dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Stroma droga dojazdowa + ciek wodny

    Proszę o pomoc.
    Droga dojazdowa do dzialki jest droga wewnetrzna, nalezaca do gminy. Droga jest wytyczona na mapie w mpzp, natomiast fizycznie w jej miescu znajduje się pas krzakow przez ktory przeplywa ciek wodny (najprawdopodobniej okresowo). Dodatkowo droga jest stroma (ok 30% nachylenie). Dojazd do dzialki biegnie od drogi gminnej w dół, ta wlasnie droga. Do zbudowania jest ok 30 metrow drogi.
    Podejrzewam, ze trzeba zbudowac row odprowadzajacy wode, klopot w tym, ze obok sa dzialki sasiadow. W zwiazku z tym zakladam, ze ewentualny row musi byc utworzony kosztem drogi?
    Czy gmina ma jakieklowiek obowiazki w zwiazku z taka droga? Czy partycypuje w kosztach budowy?
    Czy ktos mial podobne doswiadczenia i moze podac orientacyjny koszt takiej budowy?
    Rozwazam, czy warto zakupic dzialke z takim wlasnie klopotliwtm dojazdem.

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Zgodnie z WT jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    § 14

    „1. Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni stanowiącej dojazd nie może być mniejsza niż 3 m.

    2. Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów."

    Jak szeroka była by droga po wytyczeniu rowu spełnia warunki WT?

    Masz 30mb x 3m szerokości daje 90m2 licząc 110 zł/m2 daje 10.000 zł ( korytowanie, geowłóknina do tego/ kruszywo, kliniec im głębiej tym drożej ) dodatkowo kopanie rowu, może jakiś przepust, tyczenie (jesli nie wiesz gdzie są granice) do tego wcześniej zgoda na piśmie z gminy. Jak dojazd prowadzi tylko do ciebie to zdziwiłbym się żeby gmina miała nadwyżki w budżecie na twoja drogę. Co więcej mogą nakazać ci dostosowanie się do takiego czy innego standardu wykończenia nawierzchni.

    Sam to przechodziłem w zeszłym roku 100 mb drogi gminnej, za moje pieniądze a i tak musiałem czekach miesiąc na zgodę miłościwie panującego Wujta.

    Dopiero teraz zauważyłem 30% to stromo jak na podjazd zimą będzie spory problem, warto zapytać w gminie czy będą odśnieżać bo na wąskiej drodze może pług nie wiechać.
    Ostatnio edytowane przez irtherm ; 24-01-2022 o 14:26

  3. #3

    Domyślnie

    Porozmawiaj z właścicielem drogi (gmina).
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    893

    Domyślnie

    Ogólnie rzecz biorąc, kupowanie jakiejkolwiek działki z dojazdem 30% jest absurdem w naszej szerokości geograficznej, no chyba że to jest jakaś działka marzeń.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    W Czechach (to jeszcze za czasów Czechosłowacji) widziałem garaż na zboczu i przez wrota wypuszczona była linka wyciągarki. To na zimę. Na lato wystarczy wybetonowana nawierzchnia na szorstko. W HR dwa razy byłem na kwaterze z dojazdem 33%, sprawdzałem poziomicą - na 3m było 1m przewyższenia, takiej stromizny było około 100 metrów. Jazda przodem, tyłem, dla mnie żadna różnica a widoki na Otoc Brac - piękne.

  6. #6

    Domyślnie

    jest jeszcze droższa opcja maty , kable grzejne pod powierzchnią całej drogi.

    Albo olać w końcu ile jest dziś dni śnieżnych czy mroźnych w ciągu roku w razie śniegu, gołoledzi można zaparkować przy tej asfaltowej drodze, a nawet u sąsiada na podwórku mało kto odmówi tak "kosztownej" przysługi

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    jest jeszcze droższa opcja maty , kable grzejne pod powierzchnią całej drogi.

    Albo olać w końcu ile jest dziś dni śnieżnych czy mroźnych w ciągu roku w razie śniegu, gołoledzi można zaparkować przy tej asfaltowej drodze, a nawet u sąsiada na podwórku mało kto odmówi tak "kosztownej" przysługi
    od biedy to tam wjedzie auto osobowe ale obstawiałbym napęd 4x4. Pytanie jak tam wjedzie materiał budowlany... ? nie wspomnę już o gruszce z betonem...
    Mam obok drogę z 14% - bez utwardzenia bez szans na wjazd a zjazd to masakra - droga łączy się prostopadle z drogą główną.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    To jak w HR wybudowano Apartemens Mosor na ulicy Golubinka II w Duce, w czasach gdy były to ślepe uliczki? Zresztą wszystkie domy w Dalmacji dalej niż 100m od plaży miały budowę "pod górę". Koszty są raz, a potem profity.

    To nie jest reklama, to wspomnienia i przykład że można.
    Pod tym tarasem parkowałem, obróć fotkę na lewo a zobaczysz zjazd, tylko na jedynce i hamulcu.

    https://www.google.com/maps/place/Ap...2!4d16.6685885
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 26-01-2022 o 02:07

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    To jak w HR wybudowano Apartemens Mosor na ulicy Golubinka II w Duce, w czasach gdy były to ślepe uliczki? Zresztą wszystkie domy w Dalmacji dalej niż 100m od plaży miały budowę "pod górę". Koszty są raz, a potem profity.

    To nie jest reklama, to wspomnienia i przykład że można.
    Pod tym tarasem parkowałem, obróć fotkę na lewo a zobaczysz zjazd, tylko na jedynce i hamulcu.

    https://www.google.com/maps/place/Ap...2!4d16.6685885
    dużo rzeczy można , mieszkam w górzystej okolicy - od początku listopada śnieg i ślisko co parę dni - nachylenie drogi około 10% , odśnieżają traktorem bo cięższy sprzęt nie wjedzie (droga wewnętrzna i wąska) a i tak sąsiadka czasami zostawiała auto na niżej położonym terenie - jakieś 200metrów na piechotę od momentu gdy pewnego razu przejechała się SUVem jak na sankach i o mało go nie skasowała na drzewie. 30% nachylenia to masakra.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony