dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Garaż w odległości mniejszej niż 1,5 m

    Witam,
    Będę chciał wybudować garaż na zgłoszenie. Jednak musi być on blisko ogrodzenia sąsiadów.
    Wg prawa zrozumiałem, że jeśli miejscowy plan zagospodarowania pozwala to mogę wybudować go bliżej.

    Oglądnąłem mpz i są takie zapisy:
    - zgodnie z nieprzekraczalnymi i obowiązującymi liniami zabudowy wyznaczonymi na rysunku planu,
    b) zakaz lokalizacji budynków mieszkalnych bezpośrednio przy granicy lub w odległości[ci 1,5 m od
    granicy działki sąsiedniej,
    c) możliwość lokalizowania budynków na kilku
    dziaEkach geodezyjnych,
    d) dopuszcza się lokalizację garaży budynków
    gospodarczych bezpośrednio przy granicy lub w odległościach mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej, w przypadkach określonych w przepisach
    odrębnych,

    Czy ktoś może mi wyjaśnić co to oznacza? to mogę czy nie? bo punkt d) to chyba jakaś furtka?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przepisy odrębne to przepisy prawa budowlanego.

  3. #3

    Domyślnie

    Czyli musi być 1,5 m

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Masz napisane wprost " zakaz lokalizacji budynków mieszkalnych bezpośrednio przy granicy lub w odległości 1,5 m"

    czyli 3 m od granicy wg. przepisów prawa budowlanego (ściana bez okien) i 4 m (ściana z oknami).

  5. #5

    Domyślnie

    Ale jest też napisane d) ) dopuszcza się lokalizację garaży budynków
    gospodarczych bezpośrednio przy granicy lub w odległościach mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej, w przypadkach określonych w przepisach
    odrębnych,

    Czyli jak zrobię garaż o długości 5,5 m i wysokość do 3 m to mogę go umieścić na 1,5 m?

  6. #6

    Domyślnie

    Plus to jest zakaz dotyczący budynków mieszkalnych, a nie gospodarczy/garaży.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    fakt - budynki gospodarcze i garaże w granicy lub 1,5 od granicy, o ile zachowasz odległości między budynkami (6m ściany bez okien)

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    fakt - budynki gospodarcze i garaże w granicy lub 1,5 od granicy, o ile zachowasz odległości między budynkami (6m ściany bez okien)
    A skąd w tym przypadku taki wymóg odległości między budynkami?

    Jeśli budujesz budynek bliżej niż 3 m od granicy, to w każdym przypadku objęcie sąsiedniej działki stroną postępowania, a co za tym idzie tylko w trybie pozwolenia na budowę.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  9. #9

    Domyślnie

    nie prawda, dostałem zgodę na zgłoszenie na 1,5 m. Praw na to pozwala przy zachowaniu 6,5m długości i 3m wyoskości.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek0700 Zobacz post
    nie prawda, dostałem zgodę na zgłoszenie na 1,5 m. Praw na to pozwala przy zachowaniu 6,5m długości i 3m wyoskości.
    Po pierwsze gratuluję. To, że dostałeś zgodę nie oznacza, że to jest zgodne z prawem - nie zrozum mnie źle - cieszę się że dostałeś zgodę, ale chciałbym zrozumieć na podstawie jakiego przepisu. W Warunkach Technicznych § 12 ust. 4:

    [...] dopuszcza się:
    3) budowę budynku gospodarczego lub garażu o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi.

    Ale do tego jest § 12 ust. 5:


    Usytuowanie budynku na działce budowlanej w sposób, o którym mowa w ust. 2–4, powoduje objęcie sąsiedniej działki obszarem oddziaływania obiektu w rozumieniu art. 3 pkt 20 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.


    A objęcie sąsiedniej działki oznacza konieczność powiadamiania sąsiada. W trybie zgłoszenia nie ma procedury powiadamiania sąsiada. No i teraz sąsiad będzie chciał postawić ścianę np. bez okien 3 m od granicy, to wyjdzie 4,5 m od Twojego garażu. Zacznie procedurę PnB i dostanie odmowę. A on oficjalnie nic nie wie o Twoim garażu, bo nie został powiadomiony, że zabudowa jego działki ma teraz ograniczenia.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 08-02-2022 o 17:06
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony