dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Odbiór domu bez przyłącza wodociągowego

    Witam,
    Chciałam Państwa prosić o radę.

    Wybudowałam dom. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, nakazuje odbiór wody z gminnej sieci wodociągowej. Przez moją działkę (z tyłu działki) przebiega wodociąg. Jednakże wodociągi wydały warunki techniczne na "podbicie się" do innego wodociągu i budowę nowego wodociągu (ok 150-200mb długości) oraz konieczność sporządzenia projektu, a także niezbędnych zgód właścicieli działek oraz kilka hydrantów.

    Pierwotnie gmina wyraziła zgodę na przyłącze do najbliższego wodociągu, przebiegającego przez moją działkę, ale warunki przesłane są na budowę nowego wodociągu. Podobno ze względu na stan techniczny wodociągu przebiegającego przez moją działkę.

    Gmina nie ma pieniędzy na budowę nowej sieci wodociągowej, a na wykup ma jakieś grosze (ok 10% wartości całej inwestycji). Jednocześnie w MPZP twierdzi, że wybuduje ten nowy wodociąg. Część działek, otrzymała Warunki na podpięcie się do wodociągu "bliższego".

    Na chwilę obecną na działce jest studnia (głębokość 27m).

    Wiem, że nie można odebrać domu bez zaopatrzenia w wodę.

    Czy istnieje możliwość odbioru domu ze studnią, bez wodociągu? Czy gmina może zmuszać "Kowalskiego" do budowy sieci wodociągowej?

  2. #2

    Domyślnie

    na mym osiedlu kwestią było podłączenie do kanalizacji, gościa trzymali trzy lata bez odbioru tj budowy nitki kanalizacji na jego nowej ulicy. Fakt po dwóch latach olał i zamieszkał bezprawnie

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Starostwo nie odbierze domu bez wody, ja też musiałem podłączyć na swój koszt , wybudowałem kawałek wodociągu do domu teraz go odkupili.
    Jest teoretycznie wyjście , musisz mieć odmowy właścicieli działek przez które ma iść nowy wodociąg , z taką odmową idziesz do wodociągów i chcesz nowe warunki.
    Albo wydadzą zgodę na podłączenie do starego wodociągu albo dadzą odmowę , z tym że zależy co w tej odmowie będzie w Pańskim wypadku.
    W normalnym przypadku można podłączyć wodę ze studni ale istnieje ryzyko że będą się upierać że wybudują wodociąg kiedyś tam . Warunki wydaje się z dwu letnim terminem ważności/ chyba tak miałem za pierwszym razem , jak odnawiałem to nie wiem czy już nie było roku/ Może to jest wyjście ? jeśli napiszą że nie mogą podłączyć do wodociągu , starczy studnia, jeśli napiszą że wybudują wodociąg do 2 lat to czekać i oszczędzać pieniądze.
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  4. #4

    Domyślnie

    @e_nygma

    Jakiej długości wodociąg Pan budował? Jaki był orientacyjny koszt? Według cennika w mojej gminie, wykup jest za wartość około 10% kosztów.

    Ciekawy pomysł z tymi działkami, jedna działka jest prywatna. Niestety reszta jest "gmina". I można działkę prywatną zwyczajnie ominąć.

    @gnago

    Tak się chyba skończy, że dom będzie eksploatowany bez odbioru...


    Mam pismo z gminy, informujące, że gmina nie będzie modernizować sieci wodociągowej (z 2020r.)

    Kierownik budowy, który "ogarniał" Pozwolenie na budowę, nie poinformował mnie o tym problemie. Sprawa wypłynęła przed odbiorem budynku.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Ja robiłem krótki na szczęście bo tylko 60mb , i tylko przez działkę jednego sąsiada, jakby się nie zgodził to miałbym drugi wodociąg około 300m dalej i już przy drodze gminnej więc tylko gmina by się musiała zgodzić .
    ps o tym że jak wodociągi nie dadzą warunków można studnię podłączyć powiedzieli mi w starostwie.

    ps2 robiłem to po znajomości w 2020 r , wyszło jakoś 4,5 tyś robota i materiał plus projekt 800, 500 zł naniesienie na mapkę .
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    Ja robiłem krótki na szczęście bo tylko 60mb , i tylko przez działkę jednego sąsiada, jakby się nie zgodził to miałbym drugi wodociąg około 300m dalej i już przy drodze gminnej więc tylko gmina by się musiała zgodzić .
    ps o tym że jak wodociągi nie dadzą warunków można studnię podłączyć powiedzieli mi w starostwie.

    ps2 robiłem to po znajomości w 2020 r , wyszło jakoś 4,5 tyś robota i materiał plus projekt 800, 500 zł naniesienie na mapkę .

    @ps2, czy ten wodociąg był średnicy 90? Ja taki mam w warunkach technicznych.

    @ps, w sumie, temat podłączenia się do istniejącej sieci wodociągowej (przebiegającej przez moją działkę) był męczony w wodociągach, efektem tego jest pismo, które składa się z dwóch punktów:

    "1. Odmawia się wydania warunków technicznych w związku ze złym stanem technicznym sieci wodociągowej na mojej działce.
    2. wydanie warunków technicznych zezwalających na budowę sieci wód-kan będzie możliwe po uzyskaniu zgody Urzędu Gminy. "

    Gmina zgodę wydała. Ale Wodociągi wydają niekorzystane warunki na budowę około 150m nowego wodociągu od nowej sieci.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Jaki problem przepłukac studnię, zbadać wodę i jeśli wyniki będą akceptowalne to przeprojektować obiekt na wodę z własnej studni, z powodu nieakceptowalnych kosztów połączenia z istniejąca siecią? Projekt, hydrofor, inwentaryzacja powykonawcza. Gdy gmina przebuduje sieć to kiedyś się przełączycie. Polecam też dokładną lekturę https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/do...20010747Lj.pdf

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Jaki problem przepłukac studnię, zbadać wodę i jeśli wyniki będą akceptowalne to przeprojektować obiekt na wodę z własnej studni, z powodu nieakceptowalnych kosztów połączenia z istniejąca siecią? Projekt, hydrofor, inwentaryzacja powykonawcza. Gdy gmina przebuduje sieć to kiedyś się przełączycie. Polecam też dokładną lekturę https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/do...20010747Lj.pdf
    Niby tak, ale jak to formalnie ugryźć? W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego napisano, że "W zakresie zaopatrzenia w wodę tereny objęty planem zaopatrzyć w wodę z projektowanej sieci wodociągowej".

    W innym punkcie MPZP, napisano, że Gmina sama zrealizuje ten wodociąg, ale środków brak.

    Kierownik budowy rozłożył ręce.

    Czy opierając się o pismo wodociągow ws. podłączenia do najbliższego wodociągu:

    "1. Odmawia się wydania warunków technicznych w związku ze złym stanem technicznym sieci wodociągowej na mojej działce.
    2. wydanie warunków technicznych zezwalających na budowę sieci wód-kan będzie możliwe po uzyskaniu zgody Urzędu Gminy. "


    i olewając Warunki do dalszego wodociągu, oraz mając studnię, można Odebrać dom?

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Spytaj w PINB lub lepiej kogoś kto jest Kier Budem lub Inspektorem Nadzoru. Załatwia takie tematy i będzie zorientowany. Taki po 50. roku życia, będzie wystarczająco doświadczony i nie zdziadziały.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony