dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Nowy kocioł 30kw na 15kw zmiana

    Witam ,
    Mam 2 letni kocioł Defro komfort eko 30kw klasa 3 później została zrobiona termomodernizacja i wynik jest taki :
    https://cieplo.app/wynik/nd8u

    Pytanie czy kupując nowy kocioł 13-15kw klasy 5 zauważę oszczędność opału względem obecnego przewymiarowanego ?
    W zasypowych wiem , ze to problem ale w takich z podajnikiem i modulacją ?
    Spalam obecnie 5 ton eko , niezależnie PID czy dwustan piec często czyszczę zapewne chodzi na niskiej sprawności i dlatego pomysł na zmianę , ale czy niesie to za sobą korzyści?

    Podziękowania dla osoby pomocnej w temacie.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Mam 2 letni kocioł Defro komfort eko 30kw klasa 3 później została zrobiona termomodernizacja (...). Pytanie czy kupując nowy kocioł 13-15kw klasy 5 zauważę oszczędność opału względem obecnego przewymiarowanego ?
    Śmiesznie napisałeś to – wiesz – ale nie o drobiazgi mi tu chodzi, więc na teorii się skupmy.

    Jak mniema postanowienia antysmogowe dla swojego regionu znasz – jak i masz rozeznanie w obecnych cenach paliw i energii.

    Teraz tak – tego co masz – to on zgodnie z postanowieniami może jeszcze jakieś 5 lat iść – to jest raz. Dwa, to on swoją sprawność na obciążeniu optymalnym ma a w tym : rodzaj paliwa, wielkość palnika i wymiennika oraz wartość straty kominowej.

    13-15 kW powiadasz i co jak rozglądać się za nim zaczniesz – czy przypadkiem nie będziesz właśnie patrzył na wymiary wymiennika i w porównaniu przypadkiem nie wyjdzie Ci, że w szukanym wielkość wymienników goni wielkość wymiennika który posiadasz, bo wiesz tak się składa, że jak dojdziesz już do tego, to tak będą Ci gadać, że i 9 kW by było jak raz po mimo tego, że wymiennik w nim jest malusi.

    Nooo i jeszcze komin a w kominie kondensat który powstawać będzie z powodu niskiej temperatury spalin co pociągać też za sobą będzie pogorszenie ciągu kominowego.

    Ja to widzę tak - ten przewymiarowany kocioł który masz – on zasadniczo nie pracuje tylko stoi w podtrzymaniu a jak nie pracuje to on produkuje straty.
    Tak że tak – mniejszy kocioł nie będzie tyle stać, więc i mniej będzie strat a tym samym i zużycie paliwa spadnie po mimo tego, że nowy mniejszy wymiennik będzie mieć.

    To właśnie śmieszne jest :
    W zasypowych wiem , że to problem
    Akurat w takich problemu nie ma żadnego, by go zmodyfikować i przez to dopasować go do potrzeb.
    ale w takich z podajnikiem i modulacją
    Oooo właśnie w takich problem jest i to cholerny, bo palnika który masz raczej zmodyfikować się nie da a jedynie co można to wymienić go na mniejszy – dzięki czemu będzie musiał pracować a nie stać i przy tym wymienniku potężnym który obecnie masz – Oooo Tooo dopiero sprawność mieć będziesz – tylko, że ja nie jestem Ci wstanie odpowiedzieć na to czy w tym układzie będzie Ci to iść z uwagi na bardzo niską stratę kominową a tym samym na bardzo niski kominowy ciąg.

    Nooo i teraz odpowiedz mi jak twoim zdaniem powyższe się ma do tego niżej zacytowanego :
    Spalam obecnie 5 ton eko , niezależnie PID czy dwustan
    zapewne chodzi na niskiej sprawności
    Acz próbować możesz - napchać w niego szamotu tyle ile się da - zmniejszysz mu przez to powierzchnię odbioru ciepła - podniesiesz stratę kominową i dzięki temu palnik będzie musiał się zacząć ruszać a tym samym przestanie produkować tyle strat.
    Uzupełnienie.
    Aaaa przy okazji jeszcze – nie pisałem o tym wyżej, bo nic czuć byś miał na to miejsce ale skoro już to – bufor – Oooo Onnn - by to wszystko ogarnął i wszelkie problemy z tym rozwiązał.
    Ostatnio edytowane przez samsu ; 05-01-2022 o 18:58

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    Bez przesady 9kw ? Dom stary po ociepleniu cały 600m2 250m2 ogrzewania wychodzi jak byk 12kw minimalna moc + CWU , jest link wklejony do wglądu …
    Myślałem nad buforem ale jakiś sens ma dopiero 1500-2500l , a taki mi nie wejdzie oraz nie znalazłem osoby która mi taki wyspawa w pomieszczeniu , potem wchodzi temat zapalarki , która o dziwo posiadam lecz się pozbyłem bo w Defro słabo to działało …

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Bez przesady 9kw ?Myślałem nad buforem ale jakiś sens ma dopiero 1500-2500l, …
    Aaaa może jednak policzysz to inaczej, że nie jeden bufor a np.: 3 połączone ze sobą. https://cieplo.app/wynik/nd8u i skąd Ci się wzięło, że aż 2500l przy kotle automatyczny tak powinno być – nie wiem jak u Ciebie z tym może być ale do czasu aż zmuszą Cię do wymiany kotła wiele rzeczy o których teraz gadamy może być już nie aktualnych, więc może lepiej na oślep nie pędzić i oprzeć się na tym co jest.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.244

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Pytanie czy kupując nowy kocioł 13-15kw klasy 5 zauważę oszczędność opału względem obecnego przewymiarowanego ?
    Najważniejsze czynniki mające wpływ na ilość spalonego opału to:
    1. kaloryczność opału
    2. dobry prosty kocioł z prawidłowym przepływem spalin nie kontrolowany przez żadne czujniki
    3. prawidłowo wykonana i sterowana instalacja
    4. prawidłowa temp. na kotle
    5. prawidłowa temp. powrotu
    6. umiejętność obsługi kotła

    Oszczędność będzie widoczna dopiero jak spełnisz te podstawowe kryteria.
    Regulamin forum

  7. #7

    Domyślnie

    Jednak największą oszczędność daje zakup 40kw czerwonego kopciucha z firmy na m

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.658

    Domyślnie

    Cytat Napisał HajcungGumofilc Zobacz post
    Jednak największą oszczędność daje zakup 40kw czerwonego kopciucha z firmy na m
    Widzę że strasznie nie lubisz MPM-a , tak z ciekawości nie chcesz odkupić 10-ki , mogę ci opylić za 1,5 klocka mam w nadmiarze

  9. #9

    Domyślnie

    Nomalnie ręce opadają i torsji dostać od tego można – no ale cóż – więc może tak :
    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Powiem ci tak po chłopsku że ten gość z linka ciepła nie powinien mieć kotła większego jak 12kw , tam wyraźnie pisze przecietna moc potrzebna do ogrzania to 5,9 kw i wszystko na temat , 30 proc z 12 kw to 4kw z hakiem więc idealnie a on ma bydlaka 30 kw więc sam palnik jest wielkości kibla a to nie może mało palić ,
    teraz dlaczego minimalna moc to 30 proc ano dlatego że poniżej tych 30 proc spada jakość spalania i kocioł straciłby 5 klasę dlatego firmy blokują sterowniki na mnimum 30 proc aby niżej nie schodzić z mocą , po cichu ci powiem że do mojego stera znam kod serwisowy i mam ustawione na 20 proc tj 2kw , co do spieków wg spieki mają tylko użytkownicy z dwóch powodów pierwszy to bardzo słaby węgiel on ma bardzo dużo popiołu i te popiół najnormalniej się stapia i tworzy tzw kalafiory a drugi powód to dupiaty operator który wali bez umiaru powietrzem jak w palnik acetylenowy co ma dwie poważne wady czyli ta o której mówimy tj spieki a druga jeszcze gorsza bo pomomo piekielnego ognia są piekielne straty tzw kominowe bo żaden płaszcz nie jest w stanie tak szybko odebrać ciepła a nadmiar zimnego powietrza schładza nijako ogień to takie błedne koło i jak ktoś go nie zrozumie to w nieświadomości zostanie ze podwójnym spalaniem .
    Aaaa skoro już Cię tu za cwelem przygnało, to może rzekniesz co jeśli wiesz jaki jest kod serwisowy lub gdzie szukać informacji o tym lub może wiesz jak się dobrać do zapalarki by franca jedna zechciała zacząć działać. Tak sobie pomyślałem, że może jak by groch z pelletem mieszać (tylko groch musi być suchy) - pellet ma stosunkowo niską temperaturę zapłonu - to może tym sposobem by się udało dać drugie życie temu kotłowi - no i pellet kaloryczność w stosunku do węgla ma niską, więc tu bez łaski moc kotła z tego powodu by spadła.

    Nooo a skoro już przy pellecie jesteśmy @Program93 - nie myślałeś o tym by np. palnik kipi w niego władować???

  10. #10

    Domyślnie

    Ja już zmieniłem raz palnik z eko 35kw na mniejsza 25kw już nie idę tym tropem i nie bawię się w zmiany . W pewnym momencie gdy prąd był w cenie instalatorzy bili się czy w moim przypadku dać PC 9 czy 12kw , a byli i tacy , ze 16kw wrzucali , z racji podwyżek PC odpadła i kombinuje co z tym piecem , ale skoro piszecie tutaj , ze mam „5 lat spokojnego palenia „ , a zamiast wyliczonych 4 ton spałam 5 z racji niskiej sprawności i owego kotła jedynie uciążliwe czyszczenie to nie ma sensu ładować nowego kotła . Teraz najlepsza opcja byłoby założenie bufora ciepła tylko jak obliczyć przy zapotrzebowaniu mocy i 200l na instalacji jakiej pojemności dać jeden zbiornik bądź połączyć kilka szeregowo ?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.244

    Domyślnie

    Cytat Napisał HajcungGumofilc Zobacz post
    Jednak największą oszczędność daje zakup 40kw czerwonego kopciucha z firmy na m
    Kopciuch to jesteś ty jak palisz oponami. Ekonomiczne i ekologiczne palenie w kotle na paliwo stałe wymaga inteligencji i pracowitości. Ty nie kwalifikujesz się w żadnym z tych kryteriów.
    Regulamin forum

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.244

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Widzę że strasznie nie lubisz MPM-a , tak z ciekawości nie chcesz odkupić 10-ki , mogę ci opylić za 1,5 klocka mam w nadmiarze
    I po mało wychodzi szydło z worka. Kolejny bezrobotny hajcunggoguś zaczyna drzeć ryja.
    Regulamin forum

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.658

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Ja już zmieniłem raz palnik z eko 35kw na mniejsza 25kw już nie idę tym tropem i nie bawię się w zmiany . W pewnym momencie gdy prąd był w cenie instalatorzy bili się czy w moim przypadku dać PC 9 czy 12kw , a byli i tacy , ze 16kw wrzucali , z racji podwyżek PC odpadła i kombinuje co z tym piecem , ale skoro piszecie tutaj , ze mam „5 lat spokojnego palenia „ , a zamiast wyliczonych 4 ton spałam 5 z racji niskiej sprawności i owego kotła jedynie uciążliwe czyszczenie to nie ma sensu ładować nowego kotła . Teraz najlepsza opcja byłoby założenie bufora ciepła tylko jak obliczyć przy zapotrzebowaniu mocy i 200l na instalacji jakiej pojemności dać jeden zbiornik bądź połączyć kilka szeregowo ?
    Skoro masz i możesz hajcować to dobra decyzja nic nie zmieniaj , to głupie czasy na eksperymenty , za kilka lat sprawa nabierze jakiegoś rozsądku to zdecydujesz się na coś i tyle , teraz nic bym nie zmieniał bo to wyrzucanie $$$.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.658

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Widzę że strasznie nie lubisz MPM-a , tak z ciekawości nie chcesz odkupić 10-ki , mogę ci opylić za 1,5 klocka mam w nadmiarze
    To ten z tego drugiego domu który kupiłem tak sam nie wiem po co

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Widzę że strasznie nie lubisz MPM-a , tak z ciekawości nie chcesz odkupić 10-ki , mogę ci opylić za 1,5 klocka mam w nadmiarze
    To aż tyle złom podrożał do góry ?

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.658

    Domyślnie

    Cytat Napisał HajcungGumofilc Zobacz post
    To aż tyle złom podrożał do góry ?
    To masz nawet poniżej ceny złomu

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Ja już zmieniłem raz palnik z eko 35kw na mniejsza 25kw już nie idę tym tropem i nie bawię się w zmiany .
    Teraz najlepsza opcja byłoby założenie bufora ciepła tylko jak obliczyć przy zapotrzebowaniu mocy i 200l na instalacji jakiej pojemności dać jeden zbiornik bądź połączyć kilka?
    Nie rozumiesz co to jest sprawność – otwórz sobie swoją lub jakąkolwiek DTR-kę byle jakiego z obecnych kotłów i przeczytaj co w niej jest napisane - krótko - rodzaj paliwa z tym związana jest kaloryczność jego : https://www.jednostek-miary.info/prz...atogodzina.php - temperatura pracy kotła – temperatura na czopuchu – sprawność – czyli – jeśli te warunki spełnione zostaną, to kocioł będzie mieć taką sprawność jak mu zapisano, bo tak skonstruowany i przebadany został i w czasie badań tak mu wyszło.

    Czym innym jest sprawność a czym innym złe spalanie!!!

    Złe spalanie ma to do siebie, że to co spalić się powinno i w czasie spalania energię cieplną z tego oddać winno – nie jest spalone i skutkiem tego, że nie zostało spalone – jest przez komin wywalone i do popiołu.

    Skoro masz palnik 25 kW – to co z nim było i jest, bo jakoś kluczyć zaczęliśmy wokół czegoś czego nie ma.

    Jeśli o pojemność bufora idzie – najpierw zważ co Ci do kotłowni wejdzie a jak już rozeznanie w tym mieć będziesz, to możesz skonfrontować to z tym : https://forum.muratordom.pl/showthre...or-ciep%C5%82a – ja Ci nie ogarnę tego, bo i nie moja w tym głowa – do tego strasznie dużo niewiadomych jest z tym związanych.
    Też możesz się za tym na Forum Info-Ogrzewanie rozejrzeć – nowy temat założyć i czekać – może ktoś życzliwy swą wiedzą się podzieli z Tobą a w tedy nie będziesz musiał się przedzierać przez zwały syfu i hejtu np. takiego jak tu się rozpanoszyły.

    Wypisywać brednie i głupoty jakieś nie związane z tematem – Oooo to potrafią – później prać się za to po pyska Oooo Tooo też potrafią ale by się mądrością,wiedzą i doświadczeniem swym podzieli, Tooo nie bo takie mądre i tak doświadczone są - aż torsji dostać od tego się chce.

  18. #18

    Domyślnie

    Dzięki za wszelka poradę .
    Fakt trochę nie potrzebnie robi się dyskusja na inny temat , która nic nie wnosi .

  19. #19

    Domyślnie

    Nie wiem czy tu zaglądałeś : https://forum.muratordom.pl/showthre...72#post8109772 ale warto by było jak byś w swych rozważaniach wziął to pod uwagę, bo może się tak stać, że szykanie w taki sposób oszczędności będzie związana z nowymi stratami, więc może najlepszym rozwiązanie będzie zostać przy tym co jest a pójść w tym kierunku by obecne w najlepszy sposób zostało wykorzystane.

    Na YT jest o ty filmów wiele np. zacznij od tego : Deflektor w kotle na ekogroszek – czy jest potrzebny? - https://www.youtube.com/watch?v=LiqpU7AnHSE&t=70s - Typy Węgla Ekogroszku https://www.youtube.com/watch?v=du_y0wMXl5g&t=308s oraz tu na FM-ie i na Info tematów i w tematach o tym - jest masa.

  20. #20

    Domyślnie

    Instalacje mam w pełni zrównoważona czyli działającą odpowiednio temp w domu 21 stopni , groch mam sprowadzony typowo słaby 24mj pod przewymiarowany kocioł , deflektor ceramiczny RCK w kominie , dlatego finalna sprawa został tylko sam kocioł czy tez jego za duży wymiennik, ale to już omówiliśmy .

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony