dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Grzejnik pod gniazdo indukcji

    Potrzebuję dorobić gniazdko pod grzejnik łazienkowy. Najbliższe gniazdko z którego mogę pociągnąć kabel jest gniazdo 3-fazowe, pod które podłączona jest płyta indukcyjna 3-fazowa. Czy mogę podłączyć grzejnik pod jedną fazę w tym gnieździe? Czy nie wpłynie to na działanie płyty?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Płyta indukcyjna korzysta z jednej lub dwóch faz.

  3. #3

    Domyślnie

    Lub trzech.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał salmon2000 Zobacz post
    Potrzebuję dorobić gniazdko pod grzejnik łazienkowy. Najbliższe gniazdko z którego mogę pociągnąć kabel jest gniazdo 3-fazowe, pod które podłączona jest płyta indukcyjna 3-fazowa. Czy mogę podłączyć grzejnik pod jedną fazę w tym gnieździe? Czy nie wpłynie to na działanie płyty?
    A cóż to za cudo, że płyta ciągnie prąd międzyfazowy?

    A co do meritum - jeżeli masz różnicówkę trzyfazową, i nie przeszkadza Ci obniżenie bezpieczeństwa to podpinasz pod dowolną fazę (najlepiej nie wykorzystaną przez indukcję, bo obstawiam że korzysta tylko z dwóch faz, jak przytłaczająca większość płyt indukcyjnych - a pozostałe z trzech, ale nie wykorzystują napięcia międzyfazowego wiec nazywanie ich trzyfazowymi jest nieprawidłowe).

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A cóż to za cudo, że płyta ciągnie prąd międzyfazowy?

    A co do meritum - jeżeli masz różnicówkę trzyfazową, i nie przeszkadza Ci obniżenie bezpieczeństwa to podpinasz pod dowolną fazę (najlepiej nie wykorzystaną przez indukcję, bo obstawiam że korzysta tylko z dwóch faz, jak przytłaczająca większość płyt indukcyjnych - a pozostałe z trzech, ale nie wykorzystują napięcia międzyfazowego wiec nazywanie ich trzyfazowymi jest nieprawidłowe).
    A na przykład takie https://onepim-content.franke.com/do...07.256#V01.pdf

    Strona 20.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    A po co podłączenie neutralnego, skoro działa na napięciu międzyfazowym?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen
    jeżeli masz różnicówkę trzyfazową, i nie przeszkadza Ci obniżenie bezpieczeństwa to podpinasz pod dowolną fazę
    Co znaczy obniżenie bezpieczeństwa? Dla łazienek? Wręcz przeciwnie. Przecież nie po to normotwórcy opracowali osobną, tylko dla łazienek normę (arkusz 7-701), by gdybać. RCD dla wszystkich obwodów wprowadzonych do łazienek musi być i basta.
    U autora może być tak, że, zgodnie z PN-HD 60364-4-41 obwody (poza pomieszczeniami kąpielowymi) podłączone na stałe nie muszą być objęte ochroną uzupełniajaca w postaci wysokoczułych RCD. I tak może być w przypadku tej płyty indukcyjnej.
    Ale teraz zachodzi odwrotna sytuacja, a autor o tym nie wspomina wcale.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A po co podłączenie neutralnego, skoro działa na napięciu międzyfazowym?
    Do wbudowanego okapu, który ma już silnik 1F.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Co znaczy obniżenie bezpieczeństwa?
    https://ise.pl/forum/nie-jestem-elek...one-zero-11254

    A jaka norma zabrania zrobienia jednej różnicówki dla różnych obwodów, w tym trzyfazowych i jednofazowych?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Lub trzech.
    Która płyta potrzebuje trzech faz?Bo jeszcze się nie spotkałem z taką.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Która płyta potrzebuje trzech faz?Bo jeszcze się nie spotkałem z taką.
    Nie dziwię się, skoro tak dokładnie czytasz... Podałem wyżej. I nie napisałem, że potrzebuje. Posiada taką możliwość.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Do wbudowanego okapu, który ma już silnik 1F.
    Tak nawiązując do wątku o przygotowaniu się do blackoutu..
    I jak sobie podepniesz wszystkie fazy instalacji elektrycznej w domu pod jedyną fazę agregatu jednofazowego, to założysz się, że ta płyta nie ruszy? Chętnie się założę, że jak tylko moc agregatu będzie wystarczająca to będzie działała normalnie.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tak nawiązując do wątku o przygotowaniu się do blackoutu..
    I jak sobie podepniesz wszystkie fazy instalacji elektrycznej w domu pod jedyną fazę agregatu jednofazowego, to założysz się, że ta płyta nie ruszy? Chętnie się założę, że jak tylko moc agregatu będzie wystarczająca to będzie działała normalnie.
    To że ruszy nie wyklucza innej możliwości. Funkcję przełącznika gwiazda trójkąt można też realizować elektronicznie, nie spotkałem się z taką płytą co nie znaczy że takiej nie ma.
    Ps. oczywiście nie dosłownie gwiazda trójkąt ale nie problem wyobrazić sobie odbiornik zasilany napięciem fazowym i międzyfazowym.
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 06-01-2022 o 22:11
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tak nawiązując do wątku o przygotowaniu się do blackoutu..
    I jak sobie podepniesz wszystkie fazy instalacji elektrycznej w domu pod jedyną fazę agregatu jednofazowego, to założysz się, że ta płyta nie ruszy? Chętnie się założę, że jak tylko moc agregatu będzie wystarczająca to będzie działała normalnie.
    Jak będę chciał porozmawiać o podłączeniu indukcji na czas blackoutu, to wejdę do wątku o przygotowaniu się do blackoutu..Ale ja nie muszę chwytać się marnej próby OT i brał w nim tutaj udziału również nie będę. EOT.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Ale ja nie muszę chwytać się marnej próby OT i brał w nim tutaj udziału również nie będę. EOT.
    Ale zakładu nie przyjmujesz? Czyżbyś trochę doczytał?

    Mnie kilka lat temu kolega na FM dokształcał:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7746197

    https://forum.info-ogrzewanie.pl/top...comment=568561

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/vi...22625#17322625

    Do błędu też się nie przyznasz? No, wracasz do killfile.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Nie dziwię się, skoro tak dokładnie czytasz... Podałem wyżej. I nie napisałem, że potrzebuje. Posiada taką możliwość.
    Nie czytałem bo nie chce mi się otworzyć.
    Czteropalnikowe indukcji wszystkie (lub prawie wszystkie) posiadają możliwość podłączenia na 230V lub 380V i to że piszą że na 380V nie oznacza że są to trzy fazy tylko dwie.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Ok, teraz otworzyło mi się z raczej pobrało.
    Jest możliwość podłączenia na jedną, dwie i trzy fazy tylko ta indukcja posiada wmontowany okap i opcja z podłączeniem na trzy fazy jest z tego powodu na pewno że może być zasilany osobno okap, czyli dwie fazy na indukcje a trzecia faza na okap.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony