dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Działka pod zabudowę a oznaczona jako grunty pod stawami

    Witam.

    Jestem przed zakupem działki (940m2) która jest dla mnie dobrze zlokalizowana tylko nurtuje mnie jedna kwestia, chciałbym uniknąć późniejszych problemów/ zakazu budowy domu w tym terenie.

    Ogólnie teren działki znajduje się na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania - działka przeznaczona pod budownictwo jednorodzinne, ale w rejestrze gruntów 3/4 działki widnieje jako użytki gruntowe Wsr - grunty pod stawami.

    W rzeczywistości działka jest sucha bez stawu co widać na ortofotomapie (stawy są w bliskiej odległości u sąsiada):

    Niestety w urzędzie "Miła Pani" odpowiedziała, że jak wystąpię o pozwolenie to dopiero będą sprawdzać co i jak, a teraz nie są od udzielania informacji, a wiadomo na etapie pozwolenia nie będzie już odwrotu a zostania z kawałkiem gruntu pod uprawę chciałbym uniknąć.

    W innym urzędzie przy rozmowie czysto teoretycznej usłyszałem że może być problem bo na stawie nie postawię

    Dodam, że obecni właściciele nie wiedzą nic o stawie i czy on tam kiedyś był, kiedy ewentualnie zakopany to nikt nie wie.

    Czy ktoś miał podobną sytuację, czy jak jest MPZP pod budowę to użytki gruntowe nie zablokują tematu? Proszę o poradę, podzielenie się ze mną doświadczeniami.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Najrozsądniej zacząć od wizyty w starostwie w referacie prowadzącym EGiB, zobaczą jaki użytek jest obecnie (W, Ws czy Wsr ) i powiedzą w jakim trybie to przeprowadzić. Różnie to wygląda w zależności od regionu kraju.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek_j1 Zobacz post

    Niestety w urzędzie "Miła Pani" odpowiedziała, że jak wystąpię o pozwolenie to dopiero będą sprawdzać co i jak, a teraz nie są od udzielania informacji, a wiadomo na etapie pozwolenia nie będzie już odwrotu a zostania z kawałkiem gruntu pod uprawę chciałbym uniknąć.
    Bo im się nie chce sprawdzać "na wszelki wypadek". Dlaczego nie ma odwrotu? Robisz tylko PZT i PAB i wtedy będą musieli się odnieść. Jak przejdzie to dopiero bierzesz się za PT.

    Cytat Napisał tomek_j1 Zobacz post
    Czy ktoś miał podobną sytuację, czy jak jest MPZP pod budowę to użytki gruntowe nie zablokują tematu? Proszę o poradę, podzielenie się ze mną doświadczeniami.
    Mam w MPZP teren zabudowy MN. Dostałem pozwolenie bez żadnego problemu z powodu działki będącej w produkcji rolnej (tzn. miałem problemy, ale przeciwpożarowe, ale to inny temat), ale na pewnym etapie była decyzja "zezwolenie na wyłączenie z produkcji rolnej" bez żadnych problemów i opłat. Prawie kończę budowę, a działka ma nadal użytek rolny R i płacę podatek rolny. Klasa bonitacyjna gleby RIIIa.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Mając w MPZP zapis M... decyzję o wyłączeniu 500 m kw. bez opłat, otrzymujesz bez łaski. Po ujawnieniu budynku (do odbioru) i zmianie części RIII? na B (o ile przekroczysz 500 m kw) może być (powinna byc) naliczona opłata wg ustawy o ochronie gruntów rolnych. W niektórych regionach kraju wykładnia jest taka, że jeśli część działki ma być B to zmienia się cały użytek na B, bo na reszcie z np. 0,10 ha nie można prowadzić gospodarki rolnej. A niekiedy tylko 0,05 jest B a reszta pozostaje rolna. To zależy o interpretacji referatu EGiB w starostwie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony