dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 68
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie Oferta PV + magazyn energii - komentarze

    Cześć,

    Jesteś zielony w kwestii PV. Przeczesując odmęty internetu natrafiłem na ofertę:
    https://www.selfenergy.pl/index.php/...grid-opis.html

    Czy bardziej doświadczeni koledzy/koleżanki będą skłonni skomentować zaproponowane tam rozwiązania i ceny?

    Moje wątpliwości dotyczą:
    # żywtoności baterii - zakładam, że cykl = 1 dzień (ładowanie i rozładowanie)
    # zastąpienia oferowanych baterii, używanym bateriami z samochodów elektrycznych
    # aktualnością cen
    # zdolność automatycznej pracy off-grid + on-grid (jak zabranie energii z PV lub baterii)
    # czy taki system można podpiąć pod instalację domu, czy musi być odrębny układ (linia zasialjąca)?
    # czy instalcję off-grid + on-grid trzeba zgłaszać w ZE? (kwestie bezpieczeństwa pracowników ZE)
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Baterie klasyczne do pracy cyklicznej typu SOPzS Solar
    BATER jest producentem najwyższej jakości baterii cyklicznych z elektrolitem płynnym z dodatnią płytą pancerną w naczyniach z SAN typu SOPzS o żywotności ponad 1500 cykli przeznaczonych do elektrowni fotowoltaicznych, wiatrowych i hybrydowych.
    https://www.bater.pl/product/baterie...u-sopzs-solar/
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Cześć,

    Jesteś zielony w kwestii PV. Przeczesując odmęty internetu natrafiłem na ofertę:
    https://www.selfenergy.pl/index.php/...grid-opis.html

    Czy bardziej doświadczeni koledzy/koleżanki będą skłonni skomentować zaproponowane tam rozwiązania i ceny?

    Moje wątpliwości dotyczą:
    # żywtoności baterii - zakładam, że cykl = 1 dzień (ładowanie i rozładowanie)
    # zastąpienia oferowanych baterii, używanym bateriami z samochodów elektrycznych
    # aktualnością cen
    # zdolność automatycznej pracy off-grid + on-grid (jak zabranie energii z PV lub baterii)
    # czy taki system można podpiąć pod instalację domu, czy musi być odrębny układ (linia zasialjąca)?
    # czy instalcję off-grid + on-grid trzeba zgłaszać w ZE? (kwestie bezpieczeństwa pracowników ZE)
    mam mieszane uczucia do tych rozwiązań - aktualnie w grudniu mam średnie dobowe zużycie na poziomie 30 kwh, pewnie w styczniu i lutym znacznie wzrośnie, musiałbym zainwestować przynajmniej 88 tys, netto !. Moim zdaniem to bez sensu. Awarię w dostawie prądu o czasie trwania 1 dnia spokojnie przeżyję . Powyżej i tak mi te akumulatory nie pomogą bo się rozładują a w zimie produkcja prądu przez PV jest niska

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Baterie klasyczne do pracy cyklicznej typu SOPzS Solar
    BATER jest producentem najwyższej jakości baterii cyklicznych z elektrolitem płynnym z dodatnią płytą pancerną w naczyniach z SAN typu SOPzS o żywotności ponad 1500 cykli przeznaczonych do elektrowni fotowoltaicznych, wiatrowych i hybrydowych.
    https://www.bater.pl/product/baterie...u-sopzs-solar/
    Mam rozumieć, że dobre? Brzmi jak reklama.

    Ma ktoś doświadczenie w tworzeniu instalacji z magazynem?


    @Mirek
    88k netto to naprawdę dużo, ale gdy wybrać zestaw 1. za 12.700 netto i potraktować to jako sposób na stałe obniżenie rachunków kwiecień-wrzesień + zapasowa linia zasilania w razie w.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    # czy instalcję off-grid + on-grid trzeba zgłaszać w ZE? (kwestie bezpieczeństwa pracowników ZE)
    Off - nie. On - tak.

    Takie rozwiązanie ma sens dla domku letniskowego gdy nie ma sieci energetycznej. Ładujesz 5 dni, a w weekendy wykorzystujesz. Używając codziennie załatwisz baterie ciągłym rozładowaniem na zero. A zimą i bez ich rozładowywania prądu z paneli mogą dostać za mało prądu, by przetrwać.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    aktualnie w grudniu mam średnie dobowe zużycie na poziomie 30 kwh, pewnie w styczniu i lutym znacznie wzrośnie, musiałbym zainwestować przynajmniej 88 tys, netto !
    Źle liczysz. Magazyn w Polsce nie ma zapewniać 100% OFF gród przez cały rok. Odejmij miesiące w których nie masz produkcji z PV i policz jeszcze raz. To ma obniżyć rachunki za energię zużywana wieczorami, która nie idzie z PV, jak kolega już wspomniał, a nie je wyeliminować.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał esselite Zobacz post
    Źle liczysz. Magazyn w Polsce nie ma zapewniać 100% OFF gród przez cały rok. Odejmij miesiące w których nie masz produkcji z PV i policz jeszcze raz. To ma obniżyć rachunki za energię zużywana wieczorami, która nie idzie z PV, jak kolega już wspomniał, a nie je wyeliminować.
    mam przez 15 lat magazyn w Tauronie, przez 27 dni grudnia zużyłem ponad 850 kwh, produkcja prądu przez PV w grudniu praktycznie zerowa - nie widzę sensu inwestowania w dodatkowy magazyn energii. Co on miałby mi dać ?, jaki uzysk vs poniesiony nakład finansowy ? - może czegoś nie zauważam w kalkulacji

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    mam przez 15 lat magazyn w Tauronie, przez 27 dni grudnia zużyłem ponad 850 kwh, produkcja prądu przez PV w grudniu praktycznie zerowa - nie widzę sensu inwestowania w dodatkowy magazyn energii. Co on miałby mi dać ?, jaki uzysk vs poniesiony nakład finansowy ? - może czegoś nie zauważam w kalkulacji
    W przypadku korzystania z opustów to oczywiste że magazyn niema najmniejszego sensu. Ale dla montujących po 01.04 gdy cena za oddana będzie sporo niższa od
    zakupionej jak i też np. porządnego dofinansowania takiego magazynu to może i mieć sens.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Mam rozumieć, że dobre? Brzmi jak reklama.
    Nie dobre. 1500 cykli ładowanie to jest słabo.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Z tych systemów z zamieszczonego linku jedynie ostatni ma jakiś sens jeśli masz w domu instalacją jednofazową.
    Jak masz 3 fazy potrzebujesz takie trzy. Można je połączyć tak że pracują wspólnie jako system 3 fazowy.
    Pozostałe systemy są z akumulatorami ołowiowymi które dzisiaj są już anachronizmem.
    Ten system może pracować on- i off-grid.
    Jego największa zaleta to możliwość przeniesienia swojej energii z dnia na noc bez czerpania z sieci.
    To się nazywa system ESS.
    To urządzenie Victrona (Multiplus-II) posiada wbudowane urządzenie "Anty-Islanding" dzięki któremu można je podłączyć do sieci.
    To urządzenie "AI" automatycznie odłącza dom od sieci gdy jej brakuje.
    Może być tak skonfigurowana że nie będzie wysyłała nadmiaru energii do sieci a więc zgłaszać się na Prosumenta nie trzeba.

    Moja instalacja wygląda tak:
    Załącznik 458411
    Do tych inwerterów/ładowarek podłączony jest akumulator LFP 48V/20kWh.
    To jest system 3F z 6kVA na fazę.
    Od kwietnia do końca października dom jest niezależny energetycznie i odkłada dość energii do sieci na grzanie PC w zimie.
    Poza tym braki sieci już mnie nie interesują a są u mnie plagą.
    Cena?
    Bezpieczeństwo energetyczne jest bezcenne.
    Dzięki za fajny wpis. Chyba ochłonę nad zachwytem "entry-level-off-grid instaltion" za 12,7k i poczekam
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Nie dobre. 1500 cykli ładowanie to jest słabo.
    alternatywa wobec ołowianych, li-ion, żelowych aku?
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 28-12-2021 o 23:24
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  12. #12

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 13:44

  13. #13

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 13:43

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Baterie od samochodów elektrycznych są coraz tańsze.
    Jak wpiszesz w alledrogo "nissan leaf bateria" to znajdziesz w miarę świeże pakiety o pojemności 40kWh za 20k.
    Do tego BMS za ok 3k. (Batrium)
    Inwerter 3F Victrona za 15k. (3x2.4kW)
    Plus własna praca i masz dom prawie off-grid.
    Czytaj, bądź na bieżąco a w pewnym momencie ceny spadną do Twojego poziomu a Ty będziesz wiedział jak z tego skorzystać.
    Taką też poradę dot. baterii samochodowych usłyszałem od znajomego.
    BMS?
    Plan działania jest za 5+ lat. Teraz chciałbym się poduczyć. Muszę liznąć trochę elektryki najpierw.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  15. #15

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 13:43

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.745

    Domyślnie

    Kompletny bezsens i powinno się o tym jasno i głośno mówić aby w tych chorych lub bardziej chciwych łbach nie narodziła się myśl by zatrudnić lobbystów przy Europarlamencie Europejskim bo jak jeden polecimy z torbami do banku , rugować te chore pomysły jak tylko się da najdalej , komu taki magazyn potzebny od listopada do marca ? wtedy kiedy najbardziej potrzebny by był ? chyba tylko bankierom i lobbystom bo normalnie zdrowo myślący człowiek ma w nosie takie idiotyzmy, tak idiotyzmy .a kto to potem będzie sprzątał za czyje pieniądze jak myślicie ??? gonić dziadów najdalej.

  17. #17

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 13:44

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Z tych systemów z zamieszczonego linku jedynie ostatni ma jakiś sens jeśli masz w domu instalacją jednofazową.
    Jak masz 3 fazy potrzebujesz takie trzy. Można je połączyć tak że pracują wspólnie jako system 3 fazowy.
    Pozostałe systemy są z akumulatorami ołowiowymi które dzisiaj są już anachronizmem.
    Ten system może pracować on- i off-grid.
    Jego największa zaleta to możliwość przeniesienia swojej energii z dnia na noc bez czerpania z sieci.
    To się nazywa system ESS.
    To urządzenie Victrona (Multiplus-II) posiada wbudowane urządzenie "Anty-Islanding" dzięki któremu można je podłączyć do sieci.
    To urządzenie "AI" automatycznie odłącza dom od sieci gdy jej brakuje.
    Może być tak skonfigurowana że nie będzie wysyłała nadmiaru energii do sieci a więc zgłaszać się na Prosumenta nie trzeba.

    Moja instalacja wygląda tak:
    Załącznik 458411
    Do tych inwerterów/ładowarek podłączony jest akumulator LFP 48V/20kWh.
    To jest system 3F z 6kVA na fazę.
    Od kwietnia do końca października dom jest niezależny energetycznie i odkłada dość energii do sieci na grzanie PC w zimie.
    Poza tym braki sieci już mnie nie interesują a są u mnie plagą.
    Cena?
    Bezpieczeństwo energetyczne jest bezcenne.
    Bardzo ciekawe rozwiązanie i w twoim przypadku cena nie ma znaczenia.
    Dla innych cena będzie zaporowa i cała instalacja nie będzie miała ekonomicznego uzasadnienia.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  19. #19

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 13:44

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Dużo można zrobić samemu.
    Baterie od samochodów elektrycznych są coraz tańsze.
    Jak wpiszesz w alledrogo "nissan leaf bateria" to znajdziesz w miarę świeże pakiety o pojemności 40kWh za 20k.
    Do tego BMS za ok 3k. (Batrium)
    Inwerter 3F Victrona za 15k. (3x2.4kW)
    Plus własna praca i masz dom prawie off-grid.
    Czytaj, bądź na bieżąco a w pewnym momencie ceny spadną do Twojego poziomu a Ty będziesz wiedział jak z tego skorzystać.
    Cena ma duże znaczenie dla kogoś kto nie ma bezwzględnej potrzeby takiej instalacji.
    Trzy powyższe składniki plus kilka innych składników to min. 40.000 zł.
    Do tego instalacja PV, np. 6 kWp za ok. 30.000 zł.
    Razem koszt całej instalacji to minimum 70.000 zł.
    Zakładając że przeciętne gospodarstwo domowe bez ogrzewania prądem zużywa ok. 10 kWh dziennie czyli 3650 kWh rocznie:
    - przy cenie ee 0,70 PLN/kWh to jest 100.000 kWh czyli ok. 27 lat
    - przy cenie ee 1,00 PLN/kWh to jest 70.000 kWh czyli ok. 19 lat.

    "nissan leaf bateria" 40 kWh kosztuje 20.000 zł ale jest bez gwarancji.
    Ryzykowna inwestycja.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony