dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Zapach odchodów ze stropu - próbowałem już wszystkiego!

    Panie i Panowie. Mam następujący problem. Mieszkanie 55m2, budowane w latach 70 (wielka płyta, stropy z pustymi kanałami w środku, ackerman chyba?).
    Rok temu w listopadzie z sufitu zaczął się wydobywać smród odchodów. Mieszkam na 2-gim piętrze, nade mną mieszka sąsiad i ma bezpośrednio pokój (zobaczcie na rysunek poglądowy). W międzyczasie odwiedził nas hydraulik i kominiarz, w ich opinii wszystko gra, tzn, wentylacja prawidłowa,nic się nie cofie, byliśmy nawet na dachu sprawdzić organoleptycznie czy któryś komin obok naszego nie smrodzi, ale nie.
    Problem zeszłego listopada (2020) rozwiązałem poprzez zerwanie starej gładzi (była popękana) i założenie nowej, zamalowanie wszystkiego dokładnie itd.

    Niestety mamy 2021 i w dniu 25 grudnia problem powrócił... Smród tak okropny, że zbiera się na wymioty. I znów hydraulik, kominiarz - wszystko w porządku. A ja już się zastanawiam czy ogłosić kapitulację?

    Podsumowując:
    • kominiarz nie znalazł problemów
    • hydraulik nie znalazł problemów
    • brak widocznych plam czy zacieków
    • obszar sufitu który śmierdzi to około 1 metr na 2 metry
    • śmierdzi odchodami, zapach gryzie w gardło jeśli się dłużej spędzi w pomieszczeniu
    • zapach nie wydobywa się z łazienki, jeśli zablokuję kratki wentylacyjne w łazience to w łazience nie czuć smrodu a w pokoju nadal.


    Pomóżcie! Już rozważam zamalowanie całego sufitu folią w płynie, przyklejenie grubej folii murarskiej, na to stelaż pod płyty GK, na stelaż jeszcze raz folię wszystkie łączenia uszczelnione mocną taśmą i impregnowane płyty GK. Całą konstrukcję bym uszczelnił silikonem od strony ścian a po założeniu płyt akrylem i pomalować solidną farbą lateksową. Koszt to pewnie okolo 2000zl nie wspominając o czasie. Ale przeżyłbym to, gdyby nie wątpliwość czy ten plan zatrzyma smród...

    Poniżej poglądowy schemat bloku. Przez środek idzie ściana nośna oddzielające mieszkania.
    https://i.ibb.co/prm9hwY/schemat.jpg

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Sąsiada ma nad tobą pokój ale pewnie w tej okolicy idą też jakieś szachty wentylacji itp. Stamtąd pewnie coś capi. Odpowietrzenie kanalizy itp. Jak stropy z pustkami wewnątrz to może sobie wędrować taki smród.

  3. #3

    Domyślnie

    Właśnie rzecz w tym, że w tym stropie nic nie przechodzi. Jedynie opcja która również mi się realna wydaje, gdzieś daleko wywala smród z odpowietrzenia kanalizacji i kanałami w stropie dochodzi do mojego pokoju. Chyba...

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał winuser2 Zobacz post
    Właśnie rzecz w tym, że w tym stropie nic nie przechodzi. Jedynie opcja która również mi się realna wydaje, gdzieś daleko wywala smród z odpowietrzenia kanalizacji i kanałami w stropie dochodzi do mojego pokoju. Chyba...
    Skoro to blok to musi to iść z dołu do góry. Są dziury, powietrze sobie wędruje. Nie mówię że wentylacja idzie konkretnie tym odcinkiem 1mx2m skąd cuchnie, może to być kilka metrów dalej

  5. #5

    Domyślnie

    Co w tym wypadku zrobić? Od sąsiada do sąsiada i wąchać w poszukiwaniu smrodu?
    A co z opcją folia i płyty GK?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Przewiercić i mocny kompresor w pustkę wężem wcześniej dobrze uszczelnić otwór - musi - powtarzam musi gdzieś zostać zlokalizowane - to że u Ciebie to przypadek odizolowanie tylko na pewien czas i za chwilę znów będzie nieskuteczne, Ze względu że ten ruch jest najprawdopodobniej grawitacyjny łatwo pokonasz go ciśnieniem, a wtedy dach i przeszukać gdzie ulatnia się to powietrze. Jak zlokalizujesz raz na zawsze usuniesz przyczynę a nie będziesz "pudrował pryszcza"
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał winuser2 Zobacz post
    Co w tym wypadku zrobić? Od sąsiada do sąsiada i wąchać w poszukiwaniu smrodu?
    A co z opcją folia i płyty GK?
    Nie wiem. U sąsiada co wywąchasz przecież jakby u niego też śmierdziało to by on też miał problem.
    Wezwać spółdzielnię niech się raz jeszcze przyjżą, zrobić wywiad z sąsiadami. Jak to nic nie da to izolacja sufitu. Może będzie skuteczne

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    trike

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-503
    Dzielnica
    Głosków
    Posty
    70

    Domyślnie

    A czy masz sprawna wentylacje, tzn sa nawiewniki w oknach lub nawietrzaki w scianie? Zasada, gdzies musi byc dostarczone swieze powietrze aby moglo wyjsc zuzyte.
    Taki efekt moze byc powodowany przez brak nawiewnikow i wtedy jednym kanalem wywiewa np w lazience a drugim w kuchni dostarcza z innych pomieszczen sasiadow. To by sie potwierdzalo bo problem sie nasilil w dniu mocnych mrozow czyli duzej roznicy temperatur wewnatrz i na zewnatrz. Druga sprawa to zapach schodzi z gory czyli wrazenie ze za to jest odpowiedzialny kawalek sufitu a w tym miejscu powietrze naplywajace miesza sie z wstepujacym i stad takie wrazenie.
    Jesli nie masz nawiewnikow to gdy czujesz zapach rozszczelnij okno, kanal wentylacyjny wyciagnie powietrze a bedzie zaciagal z zewnatrz a nie od sasiada. Zeby zrozumiec zasade dzialania wentylacji wpisz Darco w wyszukiwarke wideo, sa tam filmy a w nich strzalki przeplywu powietrza i wtedy bedzie jasne. Nie kuj scian, sufitow, nie maluj, sprawdz to rozwiazanie na 90% to jest przyczyna. Jesli masz nawiewniki a mimo to zapach wystepuje to w kratki zamontuj stabiler bo ilosc dostarczanego powietrza z nawiewnika moze byc niewystarczajaca do przeplywu w kanale a stabiler ja ograniczy do wlasciwego poziomu. Powodzenia

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał trike Zobacz post
    A czy masz sprawna wentylacje, tzn sa nawiewniki w oknach lub nawietrzaki w scianie? Zasada, gdzies musi byc dostarczone swieze powietrze aby moglo wyjsc zuzyte.
    Taki efekt moze byc powodowany przez brak nawiewnikow i wtedy jednym kanalem wywiewa np w lazience a drugim w kuchni dostarcza z innych pomieszczen sasiadow. To by sie potwierdzalo bo problem sie nasilil w dniu mocnych mrozow czyli duzej roznicy temperatur wewnatrz i na zewnatrz. Druga sprawa to zapach schodzi z gory czyli wrazenie ze za to jest odpowiedzialny kawalek sufitu a w tym miejscu powietrze naplywajace miesza sie z wstepujacym i stad takie wrazenie.
    Jesli nie masz nawiewnikow to gdy czujesz zapach rozszczelnij okno, kanal wentylacyjny wyciagnie powietrze a bedzie zaciagal z zewnatrz a nie od sasiada. Zeby zrozumiec zasade dzialania wentylacji wpisz Darco w wyszukiwarke wideo, sa tam filmy a w nich strzalki przeplywu powietrza i wtedy bedzie jasne. Nie kuj scian, sufitow, nie maluj, sprawdz to rozwiazanie na 90% to jest przyczyna. Jesli masz nawiewniki a mimo to zapach wystepuje to w kratki zamontuj stabiler bo ilosc dostarczanego powietrza z nawiewnika moze byc niewystarczajaca do przeplywu w kanale a stabiler ja ograniczy do wlasciwego poziomu. Powodzenia
    no bez przesady żeby szczelne okna były powodem smrodu kanalizacji w mieszkaniu. ta woń nie ma prawa pojawiać się nigdzie poza wentylacją kanalizy która kończy się na dachu.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Rozszczelnić okna! Zbyt skuteczna wentylacja grawitacyjna wywołuje podciśnienie i przez jakieś nieszczelności z szachtu kanalizacyjnego (byc moze stropem żerańskim) zaciąga smród. Istotny może być szczególny układ wiatru, temperatury i wilgotności. Używasz wyciągu w kuchni lub wentylatora w łazience? W listopadzie jest zimno, okna zamknięte czyli zassie, zasmrodzi kanały w stropie i długo trwa zanim "wyjdzie".
    Experymentuj.

  11. #11

    Domyślnie

    A więc podsumowanie ostatnich dni i odpowiedzi na pomysły/pytania.
    Kominiarz sprawdził wszystkie kanały wentylacyjne - są drożne i mają przepustowość tak jak powinny. Okna mamy średnio szczelne, plastiki ale stare i dość mocno z nich wieje zimne powietrze (szkody górnicze).

    Byli panowie z administracji, odwiedzili sąsiadów z dołu i z góry, pozaglądali do szybów technicznych i niczego nie znaleźli ani u sąsiada z góry (przypominam - smród jest z sufitu właśnie od tego sąsiada na złączeniu ściany nośnej z mieszkaniem obok mnie).
    Jutro mają odwiedzić mieszkanie z góry (po skosie z klatki obok) oraz za moją ścianą. Ale raczej nie spodziewam się przełomu...

    Nie używam wentylatorów - kominiarz by mnie pogonił Wszędzie są zamontowane kratki wentylacyjne. Okap nie jest podłączony do kanału wentylacyjnego, zamiast tego mam na nim filtr i wydala on spaliny w kierunku kratki wentylacyjnej (można powiedzieć na sufit w kuchni).

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Czyli jedna teoria mniej. Jeśli strop jest z płyt żerańskich, to kierunek kanałów (ułożenia płyt) wyznaczaja delikatne pęknięcia na suficie. Widziałem kiedyś bliźniaka w którym coś pękło w łazience na piętrze i woda dostała się pod płytki podłogowe. Dostała się do płyty żerańskiej w stropie i wylała się pod ogniomurem między bliźniakami (lustrzane odbicia). Smaczkiem był fakt, że łazienki były przy zewnętrznych (najbardziej odległych) ścianach, czyli była to odległość o długości dwóch płyt miedzy awarią a wyciekiem. Na połączeniu płyt jakimś cudem nic nie wyciekło. Gdybym nie widział też bym nie uwierzył. Więc smród może nieść się daleko...

  13. #13

    Domyślnie

    A więc dalszy rozwój wypadków. Żona była dzisiaj u sąsiadów zza ściany - zero zapachu. Natomiast jedna rzecz która przykuła moją uwagę: sąsiedzi mają sufity podwieszane. Dzisiaj jeszcze się do nich wybieram. Plan jest aby wyciągnąć jedną żarówkę i latarką oraz nosem sprawdzić co tam się w przestrzeni między płytami GK a sufitem znajduje i czy cokolwiek czuć. W mieszkaniu samym było zero zapachu.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał winuser2 Zobacz post
    A więc dalszy rozwój wypadków. Żona była dzisiaj u sąsiadów zza ściany - zero zapachu. Natomiast jedna rzecz która przykuła moją uwagę: sąsiedzi mają sufity podwieszane. Dzisiaj jeszcze się do nich wybieram. Plan jest aby wyciągnąć jedną żarówkę i latarką oraz nosem sprawdzić co tam się w przestrzeni między płytami GK a sufitem znajduje i czy cokolwiek czuć. W mieszkaniu samym było zero zapachu.
    Tylko żeby akurat sąsiad nie puścił bąka w trakcie oględzin. Bo będzie fałszywy wynik.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    trike

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-503
    Dzielnica
    Głosków
    Posty
    70

    Domyślnie

    Cytat Napisał winuser2 Zobacz post
    A więc podsumowanie ostatnich dni i odpowiedzi na pomysły/pytania.
    Kominiarz sprawdził wszystkie kanały wentylacyjne - są drożne i mają przepustowość tak jak powinny. Okna mamy średnio szczelne, plastiki ale stare i dość mocno z nich wieje zimne powietrze (szkody górnicze).

    Byli panowie z administracji, odwiedzili sąsiadów z dołu i z góry, pozaglądali do szybów technicznych i niczego nie znaleźli ani u sąsiada z góry (przypominam - smród jest z sufitu właśnie od tego sąsiada na złączeniu ściany nośnej z mieszkaniem obok mnie).
    Jutro mają odwiedzić mieszkanie z góry (po skosie z klatki obok) oraz za moją ścianą. Ale raczej nie spodziewam się przełomu...

    Nie używam wentylatorów - kominiarz by mnie pogonił Wszędzie są zamontowane kratki wentylacyjne. Okap nie jest podłączony do kanału wentylacyjnego, zamiast tego mam na nim filtr i wydala on spaliny w kierunku kratki wentylacyjnej (można powiedzieć na sufit w kuchni).
    Ja nadal podtrzymuje ze za zapach winny jest brak nawiewu swiezego powietrza do domu.
    Sa kratki wentylacyjne przez ktore odprowadzane jest powietrze ale nic nie wspominasz o nawiewnikach, mikroszczeliny w oknach plastikowych to nadal za malo, nie ma doplywu wiec zaciaga powietrze kazda mozliwa nieszczelnoscia a na Twoje nieszczescie z nieszczelnej wywiewki kanalizacyjnej. Stad ten zapach. Sprawdz sobie jak wyglada przekroj nawietrzaka sciennego 50m3 a Ty potrzebujesz min 2 do malutkiego mieszkania, jesli wieksze to wiecej
    Nawiewniki w oknach to srednio po okolo 35m3.

    Jak juz bedziesz u Sasiada to popros by Ci pokazal nawiewnik w oknach, zobaczysz jakie musza byc to otwory. Inaczej wentylacja nie zadziala

  16. #16

    Domyślnie

    Wentylacji naprawdę mamy sporo - w tym pokoju jest najzimniej ze wszystkich z powodu nieszczelnych okien. Zasłony przy wietrze aż czasami się ruszają więc nie rozumiem o czym kolega mówi.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Może z powodu nieszczelnych okien oraz kształtu budynku i kierunku wiatru, w pokoju powstaje podciśnienie i dlatego zasysa smrody nieznaną drogą?

  18. #18

    Domyślnie

    Kolega Bertha może mieć rację. Spotkałem się z przypadkiem, gdzie zapaszek z wywiewki kanalizy zasysany był przez czerpnię powietrza do sypialni. Problem pojawiał się nieregularnie i w zależności z której strony wiał wiatr. Zanim do tego doszedłem, rozebrałem pół łazienki w poszukiwaniu nieszczelności.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Może na dachu dać wiatraki na końcu przewodu wentylacji.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony