dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 89
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Krzysiulek
    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Suchy Las/Złotniki
    Kod pocztowy
    62-002
    Posty
    15

    Question Prośba o wybór pompy ciepła . Dziękuję !

    Witam Panie i Panów, z większym lub mniejszym doświadczeniem - bardzo proszę o pomoc w wyborze pompy ciepła. Jestem osobą niepełnosprawną poruszającą się na wózku i ważne dla mnie jest bezobsługowość oraz aby w tygodniu w dzień było rano 20,5'C po 15.00 jak wracam z pracy 22'C a od 21:00 do 4:30 19'C w weekend od 7:00 do 21:30 22"C. Dom zamieszkiwany przez 2 osoby.
    A i zawsze bałem się mieć gaz - trauma z dzieciństwa a teraz jest okazja na zmianę

    Dom z 2012 roku - 132 m2 - parter i piętro ogrzewanie grzejnikowe na całości (w tym garaż) w tym 2 grzejnik drabinkowe w łazience dół i góra,
    Ocieplenie fundament 10cm , ściany zewnętrzne styropian 12 cm , dach 20 cm wata mineralna.
    Do teraz ogrzewanie gazowe zużycie gazu rocznie to 1450 m3 w 2020 a w 2021 1560 m3 bo zimnie i zmieniłem temperatur na sterowniku


    I tu pytanie:

    Miałem kilku fachowców, którzy proponowali mi pompy ciepła 6 KW lub 8 KW. Mój wybór padł na poniższe pompy jeśli się nie pomyliłem w Daikinie

    1. Daikin Altherma 3 H MT F 8 KW wraz z buforem 60 L i zbiornikiem wody 180l. 5+5 lat gwarancji !!! Przeglądy i serwis tylko Daikin
    2. Daikin Altherma 3 R 8 KW jak wyżej
    3. Daikin Altherma 3 R F 8 KW jak wyżej
    4 pompa ciepła typu Split Vitocal 200-S typ AWB-M-AC D08 firmy Viessmann - wbudowany elektryczny podgrzewacz przepływowy o mocy modulowanej 3/6/9kW niestety zbiornik zaproponowany do CWU to aż 300l 5 lat gwarancji

    Ważne – mam panele fotowoltaiczne od niedawna SolarEdge 8 KW – moc paneli 8,635 KW. Zużycie domu 2,9 KW
    Mam klimatyzację Daikin i sprawdzona reakcja na usterkę max 24h a byli w ten sam dzień i pomimo że dawno po gwarancji to naprawili za free ponieważ co roku serwisuję od 2015r

    Co proponujecie? Jeśli masz wymienioną powyżej daj znać ile wynosi roczne zużycie? Czy pompa dobrze się sprawuje?

    Dziękuję za wskazówki i pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Krzysiulek ; 15-01-2022 o 20:41

  2. #2
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Dom nieduży, ale nie najlepiej ocieplony, więc pompa 6kW może być za słaba, szczególnie jeśli wentylacja grawitacyjna.
    Dlatego 8kW to dobry wybór.

    Altherma 3 H MT to nowy model, wysokotemperaturowy, na zasilaniu może dać 65*C bez grzałek, ogrzeje ten dom bez najmniejszego problemu.
    Tylko to hydrosplit, woda jest w obiegu zewnętrznym, wymaga zabezpieczenia antyzamrożeniowego (są specjalne zawory spustowe). Są też jednostki 3 fazowe, które wymagają niższej mocy przyłączeniowej i mniejszych zabezpieczeń nadprądowych.

    Altherma 3 R - takiej nie ma, jest 3 R F oraz 3 R W, ta pierwsza ma zintegrowany zasobnik, do drugiej trzeba zastosować osobny zasobnik, to jedyne różnice.
    Bardzo dobra i sprawdzona pompa i też ogrzeje ten dom bez problemu, pod warunkiem że na zasilaniu grzejników w największe mrozy wystarczy temperatura 50-55*C. Ale bardzo często taka wystarcza, zamontowałem wiele tych jednostek z grzejnikami i nie ma żadnych problemów, SCOP na grzejnikach wychodzi wyraźnie powyżej 3, a koszty ogrzewania wyraźnie niższe niż gazem ziemnym. To klasyczny split, nic na zewnątrz nie zamarznie.

    Bufor 60 litrów jest ok, pod warunkiem że będzie zamontowany szeregowo na powrocie wraz z zaworem nadmiarowo-upustowym. W takiej instalacji nie powinno się montować bufora jako sprzęgło, obniża sprawność działania systemu.

    O Wieśku się nie wypowiem, nie montowałem.

  4. #4

    Domyślnie

    Krzysiulek

    Co masz na myśli pisząc Daikin gwarancja 5+5 lat ?
    Mam Daikina od 1,5 roku i z tego co mi wiadomo to Altherma ma 2 lata gwarancji (a może bardziej rękojmi), natomiast 5 lat gwarancji otrzymasz gdy Althermę uruchomi serwisant Daikina i to serwisant zarejestruje Twoje urządzenie w systemie Daikina "Stand By Me". Następnie by utrzymać tą gwarancję przez 5 lat - co roku trzeba wykonać przegląd serwisowy, pod groźbą zerwania warunków umowy, gdy spóźnisz się z przeglądem przed upływem pełnego roku.

    Viessmana serii 200-S nie polecam, a czemu to w temacie pod linkiem:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...ic-Mitshubishi

    Nie rozróżniam modeli Altherm, które opisujesz (musiałbym sprawdzić w katalogu).
    Natomiast wiem, że Daikin ma osobno jednostkę zewnętrzną i jednostkę wewnętrzną:
    - zewnętrzna z kompresorem 4 , 6 lub 8 kW (plus jedn. wysokotemperaturowe - to będzie ta z oznaczeniem H);
    - wewnętrzne ma z podziałem na tylko grzanie lub odwracalne (grzanie i chłodzenie), i drugim podziałem z mocą grzałek 3 , 6 lub 9 kW. No i osobny hdroboks lub zintegrowany z bojlerem.

    Zakup mocniejszej grzałki ma ten plus, że gdyby padł kompresor lub jakieś zawory ciśnieniowe - to dom nadal można grzać grzałką. Do czasu usunięcia usterki.

    Cytat Napisał Krzysiulek Zobacz post
    ...
    ważne dla mnie jest bezobsługowość oraz aby w tygodniu w dzień było rano 20,5'C po 15.00 jak wracam z pracy 22'C a od 21:00 do 4:30 19'C w weekend od 7:00 do 21:30 22"C.
    ...
    Harmonogram można ustawić w każdej pompie ciepła.
    Natomiast takie różnice temperatur miały sens przy kotle gazowym, przy pompie lepiej trzymać stałą temperaturę - wyjdzie oszczędniej.
    Po większych spadkach temperatury pompa będzie musiała mocniej się wysilić by ponownie podnieść temperaturę w domu.
    W okolicy zera stopni to nie będzie problem, ale przy mrozach może jej braknąć mocy na takie podbijanie temperatury przy pompie dobranej na styk.

    Cytat Napisał Krzysiulek Zobacz post
    ...

    Dom z 2012 roku - 132 m2 - parter i piętro ogrzewanie grzejnikowe na całości (w tym garaż) w tym 2 grzejnik drabinkowe w łazience dół i góra,
    Ocieplenie fundament 10cm , ściany zewnętrzne styropian 12 cm , dach 20 cm wata mineralna.
    Do teraz ogrzewanie gazowe zużycie gazu rocznie to 1450 m3 w 2020 a w 2021 1560 m3 bo zimnie i zmieniłem temperatur na sterowniku


    ...
    Ważne jeszcze z jakiego materiału mur + 12 cm styropianu. Jak gruby Porotherm lub Ytong to może starczy, jak z gorzej izolującego materiału to może być cienko te 12 cm.
    Na dachu 20 cm to nieco mało, minimum 25 cm, a zalecane 30cm.
    Grubsza izolacja to oszczędność na ogrzewaniu, ale też mniejsze przegrzewanie domu w lato.

    Jeśli grzejniki były dobrane pod GAZ na jakieś 55*C, to może być potrzebna Altherma H.
    Chyba że zdecydujesz się na rewolucję i zmianę grzejników na większą moc by obniżyć temperaturę wody do +45*C podczas mrozów -16*C. Sprawdziłem kod pocztowy okolica Poznania to II strefa klimatyczna.
    Nie trzeba kupować wszystkich grzejników nowych. Można kupić 2 lub 3 największe, a resztę poprzekładać do mniejszych pokoi.
    To starczyłaby wtedy Altherma R zamiast H.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 16-01-2022 o 12:26
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Na Daikiny można przedłużyć gwarancje o kolejne 5 lat, razem 10, ale to kosztuje dość dużo, około 8-9 tys., moim zdaniem nie warto. Jedyne co tam sie może zepsuć to elektronika, jakiś czujnik, czasem płyta główna. żadna z tych części nie jest taka droga, żeby warto było 9 tys. wyłożyć na wszelki wypadek.
    A serwis standardowo jest wzywany na pierwsze uruchomienie (i przyjeżdżają za darmo - w cenie zakupu pompy), więc gwarancje 5 lat ma każdy, chyba że instalator jest idiotą i sam uruchomi urządzenie, pozbawiając dłuższej gwarancji inwestora.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 16-01-2022 o 12:28

  6. #6

    Domyślnie

    A tak - racja.

    Otrzymałem taką ofertę + kolejne 5 lat, trzeba się na nią zdecydować przed upływem pierwszego roku od instalacji - a gdy zobaczyłem cenę to nawet się nad tym nie zastanawiałem. Od razu poszło do kosza.
    Dlatego zapomniałem
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 16-01-2022 o 12:34
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  7. #7

    Domyślnie

    Przedłużenie gwarancji Daikin, też mam takie propozycje.
    1 rok + 1500
    2 lata - 3100
    3 lata - 4800
    4 lata - 6800
    5 lat - 8900

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Krzysiulek
    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Suchy Las/Złotniki
    Kod pocztowy
    62-002
    Posty
    15

    Domyślnie

    Dziękuję za rzeczowe wskazówki. Trochę szokują mnie koszty gwarancji dodatkowej - 5 lat mam od razu gdzie serwis Daikina uruchamia pompę i robię co rok przeglądy. W moim przypadku jest to konieczne , gazu robię przegląd co rok łącznie ze szczelnością od samej ulicy . Rok to krótki termin aby zdecydować czy wydać 9 tyś. za dodatkowe lata spokoju, chociaż przeglądy nadal będę wykonywał. Pomyślę ale chyba podziękuję.
    Jeszcze raz Dziękuję.

  9. #9

    Domyślnie

    Przegląd roczny to koszt około 500

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Krzysiulek
    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Suchy Las/Złotniki
    Kod pocztowy
    62-002
    Posty
    15

    Domyślnie

    Zapomniałem napisać, że piec mam ustawiony na 53' na CO a na CWU 41' przy zbiorniku 100l i w zupełności wystarcza przy minus 20. Przy większym mrozie - może przez te lata z 10 razy podniosłem do 60'

  11. #11

    Domyślnie

    To chyba zależy od serwisanta i regionu - ja w październiku zapłaciłem 400 zł. Chociaż wcześniej była mowa o 450 zł.

    +53*C na wodzie CO - Daikin z pomocą grzałki da radę, ale i koszt grzania wzrośnie.
    Przy dociepleniu domu lub podmianie grzejników na większe by zejść z temp. wody do +45*C - pozwoliłoby to obniżyć sezonowe koszty ogrzewania z P.C. o około 20%.

    Przy gazie temperatura wody to nie problem.
    Natomiast przy P.C. różnica między temperaturą na dworze i temperaturą wody do której trzeba grzać przekłada się na osiągany współczynnik COP.

    Tylko tu jeszcze uwaga (borykam się z tym obecnie), gdy temperatury wody będą niższe niż +37*C przy zerze *C - to trzeba zwiększyć przy grzejnikach pojemność wodną instalacji - dołożyć bufor przepływowy wpięty szeregowo. Jeszcze tego nie przeliczałem. Ale mam około 200 L wody w CO i poniżej +37*C zaczyna się problem z szybkim defrostem. Zamiast wykonać defrost we 4 minuty, to męczy się z nim wyraźnie dłużej, a grzejniki wtedy nie osiągają zadanej temperatury. Robi defrost połowicznie na raty. Trzeba wtedy albo podnieść temp. wody (dom zaczyna się przegrzewać), albo zwiększyć pojemność wodną. Po to by starczyło energii na defrost.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 17-01-2022 o 13:06
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Krzysiulek
    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Suchy Las/Złotniki
    Kod pocztowy
    62-002
    Posty
    15

    Domyślnie

    Dziś dostałem wycenę dwóch pomp ciepła Daikina - różnica w cenie to 5,2 tyś

    1. Daikin Altherma 3 RF 8 KW - pompa niskotemperaturowa zestaw tylko grzewczy z jednostkami zuintegrowanymi
    EHVH08S18E6V 1 Jedn.wewnętrzna 1 faza z grzałką 6 KW ERGA08EV 1 jedn. zewnętrzna 1 -faza zbiornik na wodę 180l
    Nic o zbiorniku buforowym

    2. Daikin Altherma 3 HHTF pompa wysokotemperaturowa 8KW
    EPRA08EV3 jedn. Zew. 1 faza 8KW ETVH12S18E6V jed. Wew. Z grzałką 6KW 1 Faza
    zawory przeciwzamrożeniowe 2 szt zbiornik c.w.u. 180 l
    Nic o zbiorniku buforowym

    Ten drugi jest polecany do mnie bo spełni moje oczekiwania. A co z buforem? Powinien być bo wcześniej był a teraz zniknął. Będę jutro się pytał o niego.

    Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Mówię tu o Daikin Altherma 3 HHTF pompa wysokotemperaturowa 8KW. Pisał o nim SzymonKc Dziękuję
    Ostatnio edytowane przez Krzysiulek ; 19-01-2022 o 08:05

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Zbiornik buforowy nie jest obowiązkowy, a podłączony jak sprzęgło wręcz niewskazany.

    Jeżeli grzejniki są bez termostatów najlepsze jest połączenie bezpośrednie pompy do instalacji.
    Natomiast jeżeli są termostaty musi być zawór nadmiarowo-upustowy. Dodatkowo można dać niewielki bufor na powrocie wpięty szeregowo. Po co to jest? Teoretycznie jest możliwa sytuacja, że wszystkie termostaty się zamkną, wtedy pompa nie ma przepływu i zgłosi błąd, jest też odcięta od zładu wody w instalacji. Wtedy obieg wody pójdzie przez zawór nadmiarowo-upustowy, a defrost będzie możliwy albo na grzałkach, albo dzięki zładowi w tym małym buforku na powrocie (40-50 litrów).
    Należy jednak zaznaczyć, że w poprawnie wyregulowanej instalacji i dobrze ustawionej krzywej nie powinna wystąpić sytuacja, że wszystkie zawory termostatyczne się zamkną (za wysoko ustawiona krzywa). Dlatego ten buforek i jego zład to się przyda raz na ruski rok albo i nie, można z niego zrezygnować, w razie czego grzałki się włączą, ale to nie powinno się zdarzyć.
    No jeszcze jest możliwe, że ktoś ręcznie wszystkie głowice pozamyka, np. wyjeżdżając na urlop.

  14. #14

    Domyślnie

    Krzysiulek

    Temat zaczyna się motać.
    Z samych grubości izolacji nie wywróżymy Tobie jakiej mocy P.C. potrzebujesz.
    Na początku pisałeś 6 lub 8 kW, a tu oferty 4 kW, a obok 8 kW - to zbyt duże rozbieżności.
    4 kW nie musi, ale może być za słaba.
    HHTF z zaworami przeciwzamrożeniowymi - to wygląda na monobloka.

    Podlicz wstępnie potrzebne OZC budynku - to będzie wstępna baza do dobierania mocy P.C.
    https://cieplo.app/start
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Krzysiulek
    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Suchy Las/Złotniki
    Kod pocztowy
    62-002
    Posty
    15

    Domyślnie

    Przepraszam był błąd - potrzebna moc 8 KW. Temat do zamknięcia. Dziękuję

    Decyzja zapadła i wybranką została

    Pompa ciepła:

    Daikin Altherma 3HMTF 8KW

    jedn zewnętrzna - EPRA08EAW1 - 3 Fazy

    jedn.wewnętrzna ETVH12S18 E9W
    Ostatnio edytowane przez Krzysiulek ; 19-01-2022 o 11:06

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysiulek Zobacz post
    Przepraszam był błąd - potrzebna moc 8 KW. Temat do zamknięcia. Dziękuję

    Decyzja zapadła i wybranką została

    Pompa ciepła:

    Daikin Altherma 3HMTF 8KW

    jedn zewnętrzna - EPRA08EAW1 - 3 Fazy

    jedn.wewnętrzna ETVH12S18 E9W
    Jaka cena za komplet? (sprzęt + montaż) ?

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Krzysiulek
    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Suchy Las/Złotniki
    Kod pocztowy
    62-002
    Posty
    15

    Domyślnie

    Za całość łącznie z demontażem starej infrastruktury ( a trochę tego jest) 38100 plus 8% VAT.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.770

    Domyślnie

    Dam ci taką radę po chłpsku , kup sobie haiera monoblok ok 10 tys zł za 8kw za mały to 11 kw znajdź jakiegoś kolegę co ci to zepnie z rurami podłącz i tyle jak ci zależy na jakiejkolwiek gwarancji to zamówisz gostka na pierwszy rozruch i tyle a zaoszczędzone ponad 20 tys masz na uzupełnienie tej różnicy między tzw dobrą pompą a haierem i starczy ci tego na hoho , rocznie prądu pójdzie może za 300 zł więcej a zaoszczędzisz spokojnie ze 20 tysięcy , nie daj sobie nudli wieszać na uszach że dobre pompy mają aż tak rewelacyjny cop bo to bzdura , między panasonikiem a haierem różnica w cop jest niewielka a jak by haier miał mało mocy co też tyczy każdą inną to grzałką dogrzeje ale to są jakieś tam godziny tylko w skali roku , bzdety o braku krzywej grzewczej niech ci darują , ustawisz na sztywno temp i tak pojedzie a termostat pokojowy normalnie też się podłącza więc tu nie ma problemu .

  19. #19

    Domyślnie

    Jestem kompletnie zielony w tym temacie także raczej bym zlecał komuś robote. Gosciu mi odpowiedzial SAS Vesta full pompa i montaż kotłowni - 54 tyś.....

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.770

    Domyślnie

    To jest chora patologia , trzymaj się z daleka , poszukaj w okolicy jakiegoś hydraulika to ci założy tego haiera po kosztach a tą kupę kasy możesz w panele zainwestować , nie bądź frajer bo cie oskubią bez litości , oni będą ci wmawiać że to hiper soniczny towar z niebiańskim copem ale tak nie jest niestety i nijak ma się cena 15 tys do 54 tys .

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony