dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 25 z 25
  1. #21

    Domyślnie Spalanie w kotle na ekogroszek.

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    , dlatego finalna sprawa został tylko sam kocioł czy tez jego za duży wymiennik, .
    Może tak jeszcze raz zacznijmy : https://pl.wikipedia.org/wiki/Sprawno%C5%9B%C4%87 Sprawność, sprawność energetyczna – skalarna bezwymiarowa wielkość fizyczna określająca w jakim stopniu w danym procesie przekształcana jest energia jednego rodzaju w energię innego rodzaju; jest to parametr określający efektywność wykorzystania paliwa. Sprawność to stosunek ilości energii wychodzącej z procesu do ilości energii wchodzącej do procesu[1].

    Węgiel który spalasz ma 24MJ/kg co nam daje z 1kg 6,666 666 666 666 7 Kilowatogodzina [kWh].
    Straty jakie twój kocioł posiada – tak mniej więcej : to co przez obudowę wydostaje się na zewnątrz i strata kominowa o której w dużej mierze decyduje wielkość wymiennika oraz efektywność jego w odbieraniu ciepła ze spalin oraz efektywność spalania.
    Gdy uznamy te straty za nieistotne, to nam wyjdzie jak wyżej jest policzone a gdy to pomnożymy przez ilość spalanych kg na dobę, to będziemy wiedzieć jakie jest dobowa zużycie paliwa – gdy porównamy to z zapotrzebowaniem budynku na ciepło, to nam mniej więcej wyjdzie efektywność naszego spalania.

    Reasumując – gdy by z tych 24 MJ/kg było tak jak zostało obliczone, to by było idealnie ale ideałów tu nie ma i być nie może, bo proces spalania w różnych warunkach przebiega i stąd efektywność jego. Tak jak Ci już pisałem o tym, że nie bez powodu sprawność kotła jest określana w czasie jego nominalnej pracy, bo efektywność spalania w tedy jest w nim największa co też się wiążę z tym, że w spalinach jest najmniej zanieczyszczeń.

    Teraz jak @goguś Ci nadmienił – te 30% mocy to jest dolna granica w której kocioł się jeszcze mieści w normach dopuszczalnych zanieczyszczeń spalin, co niewiele już ma z efektywnością spalania.
    Również nadmieniałem Ci o tym, że czego nie spalisz to przez komin lub do popiołu wywalisz – to wszystko jest ze sobą połączone i od siebie zależne. Dobrym przykładem na to są spieki i spieczony popiół – komuś się może wydawać, że jak płomień jest rozdmuchany to jest dobrze, że dzięki temu kocioł szybko nabiera temperatury czyli ma spalanie dobre – ale z niczym podobnym nie mamy tu do czynienia.

    Stechiometria tym rządzi i przez stechiometrię jest to opisane : Teoretyczne spalanie stechiometryczne definiuje jaki jest idealny stosunek paliwa do powietrza, umożliwiający w procesie spalania odzyskanie całej energii z dostarczonego paliwa bez żadnych strat.
    Tu jeszcze co nieco masz o tym : https://forum.muratordom.pl/showthre...5%82%C3%B3w-CO.

    Powyższe stanowi o tym, że podawanego powietrza nie może być za dużo lub za mało, bo w jednym i drugim przypadku generowane są straty przez zaburzenie procesu spalania w wyniku czego spalanie traci na efektywności a z tym się właśnie to wiąże, że źle spalone wywalamy paliwo do popiołu oraz niedopalone przez komin.
    Na rzecz czego stanowi spalanie :
    1.)Zupełne : https://pl.wikipedia.org/wiki/Spalanie_zupe%C5%82ne Spalanie zupełne – spalanie, którego produktem jest najtrwalszy z możliwych do uzyskania w danej reakcji związek chemiczny. Np.: C + O2 → CO2. O tym czy spalanie będzie zupełne czy niezupełne decyduje m.in. współczynnik nadmiaru powietrza.
    2.) Spalanie całkowite : https://pl.wikipedia.org/wiki/Spalanie_ca%C5%82kowite Spalanie całkowite ma miejsce, gdy cała masa spalanej substancji ulegnie utlenieniu. Występuje ono wtedy, gdy nie tylko nie ma dymu czy palnych substancji w popiele, ale i nie ulatnia się część paliwa w postaci pary. Spalanie całkowite zachodzi w wyniku reakcji tlenu z substancją, gdy ilość tlenu jest nie mniejsza niż wynikająca ze stechiometrii. Przykładowa reakcja spalania całkowitego etenu: C2H4 + 3O2 → 2CO2 + 2H2O.
    3.)Spalanie niecałkowite : https://pl.wikipedia.org/wiki/Spalan...ca%C5%82kowite Spalanie niecałkowite ma miejsce, gdy niecała masa spalanej substancji ulegnie utlenieniu. Występuje ono wtedy, gdy część substancji spalanej nie utleni się, lecz pozostanie w postaci sadzy, dymu czy popiołu. Zdarza się to przy niedostatecznym dostępie tlenu do spalanej substancji. Alkiny w powietrzu spalają się zawsze niecałkowicie np. etyn: 2C2H2 + O2 → 4C + 2H2O

    Do tego wszystkiego mamy jeszcze z : trójkątem spalania i czworokątem spalania a to wszystko razem jest determinowane również przez warunki w jakich proces spalania się odbywa np. tlenku węgla : https://pl.wikipedia.org/wiki/Tlenek_w%C4%99gla i jego temperatura samozapłonu 605°C a przy tym w zależności od ilości powietrza – może być gazem wybuchowym i może się bez żadnych niebezpieczeństw niebieskim płomieniem spalać.

    Twój kocioł pracuje w dwustanie :
    1.)Stan pracy trudno określić, bo palnik jest przewymiarowany i nie sposób określić jak on się ma do pracy w mocy nominalnej.
    2.)Jeśli o stan podtrzymania chodzi, to nie ma sensu się na ten temat wypowiadać.

    W kotle masz palnik i nad nim deflektor – wejrzyj weń oczami wyobraźni i patrz na to przez pryzmat powyższego, co się w nim dzieje i jakie w nim zachodzą procesy oraz jakie temu towarzysza warunki spalania.
    Nad palnikiem masz tzw. komorę spalania – wejrzyj w nią oczami wyobraźni i patrz na to przez pryzmat powyższego, co się w niej dzieje i jakie w nim zachodzą procesy oraz jakie temu towarzysza warunki dopalenia się płomienia.

    Jak to wszystko mniej więcej ogarniesz i w jakiś sposób doprowadzisz do stanu spełnienia warunków spalania, to kocioł będzie pracował jak ta lala, będzie grzać i tylko tyle paliwa spalać co będzie trza na utrzymanie temperatury zadanej a tym samym pokrycie strat cieplnych budynku.

    Nooo i jeszcze sterownik który paliwo i powietrze podaje – jest przy tym huk roboty ale mi się wydaje, że za cenę nowego kotła czy bufora, to jest o co bić się a skoro jest o co, to albo zwyciężysz albo polegniesz i tu śmierć na polu walki jest chwałą.
    Nowy kocioł jaki by nie był sam też chodzić nie będzie - tak czy inaczej walka Cię czeka i to masz zagwarantowane.
    Ostatnio edytowane przez samsu ; 10-01-2022 o 20:19 Powód: Brak tytułu.

  2. #22

    Domyślnie

    Się rozpisałeś … obecne spałam 25-30kg dziennie tego paliwa przy obecnych temperaturach niby według programu zapotrzebowanie to 5-6kw obecnie .

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Się rozpisałeś
    Wiesz – ja tego liczyć nie będę, bo i nic Ci z tego ale jak widziałeś w temacie pokrewnym są sposoby na organoleptyczna ocenę Czystego Spalania. Tu już nie będę o tym pisał ale jak zajrzysz do tego to widzieć będziesz o co chodzi.

    Próbuję tu i tam o zlikwidowaniu dwustanu gadać ale jakoś nie ma z kim, więc może Ty byś próbować zaczął, bo to co ja się rozpisałem - streszczę Ci w kilu słowach – ma się jarać – powietrza ma nie brakować – tylko tu jeszcze zadaną trzeba utrzymać – a temperatura spalania ma być na odpowiednim poziomie (może szamot w komorze paleniskowej) – czyli po trochu opał dozować ale przez cały czas tak by się wypalał do czystego popiołu i żeby żar do podajnika się nie cofał - no i do tego powietrza tyle ile do tego trza!!!
    Do spalania w nieruchomej warstwie - chyba zaglądałeś a jeśli nie to zajrzyj, bo w tym jest zasada w oparciu o która tak to powinno iść - węgiel 24MJ/kg - płomienny - miękki - powinien jak raz do tego być.

  4. #24

    Domyślnie

    Obecnie puściłem go w PID , spała podobnie wiec niech automat to ciągnie . Chodzi mi po głowie usprawnienie instalacji wywalenie 4d i zastąpienie go sprzęgłem hydraulicznym ale tu są zagwozdki :
    1. Kocioł spory to ma wyjścia 6/4 i teraz nie wiem czy sprzęgło duże z takimi podejściami czy z pieca dać redukcje na 1 cal i sprzęgło standardowe ? Tu jest tez pytanie skoro mam zapotrzebowanie mniejsze niż 30kw z pieca ile taka rurka Fi28 ciepła da się przepchać .

    2. Czy zamiast sprzęgła hydraulicznego gdzie pojemność to 2 litry nie dać zbiornika buforowego 100-120l rzecz przyszłościowa bo w razie w została by do PC tam zakładają by zwiększyć zład .
    Bufor 1500-2500l odpada gdzieś już pisałem dlaczego .

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Obecnie puściłem go w PID , spała podobnie wiec niech automat to ciągnie.
    Wiesz - nie wiem jak dla Ciebie - ale dla mnie Twój problem jest ważny – i nie chodzi w tym tylko i wyłącznie o Ciebie – tylko o zagadnienie poruszone przez Ciebie, bo jest masa przypadków takich jak Twój a do tego są i tacy co wymienili stare kotły podajnikowe na groch z PID na nowe kotły podajnikowe na groch z PID i problem jak mieli tak dalej mają, do tego też są tacy co do nowo-postawionych budynków kotły podajnikowe na groch z PID wstawili i też problemy mają.

    Dlatego jak byś opisał po kolei jak to z tym było u Ciebie przed ociepleniem – po ociepleniu – po wymianie palnika na 25kW i jak jest teraz - w odniesieniu do zużycia paliwa – co nad kominem - co w kominie – co na wymienniku – co w popiele.
    To ten temat waloru by nabrał również dla innych.

    Czytałeś również moje u siebie w temacie i do pokrewnego tematu zaglądałeś więc zakładam, że zrozumiałym jest to dla Ciebie o co mi w tym chodzi – jest zmiana, to i powinny zostać różnice wskazane po zmianie – tak by punkt odniesienia był i by było wiadomo czy lepiej czy gorzej po zmianie jest.
    Nie chcę Cię na siłę za język ciągnąć a z tego co napisałeś jest trochę rzeczy które wyjaśnić by trzeba było i doprecyzować bo wyglądają w odniesieniu do całości dziwnie.

    Dla mnie ten temat nie jest skończony a z tego względu nie widzę sensu zaczynanie nowego – zwłaszcza, że o to co napisałeś z PC, to już dużo wcześniej pierze się posypało na FM-ie, bo zdania są podzielone a Ty w tym zaprezentowałeś zdanie mniejszości.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony