dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    karambax

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    10

    Domyślnie vaillant vc 256/5-7 ecotec exclusive + multimatic 700/6 + podłogówka

    Witam Mam kilka pytań do doświadczonych użytkowników i instalatorów odnośnie ustawień w/w sterownika, posiadam kocioł jak w tytule, podłogówka w całym domu bufor 500L i kominek z płaszczem wodnym. Gdy pale w kominku ogrzewając bufor do ok 60-70*C to na drugi dzień kiedy powinno się załączyć grzanie kotłem gazowym bo temperatura w pomieszczeniu spadła poniżej zadanej kocioł włącza pompy ale tylko na ok 2. min potem wyłącza po godzinie znowu i znowu
    az do momentu gdy temperatura w buforze spadnie do około 40*C wtedy kocioł zaczyna grzać i pompy działają normalnie. Czy ktoś może poradzić co można przestawic aby kocioł normalnie wykorzystywał temperature z bufora ??
    Ostatnio edytowane przez karambax ; 11-01-2022 o 12:37

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    karambax

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    10

    Domyślnie

    temperatura zadana to 22*C a obecnie mam 20.5*c kocioł nadal nie grzeje po wczorajszym paleniu w kominku

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Jak wygląda lub jaki jest schemat instalacji. Gdzie są podłączone pompy, rozumiem że jest sprzęgło lub kocioł jest podłączony do osobnej wężownicy tak jak kominek i pompy po stronie wtórnej są podłączone do kotła jego modułu np. VR70, 71, lub też są uruchamiane za pomocą termostatu.
    Zamieścić dokładny opis lub zdjęcia wszystkiego w kotłowni.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    karambax

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    10

    Domyślnie

    Dodałem kilka zdjęć niewiem czy ktoś bedzie z nich coś wiedział ale jak coś to postaram się wyjaśnić na zdjeciach oznaczyłem kolorowymi strzałkami co jest czym mam nadzieje że to choć troche pomoże
    kolor czarny to przyjście i wyjście podłogówka
    kolor niebieski i czerwony to zasilanie i powrót od kominka
    kolor zielony to zasilanie i powrót c.o kotła
    kolor żółty to zasilanie i powrót c.w.u z kotła
    Pompa ogrzewania podłogowego wpięta jest do kotła na zacisk x 16
    pompa kominka niezależnie osobny termostat
    kocioł i kominek i podłogówka sa wpięte w bufor , 1 wężownica jest wykorzystana do grzania cwu przez kocioł a druga wężownica w buforze nie jest wykorzystana na chwile obecną
    https://zapodaj.net/7aca893becbd5.jpg.html
    https://zapodaj.net/b1b0677ec253f.jpg.html
    https://zapodaj.net/a3d1a338db13a.jpg.html
    https://zapodaj.net/98930108b9e58.jpg.html
    https://zapodaj.net/882c833f4e3d6.jpg.html
    https://zapodaj.net/ee5fc4e47c4ef.jpg.html
    https://zapodaj.net/84277ca78ca56.png.html
    https://zapodaj.net/59f814917e11b.png.html
    https://zapodaj.net/cb91f6159015a.png.html
    Ostatnio edytowane przez karambax ; 12-01-2022 o 11:55

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    karambax

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    10

    Domyślnie

    Ktokolwiek jakieś pomysły ??

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Tak. Jeśli pompa w rozdzielaczu jest podłączona do kotła pod zacisk X16 to jest przyporządkowana tylko i wyłącznie do kotła i uruchamia się tylko gdy następuje żądanie kotła czyli ogrzewanie.
    Temperatura w pokoju spada i rejestruje to regulator VRC 700 który wystawia żądanie do kotła aby się uruchomił i podgrzał pomieszczenia. . Niestety pompa wbudowana w kocioł uruchamiając się powoduje przepływ wody w wężownicy bufora. Jeśli woda zgromadzona w buforze ma temperaturę wyższą od temperatury którą ma na zasilaniu wystawić kocioł to bufor i gorąca woda w nim zgromadzona po prostu powoduje podgrzanie także wężownicy i wody zgromadzonej w niej.
    Jeśli więc woda z wężownicy trafia z powrotem do kotła i jest cieplejsza od tej którą miałby wystawić kocioł to wyłącza się on i czeka aż woda na powrocie do wymiennika ostygnie . Takie cykle wykonuje on aż do czasu kiedy bufor ostygnie.
    Niestety cierpi na tym temperatura pokojowa.

    Musisz dodatkowo uzależnić pompę na rozdzielaczu od dodatkowego regulatora lub termostatu który będzie uzależniony od temperatury pokojowej.
    Warunek jednak jest taki iż regulator musi sterować tą samą fazą którą podaje kocioł na pompę.

    Tylko w takim przypadku jeśli regulator wykryje iż w pomieszczeniu temperatura spadła to uruchomi pompę.
    Jeśli temperatura na buforze będzie niska bo nie napalisz w kominku to za temperaturę w pomieszczeniu będzie odpowiadał kociol i to on uruchomi pompę.

    Niestety takie podłączenie kotła do bufora będzie zawsze powodowało sytuację w której kocioł będzie uruchamiał się kilkukrotnie na 2 minuty dopuki temperatura na buforze nie spadnie.

    Rozwiązanie z dodatkowym regulatorem rozwiązuje tylko sprawę z temperaturą w pomieszczeniu.
    Najlepiej aby sprawą podłączenia pompy do regulatora zajął się instalator lub znajomy elektronik, automatyk itp. gdyż on nie popełni błędu zasilania z innej fazy lub zamiany przewodu neutralnego z fazowym które to mogą spowodować zwarcie.

    Innym prostszym wyjściem jest podłączenie pompy na stałe tak aby zawsze była załączona bez względu na kocioł.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 13-01-2022 o 19:06
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    karambax

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    10

    Domyślnie

    Dzięki za informacje myślałem ze może kocioł ma opcje włączenia samej pompy bez włączania palnika bo przecież i kocioł i termostat do tanich nie należą ale teraz widze że najprościej będzie dołożyć dodatkowy termostat sterujący tylko pompą w rozdzielaczu. Jeszcze raz dziękuję za wyjaśnienie tematu.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    karambax

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    10

    Domyślnie

    Witam po 26 miesiącach od instalacji na kotle wyświetla się błąd f 26 usterka zaworu gazowego mam serwisant ma być u mnie w czwartek. czy ktoś może mi powiedzieć jaka jest cena tego zaworu i czy napewno ten zawór trzeba wymieniać ten kocioł mało co pracował i już takie usterki ??

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Włączenie samej pompy jest możliwe poprzez programy testowe polecenie T.01 .
    Zawór gazowy cena od 400 zł. Błąd wskazuje na zawór ale może być również płyta główna. Z mało prawdopodobnych rzeczy to wiązka. Nawet jeśli to sam silnik krokowy to wymienia całość
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10

    Domyślnie

    Ja zamontowałem Ecoteca w czerwcu a zawór padł w sierpniu Wymienili na gwarancji.
    4,48kW na południe kąt 45°

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Miałeś szczęście. Niestety minęły już czasy gdy kotły np. Junkers pracowały bezawaryjnie po kilkadziesiąt lat.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #12

    Domyślnie

    u mnie też padł zawór gazowy po 2 miesicach użytkowania, wymieniony na gwarancji.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    karambax

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    10

    Domyślnie

    Był u mnie serwisant cena zaworu z wymianą 1200 zł niestety nie miał dokładnie tego zaworu i wstawił jakiś inny dla sprawdzenia więc dalej musze czekać. Ale cena powala niestety

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony