dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Systemowe obniżenie wilgotności powietrza

    Proszę o poradę i nakierowanie, gdzie zacząć szukać... Od dawna mi to nie daje spokoju, a kompletnie nie wiem jak się za to zabrać...


    Mieszkamy w parterowym domu, ~120 m2, na bagnach (tzn. w Irlandii), gdzie mroźny dzień skutkuje krajowym paraliżem. To wydarzenie, bo typowo temperatura w zimie waha się między 0 a 10*C, a względna wilgotność na zewnątrz dochodzi do 90%. Bez problemu można dojść do każdego pomieszczenia strychem użytkowym.

    Moim celem jest obniżenia wilgotności w domu. Wiem, że w kontynentalnych warunkach problemem jest przesuszenie powietrza - w Irlandii to nie problem, a jego przeciwieństwo: wilgoć, a w rezultacie grzyb rosnący na lewo i prawo. Tradycyjnie radzono sobie z tym budując domy "przewiewowe", w których zimą jest może 15* i dmucha wiatr... Ale nie jest to rozwiązanie, które chciałbym wdrożyć

    Jak podejść do ograniczenia wilgotności? Czy rekuperacja centralna (jest łatwa do wykonania bo strych użytkowy, ale b. trudno o fachowców lokalnie, realnie musiałbym to zrobić samemu, a sprzęt importować prywatnie) bądź rekuperatory ścienne (np. HRU-WALL) w połączeniu z poprawą szczelności (zamknięcie otwartego kominka, wymiana okien i drzwi itd) się sprawdzi w zmniejszeniu względnej wilgotności? Może jakiś cichy osuszacz powietrza i nawiewy/wyciągi z sufitu?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    W mnie dla Ciebie to tylko nagrzewanie nadmuchowe z odzyskiem ciepła oczywiście w Twoim przypadku bez układu nawilżania
    Całość możesz rozłożyć na etapy a skoro jesteś polskojęzyczny więc opracowań i wyjaśnień w sieci jest dużo, a sprzęt w porównaniu z ceną jest dostępny i łatwy do skonfigurowania.
    https://nowoczesnegrzanie.pl/rozwiaz...nie-nadmuchowe
    Spełnisz tym samym i zadanie ogrzewania, osuszenia i wentylacji co w Twoim przypadku będzie b.ekonomiczne a co najważniejsze jeśli masz obie ręce do wykonania samodzielnie co Polacy potrafią.
    Poczytaj, pytaj, być może i ktoś na FM użytkuje ten system.
    Pozdrawiam i życzę słusznego wyboru.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Ciężko jest uzyskać realną kontrolę nad wilgotnością bazując wyłącznie na centralnej wentylacji.

    Najlepszym osuszaczem jest klimatyzator.
    W twoim przypadku kanałowy z dodatkową nagrzewnicą elektryczną.
    Tak byś bez utraty komfortu mógł używać trybu "osuszanie"

    Chcąc precyzyjnie utrzymać wilgotność na preferowanym poziomie, potrzebny będzie dodatkowy czujnik z wyjściem przekaźnikowym.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Ciężko jest uzyskać realną kontrolę nad wilgotnością bazując wyłącznie na centralnej wentylacji.
    Zdaję sobie z tego sprawę - ale nie o precyzyjną kontrolę i sztywne walczenie o 50% w pomieszczeniach mi chodzi... Sprawdziłem właśnie logi z czujników w Tado - w styczniu 2021 wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych dochodziła do 70%. W kontynentalnych warunkach problem abstrakcyjny, wiem

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Najlepszym osuszaczem jest klimatyzator. W twoim przypadku kanałowy z dodatkową nagrzewnicą elektryczną.
    Klimatyzator nie jest najlepszy tylko do osuszania. Bo żeby dział, musi tak naprawdę pracować w trybie chłodzenia i wyprowadza wtedy ciepło na zewnątrz do wymiennika.

    Dość powszechnie stosowane są tutaj pokojowe osuszacze powietrza, które działają na podobnej zasadzie - z tym, że oba wymienniki są w jednym pomieszczeniu. Woda kondensuje się na zimnym, po czym powietrze jest spowrotem ogrzewane na gorącym wymienniku. Działają dość sprawie, a przy tym cała energia, którą zużywają wraca jako ciepło w suchym powietrzu. Ale ani to estetyczne, ani ciche, ani automatyczne (trzeba ręcznie opóżniać pojemnik). Do tego potrzebowałbym osobny do każdej z sypialnii.

    Spotkałem się kanałowe osuszacze, ale dedykowane do basenów Takiego mi nie potrzeba, do tego pewnie cena zabije Można zrobić rzeźbę - kupić pokojowy, rozebrać, zrobić obudowę, doprowadzić kanały itd.

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Chcąc precyzyjnie utrzymać wilgotność na preferowanym poziomie, potrzebny będzie dodatkowy czujnik z wyjściem przekaźnikowym.
    Takie sterowanie łatwo byłoby mi zrobić. Czujniki wilgotności są już wbudowane w zawory TRV i termostat ścienny Tado, które kontrolują ogrzewanie. Wszystko mam też wpięte do Home-Assistant, gdzie program może wartości z czujników zczytywać. Nie byłoby żadnym problemem dołożyć dodatkowy przekażnik (SonOff, coś z Tuya itp) i odpowienio nim sterować gdy wilgotność prekroczy (np. 55%) czy spadnie poniżej (np. 50%) zadanego próg.
    Ostatnio edytowane przez grogi81 ; 11-01-2022 o 11:10

  5. #5

    Domyślnie

    A zatem dla ograniczenia kosztów - trochę porzeźbić trzeba.
    Kup osuszacz np AERIAL AD110
    Zamontuj w obudowie na poddaszu i dołóż wentylator z układem kanałów, który zapewni obieg powietrza w pokojach z uwzględnieniem osuszacza.
    Wysterowanie go w oparciu o pomiar w pomieszczeniach z tego co piszesz ogarniesz.

    Rozwiązaniem totalnie ekonomicznym jest kupno przenośnego klimatyzatora i przerobienie go na wersję kanałową (obudowę sklecisz z płyt xps)
    No ale to już jest rozwiązanie dla ogarniętego majsterkowicza.
    Można poszukać modelu z możliwością podłączenia do kanalizacji, i problem spustu wody się rozwiąże.

  6. #6

    Domyślnie

    A gdyby tak zrobić rekuperację czy to centralną czy decentralną ale osuszacz powietrza założyć na zewnątrz na wlocie powietrza do budynku tak aby nie walczyć z wilgotnym powietrzem już wewnątrz tylko żeby je osuszyć na zewnątrz budynku i wprowadzić już suche do budynku celem wentylowania.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    100%@0* = 4,85 g/m3 co po ogrzaniu do 21* daje <27%

    Albo masz niedziałającą wentylację i wystarczy ją poprawić (mozesz to zweryfikować czujnikiem CO2), albo bardzo wydajne źródło wilgoci.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony