dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła i duży bufor - dlaczego nie ?

    W kilku miejscach na forum już się spotkałem z opinią iż instalowanie pompy ciepła do dużego bufora nie ma sensu lub jest nieekenomiczne. Zakładam ten temat aby poddać to pod dyskusję. Dzisiaj gdy ceny prądu poszybowały w kosmos nawet posiadacze pomp ciepła chcieliby pokombinować z pracą pomp w różnych taryfach cenowych omijając okienka zbójeckiej ceny. Do tego trzeba miec magazyn i wydaje sie słusznym zapiecie tam pompy, Inni z kolei mają pompy na okresy max do minus 10 a potem kotły. W świetle dzisiejszych przepisów kocioł zasypowy musi pracować z buforem i to przeważnie jest spory bufor. Jak wygląda wtedy sytuacja z pompą ? Jak najlepiej ją wykorzystać i dlaczego duży bufor jej nie pasuje. Jak rozmieścić czujniki i podłączenie samej pompy.
    Jeśli w taryfie G13 cena pradu waha się pomiędzy 0,45 a 1,20 to warto temat dobrze rozpoznać.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    W kilku miejscach na forum już się spotkałem z opinią iż instalowanie pompy ciepła do dużego bufora nie ma sensu lub jest nieekenomiczne. Zakładam ten temat aby poddać to pod dyskusję. Dzisiaj gdy ceny prądu poszybowały w kosmos nawet posiadacze pomp ciepła chcieliby pokombinować z pracą pomp w różnych taryfach cenowych omijając okienka zbójeckiej ceny. Do tego trzeba miec magazyn i wydaje sie słusznym zapiecie tam pompy, Inni z kolei mają pompy na okresy max do minus 10 a potem kotły. W świetle dzisiejszych przepisów kocioł zasypowy musi pracować z buforem i to przeważnie jest spory bufor. Jak wygląda wtedy sytuacja z pompą ? Jak najlepiej ją wykorzystać i dlaczego duży bufor jej nie pasuje. Jak rozmieścić czujniki i podłączenie samej pompy.
    Jeśli w taryfie G13 cena pradu waha się pomiędzy 0,45 a 1,20 to warto temat dobrze rozpoznać.
    Przy grzejnikach przy wyższych temperaturach może by coś oszczędził ale przy podłogówce bufor się nie sprawdzi. Sama wylewka to wielki bufor . U mnie robotę też robią grube ściany które są też buforem.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  3. #3

    Domyślnie

    Ogromna rzesza posiadaczy instalacji grzejnikowych marzy o podłaczeniu i kotła i pompy i dlatego ten temat poruszam. Sam posiadam i bufor i pompę i kocioł Jednak moja pompa nie dość że chińska to na glikolu i mnóstwo zakrętów na plastikowych rurach więc z rzadka mi się przydaje i stąd nie umiem rozgryźć tematu.Z drugiej strony bufor 1000 lub 2000 i delta 10 C to dla ominięcia drogich okienek już powinno wystarczyć.

  4. #4

    Domyślnie

    Pomysł do rozważenia.
    Mam Fotowoltaikę, ale w zimie tylko do 13-14 godziny odciąża mi pobór prądu z sieci.
    Przy taryfie G12W największe zużycie prądu mam między 16-21 godziną. Ogółem wychodzi 60% w taniej i 40% w drogiej taryfie +/-2%. Z PV brakuje mi ok. 1000 kWh rocznie, tyle muszę dokupywać. Kombinuję jak przesunąć zużycie w pobliże proporcji 70% w taniej i 30% w droższej.

    Na razie przestawiłem P.C. w sterowanie za pomocą wody (wywaliłem kontrolę termostatem). Manipulując temp. wody chcę obniżyć pobór prądu między 16 a 22 godz. przesuwając większy pobór w tańsze okienka.
    Bojler CWU grzeję o 13:30 - cieplejsza pora dnia - to lepszy COP i pora tańszego okienka.

    Bufor stanowiący akumulator ciepła z pewnością będzie tańszy w zakupie niż mocny magazyn energii - prądowy.

    Ma to jeden słaby punkt, by faktycznie zrobić z bufora magazyn energii ciepła - to trzeba by naładować go do wyższej temp. wody. A to popsuje COP pracy P.C. W dodatku nocami są niższe temp. powietrza co dodatkowo obniży COP. Idąc dalej - wyższa temp. wody w buforze spowoduje większe straty postojowe np. do nieogrzewanej piwnicy.

    film YT - gość porównuje koszty różnych źródeł zasilania na 2022 rok:
    https://www.youtube.com/watch?v=RliUUSFX_Jg
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 10-01-2022 o 11:59
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  5. #5

    Domyślnie

    Bufor da sie naprawdę dobrze kupić bo zbiornik używany do wody kotłowej w zasadzie sie nie starzeje, więc jak się kupi sprawny używany to można liczyc na długie lata. Co do taryf to proponuję rozważyć G13 - co prawda jest drogo od 16 do 22giej ale za to pozostałe godziny juz lepiej a od kwietnia do października najdroższe sa już tylko godziny 16 do19.Weekendy oczywiście najniższe. Bez zmiany sposobu użytkowania wypada mi 70 proc zużycia w najniższej taryfie i po 15 w pozostałych gdyż są 3. Jednak duże odbiory jak okazjonalnie kocioł elektryczny czy weekendowa pompa ciepła użytkuję tylko w najniższej taryfie.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka;8110625 Co do taryf to proponuję rozważyć G13 - co prawda jest drogo od 16 do[B
    22giej[/B]
    W zimie do 21.

    Co do meritum to trudno rozważać cokolwiek bez ustalenia na początku temperatur nagrzania bufora i temperatury w instalacji.
    Mam zbudowany dom Jantar II wersja odbicie lustrzane bez szczególnych zmian w architekturze. Zmieniłem wentylację grawitacyjną na rekuperację Zehnder QBasic, ogrzewam pompą ciepła PW Panasonic T-Cap 9kW. Nie mam kominów, izolacja 20cm styropiany oraz piana PUR.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.770

    Domyślnie

    Wg mnie bufor do pompy nie psuje za bradzo bo na wyższych tem cop pompy jest bardzo ale to bardzo mizerny druga sprawa to tani prąd jest nocą ale nocą znów jest zimno i cop znów mizerny zwłaszcza że grzać trzeba wysoko , moim zdanie pompa ma iść cały czas na niskim parametrze , do pieca bufor ma sens bo temp 80 czy 90 stopni to jest wartość a pompą dojechać do 55 to już majstersztyk z cop 1,5 czy coś około tego , co innego gruntówka to tak jak najbardziej .

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    film YT - gość porównuje koszty różnych źródeł zasilania na 2022 rok:
    https://www.youtube.com/watch?v=RliUUSFX_Jg
    Ceny prądu w 2022 r;
    http://cena-pradu.pl/tabela.html
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  9. #9

    Domyślnie

    Dla Prosumenta taryfa G13 jest niedostępna.
    Do wyboru jedynie G12.. .
    No i gdy liczyłem, to G12W jednak bardziej się dla mnie opłaca niż pozostałe taryfy.

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Ceny prądu w 2022 r;
    http://cena-pradu.pl/tabela.html
    Tego linka dobrze znać, zwróciłem nań uwagę podczas oglądanie filmu.
    Nieraz w ciągu ostatniego roku szukałem cen w Tauronie i zawsze miałem problem jak zsumować stawki za 1 kWh z pozostałymi opłatami.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 10-01-2022 o 19:13
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Bufor obniża COP, bo musisz grzać do wyższej temperatury = grzejesz drożej. Kosztuje też jego montaż, komplikuje sterowanie i zajmuje miejsce. Przy podłogówce jest zazwyczaj zupełnie zbędny bo 100% grzania w taniej strefie we współczesnym domu zapewnia akumulacja podłogi.

    Przy grzejnikach może mieć sens.

  11. #11

    Domyślnie

    Nawet przy grzejnikach powstają wątpliwości.
    Nie wiem jak to liczyć. Ale ładować bufor do wyższych temperatur z gorszym COP - to może mocno niwelować zyski.
    Mogłaby być potrzebna bateria kilku buforów spiętych szeregowo do 5'000 Litrów lub więcej by starczyło grzanie tylko do 50*C.
    Naładować to jesienią gdy temp. są wyższe, a w trakcie zimy pilnować cykli z tanimi okienkami by nie dopuścić do wyziębienia bufora.
    Tyle że taka bateria kilku buforów też podniesie koszt inwestycji.
    No i pytanie jak dobrać pojemność do OZC budynku?

    Gdzieś widziałem współczesny projekt, grubego bloku betonowego pod domem niskoenergochłonnym.
    Założenie było ładować ten blok w lecie, a w zimie czerpać z niego ciepło przez glikol - taki odpowiednik wymiennika poziomego, jak przy pompach gruntowych.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 10-01-2022 o 19:02
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.770

    Domyślnie

    To już lepiej cysternę kupić i latem solarami nabić , nie wpadajmy w pułapkę bo bufor jest dobry wtedy kiedy mamy podłogówkę i piec na paliwo stałe w dodatku przewymiarowany np po dociepleniu , jesli mamy pompę ciepła najlepiej prosto i bez udziwnień .

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Dla Prosumenta taryfa G13 jest niedostępna.
    Do wyboru jedynie G12.. .
    No i gdy liczyłem, to G12W jednak bardziej się dla mnie opłaca niż pozostałe taryfy.



    Tego linka dobrze znać, zwróciłem nań uwagę podczas oglądanie filmu.
    Nieraz w ciągu ostatniego roku szukałem cen w Tauronie i zawsze miałem problem jak zsumować stawki za 1 kWh z pozostałymi opłatami.
    1. Ależ oczywiście, że taryfa G13 dla prosumenta jest dostępna. Przynajmniej w Tauronie, jak trzeba to podeślę kopię dokumentów.
    2. Teraz idzie 4 sezon grzewczy pracy mojej instalacji z buforem 1000l. Instalacja z grzejnikami i chińską pompą ciepła jak w stopce. SCOP na CO jest 2.8, niskie jak porównać do instalacji z podłogówką, ale 92% zużycia mam w T1 (tania), 5,6% T2 (przedpołudnie), 2,5% T3 (popołudnie). Bufor grzany do temperatur nawet 55 stopni stąd niski COP. Temperatura w domu 21 stabilnie +/-0,2 stopnia. Póki co, koszt ogrzania domu 200m2 z roku 2007 (słabo izolowany jak na dzisiejsze standardy) nie przekracza 2000PLN po starych cenach bez PV. Instalację 6.3kWp mam dopiero od lipca i powinna zaspokoić, z niewielkim niedoborem, ogrzewanie domu i ładowanie auta elektrycznego.
    Ostatnio edytowane przez frobek ; 11-01-2022 o 06:50
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    U mnie też świetnie się sprawdza bufor z PC. Teraz, jak temp. na zewnątrz, oscylują ze średnią dobową -2, -3*C, PC uruchamia się tylko w taniej taryfie.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  15. #15

    Domyślnie

    Bufor ma sens przy pompach typu on/off i grzejnikach, drastycznie redukuje ilość włączeń sprężarki.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    593

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaźwiec Zobacz post
    Bufor ma sens przy pompach typu on/off i grzejnikach, drastycznie redukuje ilość włączeń sprężarki.
    A jak masz on/off glikol-woda i 100% ogrzewania podłogowego bez takiego bufora?

  17. #17

    Domyślnie

    Wtedy rolę bufora pełni podłoga, pojemność cieplna takiej masy betonu ma dużą bezwładność. Pompa będzie grzać dłuższym cyklem, żeby temperatura na powrocie z podłogówki osiągnęła zadany poziom, a potem analogicznie, wolniej będzie spadać ta temperatura gdy sprężarka będzie wyłączona. Na grzejnikach jest to znacznie szybszy proces, tzn. szybko się nagrzewają, i szybciej wychładzają, i pompa się częściej załącza.
    Można wydłużyć ten cykl pracy na grzejnikach, grzejąc do wyższej temperatury, ale to znowu osłabia COP i jest mniej ekonomiczne.
    Dom: 127m2, gazobeton 24cm, styropian 12cm (podłogi 10cm), wełna 25cm, komin wentylacja grawitacyjna
    PC: Nibe F1226 8kW, DZ: pionowe 2x80m, bufor 218l, podłogówka 26m2, reszta: grzejniki alu, temp: 22C
    PV: 10kWp wschód/zachód, Growatt 8kW

  18. #18

    Domyślnie

    Z kilku powyższych postów wniosek moj taki że posiadanie kotła zasypowego bufora i pompy ciepła jednocześnie ma sens o ile bufor jest na tyle duży aby pompa nie pracowała w drogim okienku. Wtedy nawet posiadacze instalacji grzejnikowych mają szanse skorzystać. Delta 15 C jest już w buforze 1000l sporym zapasem a nie jest to chyba tak duża strata jak ta na różnicy w cenie pradu ktora jest dużo wyższa. Idąc tym tropem można by zamontować pompy o mocach przewidzianych dla temperatur w okolicy zera czy minus 5 a na te zimniejsze okresy odpalać kocioł.Ale z kolei COP 2,8 jest naprawdę nie taki zły.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.770

    Domyślnie

    Nieśmiało ci powiem że nie ma to żadnego sensu z pompą ciepła , jeśli prądem to tylko i wyłącznie bufor i najzwyklejsze grzałki spiszą się o wiele lepiej i taniej bo odpada kupno horrendalnie drogiej pompy , to już liczono na wszystkie sposoby i kosztowo to bufor w taniej taryfie na grzałkach bije wszystko na głowę licząc wszystkie koszty .

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Są pompy i "pompy".
    Bufor i pompa gruntowa to jednoczesne rozwiązanie problemu CWU (wężownicą w buforze) i grzania głównie w tanich godzinach.
    Dla gruntówki temperatura zewnątrzna nocą rządu - 15stC znaczenia nie ma.
    I tak pracuje z COP 4 lub większym.
    Grzejemy bufor w tanim prądzie do 55-60stC i zwykle w dobrze ocieplonym domu starcza do następnego "okienka".

    Ceny opału zaczynają wariować.
    Tona węgla od 1500 do 1700zł.
    https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-i...40#crp_state=1
    Metr przestrzenny SUCHEGO buka 500zł.
    http://drewnosklad.pl/drewno-opalowe/cennik/
    Wychodzi na to, że dobrze mieć bufor i jaki kocioł "na wszystko".
    Plastik, szmaty i opony są bardzo wysoko kaloryczne!
    No i... dookoła czyściej się zrobi!
    Niedawno jeszcze w lesie łatwiej było starą oponę czy wór śmieci znaleźć niż borowika czy maślaka.
    Sytuacja zmusza nas do segregowania śmieci.
    Na te palone w dzień i te palone nocą.


    Ekologia (tak jak zęby) to wynalazek dla ludzi bardzo bogatych!
    Chcemy ekologii - to trzeba płakać i płacić!
    Albo wypowiedzieć Unii pakiet klimatyczny!
    W końcu...
    NIE MUSIMY być w tej unii!
    A puki mamy węgla na następne 200 lat dla siebie i tej unii to... mogli by nam skoczyć!
    Jak się ludzie ogarną i zmienią ten rząd - to kto wie? Może... ?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony