dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 28 z 28
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    W większości wypadków gdy strych jest na tyle wysoki, że można się do niego swobodnie dostać to warto docieplenie zacząć od niego.

    Czyli masz nadprodukcję prądu +- 2000 kWh. Jeśli w lecie wodę ogrzewasz prądem to po wstawieniu PC prądu zużytego do grzania wody potrzeba będzie 2/3 mniej.

    Może wtedy na potrzeby PC uzbiera się kolejnych kilkaset kWh z własnej produkcji.
    Jeśli zabraknie własnego ze 2000 kWh to trzeba będzie trochę zapłacić - więcej lub mniej w zależności jaka taryfa (G11 czy pochodna z serii G12).

    Są dwie szkoły - jedni kupują taniego Chińczyka, inni pompę "markową".

    Te "markowe" są sporo droższe.
    W Polsce to w zasadzie:
    Mitsubishi, Daikin, Panasonic. LG. Warto wybrać taką z "kumatym" serwisantem w pobliżu.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  2. #22

    Domyślnie

    @azalia44: jeżeli Twoja instalacja fotowoltaiczna w roku 2021 "oddała" 4 327 kWh i jednocześnie w tym samym okresie pobór prądu z sieci wyniósł 2 409 kWh, to oznacza że Twoja nadwyżka netto wynosi 1 052 kWh w skali roku (4 327 kWh x współczynnik 0,8 minus pobór z sieci 2409). To za mało aby w całości pokryć zapotrzebowanie PC ale nadwyżka niewątpliwie jest. Albo zużyjesz ją sama albo oddasz za damo do Taurona, ku chwale dyrekcji. Taka nadwyżka pokryje w bardzo dużym przybliżeniu jakieś 30% zużycia energii przez PC w Twoim domu. Ale to trzeba wyliczyć (OZC lub na stronie ciepłowlasciwe).
    Vaillant ma w ofercie fajne urządzenia ale (moim zdaniem) dość drogie. Ja bym chyba sugerował, żeby poszukać gdzie indziej.
    Poszukaj dokładnie tego instalatora. Teraz jest chyba na to dobry okres.

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Tauron w fakturze na końcu rozliczeń jeśli jest nadwyżka podaje "tłustym drukiem" ile kWh jest do wykorzystania, cytat:

    Informujemy, że zgodnie z Ustawą o OZE do wykorzystania pozostaje łączna ilość energii elektrycznej XYZ kWh
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał azalia44 Zobacz post
    W 2021 faktycznie oddałam do sieci 4327kWh pobór energii był 2409 kWh za ten okres
    No to na czysto pozostanie 1056kWh do zagospodarowania.
    Ciepła woda grzana ze śmieciucha?

    Zrobię wyliczenie czysto teoretyczne.
    3,5 tony węgla o wartości opałowej 25MJ daje 24305 kWh.
    Oczywiście przy 100% sprawności.
    Dla sprawności śmieciucha na poziomie 50% wychodzi 12tys kWh.
    Taka sprawność śmieciucha, raczej nie jest osiągalna.
    Markowa pc zje przy takim założeniu 3x mniej, czyli 4000kWh.
    Czyli za 3tys kWh trzeba by dopłacić.
    Dla założenia że sprawność śmieciucha jest na poziomie 40% (bardziej realne), potrzeba 9700kWh, przy pc wyjdzie 3200kWh, więc dokupić trzeba 2150kWh.
    Wyliczenia czysto teoretyczne na podstawie informacji z tego wątku.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #25
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    azalia44

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    49-100
    Posty
    8

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc, jestem zdecydowana na pompę ciepła ale propozycje które dostaję trochę mnie martwią .Proponowano mi Panasonic High Performance 9,0kW generacji jednofazowa+zasobnik c.w.u 200l. Druga propozycja pompa Netsu M-NET -08-1PH a ostatnio rozmawiałam z przedstawicielem firmy Vailland który zaproponował mi pompę Vailland VWL 125/5 .Trochę dziwi mnie ta rozbieżność mocy pomp i nie wiem już co myśleć. Vaillanda montowałaby firma która mieści się kilka kilometrów od mojego domu co ma jednak trochę znaczenie. Netsu daje 7 lat gwarancji na pompę co też jest ważne z czynnikem chłodzenia R32 gdzie Vailland proponuje R410 ,już nie wiem na co zwracać uwagę ? co wybrać? a może szukać jeszcze innych pomp?

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał azalia44 Zobacz post
    Netsu daje 7 lat gwarancji na pompę co też jest ważne z czynnikem chłodzenia R32 gdzie Vailland proponuje R410 ,już nie wiem na co zwracać uwagę ? co wybrać? a może szukać jeszcze innych pomp?
    Która pompa może najlepiej się sprawdzić nie jestem w stanie podpowiedzieć. Jednak PC na czynniku R410A to raczej "leżak magazynowy".

    Kupiłem w 2020 roku taki "leżak" na R410 wyprodukowany w 2018 roku za ułamek ceny produkowanych na R32. Cena była na tyle atrakcyjna że warto było zastąpić sprawną j.z. z 2008 roku.

    Coś nie tak z tym przedstawicielem firmy "V" bo po co Tobie dla tak małego domu pompa mocno przewymiarowana? Przewymiarowana pompa to większy zysk dla sprzedawcy...

    Znalazłem taką ofertę:

    https://sklep.gejcyg.pl/vaillant-pom...-id-29069.html

    Jak widać sporo spuścili z ceny pierwotnej, mimo, że wszystko drożeje.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.770

    Domyślnie

    Może jestem staroświecki lub sknerą ale w życiu nie dałbym za pompę ciepła 35 tysięcy to chore , kupiłbym zwykły monoblok np haier za 10 tys zł kilka gratów czyli bojler zawory calefi kilka rurek kształtek i zamykam się całościowo w 15 tys zł z zaoszczędzoną kasę i to wcale nie małą bo ok 20 tys przeznaczyć na teoretycznie ciut niższy cop przy duuużych mrozach na grzałkę ba nawet jedną rezerwową pompę można kupić i dalej sporo kasy zostaje na dodatkowy prąd , po co się napinać na coś co rocznie zaoszczędzi może ze 200 zł na prądzie a ja mam dopłacać 20 000 zł ? nie potrafię pojąć , krzywa grzewcza ? to aż takie ważne ? nie sądzę bo sterownikami większość bawi się dwa tygodnie potem zapomina , ustawi zasilanie a 31 stopni i tak leci ewentualnie termostat pokojowy może podłączyć pod moduł ATW za 150 zł i działa idealnie .

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Może jestem staroświecki lub sknerą ale w życiu nie dałbym za pompę ciepła 35 tysięcy to chore , kupiłbym zwykły monoblok np haier za 10 tys zł kilka gratów czyli bojler zawory calefi kilka rurek kształtek i zamykam się całościowo w 15 tys zł z zaoszczędzoną kasę i to wcale nie małą bo ok 20 tys przeznaczyć na teoretycznie ciut niższy cop przy duuużych mrozach na grzałkę ba nawet jedną rezerwową pompę można kupić i dalej sporo kasy zostaje na dodatkowy prąd , po co się napinać na coś co rocznie zaoszczędzi może ze 200 zł na prądzie a ja mam dopłacać 20 000 zł ? nie potrafię pojąć , krzywa grzewcza ? to aż takie ważne ? nie sądzę bo sterownikami większość bawi się dwa tygodnie potem zapomina , ustawi zasilanie a 31 stopni i tak leci ewentualnie termostat pokojowy może podłączyć pod moduł ATW za 150 zł i działa idealnie .
    Takie rozwiązanie nie jest wcale złe. Jest fotowoltaika, więc grzanie prawie za darmo. Na pewno grzanie monoblokiem jest bardziej komfortowe niż klimami (osobny temat na tym Forum).
    W rodzinie Kolegi @bobrow`a mają monobloka, wprawdzie firmowego, ale nie jest to split. Działa jak należy.

    Ja mam składaka z podzespołów firmowych za małe pieniądze. Ale mam kontakt z f-gazowcem i sam trochę znam się na elektryce, więc mam to co mam - taniej niż nówka Haier.

    Cena Haiera jest podobna do ceny nowoczesnego śmieciucha, a odpada "szuflowanie".
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony