dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Moc instalacji fotowoltaicznej a umowa z zakładem energetycznym

    Prośba o poradę.

    Instalacja wschód- zachód, dach dwuspadowy 45stopni.
    Mam możliwość instalacji na każdej elewacji po max 6.8kWp ( wschód 6.8, zachód 6.8 czyli razem moc paneli 13.6kWp, w sumie 30 paneli). Do tego zakladam falownik Solaredge SE9k z optymalizatorami.

    Pytanie jaką moc podaję się na wniosku o przyłączenie mikroinstalacji w Energa?
    Suma mocy paneli czy moc falownika?

    W moim przypadku moc max. jaką mogę oddać do operatora jest ograniczona mocą falownika. Poza tym fizyczna moc maksymalna nigdy nie będzie w tym wypadku sumą mocy paneli z dwóch przeciwstawnych połaci.

    Zależy mi aby oficjalnie nie przekroczyć 10kW i mieć odbiór 80%.

    Panele przyłączane są do sieci poprzez falownik więc moim zdaniem to inwerter decyduje o mocy jaka idzie do sieci operatora.

    Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    13,6kWp nie ma przebacz. Było myśleć wcześniej nie po instalacji.
    P.S. Twoje zdanie zakładu energetycznego nie interesuje.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.
    Na razie jestem na etapie wyboru konfiguracji.
    Czy jest jakaś wykładnia prawna tego stwierdzenia iż moc maksymalna podawana do Operatora we wniosku o przyłączenie uinstalacji określą suma mocy zainstalowanych paneli a nie moc falownika ?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał eRaf Zobacz post
    Czy jest jakaś wykładnia prawna tego stwierdzenia iż moc maksymalna podawana do Operatora we wniosku o przyłączenie uinstalacji określą suma mocy zainstalowanych paneli a nie moc falownika ?
    Ustawa. Nie jesteś pierwszy, który ma ten problem.
    Jedyny możliwy sposób, to poświadczenie nieprawdy i zgłoszenie do operatora poniżej 10 kW, a faktyczne użytkowanie większej instalacji. Z pełną świadomością ewentualnych konsekwencji.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  5. #5

    Domyślnie

    Wykładnię prawa... o czym Ty mówisz? Się nie podoba umowa kompleksowa z operatorem nie podpisujesz wsio ryba. Pytanie kto na tym straci?
    Nadal warunki się nie podobają składasz sprawę do sądu że warunki w umowie są stronnicze - a dlaczego? Bo mnie się tak wydaje. Aha dziękuję tym samym zamykam posiedzenie.

    Ale OK jak Ty dopiero wskakujesz do kociołka z fotowoltaiką to musisz pamiętać że jesteś szkodnikiem, piątym kołem u wozu. Możesz chcieć możesz składać sprawy do sądu lecz wiedź oni mają lepszych prawników niż Ty. Dziękuję że mogłem pomóc.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony