dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Fotowoltaika jaki przewód

    Witam

    Jestem w trakcie zabudowy poddasza. Aktualnie mam możliwość bezproblemowego spuszczenia kabli do garażu gdzie znajduje się rozdzielnica elektryczna.

    Jaki kabel mógłbym przyszłościowo zostawić w zabudowie dla przyszłościowej ewentualnej instalacji paneli? Puszczenie przewodu za rok dwa w momencie instalacji paneli będzie mocno problematyczne.

    Dom standardowy, piwnica parter i poddasze ogrzewanie pompa ciepła więc chciałbym przewod z zapasem dla instalacji prawie 10kw.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Dedykowany do instalacji FV 6mm2
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4

    Domyślnie

    Cos takiego?
    https://allegro.pl/oferta/kabel-prze...RoCjvEQAvD_BwE

    rozumiem ze zyl ma isc 5 takich tak?

    Myslalem o spuszczeniu juz teraz skoro mam idealna mozliwosc jeszcze przewodu ze strychu do piwnicy do rozdzielni. Na strychu panowie podlacza sobie panele pod przewod ktory poprowadze (przewody z paneli jakos przez dachowke wpuszcza do strychu) i druga czesc beda mieli juz kolo samiutkiej rozdzielni. Nie mam pojecia jak FV sie podlacza i czy moje rozumowanie jest prawidlowe.

  5. #5

    Domyślnie

    Na pewno warto teraz puścić kabel, najwygodniej i najbezpieczniej dla całej konstrukcji. A jaki, to już pytanie do fachowca, bo pewnie zależy to od rodzaju instalacji, jej wielkości, mocy itp.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    411

    Domyślnie

    Do paneli idą 2 przewody + PE, natomiast do falownika w zależności od układu sieciowego może iść 5/4/3 przewody + PE na obudowę.
    Ja na strychu stosowałem małe puszki z zabezpieczeniami paneli, do samych paneli idą przewody PV, natomiast z puszek do falownika tylko 2x6mm zwykłej linki. Dodatkowo bednarka i kawałek linki 16mm2 do zabezpieczeń (bednarka bo taniej niż ciągać kilkanaście metrów 16mm PE )

  7. #7

    Domyślnie

    Zebym dobrze zrozumial.

    Falownik moze byc na strychu (ocieplony, nie ogrzewany) i tam panowie sobie wszystko zepna. Ja z rozdzielni do strychu wystarczy ze przygotuje kabel 5x6 YDPY plaski plus 16mm2 linki do uziemienia? Taki kabel wystarczy spokojnie do instalacji do 10kw tak?

  8. #8

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 15:16

  9. #9

    Domyślnie

    U mnie jest taka sama sytuacja.Elektrycy położyli rurę osłonową arot fi 75. Ekipa od fv przepuści kabel jaki będzie pasował do Twojej instalacji.I unikniesz sytuacji, że słabo działa, bo kabel fatalny żeś pan położył.

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    411

    Domyślnie

    Cytat Napisał devil2b1 Zobacz post
    Zebym dobrze zrozumial.

    Falownik moze byc na strychu (ocieplony, nie ogrzewany) i tam panowie sobie wszystko zepna. Ja z rozdzielni do strychu wystarczy ze przygotuje kabel 5x6 YDPY plaski plus 16mm2 linki do uziemienia? Taki kabel wystarczy spokojnie do instalacji do 10kw tak?
    Tak, inwertery mają dobre IP, często umieszczane są na zewnątrz w instalacjach pod panelami, deszcz/śnieg/grad im nie straszny. Z rozdzielni puść przewód najlepiej linkę (łatwiej się zarabia na wtyk falownika) 5x6, a w samej skrzynce dodaj tylko zabezpieczenie C35 lub C25 w zależności jak producent zaleca + przepięciówkę AC. Wszystko dokładnie jest opisane w instrukcji/DTR falownika, jakie przewody, jakie układy sieciowe itp.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony