dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 89
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    To jest chora patologia , trzymaj się z daleka , poszukaj w okolicy jakiegoś hydraulika to ci założy tego haiera po kosztach a tą kupę kasy możesz w panele zainwestować , nie bądź frajer bo cie oskubią bez litości , oni będą ci wmawiać że to hiper soniczny towar z niebiańskim copem ale tak nie jest niestety i nijak ma się cena 15 tys do 54 tys .
    Podpytam też najwyzej innych firm i porównam sobie ceny. Jeżeli faktycznie będzie tak że wołają tyle to poprostu kupie materiał na własną rękę a znajde kogoś kto mi to poprostu fachowo zrobi. Dom 75m2 uzytkowe - Haier bedzie ok? A może coś jeszcze godne uwagi. Dodam tez ze chciałbym się zmienić w kwocie 20-25tys (materiał + montaż). W tej cenie przewidywałem zakup kotła na pellet plus montaż ale jeżeli jest szansa w tej kwocie zeobic pompę ciepła to będę zadowolony.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Dam ci taką radę po chłpsku , kup sobie haiera monoblok ok 10 tys zł za 8kw za mały to 11 kw znajdź jakiegoś kolegę co ci to zepnie z rurami podłącz i tyle jak ci zależy na jakiejkolwiek gwarancji to zamówisz gostka na pierwszy rozruch ... .
    Tylko że Haier to by musiał być już o mocy 16 kW - by ogrzać dom 8kW do -16*C.



    Haier 16 kW kosztuje już 20 do 25 tys. zł w zależności od sprzedawcy.
    A i koszt grzania będzie wyższy bo 30% z 16 kW to 4,8 kW (niżej nie zmoduluje) to jeszcze przy -4*C będzie taktować.
    Pieniądze zaoszczędzone na montażu powoli bo powoli, ale zwrócisz dostawcy energii we wyższych rachunkach.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 20-01-2022 o 11:54
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał dam7 Zobacz post
    Podpytam też najwyzej innych firm i porównam sobie ceny. Jeżeli faktycznie będzie tak że wołają tyle to poprostu kupie materiał na własną rękę a znajde kogoś kto mi to poprostu fachowo zrobi. Dom 75m2 uzytkowe - Haier bedzie ok? A może coś jeszcze godne uwagi. Dodam tez ze chciałbym się zmienić w kwocie 20-25tys (materiał + montaż). W tej cenie przewidywałem zakup kotła na pellet plus montaż ale jeżeli jest szansa w tej kwocie zeobic pompę ciepła to będę zadowolony.
    W listopadzie były oferty ponoć za 20 czy 22 tys zł z montażem na Samsunga 5kw Mono z szafą Izzy w okrojonej wersji (chyba m.in. bez UPSa) , ale dalej ze zbiornikiem z nierdzewki. Nie wiem czy to dobra cena i dobra pompa. Ot taki news usłyszałem.

    Jakby trzeba było to wersje Mono zamontuje każdy amator. Rurki zgrzewane, maszynka jest tania. Dzień roboty. Woda to ostatnia rzecz, którą zrobię sam w nowym domu. Tylko fachowiec do prądu zostanie.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał dam7 Zobacz post
    Podpytam też najwyzej innych firm i porównam sobie ceny. Jeżeli faktycznie będzie tak że wołają tyle to poprostu kupie materiał na własną rękę a znajde kogoś kto mi to poprostu fachowo zrobi. Dom 75m2 uzytkowe - Haier bedzie ok? A może coś jeszcze godne uwagi. Dodam tez ze chciałbym się zmienić w kwocie 20-25tys (materiał + montaż). W tej cenie przewidywałem zakup kotła na pellet plus montaż ale jeżeli jest szansa w tej kwocie zeobic pompę ciepła to będę zadowolony.
    Jeszcze masz dofinansowanie z Czystego Powietrza, gdy złomujesz stary kocioł na węgiel to - do Pompy Ciepła o podwyższonej efektywności A+++ przy wodzie +35*C (A++ dla +55*C) jest 45% (jak dobrze pamiętam). Lepiej z dotacją dołożyć do lepszej pompy, a potem grzać taniej z lepszym SCOP.

    Tanie P.C. , które oszczędny goguś poleca to się łapią na podstawowe dofinansowanie 30%. Tak więc tego typu oszczędność potrafi być zwodnicza.

    A jeśli to nowy dom, to od tego roku też dołożyli dotację na montaż pomp ciepła, ale tych warunków już nie znam.

    Polecane P.C. typu split - na nasze Polskie zimy, a firmy to Daikin, LG, Panasonic, Samsung - różne opinie są co do jakości serwisu, ale te na czynniku R32 wymienionych firm kwalifikują się do podwyższonego dofinansowania.

    Tańsze z tych wymienionych to Panasonic i LG, Daikin jest droższy, a Samsunga nie znam ofert.

    Polecam poczytać temat:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi

    a od strony 6-stej wykresy porównawcze różnych P.C.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8050326
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 20-01-2022 o 12:22
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.741

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Tylko że Haier to by musiał być już o mocy 16 kW - by ogrzać dom 8kW do -16*C.



    Haier 16 kW kosztuje już 20 do 25 tys. zł w zależności od sprzedawcy.
    A i koszt grzania będzie wyższy bo 30% z 16 kW to 4,8 kW (niżej nie zmoduluje) to jeszcze przy -4*C będzie taktować.
    Pieniądze zaoszczędzone na montażu powoli bo powoli, ale zwrócisz dostawcy energii we wyższych rachunkach.
    Co ty za herezje wypisujesz ? dom 130 m2 dobrze docieplony 16 kw ? spokojnie 8-ka to obskoczy a jak trzeba będzie to na te kilka godzin grzałka się załączy , nie wieszajcie ludziom na uszach takich bzdur że jedna pompa ta za 40 tys da radę a druga ta za 10 tys nie da rady bo np panasonic i haier przy minus 7 mają cop prawie ten sam wiem haier ma kilka dziesiętnych cop mniejszy ale czy warto dopłacać 20 tys więcej bo ktoś namieszał komuś ? nie nie warto natomiast warto samemu to sabie założyć i zaoszczędzoną kasę kupić drugi haier na zapas a resztę przeznaczyć na ewentualnie mniejszy cop czyli średnio pewnie ze 300 zł na rok .

  6. #26

    Domyślnie

    To będzie nowy dom. Czyli uważacie ze haier nie jest godny uwagi. Jest szansa w tej kwocie ogarnąć w miare spoko PC? Czy montować bardzo dobry kocioł na pellet? Mysle ze PC nawet bez fotowoltaiki wyszłoby taniej w rocznym rozliczeniu a dodatkowo wygodniej. Hmmm

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Tylko że Haier to by musiał być już o mocy 16 kW - by ogrzać dom 8kW do -16*C.
    Nieodmiennie, jak wszyscy, zapominasz o zyskach.
    Obciążenie to czysto teoretyczny wskaźnik i nieprawdą jest, jak jest napisane na CW (ale też w powszechnym rozumieniu tak to wygląda), że to maksymalna potrzebna moc grzewcza systemu grzewczego.

    Nigdy nie potrzebujesz pokrywać całego obciążenia źródłem ciepła, bo zawsze masz zyski. Do tego przy podłogówce wcale nie potrzebujesz dostarczać tego ciepła na bieżąco (wręcz się nie da tak sterować). Więc i tak moc uśredni się na dłuższy okres czasu.
    Temperaturę obliczeniową dla danej strefy masz kilka razy po kilka kwadransów i to nie w każdym sezonie grzewczym - nawet, gdyby nie było zysków nie zauważyłbyś braku mocy i to nie tylko dlatego, że śpisz ale też żaden termometr nawet mierzący temperaturę do trzech miejsc po przecinku tego nie wychwyci.

    A to wszystko powoduje, że ludzie dobierają przewymiarowane źródło ciepła które potem taktuje i osiąga niską sprawność.

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...r-pompy-wg-OZC
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...5-zyski-bytowe
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-01-2022 o 12:51

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Krzysiulek
    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Suchy Las/Złotniki
    Kod pocztowy
    62-002
    Posty
    15

    Domyślnie

    OK. Zawsze można zrobić coś taniej , drożej , lepiej lub gorzej ale w moim przypadku ważna jest firma, którą znam, która mi już kilkukrotnie pomogła i to za free oraz gwarantuje pomoc w przypadku jakichkolwiek kłopotów. Tak jak pisałem jestem osobą niepełnosprawną ruchowo i poruszam się na wózku.
    Miałem oferty z wielu firm montażowych od 29 tyś do 54 - oczywiście za komplet - mam do demontażu 10 letni piec na gaz , zbiornik CWU, trochę metrów rurek e.t.c.

    W wyborze pomogły mi następujące punkty:

    - znajomość właściwej osoby, która szybko pomoże
    - opieka serwisowa z czasem reakcji w ciągu 24h a pisałem że pojawiają się w ciągu kilku godzin od zgłoszenia
    - opiekę producenta po okresie gwarancji
    - trwają rozmowy by opłata za dodatkowe 5 lat czyli w sumie 10 była z bonifikatą 40%. Jeżeli się nie uda zostanie 5 lat.
    - o dziwo miałem ofertę z innego miejsca na taką samą PC, która była sporo wyższa a w szczególności dodatkowe prace.
    - jest to PC wysokotemperaturowa dostosowana do modernizowanych budynków z kaloryferami.

    Całość pompy po odjęciu usługi termoizolacyjnej to brutto koszt 27 980,64 gr.
    Wczoraj i dziś po rozmowie i wymianie maili z dostawcą gazu wiem że roczny rachunek brutto to aż 5965,76 zł (biorąc zeszłoroczne zużycie) wzrost o 47% na szczęście nie 200 czy 300%. jakikolwiek wzrost w najbliższym okresie to jak lokata w banku.
    Zwrot inwestycji po 4 latach i 8,5 miesiąca ale nie to jest najważniejsze. Dla mnie priorytetem jest pozbycie się gazu, do którego mam awersję.

    Ważne – mam panele fotowoltaiczne od niedawna SolarEdge 8 KW – moc paneli 8,635 KW. Zużycie domu 2,9 KW.
    Ostatnio edytowane przez Krzysiulek ; 20-01-2022 o 13:27

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysiulek Zobacz post
    Ważne – mam panele fotowoltaiczne od niedawna SolarEdge 8 KW – moc paneli 8,635 KW. Zużycie domu 2,9 KW.
    To zakładając te 15MWh/r zużycie ciepła* i COP przy grzejnikach wraz z CWU średni z 2,5 z gniazdka wyciągniesz 6MWh - czyli za jakieś 1000kWh musiałbyś zapłacić przy obecnych zasadach rozliczania (optymalizując autokonsumpcję). Czy koszt roczny będzie z 400zł na prąd w taniej strefie + 400 na przegląd = 800zł/r + naprawy, jak przytrafią się awarie.
    Jakbyś zamontował kocioł elektryczny za jakieś 3K zł - to potrzebowałbyś kupować jakieś 10MWh za 4000 zł.

    Pompa zaoszczędzi 3200 zł rocznie - po kilkunastu latach się zwróci. O ile nie zepsuje się.

    * Tak na marginesie - to masakra jak na tak mały dom i z nie najgorszą termoizolacją - zacząłbym od audytu i poszukania, gdzie ucieka tyle ciepła i montażu rekuperacji.

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Krzysiulek
    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Suchy Las/Złotniki
    Kod pocztowy
    62-002
    Posty
    15

    Domyślnie Kaizen

    Kaizen

    Uważasz, że zużycie średnio od 1450-1560 m3/rok to za dużo na dom o wielkości 132 m2?

    Masz rację że muszę parę rzeczy (kopniak wskazany- Dzięki) w domu zrobić min.

    - muszę dołożyć styropianu w puszki roletowe bo trochę wieje i napewno to zrobię jeszcze w tym roku.
    - nie mam ogrzewania w wiatrołapie i to też muszę zmienić. Jeszcze nie wiem jak bo nie chcę remontu a na podczerwień nie wiem czy się sprawdzi.
    - chcę dołożyć trochę waty na strychu, pewnie z 10 cm

    By zakończyć dla mnie ważniejszy jest komfort a nie zyskowność i oczywiście gwarancja że przez najbliższe minimum 5 lat każdą popsutą część wymieni producent.
    Ostatnio edytowane przez Krzysiulek ; 20-01-2022 o 16:17

  11. #31

    Domyślnie

    Panowie a powiedzcie mi czy PC przy pow. 75m2 użytkowej domu ma sens bez PV ? Nie mam gazu przy działce więc pozostaje mi grzanie albo PC albo Kocioł na pellet....

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał dam7 Zobacz post
    czy PC przy pow. 75m2 użytkowej domu ma sens bez PV ?.
    Instalację PV można zamontować później, z tym, że ;
    - warunki rozliczeń mają się zmienić od 1.04.2022 r
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  13. #33
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Krzysiulek
    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Suchy Las/Złotniki
    Kod pocztowy
    62-002
    Posty
    15

    Domyślnie

    Uważam że koszty grzania będą na korzyść PC gdyż pellet już niedługo zostanie ograniczony dotyczy to składu (wtedy ceny znów poszybują) Z JAKIEGO JEST ZROBIONY - Pellet jest paliwem opałowym powstałym ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych: trocin, wiór, zrębków - A coraz częściej dodaje się do niego inne substancje w tym NAWET plastik by cena była jak najbardziej DO PRZYJĘCIA. Dobry palet z gwarancją składu to około 1500 zł za tonę wraz z dostawą.

    Jeżeli dom jest dobrze ocieplony to znów na korzyść PC ale to musi ocenić specjalista. Dodatkowo masz zero pracy przy PC a przy pellecie czy tzw. eko-groszku sam wiesz ile dodatkowej pracy, planowania e.t.c.

    Fotowoltaika zmniejsza koszty PC nawet do 100% niestety od 01 kwietnia zmiany na niekorzyść konsumenta ale czy w najbliższych latach znów coś się nie zmieni !? Oczywiście warto założyć teraz by być na zasadach prosumenta 80 do 20 ale to zależy od zasobności portfela. Mi udało się za 1 K zapłacić 4071 zł (SolarEdge 8 K optymalizatory P500) Czy to dużo czy mało - ważne że najtaniej u mnie.
    Ostatnio edytowane przez Krzysiulek ; 20-01-2022 o 16:35

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Co ty za herezje wypisujesz ? dom 130 m2 dobrze docieplony 16 kw ? spokojnie 8-ka to obskoczy a jak trzeba będzie to na te kilka godzin grzałka się załączy ,... .
    Ten wpis dotyczył Twoich zaleceń dla Krzysiulek - podał zapotrzebowanie OZC 8 kW, to zakładam, że je wcześniej gdzieś policzył.
    A teraz zerknij jeszcze raz na wykres - Haier 16 kW osiągnie temp. biwalentną przy -16*C. Leci na łeb na szyję poniżej -15*C.
    A Haier 8kW to jest połowa ze 16-stki - to temp. biwalentną przy OZC 8 kW złapie w okolicy -8*C a -10*C.
    Jak dla mnie to słabo. A ma ten polecany przez Ciebie Haier grzałki?
    Bo bardziej nadaje się nie na zastąpienie kotła pompą, a dla osoby która po taniości chce pompę i przyjmuje, że w temperaturach poniżej -15*C odpali sobie inny kocioł.

    Więc dla Krzysiulek bym tak agresywnie Haiera nie wciskał - bo chce zastąpić GAZ pompą ciepła. To będzie główne i jedyne źródło ciepła. Tym bardziej, że od początku jest pozytywnie nastawiony do Daikina, bo ma kontakt z serwisem.
    Akurat Daikiny są droższe, ale też są to jedne z lepszych pomp na rynku - dobrze trzymają parametry grzewcze do niskich temperatur na dworze.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 20-01-2022 o 16:42
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysiulek Zobacz post
    Uważam że koszty grzania będą na korzyść PC gdyż pellet już niedługo zostanie ograniczony dotyczy to składu (wtedy ceny znów poszybują) Z JAKIEGO JEST ZROBIONY - Pellet jest paliwem opałowym powstałym ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych: trocin, wiór, zrębków - A coraz częściej dodaje się do niego inne substancje w tym NAWET plastik by cena była jak najbardziej DO PRZYJĘCIA. Dobry palet z gwarancją składu to około 1500 zł za tonę.

    Jeżeli dom jest dobrze ocieplony to znów na korzyść PC ale to musi ocenić specjalista. Dodatkowo masz zero pracy przy PC a przy pellecie czy tzw. eko-groszku sam wiesz ile dodatkowej pracy, planowania e.t.c.

    Fotowoltaika zmniejsza koszty PC lnawet do 100% niestety od 01 kwietnia zmiany na niekorzyść konsumenta ale czy w najbliższych latach znów coś się nie zmieni !? Oczywiście warto założyć teraz by być na zasadach prosumenta 80 do 20 ale to zależy od zasobności portfela. Mi udało się za 1 K zapłacić 4071 zł (SolarEdge 8 K optymalizatory P500) Czy to dużo czy mało - ważne że najtaniej u mnie.
    Niestety zasobność portfela jest kluczem. Jakbym miał się decydować na PC to bez PV Natomiast kocioł na pellet był teoretycznie tańszym rozwiązaniem, ale nie lepszym jak już się dowiedzialem na forum. Jeżeli instalacja PC będzie niewiele droższa niż instalacja kotła na pellet to pójdę raczej w PC. Jedyne czego się boje, to usterek. Jeżeli kupię pompe niskiej/średniej półki bo mam budżet do 25tyś za wszystko czyli sprzęt + montaż, obawiam się usterek i drogiej naprawy. Nie wiem jak to jest z kotłami na pellet natomiast.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał dam7 Zobacz post
    Panowie a powiedzcie mi czy PC przy pow. 75m2 użytkowej domu ma sens bez PV ? Nie mam gazu przy działce więc pozostaje mi grzanie albo PC albo Kocioł na pellet....
    Ma sens, bo z SCOP w okolicy 3,5 jest to jedno z tańszych źródeł ogrzewania obecnie. Jeśli chodzi o koszt sezonowy za ogrzewanie.
    Tylko warunkiem do taniego grzania jest niska temperatura wody w instalacji CO. Więc kożystniej przy podłogówce, a gdy są grzejniki to przeliczyć ich moc i ewentualnie wymienić na większe, tak bygrzać temperaturą wody w zakresie 30 do 45*C. Im wyższa temp. wody powyżej tych +45*C to koszt będzie rósł, a SCOP malał.


    Chyba że pytasz o koszt instalacji. To już trzeba policzyć OZC budynku następnie policzyć koszty sezonowe i porównać.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysiulek Zobacz post
    Uważasz, że zużycie średnio od 1450-1560 m3/rok to za dużo na dom o wielkości 132 m2?
    Licząc po 10kWh/m3 wychodzi EU 113kWh/m2/r co przy gazie daje ponad 125kWh/m2/r EP. A obecny limit to 70kWh/m2/r. Pierwszy wprowadzony limit EP był 120kWh/m2/r.

    Cytat Napisał dam7 Zobacz post
    Panowie a powiedzcie mi czy PC przy pow. 75m2 użytkowej domu ma sens bez PV ? Nie mam gazu przy działce więc pozostaje mi grzanie albo PC albo Kocioł na pellet....
    PC nabiera sensu nie przy określonej powierzchni, a przy dużym zapotrzebowaniu na kWh ciepła. Ale trzeba jeszcze uwzględnić potrzebną temperaturę zasilania i moc oraz COP. Szybciej się zwróci przy tych samych kWh w domu, w którym grzejniki/podłogówka zadowolą się niższą temperaturą. Generalnie temat jest dosyć złożony i wymaga sporo liczenia.
    Przy małej ilości kWh całe oszczędności z nawiązką zje koszt serwisu i amortyzacja (jak kto woli odkładanie na wymianę i naprawy).

  18. #38

    Domyślnie

    O nie liczenie.. wydaje mi sie ze przy tak małym domu i poki co ilosci mieszkańców (2) zapotrzebowanie kWh nie będzie za wysoka... więc co nie opłaci się montaż PC? Isc w pellet?

  19. #39
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Krzysiulek
    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Suchy Las/Złotniki
    Kod pocztowy
    62-002
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał dam7 Zobacz post
    O nie liczenie.. wydaje mi sie ze przy tak małym domu i poki co ilosci mieszkańców (2) zapotrzebowanie kWh nie będzie za wysoka... więc co nie opłaci się montaż PC? Isc w pellet?
    Czy iść w pellet czy w PC? Nikt nie będzie w stanie zadecydować za Ciebie bo jest dużo zmiennych by to ocenić. Głównie taką blokuje przyziemny warunek jakim jest KASA.
    Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie na plusy i minusy.
    Pellet nie jest materiałem "przyszłości" i za jakieś kilka lat będzie drogi w zakupie. Piec u mojego znajomego często się zapycha ( a zainwestował w drogi, niby sprawdzony piec ) co powoduje konieczność dodatkowego serwisu i generuje dodatkowe koszty. Zdecydował na podłączenie gazu w połowie 2022 roku - na szczęście ma piec oraz doprowadzony do domu gaz z którego nie korzystał przez ostatnie 5 czy 6 lat bo miało być taniej, prawie tak samo komfortowo co okazało się mrzonką. Więc wraca do gazu.
    PC musi być dobrze dobrana do Twego domku. Pompy ciepła psują się rzadko, ale jak wszystkie urządzenia mechaniczne, nie są 100% niezawodne. W zapewnienia niektórych sprzedawców, że pompy się nie psują, nie warto wierzyć. Gdyby tak było, dostawalibyśmy na nie wieczystą gwarancję i to bez wymogu dokonywania przeglądów serwisowych.
    Ponadto pompa jest elementem dość rozbudowanego systemu (źródło dolne i górne), w którym coś może szwankować. Regularna kontrola podstawowych podzespołów jest wbrew pozorom bardzo łatwa i pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości. Ceny PC są różne w zależności od marki, serwisu, gwarancji, mniej lub bardziej wadliwe. Koszty naprawy? Nie słyszałem by były "zabójcze" dla naszego portfela.
    Poza tym, przeznaczając bardzo niewielkie środki i nieco czasu na monitorowanie, zyskamy np. bardzo cenną wiedzę o rzeczywistych kosztach eksploatacji .

    Ja zdecydowałem się na PC ale to ja. Ty musisz wszystko przeliczyć! Niestety Twoje "nie" może się kiedyś zemścić i pamiętaj że ilość mieszkańców nie ma żadnego przełożenia na zapotrzebowanie budynku. U mnie też są tylko dwie osoby.
    Ostatnio edytowane przez Krzysiulek ; 22-01-2022 o 11:19

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysiulek Zobacz post
    Czy iść w pellet czy w PC? Nikt nie będzie w stanie zadecydować za Ciebie bo jest dużo zmiennych by to ocenić. Głównie taką blokuje przyziemny warunek jakim jest KASA.
    Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie na plusy i minusy.
    Pellet nie jest materiałem "przyszłości" i za jakieś kilka lat będzie drogi w zakupie. Piec u mojego znajomego często się zapycha ( a zainwestował w drogi, niby sprawdzony piec ) co powoduje konieczność dodatkowego serwisu i generuje dodatkowe koszty. Zdecydował na podłączenie gazu w połowie 2022 roku - na szczęście ma piec oraz doprowadzony do domu gaz z którego nie korzystał przez ostatnie 5 czy 6 lat bo miało być taniej, prawie tak samo komfortowo co okazało się mrzonką. Więc wraca do gazu.
    PC musi być dobrze dobrana do Twego domku. Pompy ciepła psują się rzadko, ale jak wszystkie urządzenia mechaniczne, nie są 100% niezawodne. W zapewnienia niektórych sprzedawców, że pompy się nie psują, nie warto wierzyć. Gdyby tak było, dostawalibyśmy na nie wieczystą gwarancję i to bez wymogu dokonywania przeglądów serwisowych.
    Ponadto pompa jest elementem dość rozbudowanego systemu (źródło dolne i górne), w którym coś może szwankować. Regularna kontrola podstawowych podzespołów jest wbrew pozorom bardzo łatwa i pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości. Ceny PC są różne w zależności od marki, serwisu, gwarancji, mniej lub bardziej wadliwe. Koszty naprawy? Nie słyszałem by były "zabójcze" dla naszego portfela.
    Poza tym, przeznaczając bardzo niewielkie środki i nieco czasu na monitorowanie, zyskamy np. bardzo cenną wiedzę o rzeczywistych kosztach eksploatacji .

    Ja zdecydowałem się na PC ale to ja. Ty musisz wszystko przeliczyć! Niestety Twoje "nie" może się kiedyś zemścić i pamiętaj że ilość mieszkańców nie ma żadnego przełożenia na zapotrzebowanie budynku. U mnie też są tylko dwie osoby.
    Super odpowiedź. Jak mówiłem wcześniej skłaniam się bardziej ku PC. Muszę to JAKOS przeliczyć i będę decydował. Chyba nie ma co sugerować się firmami bo wcisną to co muszą wcisnąć.

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony