dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 41
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie (akustyka) nowy dom - dźwięki mocno się niosą - jak to zminimalizować?

    Witajcie!

    Szanowni Forumowicze, w koncu udalo mi sie przeprowadzic do nowego lokum, parterowa stodola wybudowana z silki (24cm zewnetrzna, 12cm dzialowe i 18cm wewnetrzne nosne). Budynek raczej niezle ocieplony z zewnatrz tj. 20cm grafitu na scianach, 19cm pod wylewką i 40-50cm celulozy w stropie. Okna 3 szybowe, szczelny montaz - z zewnatrz nie slychac praktycznie nic co jest dla nas swietną wiadomościa. Tynki gipsowe, sufit podwieszany i zasypany od gory celulozą na grubosc powyzej 40cm.

    Niestety gorzej jest jesli chodzi o akustyke wnetrza a przede wszsytkim rozprzestrzenianie sie dzwiekow z poszczegolnych pokoi. Mam tutaj na mysli np. wieczorne ogladanie TV w salonie - kazdym pokoju slychac niemal kazdy dialog i muzyke - dzwien niesie sie okrutnie.

    Specjanie dom podzielilem na strefe dzienna (salon i kuchnia) oraz nocną (4 sypialnie dostepowane ze wspolnego korytarza ok 10x1,3m). a pomiedzy strefami wrzucilem wiatrolap/duza lazienke z jednej strony oraz pomieszczenie gospodarcze z drugiej, zeby miec bufor dzwiekochlonny a tu takie zdziwienie.

    Moge jedynie podejrzewac, ze korytarz jest calkiem skutecznym rezonatorem - prawie idealnie gladkie sciany, tuba dlugosci 10x1,3m, drzwi zlicowane ze scianami, jedna sciana boczna nieco chropowata (beton architektoniczny). Czy ktos walczyl z podobnym problemem i poradzil sobie a jesli tak to jak? Czy wystarczy dorzucic jakies "lamacze dzwieku" na korytarzu oraz salonie?

    Pozdrawiam,
    Wally
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  2. #2

    Domyślnie

    Niesie się. U mnie też i to z dołu. W nowym na pewno dam parkiet w całym domu, do tego jakieś dywany, i podwieszany sufit z płyt wygłuszających nad salonem. Może to cos pomoże.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.310
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wally666 Zobacz post
    sufit podwieszany i zasypany od gory celulozą na grubosc powyzej 40cm.
    Prawo masy. Chcesz cicho - rób strop monolityczny do tej silki. Tak masz pudło rezonansowe nad głową.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Niesie się. U mnie też i to z dołu. W nowym na pewno dam parkiet w całym domu, do tego jakieś dywany, i podwieszany sufit z płyt wygłuszających nad salonem. Może to cos pomoże.
    Ale u mnie nic sie nie niesie z dolu na gore bo na gorze mam strych nieuzytkowy i jest swietnie "odciety" od dolu. Ja mam w domu wszedzie grube panele na dobrym podkladzie acoustic.
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Prawo masy. Chcesz cicho - rób strop monolityczny do tej silki. Tak masz pudło rezonansowe nad głową.
    Czyli wg. Ciebie dzwiek odbija sie od sufitu lekkiego i przenosi dzwieki? Jak to mozliwe skoro kazdy pokoj/pomieszczenie ma wlasny "sufit" bo scianki dzialowe koncza sie mniej-wiecej w polowie warstwy ocieplenia? Jesli taki lekki strop bylby zlym izolatorem, to na strychu mialbym dyskoteke a tam jest cicho jak makiem zasial. Poza tym, raczej monolit jako sufit idealnie by odbijal i wzmacnial dzwieki a nie miekki KG zasypany pokazną ilościa sypkiej makulatury?
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał wally666 Zobacz post
    Ale u mnie nic sie nie niesie z dolu na gore bo na gorze mam strych nieuzytkowy i jest swietnie "odciety" od dolu. Ja mam w domu wszedzie grube panele na dobrym podkladzie acoustic.
    Czytaj ze zrozumieniem. Górę mam tak samo jak Ty parter zrobiony. Dom podobnież, żelbet i silka.
    Piszę, że po prostu sie niesie, u mnie przez schody...
    Wiesz mi, w domach z pustaczka albo bloczka mają gorzej. Mam sporo sąsiadów w nowych domach i tam to dopiero jest dramat. Do tego głuche podłogi - to jest dopiero plaga.
    Trzeba stosowac wygłuszające materiały. pisałem ci juz wcześniej. Na sufit warto zastosować w salonie wygłuszające pyty GK. Zastanawiam się czy u mnie tego nie zrobić, choć skłaniam się ku temu, że już w drugim domu to wykonam. Znajomi to mają i w 100% eliminują pogłos. Inna sprawa nie wiem czy są jeszcze dostępne. Projektowałem kiedyś hotel na poddaszu pałacu - płyty Gk i kilkuwarstwowe ściany z pustkami i wełną na zmianę. masa roboty, materiału i reżim technologiczny. Ale w pokojach była doskonała cisza.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.310
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wally666 Zobacz post
    Czyli wg. Ciebie dzwiek odbija sie od sufitu lekkiego i przenosi dzwieki?
    Wejdź na strych to usłyszysz, ile się odbiło, a ile trafiło do komory rezonansowej strychu.

    Wrzuć w google "akustyka prawo masy".

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Prawo masy. Chcesz cicho - rób strop monolityczny do tej silki. Tak masz pudło rezonansowe nad głową.
    40cm celulozy powoduje, że będąc na strychu nad kuchnią i krzycząc do żony będącej pode mną, mam małe szanse na nawiązanie kontaktu.
    Kompletnie nie słyszę też, czy jest włączony TV, czy działa pralka.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 04-01-2022 o 08:30
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    40cm celulozy powoduje, że będąc na strychu nad kuchnią i krzycząc do żony będącej pode mną, mam małe szanse na nawiązanie kontaktu.
    Kompletnie nie słyszę też, czy jest włączony TW, czy działa pralka.
    mam ponad 50 cm celulozy na stropie (parterówka na wiązarach), sufit z płyt GK Diamant (bardzo twarde) - taka ciekawostka - mam system przeciwpożarowy , na strychu 3 czujki dymowo- temperaturowe.. I cóż się okazało - w trakcie testów nie było praktycznie słychać w salonie syreny z centrali - byłem w szoku, że celuloza potrafi tak wyciszyć. Niezbędnym okazało się zamontowanie dodatkowej syreny (takiej jak na zewnątrz) ale na poddaszu - jest oczywiście lepiej ale nie jest to dalej dzwięk zwalający z nóg, na strychu nie da się wytrzymać jest tak głośno. Co też ciekawe o wiele głośniej jest na zewnątrz domu niż w środku .

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    mialem tak samo - robilem bruzde pod jakies kabelki i uszkodzilem przewod od kontaktrona od drzwi wejsciowych. Syrena wyla na zewnatrz az sasiedzi dzwonili do mnie ze alarm mi sie wlaczyl a w srodku cicho.

    Niemniej jednak problemem jest akustyka w srodku, dzwiek z radia w kuchni (ktora jest otwarta na salon) i mocno slychac je w calym domu, nawet a pokoju oddalonym w linii prostej o 15m... Nie chce popadac w paranoje i szukac dziury w calym ale zaczynam sie mocno zastanawiac, czy nie wykombinowac jakiejs przegrody (drzwi szklane w ramie?) odcinajacej czesc dzienna od czesci nocnej...
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał wally666 Zobacz post
    .

    Niemniej jednak problemem jest akustyka w srodku, dzwiek z radia w kuchni (ktora jest otwarta na salon) i mocno slychac je w calym domu, nawet a pokoju oddalonym w linii prostej o 15m...
    To dziwne, bo mam dom w podobnej technologii i pewnie układzie, ale w pokoju syna kuchennego radia nie słychać.
    I w drugą stronę, kiedy on gra na kompie, czy ma np lekcje zdalne, to nam w salonie nie przeszkadza.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    To dziwne, bo mam dom w podobnej technologii i pewnie układzie, ale w pokoju syna kuchennego radia nie słychać.
    I w drugą stronę, kiedy on gra na kompie, czy ma np lekcje zdalne, to nam w salonie nie przeszkadza.
    cały dom mam w silce i do tego sufit dość wysoko (2,85 cm) , do momentu zamieszkania (meble, zasłony, kanapy ...etc) akustyka nieco jak kościele , rewelacyjnie za to słuchało się muzyki. Zauważalna różnica po zamieszkaniu - dzwiek się wycisza, mam w całym domu płytki na podłodze, pod każdymi drzwiami dość spore podcięcie (fabryczne) do wentylacji, na razie jeszcze nie zagospodarowane ściany pod jakieś obrazy, zdjęcia w ramkach

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    cały dom mam w silce i do tego sufit dość wysoko (2,85 cm) , do momentu zamieszkania (meble, zasłony, kanapy ...etc) akustyka nieco jak kościele , rewelacyjnie za to słuchało się muzyki. Zauważalna różnica po zamieszkaniu - dzwiek się wycisza, mam w całym domu płytki na podłodze, pod każdymi drzwiami dość spore podcięcie (fabryczne) do wentylacji, na razie jeszcze nie zagospodarowane ściany pod jakieś obrazy, zdjęcia w ramkach
    U mnie podobnie, podciecia wentylacyjne sa w kazdych drzwiach, ale korytarz zupelnie pusty a co wiecej wszystkie drzwi zlicowane ze scianami (rewers) i tylko na suficie jest troche "przeszkod" w postaci lamp, anemostatow i accesspointa. Salon tez wysoki na 2.95 ale pustawy tj. stoi wielka kanapa i choinka z boku + stol z krzeslami blizej kuchni. No nic, jak po wypelnieniu scian jakimis obrazami/ozdobami nadal bedzie sie nieslo to rozwaze dodatkowe drzwi szklane w szczelnej ramie na granicy miedzy salonem a przedpokojem.
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Przy czym u mnie niemal w każdym pomieszczeniu leży sobie "ekoskórka" (mój pies lubi to ! ) jest sporo półek z książkami, rośliny doniczkowe.
    Drzwi w korytarzu są schowane we wnękach, na ścianach wiszą ramy z fotografiami.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #15

    Domyślnie

    ^^
    I to jest to co napisałem w 1 odp.

  16. #16

    Domyślnie

    Mały offtop ale mam wrażenie, że połowa forum buduje z silikatów. Mną też kieruje akustyka i też wybraliśmy silikatów. Mam nadzieję, że się nie zawiodę

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Dźwięk może sie przedostawać między szczytem ścian działowych i podwieszanym sufitem.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ale jak ? Przecież działówki są wyższe o 25cm, a to wszystko obsypane jest 50cm celulozy.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Szukam i nie widzę tej informacji w wątku, ale może coś niedowidzę.

    Napisz coś o tej ekoskórze - leży na ścianach???
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wally666
    Czyli wg. Ciebie dzwiek odbija sie od sufitu lekkiego i przenosi dzwieki? Jak to mozliwe skoro kazdy pokoj/pomieszczenie ma wlasny "sufit" bo scianki dzialowe koncza sie mniej-wiecej w polowie warstwy ocieplenia? Jesli taki lekki strop bylby zlym izolatorem, to na strychu mialbym dyskoteke a tam jest cicho jak makiem zasial. Poza tym, raczej monolit jako sufit idealnie by odbijal i wzmacnial dzwieki a nie miekki KG zasypany pokazną ilościa sypkiej makulatury?
    Tutaj pisalem
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony