dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 40
  1. #21

    Domyślnie

    https://zapodaj.net/736d49ffbf8a0.png.html

    - powiększony salon,
    - pralnia, (nie doceniana) lub grajdołek
    - 2 funkcjonalne łazienki, (jedna z prysznicem, druga z wanną)
    - odseparowana sypialnia główna,
    - wyspa w kuchni
    - normalne schody na strych zabudowane klatką schodową (drewniane lekkie schody to koszt ok 2 tys.). Niedoceniona wygoda. W przyszłości możliwa łatwiejsza adaptacja poddasza.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jak najprostszy, ale..."

    Ja wiem, że to oszczędniejsze. Tylko że wartość oszczędności znikoma, nieproporcjonalna do wywołanego nią upośledzenia funkcjonalnlści.
    Przejrzyj projektu małych parterówek i pokaż w ilu wychodzi się z łazienki na salom, czy paraduje przez cały dom z salonu do wyjścia.
    Salon nie za duży - za to sporo pokoi. Dlatego napisałem, że można rozważyć zmniejszenie korytarza i wiatrołapu.

    Z kolei wybudowanie każdego m2 powierzchni kosztuje tyle samo - "tracenie" jej wmalym domu boli bardziej niż dużym .

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Zgodzę się tylko z tym" zwężenie korytarza, powiększenie salonu, likwidacja kominka.
    Gdybyś na tym poprzestał wyszedłby całkiem zgrabny projekt o takiej samej funkcjonalności i wrażeniu większej przestronności

    Z kolei wybudowanie każdego m2 powierzchni kosztuje tyle samo
    W większych domach m2 jest tańszy
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    W większych domach m2 jest tańszy
    Tylko licząc jako średnia.
    Koszt zaprawy, materiału konstrukcyjnego itd. jest ten sam ew. średnio taniej ktoś może policzyć za wykonawstwo.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  5. #25

    Domyślnie

    Dzięki za zainteresowanie.

    - Wiatrołap i łazienka muszą zostać tam gdzie są. Przy ścianie z łazienką będzie wiata przyścienna na samochody.

    - Na dłuższy prostokąt nie ma miejsca na działce

    - Nie zdecyduję się na żadne dodatkowe pomieszczenie w momencie kiedy mam "czystą" kotłownię i tam mogę trzymać zapasy i inne graty.

    - Myślę że WC z prysznicem "walk in" tak jak narysowałem będzie najlepszym rozwiązaniem. Prosiłbym tylko o informację jakie powinny być wymiary. Choć architekt w sumie też się nad tym pokłoni. Będzie rysował projekt od zera bazując na tym układzie pomieszczeń.

    - Salon powiększę kosztem wiatrołapu i kuchni o ok 0,5m

    - Kominek do zlikwidowania

    - Żadnej z sypialni nie chcę zmniejszać. Sypialnie 14 - 15m2 to i tak w sumie klitki.

    - Nie planuję adaptacji poddasza. Rozważałem dom z dwiema sypialniami na poddaszu i jedną na parterze ale sam nie wiem. To bieganie po schodach? No chyba że macie pod ręką jakiś fajny projekt z dachem dwuspadowym, z oknami połaciowymi, dwiema sypialniami i wc na poddaszu, sypialnią 15m2 na dole + łazienka? Bez klatki schodowej, ze schodami np metalowymi w hollu.

    A i jeszcze pytanie do tych którzy mają dach na wiązarach. Są jakieś z tym problemy? Ściany mogą pękać? Na ile przewiduje się ich trwałość?

    Ja to tak wiedzę ostatecznie:


  6. #26

    Domyślnie

    Jeśli w sypialni się spi jak sama nazwa wskazuje to chyba lepiej powierzchnie "dać" tam gdzie się żyje? Pokoje będziemy mieli po około 11m2, uznaliśmy że lepiej dać na osobną toaletę (na mycie idzie zaczekać ale potrzeba nie wybiera), spiżarkę i salon z kuchnią gdzie odbywa się życie rodziny.

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Niestety, ale mały dom parterowy to takie mieszkanie (mało wygodne i w każdym pokoju będzie słychać co się dzieje w salonie), ciężko trafić na jakiś sensowy projekt, dlatego u mnie wygrał dom z poddaszem, bo ta strefa "nocna" jest oddzielona, żeby uzyskać ten efekt w domu parterowym musi on być większy co za tym idzie koszt budowy będzie kosmiczny przy aktualnych cenach... Zobacz sobie na projekty z poddaszem o podobnej wielkości lub ciut większy 120m2.

  8. #28

    Domyślnie

    Wystarczy rozciągnąć bryłę. Takie np 16x7-8m. Łatwiej uzyskać podział na strefę dzienną i nocną. Do tego tańsza budowa, lepsze doświetlenie domu itd.

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Wystarczy rozciągnąć bryłę. Takie np 16x7-8m. Łatwiej uzyskać podział na strefę dzienną i nocną. Do tego tańsza budowa, lepsze doświetlenie domu itd.
    Niby czemu taniej ?

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Niby czemu taniej ?
    Napiszą, że:
    - nie trzeba stropu żelbetowego
    - nie trzeba schodów

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie tylko. Ogólnie parterówka jest sporo łatwiejsza jeśli chcesz zrobić trochę roboty sam.
    Prostsze są instalacje wod-kan, CO (brak pionów), śmiesznie prosta jest rekuperacja
    Łatwiejsze jest ocieplenie - nie ocieplasz połaci tylko strop, możesz po prostu rozwinąć wełnę z rolki i gotowe. Nie musisz ocieplać i zabudowywać skosów, odpadają karton-gipsy i drogie, kłopotliwe okna dachowe. Przy ocieplaniu połaci, zwykle nie masz dużo miejsca na ocieplenie. Jak chcesz mieć dobry współczynnik U, to musisz kupować drogą wełnę. Na stropie rozłożysz grubszą warstwę taniej wełny i będzie cieplej i taniej.
    Podobnie ściany - jak masz dach kopertowy to ocieplisz z drabiny, jak dwuspadowy to niewysokich rusztowań potrzebujesz tylko do szczytów.
    Pokój 12m2 ze skosami to nieustawna klita, to samo z prostymi ścianami jest już znacznie bardziej sensownym pomieszczeniem. Nie mówiąc już o tym, że większość domów z użytkowym poddaszem jakie znam cierpi na standardowy problem - gorąco latem, zimno zimą. Wynika do z oszczędności na izolacji i specyfiki okien dachowych.
    Akurat z drewnianym stropem to wielkiego szału oszczędnościowego nie ma - przynajmniej jeśli stosujesz wiązary. Sam się na nie skusiłem, i gdybym miał robić jeszcze raz , to robiłbym monolit albo terive.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał chicoPL Zobacz post
    Napiszą, że:
    - nie trzeba stropu żelbetowego
    - nie trzeba schodów
    Ta, bo wiązary to za darmo są, również z gk trzeba zabudować, dachu dużo więcej też nie kosztuje, fundament również. A druga sprawa żeby parterowy dom był wygodny i nie miał pokoików 8-10m2 jak to w większości projektów do 100m2 jest to przy aktualnych cenach będzie to mega droga inwestycja , a i tez działkę trzeba odpowiednią mięć, bo jak masz 7-10ar i wstawisz taki wielki hangar to tak średnio bym powiedział to wygląda

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jeśli dom do 110m2 to raczej tyklko parterówka i to w formie stodoły.
    Przegladałem rózne projekty, w nic z poddaszem nie pasowało.
    W końcu usiadłem, zrobiłem swój i jestem zadowolony
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Ta, bo wiązary to za darmo są, również z gk trzeba zabudować, dachu dużo więcej też nie kosztuje, fundament również. A druga sprawa żeby parterowy dom był wygodny i nie miał pokoików 8-10m2 jak to w większości projektów do 100m2 jest to przy aktualnych cenach będzie to mega droga inwestycja , a i tez działkę trzeba odpowiednią mięć, bo jak masz 7-10ar i wstawisz taki wielki hangar to tak średnio bym powiedział to wygląda
    To buduj co chcesz, kogo to obchodzi do cholery?

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    To buduj co chcesz, kogo to obchodzi do cholery?
    Buduje z poddaszem, bo to jedyny sensowny dla mnie wybór, autor wątku pyta o projekt który wrzucił to napisałem co o tym myśle, tyle.

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Każdy ma swój wybór. Dla mnie skosy w pokojach 12m2 to nieporozumienie ‐ bez nich wyglądają znośnie.
    Klatka schodowa to marnowanie przestrzeni, same schody bariera w przypadku częściowej utraty sprawności.
    Instalacja WM rozłożona na stropie jest banalnie prosta.
    Ocieplenie zrobiłem sam, wierzchołek szczytów dokończyła ekipa od elewacji. W tym przypadku liczyła się oszczędność ale przede wszystkim pewność, że ocieplenie wykonane jest perfect
    Dom na jednym poziomie przy tym samym metrażu wydaje się przestronniejszy, niż dwiema kondygnacjami.
    Mieszkam 7lat, na pewno nie zmieniłbym parterówki na poddasze użytkowe
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #37

    Domyślnie

    Wentylacja raczej podwieszona. U mnie była rozłożona na stropie , nad parterem. To juz jest trudniejsze. faktycznie na dolnym pasie wiązarów montaż WM to jeden dzień robiąc to po raz pierwszy.

    Tylko parterówka w tym metrażu. Właśnie przymierzam się do budowy drugiego domu. Parterówka ok 110m2. Mam zamiar jeszcze wiecej wykonać przy nim niż przy pierwszym piętrowym. Praktycznie wszystko poza dachem, elektryką i murarką ścian.

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

  19. #39

    Domyślnie

    Tutaj jest coś podobnego do Twojego, może Ci pomoże
    https://www.extradom.pl/projekt-domu-kp-505-LUB1005

  20. #40

    Domyślnie

    Czarny86 dobrze mówi, bardzo pomoże!




    ________________________________________
    http://otomedi.pl/chrzastnica-kedzierzawa/

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony