dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Woda na oknach

    Witam,
    Mieszkam w bloku z wentylacja mechaniczna. Każde okno ma nawiewnik higrosterowany. Temp ustawiona na 21 w dzień a na noc 20,5. Mierzyłem wilgoć i mam ok 55%. W dolnej części okien zbiera się woda/skrapla. Ostatnio wyjechaliśmy na 4 dni, przed wyjazdem było wywietrzone, nie gotowane. W pierwszy dzień żona prasowała ok 1h, suszylo się pranie, piekło się coś w piekarniku. Okna dołem mokre, nawiewniki mokre. Niewiem ocb. Co zrobić żeby wilgoć się nie skraplała na oknach? Dodam jeszcze że temp zewnętrzna była ok -5st. Na oknach mam rolety dzień noc.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To, że są nawiewniki nie znaczy, że jest ciąg. Kiedy była sprawdzana wentylacja?

  3. #3

    Domyślnie

    Rok temu.
    Dodam jeszcze że od ok 2tyg mam 2 pochłaniacze wilgoci Ceresit aero i nazbierały ok 1cm wody.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nawiewniki pozostaję w pozycji otwartej?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #5

    Domyślnie

    55% wilgotności, przy zewnętrznej temperaturze -5 i otworze w oknie (bo nawiewnik to tak naprawdę dziura w oknie, tyle że taka którą możemy zamknąć) to normalne że może się skraplać. U mnie przy wentylacji z rekuperacją, przy mrozie -15 i wilgotności w okolicach 40% potrafi się nieco skroplić na oknach (ale tylko na dole na szybach) gdzie jest dużo kwiatów.
    Ogólnie skraplanie się wody nastąpi tam, gdzie punktowo przekroczony jest punkt rosy, co dla twojego przypadku, przy 55% wilgotności w temperaturze 21 stopni wychodzi gdzieś w okolicy 12-13 stopni, więc jeśli jakiś element zbliży się do tej temperatury, to skropli się na nim woda.
    Możesz zmierzyć temperaturę dolnej części szyby okiennej i wilgotność na oknie, na przykład na parapecie (ale nie w świetle nawiewnika).
    Ostatnio edytowane przez Endrju111 ; 29-12-2021 o 17:33

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Nawiewniki pozostaję w pozycji otwartej?
    Działają automatycznie. Im więcej wilgoci tym bardziej się otwierają. Nawet jak są całkowicie zamknięte to przez szpary przechodzi powietrze. W sumie nie wiem jak działają bo czasem mi się wydaje że powinny się otworzyć a nie otwierają albo otwarte są cały czas.

    Mierzyłem szybę w dolnej części i ramke wokół niej. Ramka 16st a szyba 14 - 15. Teraz po 22 jest ok -2/3 st. Wilgotność niewiem jaka jest, rano wytarlem szyby i woda się nie skropliła. Dziś też nie miało co wygenerować pary.

  7. #7

    Domyślnie

    Tak na logikę, (bo precyzyjnie nie wiem jak to jest zrobione) ale skoro nawiewnik się otwiera jak wilgotność rośnie, to po otwarciu zasysa suche powietrze z zewnątrz, a więc obniży wilgotność i się zamknie, a jak się powietrze wymiesza to znowu otwiera itd.
    Skoro przy -2 masz na szybie 14 stopni, to przy np. -8 masz poniżej temperatury rosy i się skrapla.
    Rozwiązaniem było by zwiększenie wymiany powietrza (przez co spadnie wilgotność w domu, gdzie przy 21stopniach i wilgotności 55% masz punkt rosy ok 12 stopni, to przy 45% wilgotności już ok 8,6stopnia), obniżenie temperatury w domu (znacznie obniży komfort) albo wymiana okien na szczelniejsze (aby temperatura szyby nie spadała tak bardzo). Na moje oko 1 opcja najsensowniejsza i na początek warto było by zmierzyć jak duża wymiana jest dokonywana obecnie. Od razu mówię, że specjalistą nie jestem, a jedynie amatorem który sporo czyta i wyciąga wnioski.

  8. #8

    Domyślnie

    Okien nie wymienię bo to blok 4 letni. A co do temp mieszkania też problem bo mam małe dziecko. Znowu przy otwartych nawiewnikach czuć jak wędruje zimne powietrze. Tak sobie myślę że w tamtym roku nie było prawie problemu ze skraplaniem wody na oknach. Wtedy faktycznie temp była ustawiona na 20.5. mniej też było szuszenia prania.
    Ogólnie 55% wilgotności jest ok?

  9. #9

    Domyślnie

    Optymalna wilgotność mieści się w przedziale 40-60% więc mieścisz się spokojnie w widełkach.

  10. #10

    Domyślnie

    55% wilgotności w zimie to raczej dużo. Taka wilgotność w lecie jest OK, ale nie w zimie.
    U mnie - blok, II piętro, wilgotność wynosi w tym momencie 40%.

  11. #11

    Domyślnie

    Podsumowując mam za ciepło w mieszkaniu względem okien albo poporostu okna są ciulowe.
    Niewiem czy bawić się tymi nawiewnikami. Myślę np zrobić tak żeby cały czas były lekko uchylone

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Punkt rosy to jedno - raczej typowe wartości dla tego typu okien. Ale za wysoka wilgotnośc to 2 - otwórz nawiewniki na stałe. Jeśli wilgotność nie spadnie, tzn że jest słaby ciąg. Jeśli spadnie tzn, że nawiewniki źle regulują przepływ.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #13

    Domyślnie

    Miałem nowe mieszkanie 4 pokojowe w budynku z 2016, z wentylacją mechaniczną i nawiewnikami. Dodatkowo słabe okna ustawione na betonowej podlewce, styro na plackach. Same mostki i kiepska akustyka. Ciąg był masakrycznie wysoki nawet przez zamknięte nawietrzniki. Mimo różnych prób nie wyeliminowałem mokrych nawiewników i okien. Po dwóch latach powiedziałem dosyć.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja mieszkałem w wielkiej płycie - blok 12 pięter. Wyciszony rewelacyjnie. Przed przeprowadzką wymiana wszystkich okien bez nawiewników, ale z opcją mikrowentylacji. Mieliśmy tak ogromny ciąg z mechanicznych wentylatorów, że jak zamkneliśmy wszystkie okna, to przy otwieraniu drzwi wejściowych następowała dekompresja jak w jakiejś komorze. Syfonu w kabinie musiałem zmienić na większy, bo po zamknięciu okna bulgotał Wentylacja działała nawet bez rozszczelniania okien - każdą najmniejszą szczeliną. Powietrze suche jak wiór Dawałem nawet dodatkowe uszczelki z mikrogumy na anemostaty wywiewne, ale podciśnienie był tak ogromne, że i tak ssało.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #15

    Domyślnie

    Pewnie jak by to było zrobione z głową to by działało jak ma działać.
    Moim zdaniem źle regulują przepływ.
    Poki co wszystko sprawia że coraz częściej myślę o działce i budowie domu.

  16. #16

    Domyślnie

    Nie rozumie działania tych nawiewników. Ostatnio jak temp była w okolicach 0 w nocy to te kratki często były uchylone albo otwarte, oczywiście woda nie skraplała się, ale za to w mieszkaniu było zimniej.
    Dla przykładu sytuacja po dzisiejszej nocy, gdzie było ok -5 - tylko na niektórych oknach pojawiły małe zawilgocenia, dzień wcześniej schło pranie, gotowna była zupa bez okapu, żona chyba nie uchylała okna. No i ocb?
    Zastanawiam się jeszcze czy przyczyną zaparowań mogą być rolety, które mam zamontowane od wewnątrz na oknach. Są tzw rolety w kasecie, z zamontowanymi prowadnicami. Po zasłonięciu rolety w dolnej części zostaje mini szczelina między ramką szyby a roletą.

  17. #17

    Domyślnie

    1. Otwórz nawiewniki na stałe.
    2. Poczekaj kilka dni
    3. Jeśli wilgoć zniknie, to znaczy, że masz za małą wymianę powietrza (czyt. nawiewniki stale muszą być otwarte i musi bardziej pizgać zimnym powietrzem z dworu, taki urok WG)
    4. Jeśli wilgoć nie zniknie, to nie wiem.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  18. #18

    Domyślnie

    scrolll - a okna 2 czy 3 szybowe?

  19. #19

    Domyślnie

    Niby 3, ale chyba kiepskiej jakości.
    Chyba uchyle na stałe wszystkie nawiewniki tak 30% i zobaczymy. I więcej nie draze tematu, szkoda czasu, trzeba sobie dom ogarnąć i zrobić po swojemu i mieć tylko do siebie pretensje w razie w.

  20. #20

    Domyślnie

    Nawiewniki higrosterowalne to jedne wielkie g.....

    Jedynie sprawdzają się ciśnieniowe albo najzwyklejsze , gdzie ustalamy sami nawiew.

    Wentylacja MUSI być ciągła . nawiewnik NIGDY nie może się zamknąć.


    Jak się zamyka to nadaje sie na śmietnik.

    Wiać będzie , takie 'zalety" WG ..

    jak nie wieje to znaczy że nie działa

    przy sprawnie działającej WG w zime mialbyś wilgotnośc 20-30%,

    Wiele ludzi kupuje nawilżacze bo jest za sucho , bo w zimę WG działa najwydajniej ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony