dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Piec na paliwo stałe + ogrzewanie podlogowe - duże straty ciepła?

    Koledzy, potrzebuję wsparcia w rozwiązaniu mojej wątpliwości.
    Dom 240m2, 2 lokale. Wszędzie podłogówka.
    Ogrzewanie piecem na pellet + bufor 1200l z wężownicą. W zasadzie wszystko działa, w domu ciepło, ale trochę dużo spala. Zacząłem drążyć jak działa cały układ, ponieważ nie jestem hydraulikiem, więc sporo rozwiązań było dla mnie nowością.
    Doszedłem do etapu ustawień temperatur bufora górna 40 dolna 70. Piec załącza się w momencie jak góra spadnie do 40 a wyłącza jak dół nagrzeję do 70. Wydaje się sensowne. Tyle, że wychodząc za bufor mam wbudowany zawór mieszający na podłogówkę ustawiony na 25 stopni. Tzn, że zaciągam z bufora temperaturę ~70 stopni, żeby juz po chwili schłodzić tą wodę do 25... Gdzie tu logika? Strata 45 stopni na odcinku 1 metra...?
    Czy to jest logiczne, czy czegoś nie rozumiem?

    Podpowiecie?


    Pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.770

    Domyślnie

    Pomyliłeś górę z dołem , na górze ma być gorące i nie 70 a najlepiej 90 stopni a na podłogówkę pewnie temperatura jest mieszana albo poprzez zawór 3-4 drogowy lub zawór termostatyczny a by zasilić podłogę niską temperaturą , podłogówka nie powinna być zasilana temperaturą wyższą niż 25-32 stopnie ,koniec kropka

  3. #3

    Domyślnie

    Zgadza się,ale ja mówię o stracie ciepła. Grzeję bufor do 70 stopni. Na podłogę puszczam 25. Tzb, że schladzam wodę o 45 stopni, żeby puścić ją na podłogę. Więc po co grzać tak wysoko skoro i tak ją schłodzę...?
    Ostatnio edytowane przez Cjapek ; 06-01-2022 o 19:09

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cjapek Zobacz post
    Więc po co grzać tak wysoko skoro i tak ją schłodzę...?
    Znaczy się co – przecież właśnie o to w tym chodzi i to tak ma być jak jest a jeśli o ładowanie bufora chodzi, to kocioł w optymalnej mocy ma iść – nagrzać bufor i się wyłączyć. Bufor magazynem energii cieplnej jest i on musi być naładowany fest a w tedy długo energię czerpać będzie można z niego bez konieczności doładowywania go. Gdy energia z bufora zostanie wychłeptana, to w tedy kocioł ma się załączyć i go naładować - ot co!!!
    Jak teraz kocioł Ci pracuje, że na chwilę się załączy i co ?

  5. #5

    Domyślnie

    Nie schładzasz tylko mieszasz z wodą z powrotu - Po to masz wysoką temperaturę aby więcej energii było w buforze. Wtedy litr wody 70 C zużywasz w miejsce 4 litrow wody 25 - i tyle . Woda grzana wysoko nie dość że akumuluje więcej energii to pozwala też kociołkowi pracować z wysoką temperaturą a to dla niego zdrowsze a dla własciciela ekonomiczne. Możesz też uznać że wykorzystujesz w ten sposób ponownie wodę powracającą z podłogi.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.770

    Domyślnie

    Tylko dlaczego tylko 70 stopni a nie 90 ? 90 daje sporo więcej zgromadzonej energi.

  7. #7

    Domyślnie

    Aaa no już rozumiem. Czyli zawór termostatyczny miesza wodę ciepłą z wodą z powrotu. Nie wiedziałem, właśnie nie rozumiałem tej kwestii. Teraz pasuje.
    Dziękuję.
    Jeśli chodzi o piec,to załącza się mniej więcej co 18-20h. Pracuje w zasadzie Dobrze, poza tym, że mam problem z pracą pompy CO ładującej bufor. Mianowicie po osiągnięciu temp. zadanej bufora, kiedy piec przechodzi już w stan czuwania a ciągle ma temperaturę ok 72 stopni pompa CO też się wyłącza i nie pompuje już do bufora pozostałego ciepła. Wydaje mi się, że powinna jeszcze pracować.
    Piec Sas Bio Compact 20kW. Sterownik tech st555 z modułem bufora.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Tylko dlaczego tylko 70 stopni a nie 90 ? 90 daje sporo więcej zgromadzonej energi.
    Sas Bio Compact 20kW – Nooo przecież dopiero pisałeś, że : nie może chodzić na więcej niż 100 proc oraz na mniej niż 30 procent mocy, to gdzie w DTR-ce tego kotła ma coś takiego być.

  9. #9

    Domyślnie

    Na 90 nie można nastawić sterownika. Piec ma zabezpieczenie przed przegrzaniem na 88, więc jak ustawię na 70 to po wyłączeniu bezwładność i tak powoduje, ze temperatura i wzrośnie do 75-78. Tak jak pisałem nie potrafię Tylko opanować pompy, żeby dalej pracowała po osiągnięciu żądanej bufora.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.770

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Sas Bio Compact 20kW – Nooo przecież dopiero pisałeś, że : nie może chodzić na więcej niż 100 proc oraz na mniej niż 30 procent mocy, to gdzie w DTR-ce tego kotła ma coś takiego być.
    samsu przecież moc a temperatura to co innego , tam pisałem o mocy że nie może być większa jak 100 proc natomiast temp może być ustawiana jak komu pasuje , do bufora najlepsza jak największa , ja bufora nie mam więc mam ustawione na 65 stopni ale potem przez zawór 4 drogowy przelatuje i miesza się na ok 28 stopni i dopiero w podłogę pyka sobie .

  11. #11

    Domyślnie

    @kryzys – jak słowo honoru z Tobą w zgodzie żyć się nie da. Masz to na oczach przecież :
    Cytat Napisał Cjapek Zobacz post
    Na 90 nie można nastawić sterownika. Piec ma zabezpieczenie przed przegrzaniem na 88, więc jak ustawię na 70 to po wyłączeniu bezwładność i tak powoduje, ze temperatura i wzrośnie do 75-78.
    Nooo jak ma Ci bufor do 90*C nabić.

    Masz kocioł automatyczny i rozeznanie jako takie w ustawieniach sterowników, więc może co byś rzekł na to :
    Cytat Napisał Cjapek Zobacz post
    Tak jak pisałem nie potrafię Tylko opanować pompy, żeby dalej pracowała po osiągnięciu żądanej bufora.
    Da się temu co zaradzić – obejść to jako czy nie, bo nie może być tak by pompka się nie wyłączyła gdy ciepło z kotła w bufor zostanie władowane i zacznie przez kocioł bufor wychładzać.

    Na instalacjach z buforem też rozeznanie masz jako takie, więc jak z tym może być, że gdy kocioł stanie to grawitacyjnie temperatura do 75-78*C wzrasta lub może zaś tak jest, bo tak być powinno z uwagi na to, że kocioł zamknięty a jest rozgrzany, bufor ciepła nie odbiera i skutkiem tego tak się dzieje.

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    samsu przecież moc a temperatura to co innego , ...
    Taakk tylko czy aby na pewno Taakk jest, bo kocioł ciepło produkuje a instalacja zen je odbiera a budynek to ciepło z instalacji pobiera i je pożera.

    Tak teraz teoretycznie trochę – gdy by kocioł był na gaz – czyż by nie mógł na 25*C iść – oczywiście z mocą taką by tą temperaturę utrzymać.

    To prawie tak jak ze świecą, której płomień na szczycie 1400*C ma i w tym płomieniu blaszki do czerwoności nie rozgrzejesz ale gdy do tego kilku takich samych świec użyjesz lub świecą z fest knotem się posłużysz – Oooo w tedy tak – temperatura szczytu płomienia się nie zmieni a nagrzewana blaszka zacznie na czerwono świecić.
    Nooo i jeszcze choć by to, że gdy kocioł staje i od instalacji zostaje odcięty, to po mimo tego, że już nie pracuje - temperatura z 70*C do 75-78*C wzrasta.

  12. #12

    Domyślnie

    Jedyny sposób jaki widzę to dodatkowy przekaźnik czasowy. Tak trza ustawić aby po zniknięciu zasilania odcinał po zadanym czasie .W pompach ciepła tak właśnie jest - po wyłączeniu sprężarki pompa obiegowa jeszcze wychładza wymiennik .Ewentualnie Można też by było spiąć z termostatem różnicowym coby dotąd działało dopóki temp wychodząca z kotła nie zrówna się z temp. dołu bufora.

    Jeśli chodzi o piec,to załącza się mniej więcej co 18-20h
    Jak na bufor 1200 l w którym delta 30 C mieści 42 kwh to wynik domu rewelacja. Moc 2 kw wystarczająca na 200m świadczy o dobrym dociepleniu domu. To teraz pytanie - co to znaczy że kociol duzo spala ? 48 kwh na dobę oznacza że kocioł na węgiel zjadłby od 10do 12 kg dobrego węgla. Co i ile tego zjada Twój kocioł ?
    AA - zajrzałem na górę - pellet - no to zaleznie od sprawności kotła -jak masz 90 to podobnie 10 11 kg na dobę jak gorzej to i 15 - to kwestia i wartości opałowej pelletu i wydajności kotła. Moje obliczenia pelletu daję dla 20MJ w kilogramie i 90proc sprawności kotła czyli 5 kwh.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 07-01-2022 o 21:58

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.770

    Domyślnie

    Da się to też inaczej zrobić , w większości kotłów jest gniazdko do sterowania pompą cyrkulacyjną ta co ma wodę użytkową czasem przegonić aby po odkręceniu kranu była zaraz ciepła woda a że mało kto tego używa to można to z powodzeniem wykorzystać , ustawić cyrkulację na nonstop i podpiąć wtyczkę pompy podłogówki pod gniazdko tej cyrkulacyjnej i po sprawie , pompka chodzi stale aż do spadku poniżej ustawienia i dopiero stanie , tylko pytanie czy autor ma opcję pompki cyrkulacyjnej ?

  14. #14

    Domyślnie

    W taki a nie inny sposób pisałem tu o tym by autor tematu zobaczył z czym ma do czynienia i o co w tym chodzi a tak reasumując, to jest tak jak być powinno - mógł by tylko temperaturę spalania na kotle podnieść – dzięki czemu kocioł by się rzadziej załącz i tym samym mniej strat z tego powodu będzie.
    Teraz jeśli o ten skok temperatury po zatrzymaniu się kotła chodzi, to uważam, że nie ma sensu się z tym szarpać, bo powiedzmy, że kocioł bufor góra/dół będzie do 80*C nabijać i po zatrzymaniu się niech nawet na kotle do 90*C temperatura podskoczy, to tylko 10*C różnicy.
    Porównując pojemność wodną kotła z pojemności wodną bufora, to taka strata nie wydaje mi się znaczącą - a gdyby nawet bezpośrednio z kotła tą energię cieplną w instalację władować, to jakaż by miała być na tym oszczędność porównując to z kosztami jakie trzeba było by na to ponieść.

    Samo to, że do kotła na pellet został bufor podłączony jest już stratą, więc teraz dzielenie zapałki na cztery jest utopią.
    @Cjapek i co Ty na to jak teraz to widzisz???

  15. #15

    Domyślnie

    Ja jestem lekko zdezorientowany. Po wielu dyskusjach na forum od ekspertów w temacie otrzymałem informację, że bufor+kocioł na oellet i ogrzewanie niskotemperaturowe to najlepsze rozwiązanie...
    Jeśli chodzi o spalanie to 35kg ns dobę. To nie jest mało. Podniosłem temp na buforze do 85
    Ostatnio edytowane przez Cjapek ; 10-01-2022 o 20:58

  16. #16

    Domyślnie

    Aaa no jest w kotle opcja wpięcia w pompę cyrkulacyjną. Tylko nie wiem jak to wyedy ustawić,bo nie ma możliwości nastawy temperatury zalaczenia pompy cyrkulacyjnej, więc będzie wychladzala kociol...?

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.770

    Domyślnie

    No przecież że piec , ja mam pod cyrkulację podłączony bojler jako ochrona powrotu i super to działa , przez bojler nonstop płynie woda i już a jak z jakiegoś powodu zgaśnie czy coś to i pompki stają .

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cjapek Zobacz post
    Ja jestem lekko zdezorientowany.
    Po wielu dyskusjach na forum od ekspertów w temacie otrzymałem informację, że bufor+kocioł na pellet(...) to najlepsze rozwiązanie.
    Jeśli chodzi o spalanie to 35kg na dobę. Podniosłem temp (...) do 85
    Tyyy a cóż ja mam na to powiedzieć, bo dla mnie kotły pelletowe są prawie jak kotły gazowe, tylko paliwo do niech jest ku***sko drogie!!!

    Tuuu na tym forum Cię w to wrobili – pokażesz gdzie i kto się tego dopuścił???

    Podniosłeś temperaturę na kotle /–/ no i pysznie /–/ ale co z efektami tego /–/ więcej-mniej spala /–/ co na palniku widać, lepiej-gorzej /-/ co z popiołem, lepszy-gorszy /–/ jak wymiennik wygląda, lepiej-gorzej /–/ jaka temperatura na czopuchu, wyższa-taka sama /–/ co z nad kominem, lepiej-tak samo???

    35 kg na dobę w obecnej chwili nic nie mówi acz liczyć pomału sobie to zacząć możesz, tu co nieco masz na ten temat : https://forum.muratordom.pl/showthre...na-15kw-zmiana.

  19. #19

    Domyślnie

    A znajdę i pokażę.
    Na razie płomień bez zmian, jest ok. Temperatura na czopuchu 142, popiół ladny drobny bez spieków,. Wymiennik czysty, biały. Wzrosła temperatura na podajniku do 44. Nie kopci podczas pracy.
    Ale cos jest zdupcone. W ogole nie pasuje mi to, że termostaty pokojowe sterują pompa ogrzewania. Jak nagrzeje pokoje do zadanej temp to wyłącza obieg zamykając siłownik na listwie. Ale moim zdaniem to będzie wychladzalo podłogę i generowało duże straty. Czy nie lepiej gdyby pompa pracowała cały czas?
    Ustawiłem awaryjne załączanie pomp na piecu na 70 i Teraz pompa co pracuje po wyłączeniu kotła aż temperatura spadnie do 70

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.770

    Domyślnie

    Ja mam pompkę podłogówki na stale włączoną a temp podaje zawór 4 drogowy też zresztą ustawiony na sztywno .

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony