dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Kupno domu który był traktowany jako letnisko- nieogrzewanym zimą

    Dzień dobry,

    Zastanawiam się na zakupem domu (Murowany całoroczny) właściciel który go zbudował traktował go jako letnisko od samego początku. Dom 20 letni. Był on użytkowany tylko latem co za tym idzie nie był ogrzewany zimą... dom jest murowany. Właściciel mówi że nie ma w nim wilgoci.

    Dla mnie byłby to dom całoroczny w którym miałbym zamiar zamieszkać. I tutaj pojawiają się moje pytania czy ze względu na to, że dom był niezamieszkały w okresach zimowych to da się ustalić przed zakupem czy jest on zdrowy? Czy da się ustalić przed tym jak zacznie się go ogrzewać czy ma on jakieś problemy z wilgocią? Niechciałbym się wpakować na minę, dlatego proszę Państwa o opinie, sugestie na co zwrócić uwagę, co i jak sprawdzić i czy wgl jest możliwość sprawdzić defekty który mogą się dopiero ujawnić kiedy zacznie się dom ogrzewać.
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Myślę, że przed zakupem domu warto jest zapłacić te kilka stów jakiemuś specjaliście, który taki dom sprawdzi. Jeśli coś znajdzie to koszt jego usługi się szybko zwróci przy negocjacjach ceny, czasami pozwoli to też nie wpakować się w totalną minę.

    Ja się na tym nie znam, ale np. wilgotność można samemu sprawdzić higrometrem pomocny też może być nasz własny nos.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeżeli byłaby tam wilgoć to widać to będzie po ścianach, szczególnie zewnętrznych.
    Do sprawdzenia jest jeszcze status domu czy jest to całoroczny czy tylko faktycznie letniskowy.

  4. #4

    Domyślnie

    Tak jak mówi henrykow - koniecznie należy sprawdzić jaki status ma dom. To będzie od razu widać w decyzji w sprawie podatków. Poproś o skan decyzji w sprawie podatku od nieruchomości. Te decyzje wydawane są corocznie. Stawka podatku różni się w zależności od przeznaczenia domu i w tabelce będzie wyszczególnione za jaki dom jest podatek.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Masz dobry moment na sprawdzenie tego domu. Jak się zrobi cieplej właściciel może go wietrzyć i próbować coś ukryć. Zapach stęchlizny jest bardzo charakterystyczny, wilgoć też jest od razu wyczuwalna. Jak Ci właściciel pozwoli to spójrz w dolne część ścian zewnętrznych szczególne w narożnikach za meblami gdzie wentylacja jest utrudniona.
    Zapach świeżej farby tez wyczujesz

  6. #6

    Domyślnie

    Czyli jeżeli nie będzie czuć ani nie będzie widać, że dom w tym momencie nie ma problemów z wilgocią to raczej gdy zacznie się go ogrzewać nic z tych rzeczy się nie ujawni? Przypominam, że dom był zamieszkiwany tylko w sezonie letnim a sezonach zimowych nie był ogrzewany... dom 20 letni nigdy nie użytkowany w zimę.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    A może warto poznać więcej szczegółów budynku, szczególnie że chcesz tam mieszkać cały rok. Do jest ocieplony? czym jak, jakie ma centralne (jak ma) wentylację czy spawana ( bo że grawitacyjna to jasne) izolacja stropów/dachu posadzek.
    Tak się zastanawiam nad tym co piszą inni "szukaj śladów wilgoci". Jeżeli budynek był użytkowany tylko w letnim sezonie, wywietrzony przed mrozami, i schałdał się stopniowo skąd ma się pojawić wilgoć na ścianach? Szybie ochłodzenie budynku lub użytkowanie go podczas mrozów i brak grzania to para wodna i skropliny. Co ma się skraplać w pustym budynku? Wg mnie błędna droga. Może jak już to szukać śladów awarii, pękniętych rur, śladów odmrożeń na tynkach. Może na innych materiałach.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Skrapla sie wilgoć w powietrzu wpuszczonym gdy było cieplej na dworze lub polu. W referacie geodezji w starostwie kupujesz wypis z EGiB dla działki i budynku, masz tam nr KW i na stronie ekw.ms.gov.pl sprawdzasz czy budynek ujawniony jest takze w KW oraz ewentualne obciążenia (służebności i hipoteka). Wpis na szarym tle nie istnieje, istotne jest to co jest na białym tle. Ma być tak samo jak w na wypisie z EGiB (w KW nie rozróżnia sie klas gruntu, pisze się rolny albo zabudowany). Teoretycznie w budynku letniskowym nie można się zameldować na pobyt stały, lecz to z naciskiem na chyba...
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 16-01-2022 o 12:14 Powód: Teroretycznie...

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuje za państwa podpowiedzi. Ale ciagle mnie nie pokoi kwestia tego czy przez to, że dom był nie użytkowany w okresach zimowych czy musza z tego wyjść jakieś kwiatki podczas grzania... oraz czy jest możliwość by to zweryfikować przed grzaniem i co za tym idzie przed samym zakupem...

  10. #10

    Domyślnie

    Mogą i jestem ciekaw czy cos wyjdzie właśnie

  11. #11

    Domyślnie

    Ok a zakładając czarny scenariusz- po wprowadzeniu się i zaczęcie ogrzewania okazuje się ze jest wilgoć i wychodzi grzyb... co wtedy? Jakie sa możliwości żeby „uratować” dom? Od najgorszych do najmniej uciążliwych?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Są.
    Wszelkie.
    Trzeba go solidnie ocieplić i zadbać o sprawną wentylację.
    Jak był tylko na lato to "takimi pierdołami" nikt tam się nie przejmował.
    MUSISZ tam zamieszkać już?
    Bo od wiosny do jesieni spokojnie przygotujesz go do "pracy całorocznej".

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #13

    Domyślnie

    Witam ponownie, jutro jadę oglądać dom, czy mogę prosić o podpowiedzi jakie pytania zadawać podaczas oglądania? Na co zwrócić uwagę? O jakie rzeczy techniczne pytać które będą miały wpływ na to czy trzeba będzie przeprowadzać większe modernizacje w domu?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Ja pierdziu...
    Ty go CHCESZ!
    Znalazłeś go sobie...

    Jest tysiąc problemów!
    Prawnie - czy jest całoroczny?
    Są letniskowe... To nie DOM.
    Co w zagospodarowaniu terenu?
    da się TAM MIESZKAĆ?
    Czy bywać tylko, ... latem...
    Reszta - potem.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony