemu, ograniczyć koszty ogrzewania domu (piec klasy 5 na pellet zamontowany we wrześniu 2021 - pali 30 kg pelletu na dobę).
Chciałbym także wspomóc instalację CWU poprzez montaż (może za dwa lata, ale muszę już teraz przewidzieć kolejny wyłaz na dach w celu odśnieżenia solarów zimą) instalacji solarnej. Miałbym do Was w związku z tym kilka pytań.
1. Czy zimą, przy niższej temperaturze i większym zachmurzeniu, widzicie plusy instalacji solarnej? Chodzi mi o to, czy skutecznie podgrzewa wodę użytkową?
2. W jaki sposób macie puszczone rurki z glikolem? U mnie kolektory zamontowane byłyby na dachu, a więc pewnie z 10-12 metrów ponad zbiornikiem znajdującym się w piwnicy. Czy puszczenie rurek w kanale wentylacyjnym (komin) jest możliwe,czy jedynie po elewacji? Puszczając po elewacji obawiam się większych strat ciepła w instalacji.
3. Czy latem nie przegrzewa Wam się ta instalacja?
4. Jakiej wielkości macie zbiorniki u siebie? U mnie chciałbym zamontować maks 300L z dwiema wężownicami dla 4 dorosłych i 1 dziecka.

Generalnie jesteście zadowoleni z instalacji czy może narzekacie na jej działanie?
Do tej pory mam zbiornik CWU o poj. 140 L ogrzewany płaszczowo za pomocą pieca na paliwo stałe i pompka od pieca włącza się może za dwa razy dziennie.

Dzięki za podpowiedzi i pozdrawiam,
Mateusz.