dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 116
  1. #1

    Domyślnie Mniejsza delta = mniejsze rachunki

    Witam, wracam na forum z kolejnymi pytaniami, z góry przepraszam jesli czegoś nadal nie rozumiem. PC zużyje tym więcej prądu im niższa jest temp. na powrocie wzgledem zadanej tak? 30/26- zapotrzebowanie na energie dla zniwelowania 4* 30/28 dla 2*, gdyby doszło do sytuacji że jest 30/30 zużyła by praktycznie tylko prąd na prace pompy obiegowej i podtrzymanie swojej elektroniki, tak? Dobrze to rozumiem. Skąd moje pytanie. 1. Mam w obieg z podłogą wpiete 3 drabinki i sterujac ich powrotem ktory jest znacznie cieplejszy moge zrobić delte na styk 30/29 itp. Czy to mogłoby oznaczać że moc PC jest potrzebna tylko na pierwszy rozruch i wygrzanie a pozniej już tylko pobór pradu na zniwelowanie tego 1-2* roznicy?

  2. #2

    Domyślnie

    NIE, NIE , NIE ...

    Pompa nie grzeje samej wody dla grzania wody - P.C. grzeje dom.

    Bajka o delcie:
    https://blog.karbon.com.pl/bez-kateg...pla-i-delta-t/

    Otworzysz drabinki to tylko zaburzysz grzanie podłóg.

    Masz bufor co dzieli twoją instalację na dwa obiegi:
    - 1-szy mały obieg (Pompa ciepła - bufor);
    - 2-gi duży obieg (bufor - podłogi).
    a woda z tych dwóch obiegów miesza swoje temperatury w buforze.

    Samo to już burzy koncepcję sterowania deltą. Chcesz sterować deltą - to daj bypas na powrocie, który pozwoli ominąć drugą pompkę obiegową i bufor. Wtedy to będzie miało sens. Woda popłynie z P.C. przez bufor na podłogi i z podłóg wróci do P.C. Bez mieszania wody w buforze i tylko wtedy całością będzie sterować sterownik P.C..

    O obiegach i drabinkach już pytałeś i były odpowiedzi w dwóch innych wątkach przez ciebie założonych, a znowu zakładasz trzeci temat.

    Po co dublujesz tematy? i to twoje własne - https://forum.muratordom.pl/showthre...%C4%85du-i-COP
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 23-12-2021 o 17:30
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  3. #3

    Domyślnie

    Temat drabinek mam wyjaśniony, wspomniałem o nim odnosnie moźliwosci sterowania deltą. Bypass o ktorym wspominasz sprawdziłby sie przy delcie ale tym samym defrosty miałbym ciàgniete „z posadzki” a tego chciałem uniknąć i swiadomie założyłem byfor. Co do tematu czy uporałem się z PC to niestety nie do konca. Taktuje mniej dlatego że grzeje na harmonogranie tylko w dzień i dodatkowo ma 2x30 min. Przerwy po grzaniu CWU. W dalszym ciagu co jakiś czas czujnik TH6-temp. za buforem wskazuje temp. Wyższa niż PC i jest STOP☹️ Myślę że mniejszy bufor np.60l. a nie 100l jak mam rozwiązałby sprawe ponieważ w całym układzie byłoby sumarycznie mniej ciepłej wody wychodzącej z PC. Dobrze kombinuje?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Bez bufora byłoby zdecydowanie lepiej. Energia potrzebna na defrostu jest niewspółmiernie mała do tego co masz w wylewkach. Nie odczujesz tego ani trochę, a potem pompa z wyższa sprawnością odrobi straty. Bufor zabija COP i według mnie totalnie bez sensu jest stosowana przy podlogowce.
    W dodatku dochodzi druga pompka, która też pobiera energię...

  5. #5

    Domyślnie

    Michał , z tego co pamiętam dom masz zbliżonej wielkości do mojego.

    Ja mam 100% podłogówki , bez bufora , bez dodatkowych pomp i itd.

    Mam pompę 9KW która ma bardzo mocną sprężarkę (spokojnie potrafi wyciagnać i 12-14KW).

    Bez żadnego problemu potrafię zrobić przy obecnych temperaturach aby pompa działała nonstop bez żadnej przerwy (oczywiście poza defrostem).

    Co do delty to u mnie typowej delty nie ma , bo grzeję przepływem. Mam wysoki przepływ (ponad 30l/min) i jak zaczynam grzać to mam deltę 4-6 , a po dłuższych czasie deltę mam już 2.

    Co do bufora do "defrostu". to u mnie defrost trwa z 2-3 minuty , mowa o całym cyklu. Jak na chwilę trochę zimniej wody dostanie się do obiego to żadnej problemu bo bardzo szybko pompa po wznowieniu pracy wyrówna temperaturę.

    Montowanie po do bufora to głupota , bo każdy bufor oznacza niższy COP . Bufor montuje się tylko w pewnych przypadach i nawet jak ma się tylko grzejniki to też nie jest wymagany.

    Nie wiem co chcesz osiagnąć.

    Pompa zużyje tyle ciepła ile wymaga dom , nic mniej nic więcej.

    Można ustawić tak że będzie działała nonstop na najniższej mocy a można że będzie działał na dużo większej mocy ale za to krótszy czas , ale sumarycznie wyjdzie tak samo.

    Moja pompa jest opomiarowana , masz w podpisie ile zużywa.

    Jak były teraz temperatiury poniżej -10 stopni (u mnie kilka dni temu bylo -11,5) to i zużycie 22kWh nie dziwiło , kilka dni było cieplej to zużycie było 2-3 x niższe ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #6

    Domyślnie

    Czy przy pompie on off też można zrezygnować z bufora?

  7. #7

    Domyślnie

    2x3 razy niższe, wiec ile przy 3-4 na plusie PC łyka ok.7kWh. Jesli tak jest to jsk to robisz że taka duża PC „9” pracuje płynnie? Moja teraz lyka 20 a mamy w okolicach „0” i grzeje tylko w dzień

  8. #8

    Domyślnie

    „Kaszpir”piszesz że masz duży przepływ 30l/min ja w takim razie mam ogromny bo 3-ci bieg w pompie to (to jak znalazlem w necie) 3,6m3/h czyli ok.60l/min moze w tym jest problem?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    On off spokojnie się sprawdzi z podłogowka - to tylko kwestia odpowiedniego przepływu na GZ. Kilkadziesiąt ton betonu to lepszy magazyn niż bufor 100l.

    Co do Kaszpira danych: https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=10883
    Możesz sobie sam rzucić okiem.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal.bdg Zobacz post
    „Kaszpir”piszesz że masz duży przepływ 30l/min ja w takim razie mam ogromny bo 3-ci bieg w pompie to (to jak znalazlem w necie) 3,6m3/h czyli ok.60l/min moze w tym jest problem?
    Może laboratoryjnie, po podpięciu w instalacji jak musi pokonać opory w kilkudziesięciu metrach długości rur - to tyle nie osiągnie.
    Nie znam się na pompach obiegowych. U mnie całość goni fabryczna pompka wbudowana w Daikina.
    Przepływy na sterowniku pokazuje 25 lub 15 L/min podczas rozgrzewania, potem 7 L/min na podtrzymaniu i utrzymaniu delty.
    Tylko przy defrostach rozpędza się do 30 L/min. A gdy otwarłem krótki obieg P.C.-bufor, to maksymalnie rozpędziła się do 31,5 L/min.

    Gdybyś podpiął bypas tak jak pisałem we wcześniejszym wpisie - to w buforze będzie cieplejsza woda zmagazynowana, bo na dopływie za P.C..
    Podczas defrostu P.C. będzie ciepło pobierała, ale jednocześnie do podłóg popłynie cieplejsza woda zmagazynowana w buforze, a same rurki pobiorą ciepło z najbliższego otoczenia betonu. To betonu nie zdąży wychłodzić.
    Dobry defrost przy odpowiednio ciepłej i w odpowiedniej ilości wody w instalacji wykona się w 3,5 minuty.
    To nie zdąży wychłodzić podłogi.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  11. #11

    Domyślnie

    „Marco36” z tego co zrozumiałem to masz bufor, tak ? To twój świadomy wybór czy dostałeś w pakiecie od instalatora?

  12. #12

    Domyślnie

    Bufor mam 100 L bo mam grzejniki. I jeśli chodzi o taktowanie i defrosty to w sumie cieszę się, że go mam. Bo jest dodatkowy magazyn ciepłej wody.

    Bufor założyłem, bo instalację mam przewidzianą również do chłodzenia. Osobny pion na peksach z dwoma klimakonwektorami. I ten pion ma tylko 7 Litrów wody - to bufor jest potrzebny by nie zajeżdżać P.C. podczas chłodzenia. Główną instalację zamykam zaworem za buforem i zostaje tylko pion z KK do chłodzenia.

    Ale zakładając bufor kazałem sobie zrobić bypasy, zarówno na ciepłej jak i na zimnej wodzie (dopływ / powrót).
    Ostatecznie ustawiłem tak jak pisałem tobie wyżej. Woda leci z P.C. przez bufor do grzejników, a z grzejników powrót do P.C. (bypasem omija drugą pompkę i bufor).
    Możliwe, że przy takim podłączeniu jest tylko górna połowa bufora realnie wykorzystana do akumulacji ciepłej wody. Ale jeśli nawet to i tak daje to dodatkowe 50 Litrów, tej cieplejszej wody bo za P.C.
    Podczas defrostów woda w instalacji wychładza się do 25-27*C, gdy pomacam grzejnik to czuć że jest chłodny.
    Ale pokoju to nie wychładza, Daikin ma tak że rozgrzany wymiennik po defroście od razu wykorzystuje do ponownego zagrzania wody w instalacji C.O. (odzyskuje ciepło z wymiennika).
    Do 5-ciu minut od rozpoczęcia defrostu woda z powrotem ma +30*C, i dalej jest rozgrzewana do zadanej +35*C. Defrost trwa jakieś 3,5 minuty, czyli w kolejne 1,5 minuty odzyskuje połowę temperatury wody, jaką wytraciła na defrost.

    Defrosty są intensywne, ale za to krótkie - nie zdążysz odczuć spadku temperatury.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 24-12-2021 o 16:57
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  13. #13

    Domyślnie

    Co do tematu wątku Mniejsza delta = mniejsze rachunki
    to ma to sens, ale tylko w ograniczonym zakresie.

    Większy sens jest przy grzejnikach.
    Wysokotemperaturowe grzejniki (70-90*C) oraz średniotemperaturowe grzejniki (50-70*C) są grzane domyślnie z deltą 10.
    Jest to konieczne, gdyż przy wysokich temperaturach kompresor musi gonić na wyższych obrotach.
    Przy grzejnikach niskotemperaturowych (30-45*C) obniżenie delty do 5 lub 7, jest możliwe bo kompresor już może pracować przy takiej temperaturze przy 50% obrotów. Obniżenie delty, podnosi średnią temperaturę wody w instalacji, co pozwala obniżyć temperaturę zasilania o 2*C.
    Grzejnik z deltą 5 ma o 21% wyższą wydajność (moc grzewczą) niż przy delcie 10 przy wodzie +45*C.

    Przy ogrzewaniu podłogowym, to już ma mniejsze znaczenie. Podłogi domyślnie są grzane z deltą 5.
    W przypadku ogrzewania podłogowego dłużej trwa, zanim temperatura rozejdzie się w betonie. Beton nie odbiera temperatury ze źródła tak szybko jak powietrze.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 26-12-2021 o 11:24
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal.bdg Zobacz post
    2x3 razy niższe, wiec ile przy 3-4 na plusie PC łyka ok.7kWh. Jesli tak jest to jsk to robisz że taka duża PC „9” pracuje płynnie? Moja teraz lyka 20 a mamy w okolicach „0” i grzeje tylko w dzień
    Co ja robię ? Nic ..

    Ustawione mam na termostacie z histerezą 0,5 stopnia temperaturę 22,6 stopnia. Pompa się włącza jak temp spadnie do około 22,4 a wyłącza jak wzrośnie do ponad 22,8 i ... tyle.

    Działa tyle ile potrzebuje , czasami działa przez kilkanaście godzin bez taktowania.

    I to bez bufora ...

    Jak jest podłogówka to naprawdę nie ma problemu zmusić pompę aby działała bez przerwy przez długi czas.
    Jak u ciebie to nie możliwe , to albo masz za niską temp zasilania albo coś nie tak z ustawieniami pompy albo z samą instalacją.

    Dla mnie masz coś schrzanione z instalacją , bo z buforem to już zupełnie nie powinieneś mieć problemu , tym bardziej że dzięki buforowi masz sporo większy zład wody niż ja (zapewne 2x większy) , wieć tym bardziej łatwiej aby pompa działała stabilnie.

    Podgląd mojej pompy masz podpisie i możesz zobaczyć jak działa.

    Obecnie zżera też mi około 20kWh tyle że u mnie pompa jest tak ustawiona aby było jak pisałem 22,4-22,8 i to 24 godziny na dobę a nie tylko w dzień...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  15. #15

    Domyślnie

    Delta na PC ustabilizowała się na „3” gmerać dalej w przepływach czy już odpuścić. Czy jest jakaś różnica dla pracy sprężarki miedzy 3 a 5 bo jeśli któraś z tych wartości jest korzystniejsza dla jej przyszłej pracy i żywotności to mogę regulować dalej aby zejść do 5

  16. #16

    Domyślnie

    No niestety, lada chwila bedzie stop delta na PC jest prawie równa 31/30 ale to 7 godzina pracy PC po tym jak rano wystartowała po nocnym postoju

  17. #17

    Domyślnie

    Tyle, że u ciebie cały czas trzeba pamiętać, że masz bufor, który dzieli (i jednocześnie łączy) dwa obiegi.

    Wydaje mi się, że cały czas patrzysz na deltę na P.C.
    A w tym układzie to musisz jednocześnie patrzeć na dwie delty.
    1) deltę na P.C. podajesz,
    2) jaka w tym czasie jest delta za buforem - woda wypływająca z bufora na podłogi i woda wracająca z podłóg do bufora - temperatury.?
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.663

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Bez bufora byłoby zdecydowanie lepiej. Energia potrzebna na defrostu jest niewspółmiernie mała do tego co masz w wylewkach. Nie odczujesz tego ani trochę, a potem pompa z wyższa sprawnością odrobi straty. Bufor zabija COP i według mnie totalnie bez sensu jest stosowana przy podlogowce.
    W dodatku dochodzi druga pompka, która też pobiera energię...
    O tym to ja się przekonam bo mam zamiar podłączyć monobloka do podłogówki bez bufora , podłogówka to 675 metrów rurki to daje ok 81 litrów wody więc wystarczająco do pompy ciepła z tego co czytałem w tej DTR-ce , kiedyś wymienię 3 kaloryfery na poddaszu mało używane na podłogówkę i powinno być całkiem dobrze , trochę dupy dałem (podobno) kupując bojler dwupłaszczowy acv bojler w bojlerze 300 litrów ale to dopiero się okaże .

  19. #19

    Domyślnie

    Do „marco36” spoglądam na obie delty ale brak mi już mozliwosci ich sterowania. Skreciłem zawór na powrocie z ciepłych drabinek prawie całkowicie. Wcześniej woda praktycznie przez nie przelatywała i delta zanikała jeszcze szybciej. Pisałeś o bypassie i bezpośrednim powrocie, ok. temat do przemyślenia, ale pozostawiając bufor nadal bede musiał mieć dodatkową pompę i mniejszy COP pomimo że zrobi sie jeden obieg, tak? Instalator twierdził że nie zna „pojemności” wodnej mojej podłogi i dla bezpieczeństwa założymy bufor. Przecież jak PC kreci wodę w kółko w układzie zamknietym to przecież zawsze ma odpowiednią ilość wody, prawda? Jaka role spełnia wiec bufor oprócz ciepłej „cofki” na defrost?

  20. #20

    Domyślnie

    Wracajac do temp. Pompa ruszyła po nocce o 8 rano ze stała temp. 31* w tej chwili po ok. 2 godzinach pracy jestC 32/29, bufor THW6-32* THW7-26* gdzie THW6 to temp. za buforem na budynek a THW7 to powrót mierzony przed buforem. Żeby nie było tak prosto to temp. Powrotu z podlogi to 22/23* 26* z czujnika to po podmieszaniu z cieplym powrotem z drabinek.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony