dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła dom 145m2 co wybrać?

    Witam, stoję przed wyborem pompy do swojego nowo budowanego domu. Pominę już fakt że ciągle nie wiem czy monoblok czy split.

    Dom o powierzchni 145m2 + przyklejony do bryły budynku garaż o powierzchni 63m2. Może nie bede już wymieniał poszczególnych parametrów domu ponieważ mam zrobione OZC i wychodzi zapotrzebowanie 5.3kw. Problem dla mnie stanowi usytuowanie urzadzenia, kotłownie mam mniej więcej na środku budynku a chciałbym dać urządzenie za garażem, czyli było by do zasobnika ok 8-10m odległości. Ew. mogę urządzenie przestawić całe do pomieszczania w garazu wtedy było by trzeba przebić się tylko za ścianę. Co polecacie i dlaczego? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie

  2. #2

    Domyślnie

    Zostaw pośrodku. Zamontujesz obok pompy rozdzielacz i masz do wszystkich pomieszczeń krótkie dojścia.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał mickry Zobacz post
    Co polecacie i dlaczego? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie
    Gruntówkę....
    za 44 kPLN,
    http://ghs-polska.pl/domy-do-160-m2/

    lub za 39.700 zł.
    https://konceptus.com.pl/zestawy/
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Zostaw pośrodku. Zamontujesz obok pompy rozdzielacz i masz do wszystkich pomieszczeń krótkie dojścia.
    no właśnie w tym problem że chciałem dać urządzenie zewnętrzne za garażem ze względu na to że tam będzie o wiele mniej słyszalne i widzialne.

    https://zapodaj.net/120da4b9345d9.jpg.html

    na zielono kotłownia a czerwona gwiazdka to miejsce gdzie chciałem dac urządzenie zewnętrzne

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Gruntówkę....
    za 44 kPLN,
    http://ghs-polska.pl/domy-do-160-m2/

    lub za 39.700 zł.
    https://konceptus.com.pl/zestawy/
    kwota ponad 40tyś za pompę jest nie do przyjęcia, lokalni instalatorzy proponują mi różne rozwiązania w kwotach poniżej 30tyś już ze wszystkim. A napewno nie chce szafy tylko oddzielny zasobnik żeby można go było wymienić w razie czego

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał mickry Zobacz post
    kwota ponad 40tyś za pompę jest nie do przyjęcia, lokalni instalatorzy proponują mi różne rozwiązania w kwotach poniżej 30tyś już ze wszystkim. A napewno nie chce szafy tylko oddzielny zasobnik żeby można go było wymienić w razie czego
    Konceptus spełnia oba warunki brzegowe...

    ale rób co uważasz
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mickry Zobacz post
    mam zrobione OZC i wychodzi zapotrzebowanie 5.3kw.
    5,3 kW w nowym domu 145m2?
    To jakim cudem mieścisz się w EP przy PC? Chyba nie nazywasz CW OZC? Ile rocznie kWh ciepła potrzebujesz na CO?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    5,3 kW w nowym domu 145m2?
    To jakim cudem mieścisz się w EP przy PC? Chyba nie nazywasz CW OZC? Ile rocznie kWh ciepła potrzebujesz na CO?
    Zdradzę Ci tajemnicę. Każdy projekt gotowy zawiera "OZC", które spełniają WT.

    Osobno sobie można zrobić realne OZC na własne potrzeby.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Zdradzę Ci tajemnicę. Każdy projekt gotowy zawiera "OZC", które spełniają WT.

    Osobno sobie można zrobić realne OZC na własne potrzeby.
    To pokaż takie, co przy obciążeniu 36,5W/m2 mieści się przy PC w EP<=70kWh/m2. To, niestety, idzie w parze. I wyższe obciążenie wymaga biomasy albo innej kominatoryki.

  9. #9

    Domyślnie

    Ja znam nawet takie gdzie przekreślono gaz, wpisano PC nie ruszając żadnej wartości i urząd nie zauważył w tym niczego nieprawidłowego.

    Tobie architekt adaptujacy przeliczył pod kable i kominek?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Ja znam nawet takie gdzie przekreślono gaz, wpisano PC nie ruszając żadnej wartości i urząd nie zauważył w tym niczego nieprawidłowego.

    Tobie architekt adaptujacy przeliczył pod kable i kominek?
    Nie opowiadaj bajek, tylko własnoręcznie wrzucaj.
    Mi architekt nie zmieniał źródeł.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie opowiadaj bajek, tylko własnoręcznie wrzucaj.
    Mi architekt nie zmieniał źródeł.
    Kupiłeś gotowca z kablami i kominkiem, czy co innego zgłosiłeś do PNB, a co innego zrobiłeś?

  12. #12

    Domyślnie

    Dla wszystkich którzy się dziwią, mam zrobione OZC osobno niezależnie od projektu. Mam zrobiony cały operat z projektem ogrzewania podłogowego, z przeliczoną każdą pętlą i zapotrzebowaniem oraz zużyciem energii dla każdego pomieszczenia osobno. Tak wyszło z operatu bez cwu.

    Strata ciepła przez przenikanie 3,7 kW
    Strata ciepła przez wentylację 1,5 kW
    Sumaryczne zapotrzebowanie mocy cieplnej 5,2 kW

    Zastanawiam się nad pompą Mitsubishi ecodan, co sądzicie?
    Ostatnio edytowane przez mickry ; 06-01-2022 o 17:30

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał mickry Zobacz post
    Dla wszystkich którzy się dziwią, mam zrobione OZC osobno niezależnie od projektu. Mam zrobiony cały operat z projektem ogrzewania podłogowego, z przeliczoną każdą pętlą i zapotrzebowaniem oraz zużyciem energii dla każdego pomieszczenia osobno. Tak wyszło z operatu bez cwu.

    Strata ciepła przez przenikanie 3,7 kW
    Strata ciepła przez wentylację 1,5 kW
    Sumaryczne zapotrzebowanie mocy cieplnej 5,2 kW

    Zastanawiam się nad pompą Mitsubishi ecodan, co sądzicie?
    Pod te obciażenie cieplne odpowiednia bedzie Daikin Altherma 3 - 6 kW . Masz w tym 5 letni serwis gwarancyjny fabryczny.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Pod te obciażenie cieplne odpowiednia bedzie Daikin Altherma 3 - 6 kW . Masz w tym 5 letni serwis gwarancyjny fabryczny.
    pod grzanie i cwu nie będzie lekko za mało?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał mickry Zobacz post
    pod grzanie i cwu nie będzie lekko za mało?
    Nie, jednostki 6 kW sa nieco efektywniejsze od 8 kW. Te kilka dni(godzin) ponizej -20 oC wspomogą grzałki.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie, jednostki 6 kW sa nieco efektywniejsze od 8 kW. Te kilka dni(godzin) ponizej -20 oC wspomogą grzałki.
    jak cenowo wychodzą teraz te pompy? Ja bym wolał całość bez szafy a z osobnym zasobnikiem 300L np. z dodatkową wężownicą ze względu na wygrzewanie wody np latem bez użycia pompy.
    A jak się ma Daikin do Mistubishi ecodan?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał mickry Zobacz post
    Ja bym wolał całość bez szafy a z osobnym zasobnikiem 300L np. z dodatkową
    wężownicą ze względu na wygrzewanie wody np latem bez użycia pompy.
    A jak się ma Daikin do Mistubishi ecodan?
    PC -daje ok;3 -krotną oszczędność energii,
    - więc ten kierunek jest błędny,
    Obie firmy są z półki wyższej
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    PC -daje ok;3 -krotną oszczędność energii,
    - więc ten kierunek jest błędny,
    j
    Ale nie przy cwu jest COP=3, SCOP moze byc =3 przy standardowym zuzyciu cwu, czy kierunek jest błedny? bynajmniej. Mając zewnetrzny zasobnik z dodatkową wężownicą i podejście do do dodatkowej grzałki mamy mozliwość grzania cwu w przypadku awarii pc, oraz mozliwosc podłaczenia w przyszłosci kolektorów termicznych (w przypadku duzego zuzycia cwu) ktorych koszt eksploatacji jest znikomy. Tym bardziej ze koszt pc zintegrowanej i z zewnetrznym zasobnikiem z dodatkową wezownicą i podejściem na grzałkę jest zblizony (dla Daikina)

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ale nie przy cwu jest COP=3, SCOP moze byc =3 przy standardowym zuzyciu cwu, czy kierunek jest błedny? bynajmniej. Mając zewnetrzny zasobnik z dodatkową wężownicą i podejście do do dodatkowej grzałki mamy mozliwość grzania cwu w przypadku awarii pc, oraz mozliwosc podłaczenia w przyszłosci kolektorów termicznych (w przypadku duzego zuzycia cwu) ktorych koszt eksploatacji jest znikomy. Tym bardziej ze koszt pc zintegrowanej i z zewnetrznym zasobnikiem z dodatkową wezownicą i podejściem na grzałkę jest zblizony (dla Daikina)
    Dokładnie, albo mając fotowoltaikę latem na bieżąco zużywać energię wyprodukowaną na grzanie cwu.
    Mam jeszcze jedno pytanie, a nawet dwa:
    1. Czy przy osobnym zasobniku jak duży i czy w ogóle potrzeba stosować bufor?
    2. Jak w przypadku Daikin i Mitsubishi wygląda możliwość montażu jednostki zewnętrznej od wewnętrznej? Chodzi mi o odległość, bo podobno spada. Pomiędzy kotłownią a miejscem w którym chicałbym dać urządzenie zewnętrzne będzie w lini prostej ok. 9,5m, ew. 8 jeżeli zmienie położenie?

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał mickry Zobacz post
    jak cenowo wychodzą teraz te pompy? Ja bym wolał całość bez szafy a z osobnym zasobnikiem 300L np. z dodatkową wężownicą ze względu na wygrzewanie wody np latem bez użycia pompy.
    A jak się ma Daikin do Mistubishi ecodan?
    Prawdopodobnie Daikin powinien być tańszy od Mitsubichi.
    W listopadzie ktoś podawał oferty jakie otrzymał (może przedział 8-9 kW) to LG i Panasonic były najtańsze, Daikin był 3 tys. droższy, a Mitsubichi 10 tys. droższy.

    8 - 10 metrów dla freonu to nie problem, tylko dobrze rurki ocieplić by nie tracić na SCOP.

    edit..
    Bufor nie ma związku z bojlerem, bufor dokłada się do instalacji grzewczej C.O. gdy jest mały zład wody. Ale przy ogrzewaniu podłogowym często bufor jest zbędny.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 07-01-2022 o 17:19
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony