dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 90
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Ceny były na górce.
    Gaz kilka metrów od domu, do tego instalacja w domu plus kocioł gazowy.
    Po 23tys.
    Znajomy jakoś 10 grudnia włączył kocioł gazowy.
    Miał w tym miejscu podajnikowca. Wywalili go i w jego miejsce wstawili wieśka.
    Rurka z gazem 50cm od kotła.
    15tys zabulił.
    Takie ceny były u mnie.
    A rura w domu, projektu nie było trzeba robić, bo prawie 30 lat temu mieli w tym miejscu kocioł gazowy.
    Stąd mam tanią pc.
    Ze względu na koszty.
    Hmmm, to jeszcze raz, muszę to zrozumieć wszystko gdyż być może rzeczywiście zrezygnuję z gazu jeśli koszt będzie za wysoki.

    Gdy już mam skrzynkę gazową na działce to ile będzie mnie kosztować pociągnięcie rur od gazu do domu + projekt instalacji w domu + kocioł gazowy?

    Te 15k, które zapłacił pana znajomy, to jest cena z kotłem czy bez? Czy wie pan jaka była cena kotła?

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jeżeli masz wolne środki to zainwestuj w pc i do tego dołóż panele na dach. Ja jestem na etapie rezygnacji z gazu. Trwało to trochę bo musiałem sobie wszystko przeanalizować ale decyzja została podjęta.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Jeśli jest gaz to może być po dołożeniu PC (przy przejściu na PC) w rezerwie. Opłaty stałe nie wzrosły, a przekłada się to na wydatek poniżej 10 złotych na miesiąc pod warunkiem zużycia w skali roku do 300 m3 oraz jednorazowym odczytem. Te 300 m3 liczone jest nie od pierwszego stycznia do 31 grudnia, ale chyba od pierwszego października do trzydziestego września.

    Przy pompie gruntowej pewnie nie warto trzymać rury z gazem, ale przy PC PW gdy są sporo ujemne temperatury (-5 st. C. i niżej) gaz do ubiegłego roku wychodził taniej. Jak to będzie dalej nie wiadomo.

    Rezygnacja z gazu jest prosta - wystarczy to zgłosić i odłączą licznik.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Ciekawe jak będzie przebiegał w czasie proces kształtowania cen, bo:
    1. gaz drożeje
    2. domy buduje się coraz cieplejsze
    3. pompy ciepła tanieją, na dodatek dają radę ogrzać domy w coraz niższych temperaturach zewn.
    4. procentowo ilość PC się zwiększa
    5. ludzie prawdopodobnie będą rezygnować coraz częściej z gazu na rzecz pomp ciepła
    6. jak ktoś będzie rezygnował z węgla, to w kierunku PC, a nie gazu. może dojść do lawinowej wymiany węgla w najbliższych latach
    7. PC można zasilić z PV, co dodatkowo przemawia przeciw gazowi
    8. Sieć gazowa i energetyczna kosztuje w utrzymaniu, prąd każdy musi mieć, ale gaz nie
    9. gaz jest jedynym medium, nad którego jakością nie mamy absolutnie żadnej kontroli, co zresztą pgnig już kiedyś wykorzystał.

    Jeśli ceny gazu zostaną uwolnione, co jest planowane, to jaki jest sens brać dziś pod uwagę podłączanie się do sieci gazowej?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Navy1 Zobacz post
    Nie zdecydowałbym się na hybrydową pompę ciepła.
    Od początku tego sezonu grzewczego pompa ciepła zepsuła się na amen (Atlantic Alfea Excelia TRI 11 kW, montaż w 2011, zamontowana i uruchomiona przez autoryzowany serwis z Zabrza, serwisowana co roku u tego skur..na który ją zamontował a teraz "zapadł się pod ziemię"). Autoryzowane serwisy na Śląsku nie są zainteresowane naprawą. Ale oczywiście mogą sprzedać mi nową pompę. Dystrybutor Atlantica, z miejscowości Warszawa, nie posiada serwisu centralnego a na serwisy lokalne nie ma wpływu. Ale "rozumie moją sytuacje i bardzo mi współczuje"
    Bez możliwości ogrzewania gazem byłbym teraz pozbawiony ogrzewania w ogóle. Opowieści o "kozie" a nawet o kominku odłożyłbym na bok. To może być alternatywa na dzień, dwa lub trzy. Nie wyobrażam sobie hajcowania drewnem przez dłuższy czas. Oczywiście mam kominek, ale traktuję go raczej jako ozdobę.
    Swój przykład podaję jako rodzaj ostrzeżenia. Jeżeli ktoś ma gaz np. w granicy działki to bez wahania należy zrobić przyłącze w domu.
    Na takie przypadki trzeba po prostu trzymać te 20 tyś "w skarpecie" i po prostu wymienić pompę. Zwłaszcza jak pompa ma już ok 10 lat i taki scenariusz robi się prawdopodobny. Natomiast nie widzę sensu robienia w nowym domu przyłącza gazowego za kilka/kilkanaście tyś zł., opłacania abonamentu za gaz, przeglądów kominiarskich i pieca przez 10 lat "bo może pompa się zepsuje". Jak ktoś chce mieć backup, to lepszym rozwiązaniem jest najtańszy piec elektryczny, do czasu naprawy/wymiany pompy spokojnie da się oblecieć.
    Tak ogólnie to np. moja pompa ma możliwości pracy tylko na grzałkach, więc jeśli nie klęknie wszystko na amen to ogrzewać się da.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał vwrafi Zobacz post
    Hmmm, to jeszcze raz, muszę to zrozumieć wszystko gdyż być może rzeczywiście zrezygnuję z gazu jeśli koszt będzie za wysoki.

    Gdy już mam skrzynkę gazową na działce to ile będzie mnie kosztować pociągnięcie rur od gazu do domu + projekt instalacji w domu + kocioł gazowy?

    Te 15k, które zapłacił pana znajomy, to jest cena z kotłem czy bez? Czy wie pan jaka była cena kotła?
    Po kolei.
    Mam 2 znajomych. Jeden gaz założył w 21r, drugi w 20r. Oboje do zamieszkanych już domów, oboje robili kompletnie nowe przyłącza.
    To z 20r koszt około 15 k z kotłem i wszystkim.
    To z 21r, to już 23k.
    To tańsze, to kocioł Termet, droższe to Buderus.

    Jeszcze inni
    mając gaz w domu i dawno temu kocioł gazowy, wywalili cieknący podajnikowiec.
    Rurka z gazem zaraz obok kotła gazowego. Firma wstawiła kocioł Viessmana plus rura plastikowa do komina.
    Wpięli się w instalację grzejnikową, która biegła zaraz obok, bo była do wcześniejszego kotła węglowego. Zapłacili 15 tys na kilka dni przed ogłoszeniem nowych cen przez URE. Baniak do CWU pozostał stary z kotła węglowego.
    Dodatkowo firma kazała sobie dopłacić 150 zł za papier o przegladzie instalacji gazowej. Jest to wymagane co 5 lat do ubezpieczenia domu, tak samo jak przegląd instalacji elektrycznej.



    Nie wiem, co doradzić.
    Moi przedmówcy już trochę opisali.
    Każdy ma inne podejście.
    Dom już masz. Kominy pewnie także. Okna, oby na równo z murem zamontowane, lub wysunięte.
    Opisz dom, może da się cos poprawić, by ogrzewanie nie było aż tak kosztowne.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 13-01-2022 o 21:18
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  7. #47
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    699

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Jest to wymagane co 5 lat do ubezpieczenia domu, tak samo jak przegląd instalacji elektrycznej.


    Pierwsze słyszę, żeby był konieczny przegląd instalacji elektrycznej co 5 lat, jeżeli chcesz ubezpieczyć dom...
    Gdzie można znaleźć taki zapis?
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał magdaseb Zobacz post
    Pierwsze słyszę, żeby był konieczny przegląd instalacji elektrycznej co 5 lat, jeżeli chcesz ubezpieczyć dom...
    Gdzie można znaleźć taki zapis?
    Konieczność przeglądu wynika bodajże z prawa budowlanego, a nie z widzimisię ubezpieczyciela.
    Czasami ubezpieczyciel wymaga takiego przeglądu, czasami nie. Ale jak go nie będziesz miał, a coś się stanie to będzie miał powód, żeby nie wypłacić Ci odszkodowania.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał magdaseb Zobacz post
    Pierwsze słyszę, żeby był konieczny przegląd instalacji elektrycznej co 5 lat, jeżeli chcesz ubezpieczyć dom...
    Gdzie można znaleźć taki zapis?
    Bo w warunkach ubezpieczenia domu OWU jest wzmianka, piszę z głowy to składnia słowna może się różnić :
    do ważności ubezpieczenia wymagane są bieżące przeglądy wymagane prawem budowlanym.

    Dopiero gdy zajrzysz do prawa budowlanego - to tam są wymagane przeglądy elektryczne raz na 5 lat.
    I kilka innych rodzai przeglądów o innych terminach.
    Póki nic się nie dzieje to tego nie kontrolują, ale gdy ubezpieczyciel będzie miał wypłacić pieniądze - to już może to sprawdzić.
    Oczywiście jeśli to nie instalacja elektryczna będzie winna za np. pożar - to nie powinno tu być podstawy prawnej do odmowy (bądź uszczuplenia) wypłaty.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  10. #50
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał magdaseb Zobacz post
    Pierwsze słyszę, żeby był konieczny przegląd instalacji elektrycznej co 5 lat, jeżeli chcesz ubezpieczyć dom...
    Gdzie można znaleźć taki zapis?
    Ja parę dni temu podpisywałem umowę na ubezpieczenie domu i wśród różnych papierów również jest informacja o obowiązkowych przeglądach w określonych okresach. No i był problem, bo nie mam komina ale kominiarz i tak musi przychodzić, by wentylację mechaniczną sprawdzać.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  11. #51

    Domyślnie

    Zgadza się. Z prawa budowlanego.
    Kominiarz co roku do tego.
    O innych przeglądach, nie wiem. Tylko te 3.
    A i do odbioru domu u mnie, chcą także takiego oświadczenia od osoby z uprawnieniami f-gaz, jeśli jest pompa split. Więc pewnie to także dochodzi, ale tego nie wiem. Nadzór budowlany tego u mnie wymaga.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 14-01-2022 o 18:14
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  12. #52
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Takie cosik znalazłem - https://naforum.zapodaj.net/6acfab5bc372.jpg.html

    I ciekawostka, bo mowa o przewodach kominowych : spalinowych, dymnych i wentylacyjnych a nigdzie o wentylacji mechanicznej.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 14-01-2022 o 19:01
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Ja parę dni temu podpisywałem umowę na ubezpieczenie domu i wśród różnych papierów również jest informacja o obowiązkowych przeglądach w określonych okresach. No i był problem, bo nie mam komina ale kominiarz i tak musi przychodzić, by wentylację mechaniczną sprawdzać.
    Kominiarz nie ma uprawnien zeby sprawdzac wentylację mechaniczną. Jego sprawdzenie tej wentylacji i protokół ze nie ma zadnej mocy prawnej. Chcesz to płacisz, ale zaden z tego pozytek. Byc moze któryś kominiarz ma uprawnienia budowlane ktore uprawnianiają do takiego sprawdzenia ale to niezmierna rzadkosc.

  14. #54

    Domyślnie

    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. A czy wiecie jaka jest kara jeśli zrezygnuję z gazu? W umowie mam, że instalacja ma być napełniona do czerwca 2022 roku. Co się stanie jak zrezygnuję z gazu?

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał vwrafi Zobacz post
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. A czy wiecie jaka jest kara jeśli zrezygnuję z gazu? W umowie mam, że instalacja ma być napełniona do czerwca 2022 roku. Co się stanie jak zrezygnuję z gazu?
    Umowa z PGNiG? Przeczytaj umowę - jeśli są jakieś kary, to powinno być to ujęte w umowie.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Umowa z PGNiG? Przeczytaj umowę - jeśli są jakieś kary, to powinno być to ujęte w umowie.
    Rzeczywiście. Kara to 0,2% dziennie opłaty za przyłączenie, jednak nie więcej niż 100% opłaty za przyłączenie. Czyli 2497,64zł.

  17. #57
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał vwrafi Zobacz post
    Rzeczywiście. Kara to 0,2% dziennie opłaty za przyłączenie, jednak nie więcej niż 100% opłaty za przyłączenie. Czyli 2497,64zł.
    to wychodzi 5 złotych za 1 dzień.
    Musisz sobie skalkulować czy nie lepiej podłączyć tylko kuchenkę, do tego możesz jej nie używać i płacić jedynie opłaty stałe: - do 300 m3 zużycia gazu na rok są poniżej 10 zl. za miesiąc w opcji jednego odczytu na rok. Przy podpisywaniu umowy od razu zaznaczyć taką opcję.

    Za każdym razem gdy następuje zmiana cennika (a w ubiegłym roku było to kilka razy) informują mnie, że mogę rozwiązać umowę...

    Tak to wygląda:


    Szanowni Państwo, Klienci PGNiG Obrót Detaliczny,

    W załączeniu przesyłamy ważne informacje dotyczące Państwa Umowy kompleksowej dostarczania paliwa gazowego („Umowa”) zawartej z PGNiG Obrót Detaliczny.
    Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z załączonym dokumentem.

    W przypadku braku akceptacji treści załączonego dokumentu, przysługuje Państwu prawo do rezygnacji z Umowy, co wiąże się z koniecznością złożenia przez Państwa oświadczenia o wypowiedzeniu umowy w terminie czternastu (14) dni od dnia otrzymania niniejszej informacji. W takim przypadku Umowa ulegnie rozwiązaniu z ostatnim dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym doręczono oświadczenie o wypowiedzeniu Umowy. Brak wypowiedzenia Umowy we wskazanym wyżej terminie oznaczać będzie akceptację załączonego dokumentu.
    Z poważaniem,
    PGNiG Obrót Detaliczny
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  18. #58
    Banned
    piotrstefanski222

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Szczecinek
    Kod pocztowy
    70-003
    Posty
    29

    Domyślnie

    tyle źródeł ciepła w jednym domu ?chyba kocioł gazowy i ew. kominek klasyk bez płaszcza załatwi nasze obawy o zimno i np. brak prądu?
    nie kombinowałbym z pompą ,gazem itp co ingeruje prąd do działania

  19. #59

    Domyślnie

    No ja jestem ciekaw jak to teraz będą wychodzić rachunki tym co grzeją gazem i tym co mają PC, czy to rzeczywiście jest taka różnica, że warto dołożyć 15 tys. do powietrznej PC

    Gruntowa super sprawa, ale miałbym trochę obawy, że się spierdzieli zanim się zwróci.

    Sam mam dylemat dla domu o użytkowej 110m2.

  20. #60
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ZuzannaN

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Trójmiasto
    Kod pocztowy
    81-004
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrstefanski222 Zobacz post
    tyle źródeł ciepła w jednym domu ?chyba kocioł gazowy i ew. kominek klasyk bez płaszcza załatwi nasze obawy o zimno i np. brak prądu?
    nie kombinowałbym z pompą ,gazem itp co ingeruje prąd do działania
    To chyba jednak wszystko kwestia przyzwyczajeń. Jak ktoś korzysta z gazu od nastu lat i nie ma awarii pieca, to ciężko przekonać, że pc jest lepszym rozwiązaniem. Bo koszty i trochę "zachodu" ... co innego jak planujesz budowę, albo gruby remont, jeszcze w zeszłym roku myślałam o wymianie pieca gazowego bo już wiekowy i nie ekonomiczny, ale teraz to już na grubo o pc myślę. Mam już 3 faworytów, spośród nich będzie dokonany wybór (Kołton, Defro, Ekontech). Co uważacie?

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony