dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 10
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 200
  1. #181
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    raxon

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    332

    Domyślnie

    3.6kW wystarczy. Jak taka leci na pelnej mocy to az za mocno wieje goracym powietrzem. Nie wyobrazam sobie mocniejszej. U mnie taka hula na 100m2 a wlasciwie 106 ma dom.

  2. #182

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Cześć. Przy takiej powierzchni ogrzewanie splitami będzie utrudnione ale trzeba oczywiście spróbować. Mówię głównie o rozkładzie temperatur. Wszystko zależy od budżetu. Ja kupię raczej Mitsubishi i Tobie też to polecam. 2x 3,5 model AP - jeden na dół, drugi do góry. Masz możliwość ustawienia pilnowania temperatury 10* lub minimalnie na grzaniu 15*. W sumie to na dół może i 5kW było by lepsze. Możesz oczywiście kupić wyższy model ale raczej z mocą bym nie schodził niżej.
    Oczywiście możesz też kupić AUX'a, Gree, KAISAJA - cena pewnie będzie prawie o połowę niższa ale jednak wole japończyki.
    Mitsubishi to górna półka, ogólnie na poddaszu zastanawiam się nad jednostką multi jest możliwość rozprowadzenia przez starych, co poza mitsubishi jest godne uwagi? Dotychczasowo wystarczało 1,5t ekogroszku by utrzymać temperaturę około 15st, koszt był 1500 zł, obecnie 4500 więc wolę zainwestować te pieniądze w klimę.

  3. #183
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil777 Zobacz post
    Mitsubishi to górna półka, ogólnie na poddaszu zastanawiam się nad jednostką multi jest możliwość rozprowadzenia przez starych, co poza mitsubishi jest godne uwagi? Dotychczasowo wystarczało 1,5t ekogroszku by utrzymać temperaturę około 15st, koszt był 1500 zł, obecnie 4500 więc wolę zainwestować te pieniądze w klimę.
    To zależy od wielkości pomieszczeń. Klimatyzator który nie pracuje efektywnie i taktuje to zbyteczny wydatek. Ciepło i tak przenika do góry czy to przez strop który ma temperaturę pomieszczeń z poprzedniej kondygnacji, czy to przez schody, Na tym wątku Kulibob w 2 roku grzania zainstalował 2 klimatyzator nawet jeden na całym poddaszu i on na prawdę prawie nie działał w stosunku do tego na parterze. Ja bym zainstalował grzejniki elektryczne ale z precyzyjnym termostatami i to jest większy komfort a zużycie prądu niewielkie.

  4. #184

    Domyślnie

    Poddasze to 2sypialnie po 30 m każda mierząc po podłodze, garderoba około 15m, hol 6m oraz łazienka 18 m.

    Zastanawiam się nad multi w 2 sypialniach i na holu założyć jednostki. Parter jest otwarty to mała sypialnie 12m, mała łazienka, ho, l salon i kuchnia. W planie mam użytkowej 225 odliczając kotłownie i garaż reszta będzie około 180 do ogrzania. Na parter ogólnie latem jest dużo chłodniej niż na górze, więc w salonie bym zmontował 1 szt. Zaznaczam że zimą chciałbym utrzymywać temperaturę około 10-15. Głównie instalator dobierze moc tylko pytanie na jakiego producenta się decydować? Jeśli zdecyduje się na multi to konieczne będą pompki skroplin, zastanawiam czy nie będzie pięta Achillesa układu? Agregat wieszać czy lepiej na gruncie?
    Ostatnio edytowane przez kamil777 ; 24-09-2022 o 11:54

  5. #185
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Witam
    Dostałem wycenę na montaż klimy. Mam dom z poddaszem, na poddaszu 3 sypialnie 12, 12, 14 m2 i w nich po jednej jednostce, oprócz tego hol 5m2 i łazienka, ale tam nic nie robię. Na dole mam salon z kuchnią i tutaj jedna jednostka.
    Mam wyceny od trzech instalatorów w systemie multi:
    1. Daikin na górze Perfera, na dole Stylish
    2. Kaisai na górze KWX-09HRGI, na dole KWX-18HRGI
    3. Gree wszystkie Amber standard
    4. Gree na górze kanałowe DFM09I do każdego pokoju oddzielnie na dole Amber standard

    Którą wybrać opcję? Daikin w cenie Gree kanałowego (nie do końca jestem przekonany czy to dobre rozwiązanie chociaż instalator namawia, że komfort lepszy, ciszej, nie wieje tak mocno), Gree podobnie jak Kaisai.
    Klima ma być wykorzystywana do chłodzenia, chociaż nie chcę robić lodówki, tylko lekko obniżyć temperaturę szczególnie na górze, i do ogrzewania w Poznaniu raczej łagodne zimy. Może szukać innych modeli lub firm?
    pozdrawiam

  6. #186
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał brachol Zobacz post
    Witam
    Dostałem wycenę na montaż klimy. Mam dom z poddaszem, na poddaszu 3 sypialnie 12, 12, 14 m2 i w nich po jednej jednostce, oprócz tego hol 5m2 i łazienka, ale tam nic nie robię. Na dole mam salon z kuchnią i tutaj jedna jednostka.
    Mam wyceny od trzech instalatorów w systemie multi:
    1. Daikin na górze Perfera, na dole Stylish
    2. Kaisai na górze KWX-09HRGI, na dole KWX-18HRGI
    3. Gree wszystkie Amber standard
    4. Gree na górze kanałowe DFM09I do każdego pokoju oddzielnie na dole Amber standard

    Którą wybrać opcję? Daikin w cenie Gree kanałowego (nie do końca jestem przekonany czy to dobre rozwiązanie chociaż instalator namawia, że komfort lepszy, ciszej, nie wieje tak mocno), Gree podobnie jak Kaisai.
    Klima ma być wykorzystywana do chłodzenia, chociaż nie chcę robić lodówki, tylko lekko obniżyć temperaturę szczególnie na górze, i do ogrzewania w Poznaniu raczej łagodne zimy. Może szukać innych modeli lub firm?
    pozdrawiam
    a jakie ceny

  7. #187
    Lider FORUM (min. 2800)
    brachol

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Skąd
    Poznań
    Posty
    2.947
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    a jakie ceny
    1. Daikin - 28100
    2. Kaisai - 24000
    3. Gree - 22500
    4. Gree kanał - 27000

    Ceny brutto. Daikin jeszcze do potwierdzenia po wizji lokalnej.

  8. #188
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał brachol Zobacz post
    Witam
    Dostałem wycenę na montaż klimy. Mam dom z poddaszem, na poddaszu 3 sypialnie 12, 12, 14 m2 i w nich po jednej jednostce, oprócz tego hol 5m2 i łazienka, ale tam nic nie robię. Na dole mam salon z kuchnią i tutaj jedna jednostka.
    Mam wyceny od trzech instalatorów w systemie multi:
    1. Daikin na górze Perfera, na dole Stylish
    2. Kaisai na górze KWX-09HRGI, na dole KWX-18HRGI
    3. Gree wszystkie Amber standard
    4. Gree na górze kanałowe DFM09I do każdego pokoju oddzielnie na dole Amber standard

    Którą wybrać opcję? Daikin w cenie Gree kanałowego (nie do końca jestem przekonany czy to dobre rozwiązanie chociaż instalator namawia, że komfort lepszy, ciszej, nie wieje tak mocno), Gree podobnie jak Kaisai.
    Klima ma być wykorzystywana do chłodzenia, chociaż nie chcę robić lodówki, tylko lekko obniżyć temperaturę szczególnie na górze, i do ogrzewania w Poznaniu raczej łagodne zimy. Może szukać innych modeli lub firm?
    pozdrawiam
    Pierwsze co to bym podzielił na dwa osobne systemy 2 x 2:1. Do czterech jednostek pewnie wrzuci jakis agregat z 9kw i jak będziesz chciał używać jednej jed.wew na zuzycie prądu będzie dużo wyższe niz w przypadku jednego agregatu do dwóch jednostek wewnętrznych.
    Jak dla mnie dość mała różnica w cenie pomiędzy daikinem a np gree wiec brałbym Daikina. Jak chcesz wyższa polke to poszukaj Mitsubishi, Fujitsu, Panasonic.
    Kanalowka na poddaszy ma sens ale z kolei sama instalacja rozprowadzenia może trochę kosztować i pozbawisz się możliwości regulowania temperatury w poszczególnych pokojach.

  9. #189

    Domyślnie

    Dobrzy ludzie po nowym roku będę montował w domu reku i klimę kanałową. Mam zapytanie odnośnie kanałówki. Zakupiłem klimę na dogrzewanie i chłodzenie poddasza 5kw (około90m2) - 3 sypialnie i 1 duży pokój około 35m5.
    Jednostka wew będzie na nieogrzewanym ale ocieplonym (15cm wełny 0.36) strychu, dodatkowo zaizoluję ją kauczukiem albo wełną podobnie jak i kolektory i kanały sonodec (pomimo, że mają już chyba 3cm wełny na sobie).
    Kolektor zaciągający powietrze mam na 2x250mm (będzie na klatce schodowej w suficie) a kolektor nawiewny 3x200 (do trzech sypialny) i 1x250 (do 1 dużego pokoju).
    1. Wydaje mi się, że sknociłem te kolektory bo suma wyciągu jak i nawiewu jest różna... Jak dodam jeszcze 1x250mm wyciągowy to będzie ok? Pytam bo nie wiem jak to przeliczyć... (suma wyciągów u mnie to 1100cm2 a nawiewów prawie 1000cm2 czyli raczej powinno być spoko)
    2. jakie średnice kanałów używacie do nawiewów? Ewentualnie mogę zredukować te kanały 200mm na 160 czy coś w ten deseń, czy zostawić jak jest?
    3. Mamy 2 pokoje blisko siebie i z kolektora idą 2 kanały po 200mm do każdego z pokojów, czy ewentualnie można by puścić 1x200mm i na końcu dać trójnik orłowy "Y" na 2 odejścia do tych pokojów? Czy zostawić jak jest...
    4. 3 kanały 200mm będą mniej więcej takiej samej długości, jedynie ten 250mm będzie z 1mb dłuższy. Z tego 250mm chcę zrobić 2 punkty nawiewne. Czy na końcu przewodu dać trójnik orłowy 3x250 czy zredukować z 250 na 2x200?
    5. Wczoraj moderator na grupie odpisał mi, że najlepiej stosować dysze dalekiego zasięgu na nawiewach jednak ich cena jest dla mnie za wysoka chcąc zakupić dysze fi200mm - zastosuję zamiast nich zwykłe kratki okrągłe wentylacyjne zamiast anemostatów co by powietrze nadmuchiwane nie szło po suficie a bardziej w stronę podłogi - czy dobrze myślę?
    6. W którym miejscu na suficie najlepiej/powinno się umieszczać nawiewy? (nie dam na bank ich nad łóżkami czy biurkami dzieci) - myślałem w okolicy okien balkonowych tak w odległości 80cm od okna i od ściany sąsiadującej z oknem - czy to poprawne myślenie?
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  10. #190
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    raxon

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    332

    Domyślnie

    Ktos sie moze orientuje jaka sie wytrzymalosc tych tanich klimatyzatorow? Zastanawiam sie bo sobie elegancko grzeje jedna jednostka 3.6kw, dziala ona na pol mocy i pobiera przy tym ok 550W i przy takiej pogodzie gdzie jest okolo zera to chodzi powiedzmy 20h na dobe. U mnie klima dopiero drugi sezon ale pewnie sporo osob sie orientuje ile roboczogodzin wytrzymuja te chinskie klimy? Uzywam klimy bo mam powiedzmy z 1500kWh energii nadmiarowo a poki nie ma wiekszych mrozow to klima sie super sprawdza.

  11. #191
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Wysoka cena nie gwarantuje wysokiej jakości. Podobnie jak niska cena nie przesądza o niskiej jakości wykonania i małej trwałości. W większości klimatyzatorów pracują sprężarki zaledwie kilku producentów, możesz to sprawdzić i kupić sobie np sprężarkę mitsubishi w bardzo tanim klimatyzatorze lub w drogim.

    Możesz kupić mercedesa za 100 tys i dacie za 50 tys i silnik jest ten sam np tce 90

  12. #192

    Domyślnie

    Mam kilka pytań odnośnie grzania klimą.
    Najpierw mały skrót tego, co chcę osiągnąć. Po pierwsze chcę ogrzewać piwnicę (2 pomieszczenia). Jest tam CO, ale w piwnicy dosyć szybko robi się chłodno. W sensie wymaga ogrzewania wcześniej niż reszta domu, czyli zanim uruchomię CO. Mam tam 2 pomieszczenia, połączone ze sobą (około 40m). Ale myślę także o dogrzewaniu salonu (25m) nad piwnicą (trochę czasu tam się jednak spędza) żeby miał wyższą temperaturę niż wynikającą z samego CO.
    Mam ofertę na:
    Innova Racker - 6 tys zł 3,5kw za jeden split, a ja potrzebuję minimum 2 (przy założeniu, że w piwnicy powietrze sie wymiesza pomiędzy dwoma pomieszczeniami) , czyli tak ze 12 tysięcy
    Geer 3x2,5 kW Amber Standard White - 14800
    GreeMulti 3x2,5 kW Lomo Luxury - 13500

    I teraz pytania:
    Piwnica nie będzie raczej grzana w tym samym czasie co Salon (albo jestem tu, albo tam), więc czy moge to rozumieć, że jednostka zewnętrzna będzie przewymiarowana, bo jest dobrana do działania wszystkiego na raz - a w związku z tym będą problemy? Wobec tego lepszy jest split? Za multisplitem przemawia dla mnie to, że nie wisi mi tego dużo dookoła domu...

    Znalazłem też coś takiego: FRAL SUPER COOL FSC14.2 - jest też parę innych, ale ten w teorii ma najlepsze parametry
    W opisie, że firma z Włoch, 15 lat tradycji itd. Moc grzewcza 4kw a COP 3,14 a cena ... 3 000. No i rozwiązuje to sprawę dwóch pomieszczeń w piwnicy - jestem w jednym - jadę do niego i spokój... Poza tym, stoi w pomieszczeniu, które ogrzewa, więc nie ma problemu zbyt niskich temperatur, defrostów i innych sytuacji...

    Jeżeli nie możecie podpowiedzieć co najbardziej, to przynajmniej dajcie znać co na pewno jest złym pomysłem

  13. #193
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal812 Zobacz post
    Mam kilka pytań odnośnie grzania klimą.
    Najpierw mały skrót tego, co chcę osiągnąć. Po pierwsze chcę ogrzewać piwnicę (2 pomieszczenia). Jest tam CO, ale w piwnicy dosyć szybko robi się chłodno. W sensie wymaga ogrzewania wcześniej niż reszta domu, czyli zanim uruchomię CO. Mam tam 2 pomieszczenia, połączone ze sobą (około 40m). Ale myślę także o dogrzewaniu salonu (25m) nad piwnicą (trochę czasu tam się jednak spędza) żeby miał wyższą temperaturę niż wynikającą z samego CO.
    Mam ofertę na:
    Innova Racker - 6 tys zł 3,5kw za jeden split, a ja potrzebuję minimum 2 (przy założeniu, że w piwnicy powietrze sie wymiesza pomiędzy dwoma pomieszczeniami) , czyli tak ze 12 tysięcy
    Geer 3x2,5 kW Amber Standard White - 14800
    GreeMulti 3x2,5 kW Lomo Luxury - 13500

    I teraz pytania:
    Piwnica nie będzie raczej grzana w tym samym czasie co Salon (albo jestem tu, albo tam), więc czy moge to rozumieć, że jednostka zewnętrzna będzie przewymiarowana, bo jest dobrana do działania wszystkiego na raz - a w związku z tym będą problemy? Wobec tego lepszy jest split? Za multisplitem przemawia dla mnie to, że nie wisi mi tego dużo dookoła domu...

    Znalazłem też coś takiego: FRAL SUPER COOL FSC14.2 - jest też parę innych, ale ten w teorii ma najlepsze parametry
    W opisie, że firma z Włoch, 15 lat tradycji itd. Moc grzewcza 4kw a COP 3,14 a cena ... 3 000. No i rozwiązuje to sprawę dwóch pomieszczeń w piwnicy - jestem w jednym - jadę do niego i spokój... Poza tym, stoi w pomieszczeniu, które ogrzewa, więc nie ma problemu zbyt niskich temperatur, defrostów i innych sytuacji...

    Jeżeli nie możecie podpowiedzieć co najbardziej, to przynajmniej dajcie znać co na pewno jest złym pomysłem
    Nic z tego co piszesz się nie nadaje i na pewno nie za takie pieniądze. To jakaś padaka za takie pieniądze można znaleźć sprzęt premium daikin , mitshubishi itp

    Ja nie jestem fanatykiem plakietek firmowych. Ale sprężarek już owszem możesz mieć sprężarkę mitsubishi np w najmniejszym kaisai .

    Nie bardzo rozumiem taką ilość klimatyzatorów na tak niewielkie pomieszczenia. To nie najlepszy pomysł gdyż będą pracowały w zabójczy dla nich sposób czyli taktując i zużywając duże ilości energii. Jako główne źródło ogrzewania. Nie posiadam centralnego ogrzewania.

    Napisz coś o ociepleniu pomieszczeń bo chyba jest małe albo żadne. Mam średnio ocieplony dom ale jest klimatyzator przeznaczony jest na cały parter ok 70m2
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 30-11-2022 o 17:48

  14. #194

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Nic z tego co piszesz się nie nadaje i na pewno nie za takie pieniądze. To jakaś padaka za takie pieniądze można znaleźć sprzęt premium daikin , mitshubishi itp

    Ja nie jestem fanatykiem plakietek firmowych. Ale sprężarek już owszem możesz mieć sprężarkę mitsubishi np w najmniejszym kaisai .

    Nie bardzo rozumiem taką ilość klimatyzatorów na tak niewielkie pomieszczenia. To nie najlepszy pomysł gdyż będą pracowały w zabójczy dla nich sposób czyli taktując i zużywając duże ilości energii. Jako główne źródło ogrzewania. Nie posiadam centralnego ogrzewania.

    Napisz coś o ociepleniu pomieszczeń bo chyba jest małe albo żadne. Mam średnio ocieplony dom ale jest klimatyzator przeznaczony jest na cały parter ok 70m2
    Dzięki za odpowiedź.
    Jest to piwnica, więc generalnie jest chłodno. Ocieplona styrodurem 10cm, podłoga - wątpię by była ocieplona (dom z lat 70, jestem drugim właścicielem), Sam dom podwójny pustak plus styropian 10cm, okna 3 szyby. Salon na parterze, potem jeszcze piętro i strych nieużytkowy z wełną 30cm po podłodze.

    Najbardziej zależy mi na piwnicy. Chodzi o wygodę. Z pilota uruchamiam grzanie i wchodzę za jakiś czas. Obecnie dogrzewam kominkiem. W zimie ok (nawet klimacik jest), ale na wiosnę czy jesień chętnie bym odpuścił, bo to jednak zabiera czas. W piwnicy opcja chłodzenia oczywiście będzie całkowicie zbędna.
    Ceny, które podałem są z montażem. Widziałem, że nawet media expert teraz robi montaż jakichś klimatyzatorów, ale się trochę ich boję (w sensie ich podwykonawców).

    Czyli mam rozumieć, że większy sens będzie miał jeden klimatyzator i ciepło się rozejdzie? W jakiej odległości może być klimatyzator od pompy aby miało to sens. W instrukcjach widziałem, że nawet 10m ale są pewnie jakieś straty w czasie tej drogi.

    A generalnie zacząłem myśleć o grzaniu prądem bo mam jakiś zapas z fotowoltaiki, więc liczę, że takie dogrzanie fragmentu piwnicy będzie wtedy bezpłatne...

  15. #195
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal812 Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź.
    Jest to piwnica, więc generalnie jest chłodno. Ocieplona styrodurem 10cm, podłoga - wątpię by była ocieplona (dom z lat 70, jestem drugim właścicielem), Sam dom podwójny pustak plus styropian 10cm, okna 3 szyby. Salon na parterze, potem jeszcze piętro i strych nieużytkowy z wełną 30cm po podłodze.

    Najbardziej zależy mi na piwnicy. Chodzi o wygodę. Z pilota uruchamiam grzanie i wchodzę za jakiś czas. Obecnie dogrzewam kominkiem. W zimie ok (nawet klimacik jest), ale na wiosnę czy jesień chętnie bym odpuścił, bo to jednak zabiera czas. W piwnicy opcja chłodzenia oczywiście będzie całkowicie zbędna.
    Ceny, które podałem są z montażem. Widziałem, że nawet media expert teraz robi montaż jakichś klimatyzatorów, ale się trochę ich boję (w sensie ich podwykonawców).

    Czyli mam rozumieć, że większy sens będzie miał jeden klimatyzator i ciepło się rozejdzie? W jakiej odległości może być klimatyzator od pompy aby miało to sens. W instrukcjach widziałem, że nawet 10m ale są pewnie jakieś straty w czasie tej drogi.

    A generalnie zacząłem myśleć o grzaniu prądem bo mam jakiś zapas z fotowoltaiki, więc liczę, że takie dogrzanie fragmentu piwnicy będzie wtedy bezpłatne...
    Jaką funkcję pełni piwnica, że wymaga długiego w niej przebywania i dogrzewania? Wydaje mi się że 2 klimatyzatory powinny być ok ale na pewno nie 3.

  16. #196

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Jaką funkcję pełni piwnica, że wymaga długiego w niej przebywania i dogrzewania? Wydaje mi się że 2 klimatyzatory powinny być ok ale na pewno nie 3.
    Piwnica to pracownia, z niskim sufitem (tak na 2m 30cm). Generalnie jestem tam bardzo nieregularnie. Czasem 3-4 razy w tygodniu po 2-3 godziny, a innym razem raz na tydzień 5 godzin ciurkiem. Zupełnie nie ma reguły.

    To jeszcze się dopytam:
    Gdyby to był multisplit, to gdyby był włączony tylko jeden klimatyzator to pompa by taktowała, pracowała z mniejszą sprawnością?

  17. #197
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal812 Zobacz post
    Piwnica to pracownia, z niskim sufitem (tak na 2m 30cm). Generalnie jestem tam bardzo nieregularnie. Czasem 3-4 razy w tygodniu po 2-3 godziny, a innym razem raz na tydzień 5 godzin ciurkiem. Zupełnie nie ma reguły.

    To jeszcze się dopytam:
    Gdyby to był multisplit, to gdyby był włączony tylko jeden klimatyzator to pompa by taktowała, pracowała z mniejszą sprawnością?
    Raczej tak. Ze sprężarkami jest jeden problem. Dane techniczne producenta dotyczą danych laboratoryjnych które realnie nie występują.
    Ponieważ potzrebujesz sporadycznego ogrzewania to nie ma znaczenia co kupisz i tak będzie bardzo ok. Kup 3 kw termowentylator i potestuj zobaczysz jak ci to zda egzamin a potem kupisz klimę . Polecam ci kaisaja tani dobry i cichy u mnie gdzał do -22 2 lata temu mam go trzeci sezon ciągnie cały dom do -5 potem włączają się konwektory na poddaszu

  18. #198
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal812 Zobacz post
    Jeżeli nie możecie podpowiedzieć co najbardziej, to przynajmniej dajcie znać co na pewno jest złym pomysłem
    Multisplit nie ma sensu ekonomicznego. Kup dwie zwykłe klimy.
    Nie patrz na moc z nazwy - patrz na moc w tej samej temperaturze.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8045082

    Patrz, jaką moc ma w największe mrozy, jakie podaje producent. W praktyce jednak nawet, jak producent podaje, że klima chodzi np. do -15* to oznacza, że może mieć problem z wystartowaniem przy takiej temperaturze. To zabezpieczenie przed uszkodzeniem, bo w takiej temperaturze czynnik nie odparowuje wystarczająco z oleju który za słabo smaruje i grozi to szybkim zużyciem sprężarki. W klimach przystosowanych do pracy w największe mrozy są stosowane rozwiązania podgrzewające sprężarkę w takiej sytuacji.
    Jeżeli jednak klima chodzi, to nie zatrzyma się gdy temperatura spadnie - w czasie pracy temperatura czynnika w sprężarce będzie i tak znacznie wyższa niż potrzeba do odparowania czynnika z oleju.

    A co do meritum - bierz te, które mają wystarczającą Ci moc w największe mrozy za najmniejsze pieniądze. Musisz dopytać albo popatrzeć w dokumentację techniczną. Z gwarancji pewnie i tak zrezygnujesz, bo pewnie (upewnij się) będzie wymagała przeglądu za kilka stówek co najmniej raz w roku (chociaż pierwszy przegląd bym zrobił, bo niektóre rzeczy wychodzą a i podpatrzeć nie zaszkodzi, co robią - a na pewno nie myją ładnie klimy jak to powinno się robić).

  19. #199

    Domyślnie

    Witam
    Chciałbym ogrzewać dom klimatyzacją, ale nie mogę jakoś trafić na urządzenie spełniające moje warunki. Planuję sam ją zamontować a nie mam uprawnień f-gaz, więc wchodzi w grę tylko jakaś przenośna lub tak zwana monoklima, no chyba że split na R290, istnieje taki? Czytałem że splity mają lepszą sprawność, tylko nie wiem dokładnie z czego to wynika. Ostatecznie wpadłem na pomysł urządzenia podobnego do monoklimy ale montowane od zewnątrz i z dużym wentylatorem. Wie ktoś może czy coś takiego jest gdzieś sprzedawane?

  20. #200

    Domyślnie

    Użytkuje od 2 tygodni gree Amber prestige, dwie jednostki 5kw każda do ogrzania domu jako jedyne źródło ciepła, powierzchnia całkowita 225m ogrzewane 190,dom standardowo docieplony jak na lata budowy 2012. Średnice zużycie przy obecnej temperaturze dzień - 4 noc - 8/-10 to 54 kWh.

Strona 10 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony