dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 10
Pokaż wyniki od 161 do 180 z 200
  1. #161
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    doktor.zwir

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    A cóż to ma za znaczenie...
    Kod pocztowy
    12-123
    Posty
    28

    Domyślnie

    No i o to chodzi.
    Jak podasz, że dom zużył 10000kWh energii, to każdy sobie może policzyć:
    - 7500PLN przy kablach i G11
    - 2500PLN przy PC z COP=3 i G11
    - 3000PLN przy gazie,
    - 2500PLN przy węglu,
    itp, itd.

  2. #162
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał doktor.zwir Zobacz post
    No i o to chodzi.
    Jak podasz, że dom zużył 10000kWh energii, to każdy sobie może policzyć:
    - 7500PLN przy kablach i G11
    - 2500PLN przy PC z COP=3 i G11
    - 3000PLN przy gazie,
    - 2500PLN przy węglu,
    itp, itd.
    Te cenniki to raczej nieaktualne i nie uwzględniają wszystkich kosztów.

    Poza tym dom potrzebujący na cele grzewcze 10 MWh to dom co najmniej 250m2 . Ogrzewanie go czymkolwiek nie będzie tanie. Przy ogrzewaniu elektrycznym w PGE to wyjdzie ok 60000 (G12w) lub 8700 dla G11. Co do innych źródeł ogrzewania to trzeba uwzględnić sprawność kotła oraz przeglądy, transport opalu, przechowywanie, kominiarza i abonament za gaz lekko 600 zł rocznie.

    Nie bardzo rozumiem na co ma wystarczyć 900kg węgla ale zakładając bardzo optymistycznie ilość energii z niego uzyskanej na 50% o ile da się z mocą kotła zejść do kilkuset watów aby nic się nie zmarnowało to 3600 KWh.
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 09-04-2022 o 14:26

  3. #163

    Domyślnie

    Panowie klima grzeje i to jest fakt! Nie ma sensu się kłócić o to podobnie jak chłodzi obniżając wilgotność - nawet w lato możemy włączyć osuszanie i przy 30*C w domu będzie przyjemnie (bo wilgotność spadnie).
    Co nam daje grzanie w okresach przejściowych? Że całej chałupy nie ogrzejemy (pomijam kanałówkę), podłoga nadal jest zimna a cwu. robimy z czego dmuchając klimą na miskę z wodą? Możemy włączyć grzałkę w zasobniku cwu. ale weźmie więcej niż klima przez kilka godzin, możemy ją ogrzać kociołkiem gazowym, można gorące kamienie z ogniska wkładać do wanny i też po jakimś czasie zrobi się ciepła. Podstawowe pytanie skąd opał na grzanie kamieni?
    I czym grzejecie cwu, w okresach przejściowych bo mam solary od lat i wiem jak działają może ciepłą wodę będę miał ale w łazience będzie pizgać po nogach. OK jeśli PC do grzania cwu. nie wnikam dalej jednak pytam tych co nie mają pc do grzania cwu.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  4. #164
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Panowie klima grzeje i to jest fakt! Nie ma sensu się kłócić o to podobnie jak chłodzi obniżając wilgotność - nawet w lato możemy włączyć osuszanie i przy 30*C w domu będzie przyjemnie (bo wilgotność spadnie).
    Co nam daje grzanie w okresach przejściowych? Że całej chałupy nie ogrzejemy (pomijam kanałówkę), podłoga nadal jest zimna a cwu. robimy z czego dmuchając klimą na miskę z wodą? Możemy włączyć grzałkę w zasobniku cwu. ale weźmie więcej niż klima przez kilka godzin, możemy ją ogrzać kociołkiem gazowym, można gorące kamienie z ogniska wkładać do wanny i też po jakimś czasie zrobi się ciepła. Podstawowe pytanie skąd opał na grzanie kamieni?
    I czym grzejecie cwu, w okresach przejściowych bo mam solary od lat i wiem jak działają może ciepłą wodę będę miał ale w łazience będzie pizgać po nogach. OK jeśli PC do grzania cwu. nie wnikam dalej jednak pytam tych co nie mają pc do grzania cwu.
    Współczuję zimnej podłogi i złej izolacji termicznej. W domach pasywnych nic nie jest ogrzewane i żadna część domu nie jest zimna dzię odpowiedniej izolacji. Ale nie popadajmy w skrajność.. Cwu można ogrzać bojlerem, ogrzewaczem przepływowym np w kuchni i pompa ciepła do cwu która kosztuje od 2,5 do 5 tys.

    Klimatyzacja nadaje sie z powodzeniem do ogrzewanie cały sezon grzewczy i opłaca się pod warunkiem że jest tania, jako jej uzupełnienie można zastodowac dowolne ogrzewanie elektryczne. Jest to możliwe bo klimat się ocieplił i ta tendencja postępuje ponoć coraz szybciej.

    Podziwiam tendencyjny aczkolwiek oryginalny tok myślenia.

  5. #165
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Panowie klima grzeje i to jest fakt! Nie ma sensu się kłócić o to podobnie jak chłodzi obniżając wilgotność - nawet w lato możemy włączyć osuszanie i przy 30*C w domu będzie przyjemnie (bo wilgotność spadnie).
    Co nam daje grzanie w okresach przejściowych? Że całej chałupy nie ogrzejemy (pomijam kanałówkę), podłoga nadal jest zimna a cwu. robimy z czego dmuchając klimą na miskę z wodą? Możemy włączyć grzałkę w zasobniku cwu. ale weźmie więcej niż klima przez kilka godzin, możemy ją ogrzać kociołkiem gazowym, można gorące kamienie z ogniska wkładać do wanny i też po jakimś czasie zrobi się ciepła. Podstawowe pytanie skąd opał na grzanie kamieni?
    I czym grzejecie cwu, w okresach przejściowych bo mam solary od lat i wiem jak działają może ciepłą wodę będę miał ale w łazience będzie pizgać po nogach. OK jeśli PC do grzania cwu. nie wnikam dalej jednak pytam tych co nie mają pc do grzania cwu.
    To co Ty nosisz zima na nogach jak wychodzisz na dwór? Wkładki rozgrzewające wkładasz do butów?
    Latem też Ci "piździ" po nogach w łazience? No co Ty jesteś? Francuski piesek? Przez takie wpisy ludzie popadają w paranoje "ciepłej podłogi"

  6. #166

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Współczuję zimnej podłogi i złej izolacji termicznej. W domach pasywnych nic nie jest ogrzewane i żadna część domu nie jest zimna dzię odpowiedniej izolacji. .
    Co to znaczy dla ciebie ciepła podłoga ?

    Ja mam dom może nie pasywny , ale mam płytę fundamentową i 25cm ocieplenia od podłogi , więc można powiedzieć że ocieplenie bardzo dobre i raczej rzadko spotykane w wielu domach , nawet nowych i jak grzałem klimą - 22,5 stopnia w pomieszczeniu gdzie była klima uruchomiona podłoga miała około 20 stopni.

    Dla mnie była zimna , tym bardziej że dużą część domu stanowi gres polerowany ...

    Przy grzaniu pompą PW podłoga ma u mnie 24-26 stopni i jest wyczuwalnie cieplejsza i przyjemniejsza ..

    Niby taka sama temepratura w pomieszczeniu a ... komfort zupełnie inny ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #167

    Domyślnie

    Panowie jedną część domu około 80m2 mam z 1952r pod betonem który ktoś wylewał planowo miała być 10cm, a kto wie ile jest?
    W dachu miało być 20cm wełny a znalazłem 10cm. W dobudówce sprzed 2 lat jest bajka... 40 cm wełny w dachu, i 15 w podłodze i na ścianach bo to sam robiłem wiem czym i wiem jak.

    U mnie podłoga ma około 26*C ale moja różowa lubi ciepło, i nawet jak w upale włączę klimę na 24*C to jej jest zimno. Co ciekawe w zimie termostat mam ustawiony na 23,4*C a w tej temperaturze to ja siedzę w majtach i koszulce z krótkim rękawkiem. Na noc przykrywam się letnią kołdrą, w lato śpię pod prześcieradłem.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  8. #168
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Panowie jedną część domu około 80m2 mam z 1952r pod betonem który ktoś wylewał planowo miała być 10cm, a kto wie ile jest?
    W dachu miało być 20cm wełny a znalazłem 10cm. W dobudówce sprzed 2 lat jest bajka... 40 cm wełny w dachu, i 15 w podłodze i na ścianach bo to sam robiłem wiem czym i wiem jak.

    U mnie podłoga ma około 26*C ale moja różowa lubi ciepło, i nawet jak w upale włączę klimę na 24*C to jej jest zimno. Co ciekawe w zimie termostat mam ustawiony na 23,4*C a w tej temperaturze to ja siedzę w majtach i koszulce z krótkim rękawkiem. Na noc przykrywam się letnią kołdrą, w lato śpię pod prześcieradłem.
    To wszystko ok i byłbym za ale problem zaczyna się jak tzrba posprzątać czy cos ugotować jest tak gorąco że pot lelj się po wszystkim. Najgorzej było jak zachorowałem na covid i byłem w szpitalu nie było tam czym oddychać z 27 st co najmniej o spaniu w takiej temperaturze można było zapomnieć. To nie kwestia gustu tylko chyba fizjologii.

  9. #169
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post

    U mnie podłoga ma około 26*C ale moja różowa lubi ciepło, i nawet jak w upale włączę klimę na 24*C to jej jest zimno.
    Więc podkręć na 25-26 w trybie chłodzenia i zapewne przestanie narzekać. Używam takiej nastawy kiedy przebywamy w pomieszczeniu w którym jest klima.Wilgotność spada i pomimo mogłoby się wydawać wysokiej temp. jest odczucie komfortu.Temperatura z termometru coś sugeruje ,ale nie mówi przecież nam wszystkiego.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  10. #170

    Domyślnie

    Wolę włączyć osuszanie efekt podobny jednak kosztem prędkości dla osuszania Reszte ogarnie reku
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  11. #171

    Domyślnie

    W mieszkaniach, zwł. rozmieszczonych tak, że pokoje są np po dwóch stronach bloku, albo inny pokój jest dalej od innych połączonych korytarzem niestety wychłodzone będzie tylko pomieszczenie, w którym jest dmuchawa. Mam w pokoju południowym, gdzie hajcuje słońce. Naprzeciwko drzwi do tego pokoju jest kuchnia i mały pokój, i tam troszkę dochodzi chłód tak, że np. mogę coś ugotować czy upiec w kuchni w ciągu dnia bez ryzyka ugotowania siebie samej, a gdy klima chodzi przez dłuższy czas na maxa w południowym, to lekki chłodek dochodzi do małego pokoju. Niestety trzeci pokój za zakrętem korytarza jest jak gorący jak był. Może gdyby klima chodziła na maxa 24h/7 byłoby ok, ale nie da się wytrzymać w takim zmrożonym pokoju głównym. Sądzę, że tu więcej zależy od mocy dmuchawy, niż od marki. Ja mam Gree. Upewnij się, że monter ma autoryzajcę od marki, że będzie robić przeglądy i serwisy przez czas trwania gwaancji.
    W sprawie montażu polecam kontakt z nimi https://universeklima.com/
    Ostatnio edytowane przez nosalam ; 27-04-2022 o 09:19

  12. #172

    Domyślnie

    Odpal opcję osuszania 24/7 temperatura nie spadnie jednak wilgotność tak. A to wilgotność robi "upał".
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 25-04-2022 o 22:11
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #173
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    raxon

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    335

    Domyślnie

    Zwykla tania klima 3.6Kw sprawdza sie swietnie. Dom 106m2, grzeje w okresach przejsciowych glownie rano i troche wieczorem, tylko klima grzeje bo nie widze sensu grzania podlog w nocy zeby o 8 czy 9 jak wyjdzie slonce bylo za gorąco, jak wstaje rano do pracy to wlaczam klime i o ten magiczny stopien bardzo szybko podnosi, potem zazwyczaj troche slonca, a to piekarnik zona wlaczy i dogrzewanie za dnia nie jest wymagane. Teraz upaly i ta jednostka jest troche za slaba ale i tak jest przepasc z klima czy bez i drugi raz bym wzial tej samej mocy. Klima wieje na korytaz, na prawo i lewo pokoje i lazienka a na wprost salon z otwarta kuchnia. Dom nowy wiec cieplo rozprowadza reku i nie czuc zimna np od sciany. Jak sa mrozy to gaz i podlogowka. Ogolnie to uwazam ze dom bez klimy to jak komputer bez internetu.

  14. #174

    Domyślnie

    Dobry wieczorek wszystkim, jestem swierzak na stronie, więc z góry przepraszam za błędy itd.
    Chcę założyć klimę typu split na ok 25m kw., głównie ma chłodzić, ale funkcja grzania też będzie wykorzystywana, jednak w mniejszym stopniu. Otrzymałem dwie oferty:
    Gree pular 12 - 3.2KW
    Rotenso ukura 3.5KW
    Zastanawia mnie, czy to nie zbyt duża moc na taką powierzchnię? Może ktoś doradzić lub polecić co by pasowało tu najlepiej?

  15. #175
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał darecki8602 Zobacz post
    Zastanawia mnie, czy to nie zbyt duża moc na taką powierzchnię? Może ktoś doradzić lub polecić co by pasowało tu najlepiej?
    m2 PU nieważne. Do chłodzenia ważne zyski bytowe i słoneczne (co innego jak stoi tam bateria koperek kryptowaluty, co innego sypialnia, co innego zwykłe okno od północy a co innego cała ściana szklana od południa bez żadnego cienia).
    Do grzania ważne straty na przenikaniu, wentylacji oraz zyski.

  16. #176

    Domyślnie

    Cytat Napisał raxon Zobacz post
    Zwykla tania klima 3.6Kw sprawdza sie swietnie. Dom 106m2, grzeje w okresach przejsciowych glownie rano i troche wieczorem, tylko klima grzeje bo nie widze sensu grzania podlog w nocy zeby o 8 czy 9 jak wyjdzie slonce bylo za gorąco, jak wstaje rano do pracy to wlaczam klime i o ten magiczny stopien bardzo szybko podnosi, potem zazwyczaj troche slonca, a to piekarnik zona wlaczy i dogrzewanie za dnia nie jest wymagane. Teraz upaly i ta jednostka jest troche za slaba ale i tak jest przepasc z klima czy bez i drugi raz bym wzial tej samej mocy. Klima wieje na korytaz, na prawo i lewo pokoje i lazienka a na wprost salon z otwarta kuchnia. Dom nowy wiec cieplo rozprowadza reku i nie czuc zimna np od sciany. Jak sa mrozy to gaz i podlogowka. Ogolnie to uwazam ze dom bez klimy to jak komputer bez internetu.
    Dom 106 m2, jest tu dość kluczową informacją.

    Rekuperator to akurat ze względu na kierunek przepływu powietrza działa odwrotnie do tego co chcielibyśmy uzyskać instalując klimatyzację.
    Nawiewa świeże powietrze do sypialni i wyciąga je kuchnią, łazienką,
    Czyli najniższą temperaturę masz w łazience - nie wiem jak można takie rozwiązanie nazwać komfortowym.
    To działa tylko w dobrze izolowanych (odciętych od słońca) domach, gdy klimatyzator pracuje non stop z minimalną temperaturą.

    Miałem takie rozwiązanie i drugi raz tego błędu nie popełnię.
    Robię kanałówkę, która wyciąga powietrze z przedpokoju i nawiewa zimne do pokoi/salonu.
    Dzięki temu, łazienka to dalej najcieplejsze pomieszczenie w domu .
    W drodze z łazienki do pokoju, nie mijam przechłodzonego przedpokoju.

  17. #177
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Robię kanałówkę, która wyciąga powietrze z przedpokoju i nawiewa zimne do pokoi/salonu.
    Dzięki temu, łazienka to dalej najcieplejsze pomieszczenie w domu .
    W drodze z łazienki do pokoju, nie mijam przechłodzonego przedpokoju.
    Mam tak samo, polecam. Jedyna wada to regulacja wydajności klimy drzwiami w pokojach. Jeśli chodzi o komfort ogrzewania, to dużo przyjemniejsze jest ogrzewanie podłogowe, ale do szybkiego podniesienia temperatury ogrzewanie powietrzem jest świetne.

  18. #178

    Domyślnie

    Witam, jaki klimatyzator polecacie, dom 220 m poddaszem i garażem. Dom 10 letni standardowo docieplony. Głównym źródłem jest kocioł na ekogroszek spalanie ostatnia zima 1,5 t. Nie przebywam tam całym rokiem, więc potrzebuje urządzenia by zimą utrzymywać temperaturę około 10-15 st. Zastanawiam się jakiej mocy urządzenie? Czy założyć jedną jednostkę klatce schodowej która ogarnie całość czy, dwie mniejsze? Czy jednostkę zewnętrzna wieszać czy lepiej na gruncie? Posiadam panele 9.9kw więc jest nadmiar prądu.

  19. #179
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil777 Zobacz post
    Witam, jaki klimatyzator polecacie, dom 220 m poddaszem i garażem. Dom 10 letni standardowo docieplony. Głównym źródłem jest kocioł na ekogroszek spalanie ostatnia zima 1,5 t. Nie przebywam tam całym rokiem, więc potrzebuje urządzenia by zimą utrzymywać temperaturę około 10-15 st. Zastanawiam się jakiej mocy urządzenie? Czy założyć jedną jednostkę klatce schodowej która ogarnie całość czy, dwie mniejsze? Czy jednostkę zewnętrzna wieszać czy lepiej na gruncie? Posiadam panele 9.9kw więc jest nadmiar prądu.
    Cześć. Przy takiej powierzchni ogrzewanie splitami będzie utrudnione ale trzeba oczywiście spróbować. Mówię głównie o rozkładzie temperatur. Wszystko zależy od budżetu. Ja kupię raczej Mitsubishi i Tobie też to polecam. 2x 3,5 model AP - jeden na dół, drugi do góry. Masz możliwość ustawienia pilnowania temperatury 10* lub minimalnie na grzaniu 15*. W sumie to na dół może i 5kW było by lepsze. Możesz oczywiście kupić wyższy model ale raczej z mocą bym nie schodził niżej.
    Oczywiście możesz też kupić AUX'a, Gree, KAISAJA - cena pewnie będzie prawie o połowę niższa ale jednak wole japończyki.

  20. #180

    Domyślnie

    Witam,domek 70m2, parter salon z aneksem i łazienką, gôra poddasze - duża sypialnia. ogrzewanie elektryczne w łazience i koza w salonie. Na gorze chcę ogrzewać ( i chłodzić ) klimą. Domek dobrze ocieplony, będzie rekuperacja, klimę o jakiej mocy zainstalować ? Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez jacogi ; 21-09-2022 o 12:24

Strona 9 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony