dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Okno dachowe na poddaszu - zostawić czy usunąć?

    Cześć, mamy dylemat czy zostawić okna dachowe jak w projekcie:

    Czy jednak wywalić. Ścianka kolankowa 127cm.
    1. Okno w pralni. Tutaj wchodzi w grę kwestia wilgoci. Na bank będzie i pralka i suszarka. Dodatkowo drabinka elektryczna i suszarka stojąca. Głównie tu będziemy suszyć rzeczy przez większość roku. Żona obawia się, że bez okna będzie problem z odprowadzaniem wilgoci i sama rekuperacja nie wystarczy a także to, że w słoneczne dni naturalne światło pomoże w suszeniu. Okno będzie od wschodu lub zachodu (umiejscowienie pralni to osobny temat).
    2. Okno w korytarzu nad schodami - pomysł architekta. Ma za zadanie doświetlić ciemny korytarz na poddaszu, schody i trochę salon na dole. Z minusów - trudne w myciu (ale jakoś się tym nie przejmujemy).

    Ogólnie jestem przeciwnikiem okien dachowych i nie dawałbym żadnego, ew. to nad schodami. To też dodatkowy koszt (a raczej wolałbym porządne z roletą zewnętrzną, która też kosztuje). A jakie są wasze doświadczenia?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cześć,

    Ja też wyszedłem z założenia (i planem) zero okien połaciowych. Ostatecznie jednak wymiękłem i jedno dałem - z uwagi na fakt, że jako jedyne pomieszczenie (prócz magazynu) nie miałoby dostępu do naturalnego światła.

    Ogólnie ciężki orzech do zgryzienia. Orzech rodzaju - lepsze jest wrogiem dobrego.
    Kwestie praktyczne i kosztowe zbliżają mnie do opcji bez okien na dachu. Dodatkowo mniej strat ciepła, brak brudu i hałasu związanego z opadami deszczu/śniegu.
    Z drugiej strony mniej światła - a zwłaszcza brak słońca... Ostatecznie tak u mnie wygląda:

    Także rozważaliśmy argument chwilowo zwiększonej wilgotności - stacja parowa, gorące kąpiele. Ostatecznie przyjąłem, że WM zaciągnie ją do peszli, gdzie się skropli na peszlach. Wyjdzie "w praniu" - jak zaczniemy na ostro prasować.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Cześć,

    Ja też wyszedłem z założenia (i planem) zero okien połaciowych. Ostatecznie jednak wymiękłem i jedno dałem - z uwagi na fakt, że jako jedyne pomieszczenie (prócz magazynu) nie miałoby dostępu do naturalnego światła.

    Ogólnie ciężki orzech do zgryzienia. Orzech rodzaju - lepsze jest wrogiem dobrego.
    Kwestie praktyczne i kosztowe zbliżają mnie do opcji bez okien na dachu. Dodatkowo mniej strat ciepła, brak brudu i hałasu związanego z opadami deszczu/śniegu.
    Z drugiej strony mniej światła - a zwłaszcza brak słońca... Ostatecznie tak u mnie wygląda:

    Także rozważaliśmy argument chwilowo zwiększonej wilgotności - stacja parowa, gorące kąpiele. Ostatecznie przyjąłem, że WM zaciągnie ją do peszli, gdzie się skropli na peszlach. Wyjdzie "w praniu" - jak zaczniemy na ostro prasować.
    Ale Ty masz okno w pralni jednak. Jakie wymiary ma ta łazienka?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Tak - tak jak napisałem.
    jakieś 5x3m
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.283

    Domyślnie

    Okno na schodach sobie zostaw. Zawsze to jakieś doświetlenie a rezygnacja z jednego to żadna oszczędność. Na schodach masz spocznik więc z pomocą małej drabinki umycie nie sprawi wielkiego problemu.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6

    Domyślnie

    Moim zdaniem zdecydowanie warto zrezygnować z okien połaciowych w sypialniach. Ja u siebie zostawiłem tylko w pralni i łazience, ale w praktyce tych okien nie otwieram i pewnie już bym nie zamontował.

    Minusy okien połaciowych jak dla mnie:

    1. Kolejna rzecz, o której czystość trzeba dbać.
    2. Padający silniejszy deszcz jest słyszalny przez takie okno.
    3. W lato okna te powodują nagrzewanie się pomieszczeń a zimą utratę ciepła.
    4. Możliwość wystąpienie jakiś awarii, przecieków.
    5. Koszty zakupu i montażu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony