dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Pytanie o podłogówkę kvs pomoc / doradzenie

    Cześć ,

    chcialem zapytać czy zamiast esbe vta322 1,6kvs mogę zastosować zawór 3D 3/4 kvs 4,0 ?

    Rozdzielacz ma obecnie 4 sekcje 2x80mb 2x 20mb poprowadzone od źródła ciepła miedz fi22 przy zaworze esbe był słaby przepływ na dłuższych pętlach zamieniłem go na próbę na 3D 1cal 6,3kvs jest lepiej pompa 25/4 3 bieg przepływy po 3l/min wiec 2 bieg obsługuje zakres 1,5-2l/min jedyna wada tego , ze zawór ręcznie jest ciężko sterowałby no i zapożyczony od CO , dlatego na myśl przyszło zakup takiego ale w wersji 3/4 .

    Czy pod taki rozdzielacz 4-6 sekcyjny i obecne 200mb pex16 zostawić fi22 czy fi 28 będzie przesada ?

    Jedna rzecz tez mnie nurtuje jaki wpływ na przepływ przy pex16 maja złączki skręcane/zaciskane w momencie kiedy mam za ich pomocą przedłużone rurki pod rozdzielacz ? Dość znacząco dławią rurki , ale tu się kłania projekt oraz wyliczenia jak się do tego ma zwężenie miejscowe .



    Pozdrawiam .

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Jeżeli celujesz w 2l/min na pętlę to przy 4 pętlach masz około 500 litrów na godzinę.

    kvs 4 powinien mieć przepływ w zakresie 700-1400 l/h,
    lepszy będzie kvs 2,5 o zakresie w okolicy 500-1000 l/h

    Nie to, że kvs 4 nie będzie działał, ale regulacja nie będzie precyzyjna.

    fi22 wystarczy,

    złączkami się nie martw.

  3. #3

    Domyślnie

    Kvs 2,5 to zawór 3D 1/2 calowy , ale faktycznie esbe 1,6 kvs był za słaby .
    Co do przepływu ważna jest długość pętli czy bez znaczenia przy obliczaniu 500l/h ?
    Aha czy w przypadku krótkich pętli typu 20mb ustalam mniejszy przepływ bo czytałem ,ze 2l to za dużo ?

    Znowu lepiej chyba grzać niższa temp na wyższym przepływie niż na odwrót ?

  4. #4

    Domyślnie

    Czyli dając fi22 i zawór 3D 3/4 cała kvs 4 pod jaki rozdzielacz przyszłościowo mogę celować obecnie 4 sekcje ? Pytam bo dla mnie nie ma problemu dać Fi28 bo blisko kotła pytanie czy coś z tego powodu będzie skoro przewymiarowanie 3D skutkuje problemem w regulacji ?

    Co do złączek to myślałem , ze jakoś wpływają na przepływ i pex16 , ale skoro nie to może lepiej skręcane zamienię na zaciskane , które są niestety jeszcze bardziej zdławione ?

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Jest zawór ESBE VRG131 DN20 3/4'' kvs 2,5.
    Przepływ w pętli generalnie tym większy im dłuższa i na odwrót, ale priorytetem jest właściwa temperatura w pomieszczeniu, więc zależy jaki rozstaw został zastosowany w stosunku do obciążenia cieplnego pomieszczenia i wykończenia posadzki. Można sobie wyobrazić czy nawet spotkać sytuację, ża aby uzyskać właściwe temperatury w pomieszczeniach pętla krótsza może wymagać wyższego przepływu niż pętla dłuższa..

    Lepiej mieć duży przepływ i niższą temperaturę zasilania.

    Można dać rurę większą, w tym przypadku nie pomoże i nie zaszkodzi.
    Wpływ złączek jest, ale mały, tym bardziej że pexa często się gnie w łuki zamiast dawać kolana.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Lepiej mieć duży przepływ i niższą temperaturę zasilania.
    A co, jeśli z wyliczen wyjdzie niska delta i niski przepływ? Bo np pomieszczenie ma mikre obciążenie cieplne?

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    A co, jeśli z wyliczen wyjdzie niska delta i niski przepływ? Bo np pomieszczenie ma mikre obciążenie cieplne?
    Albo niska delta i duży przepływ, albo większa delta i mały przepływ. Rozstaw się dobiera tak, żeby przepływ był w miarę duży.

  8. #8

    Domyślnie

    Moja kotłownia o powierzchni 4 mkw ma obciążenie cieplne rzędu 70 W. Temperatura zasilania podłogowki to 35 stopni. Jakie tu proponujesz rozstawy, deltę i przepływ?

    Mam jedno tak nietypowe pomieszczenie.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Moja kotłownia o powierzchni 4 mkw ma obciążenie cieplne rzędu 70 W.
    To sam zasobnik stratami postojowymi ją przegrzeje w największe mrozy. A przecież tam będzie sporo słabo ocieplonych rur z ciepłą wodą.

    Dobieranie mocy grzejnika na podstawie obciążenia, bez uwzględnienia zysków prowadzi na manowce. Ja w kuchni i w pomieszczeniu technicznym ogrzewanie odpaliłem tylko przy wygrzewaniu. Teraz bym w ogóle nie robił.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony