dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Kabel aluminiowy w rozdzielni

    Witam
    Mam pomiędzy rozdzielnią główną a rozdzielnią w garażu (ok 30m) poprowadzony kabel ziemny z żyłami aluminiowymi 5x10. W rozdzielni ten kabel podłączony jest z jednej strony do rozłącznika, a drugiej bezpiecznika. Słyszałem o utlenianiu się aluminium i że takie bezpośrednie połączenia z czasem mają większą rezystancję i mogą słabiej przewodzić prąd, czy nawet "upalić się". Wymiana kabla na miedziany nie wchodzi w rachubę. Jak zrobić dobrze te połączenia aluminiowe w rozdzielniach, aby były "pewne". Czy można na nich zacisnąć tulejki - takie jak stosuje się do linek miedzianych ?

    Sylwek
    Ostatnio edytowane przez sylwekr ; 29-12-2021 o 21:37

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Aluminium bezpośrednio z miedzią nie wolno łączyć , są do ego przeznaczone specjalne złączki, końcówki i itp.
    Rozłączniki i bezpieczniki mają specjalne styki przeznczone dla przewodów z alu i miedzi
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Mój elektryk też mówił o łączeniach aluminium - miedź. Także potwierdzam. Aluminium ma się też utleniać.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Miałem kiedyś przyłącze circa 40 metrów, kabel 4 x alu (gruby na dwa palce), na końcach zaprasowane oczka i tak wchodziło do ZK1 przy domu, na śruby przy BM. Służyło ze 25 lat i nic złego się nie działo. Na styku Al-Cu w obecności wilgoci zachodzi intensywna korozja elektrochemiczna!! Muszą być kształtki ze sprasowanego Al-Cu (sam styk był kiedyś malowany żółtą chromianką)

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki, uspokoiliście mnie.

    Sylwek

  6. #6

    Domyślnie

    Nie do końca, kolego. Na dzień dzisiejszy nie wolno stosować kabli aluminiowych o przekroju mniejszym, niż 16 mm2.
    Tak więc ...kicha.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    411

    Domyślnie

    Jako przyłącze główne domu, do garażu może być

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Apacer Zobacz post
    Jako przyłącze główne domu, do garażu może być
    Co nie zmienia faktu, że mój wpis jest prawidłowy - Dz. U. 2002 Nr 75 poz. 690 (z późniejszymi zmianami) Paragraf 183 p. 1 podp. 9.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony