dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie Podatek dla programistów w 2022

    Propozycje zawarte w Polskim Ładzie skłonił moją księgową do rozpoznania tematu i zaproponowania mi optymalnej formy opodatkowania na 2022 rok. Polski Ład wprowadza dla programistów stawkę ryczałtu na poziomie 12%, co w porównaniu z liniowym 19% i niskich kosztach w moim przypadku daje duże oszczędności. Ale jest też opcja zostania na liniowym i ulga IP Box 5%. Czy ktoś z Was korzysta z tej ulgi? Albo może rozlicza przedsiębiorcę korzystającego z tej ulgi? Pytania kieruje do praktyków, teorię znam bardzo dobrze. Nie chcę wtopić, a dla mojej księgowej byłby to pierwszy raz.
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez kemot_p ; 05-01-2022 o 18:36

  2. #2

    Domyślnie

    O IP Boxie nie opowiem Ci z praktyki, ale powiem czemu odpuściłem sobie. Według tego co się wstępnie zorientowałem (i odpuściłem dalsze drążenie), najpierw musisz zapłacić za przygotowanie interpretacji, która i tak niczego nie gwarantuje, a potem za bieżącą obsługę (dokumentację tego, że faktycznie to co robisz pod IP Box podlega). Chyba, że księgowa Ci to ogarnie. Ale jak tego nie robiła, to myślę, że nie. Do tego nie jest to tak, że masz 100% przychodów pod IP Boxem. Tzn. tacy kaskaderzy też są, ale raczej mowa o 50/50.

    Przy ryczałcie jest jeszcze stawka 8.5%. Trzeba spełnić warunki aby móc ją stosować, ale IMO bezpieczniejsze jest to od IP Boxa. Pod warunkiem oczywiście, że to co robisz pod stawkę 8.5% faktycznie podlega. Od razu powiem, że programistów ta stawka nie dotyczy, ale jak dobrze pamiętam, programistą też nie jesteś.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Kolega dał mi namiary na firmę która takie interpretację przygotowuje - koszt około 5k, moja księgowa tego się nie podejmie. Słusznie zauważyłeś że jest też stawka 8,5% rozmawiam właśnie z HR czy mógłbym pod nią podlegać - oni są otwarci na aneks do umowy z odpowiednimi zapisami. Sytuacja tego co robię jest rzeczywiście trochę skomplikowana. Jeszcze dwa lata temu byłem na pełny wymiar czasu programistą. Potem dostałem rolę kierownika zespołu developerskiego i rolę Scrum Mastera - wiem tych ról zgodnie z metodyką nie powinno się łączyć ale tak to u nas funkcjonuje od lat. Dodatkowo mam zadnia analizy systemowej/projektowania. A do tego jeszcze, w zależności od potrzeb siadam i programuję - są takie sprinty że nawet i w wymiarze 50% czasu. Więc jak widzisz łapię się z częścią dochodu na 12, a z częścią na 8,5. Tylko z tego co chytalem o to czy rzeczywiście mogę skorzystać ze stawki 8,5% muszę zapytać oficjalnym pismem KIS i GUS.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie wiem na jakiej formie współpracy jesteś zatrudniony obecnie. Na B2B możesz zrobił 2 pozycje na fakturze. Na część podlegającą 8.5% i część podlegającą 12%.

    Również od doradcy otrzymałem informację o KIS i GUS. Ale jednocześnie w kwestii interpretacji KIS, to pierwszym punktem zanim złożysz wniosek, jest wskazanie aby sprawdzić czy taka już nie istnieje.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Dokładnie tak - b2b i dwie pozycje na fakturze.
    A z ip boxem dopóki nie skontaktuje się z kimś kto z tego korzysta chyba nie zaryzykuję

  6. #6

    Domyślnie

    IMHO potrzebujesz kogoś kto korzysta i przeszedł kontrolę US. Jedno to korzystanie, a drugie to ocena tego przez US

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    No dokładnie , a oni mogą kontrolować do 5 lat wstecz z tego co się orientuję. Znalezienie kogoś korzystającego z ip boxa, który miał już kontrolę US to jak trafienie w totka. Stąd nawet na forum budowlanym próbuję szukać

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.425
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Mój kolega przeszedł procedurę ip box w zeszłym roku i żyje. Faktycznie dostał jakiś zwrot (ok. 20 tys.). Moja księgowa jest tylko od księgowania i naprawdę prostego lawirowania w podatkach, więc zgłosiłem się do kancelarii optymalizującej podatki. Zobaczymy co mi powiedzą.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Ja narazie idę w ryczałt 12% a w międzyczasie składam pisma do GUS i KIS o interpretację czy mogę płacić 8,5%. O zawiłościach z tym związanych mówił niedawno Sławomir Mentzen
    https://m.youtube.com/watch?v=VPF7vDnZ0eI
    Zobaczymy co mi odpiszą.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony