dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Wilgotność zależna od pogody w mieszkaniu?

    Witam,

    Mieszkam na ostatni piętrze w bloku z wielkiej płyty, wentylacja grawitacyjna. Temperaturę staram się mieć wszędzie powyżej 22 stopni.

    Załóżmy, że mam w mieszkaniu 50% wilgotności (na dworze też 50%). Następnie mam zamknięte szczelne okna plastikowe i wychodzę z domu na 2 dni.
    Na dworze (dwa dni później) jest 75% wilgotności. Czy w mieszkaniu powinno być wtedy 50% czy 75%?

    U mnie wilgotność będzie wtedy wtedy 75% +- 5%. To normalne?
    Ostatnio edytowane przez joeyx ; 03-01-2022 o 19:10

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wilgotność względna zależy bardzo od temperatury. Więc nie ma sensu porównywanie wewnątrz i na zewnątrz gdy temperatura nie jest taka sama.
    Druga rzecz - wydajność wentylacji grawitacyjnej zależy również od temperatury. Im większa różnica temperatur, tym wydajniej działa.
    Czyli w mrozy nie dość, że wilgotność bezwzględna zasysanego powietrza jest mniejsza to jeszcze jest go więcej - dlatego w mrozy wilgotność w ogrzewanych pomieszczeniach jest tragicznie niska.

    Wilgotność 75% gdy na zewnątrz jest chłodno (a co dopiero w mrozy) dowodzi nie działającej wentylacji i/lub ogromnych zysków bytowych czy wilgoci przesiąkającej z zewnątrz.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wilgotność względna zależy bardzo od temperatury. Więc nie ma sensu porównywanie wewnątrz i na zewnątrz gdy temperatura nie jest taka sama.
    Druga rzecz - wydajność wentylacji grawitacyjnej zależy również od temperatury. Im większa różnica temperatur, tym wydajniej działa.
    Czyli w mrozy nie dość, że wilgotność bezwzględna zasysanego powietrza jest mniejsza to jeszcze jest go więcej - dlatego w mrozy wilgotność w ogrzewanych pomieszczeniach jest tragicznie niska.

    Wilgotność 75% gdy na zewnątrz jest chłodno (a co dopiero w mrozy) dowodzi nie działającej wentylacji i/lub ogromnych zysków bytowych czy wilgoci przesiąkającej z zewnątrz.
    Dzięki, zastanawiam się co z tym mogę zrobić... Im zimniej na dworze, tym gorzej jest u mnie z parą na szybach. Nawet przy rozszczelnieniu okien - parują wszystkie od dołu zwłaszcza gdy jest różnica temperatur duża. Np. dzisiaj przy dodatniej zero pary, 60% wszędzie.

    Widziałem, że wyloty pionów wentylacyjnych na dachach w innych budynkach są czasami poprowadzone trochę wyżej i mają taką jakby osłonkę - zakładam, że po to żeby powietrze nie wdmuchiwało spowrotem komuś na ostatnim piętrze. U mnie tego nie ma i tak się zastanawiam, czy to mogłoby cokolwiek pomóc? Albo od czego tu zacząć przygodę żeby było lepiej? Nie mogę się doczekać budowy domu...
    Ostatnio edytowane przez joeyx ; 03-01-2022 o 20:17

  4. #4

    Domyślnie

    Też się chętnie dowiem. Może ktoś coś napisze.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony