dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 5
Pokaż wyniki od 81 do 89 z 89
  1. #81

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Każdy montuje co uważa, ale trzeba ludzi uświadamiać, że może
    to zamarznąć i trzeba monobloka przed tym zabezpieczać.
    Jak też uświadamiać, że P.C. są różnej wydajności mimo,
    że te same wartości mają w nazwie P.C.
    Bardzo dobra robota,
    Wykres na pewno się przyda wielu użytkownikom
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  2. #82
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.773

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    I dalej nobek miesza, nikt nie mówił o zubadanie - zubadan to jest Mitsubichi Elcetric - najdroższa P.C.
    A porównanie wykonałem do Panasonica (nie Mitsubichi).



    Dam7 może sam sobie wnioski wyciągnąć z wykresu. A ja pisałem do gogusia, który z haiera niemal jakiegoś bożka próbuje robić. Z jego górnolotnych wypowiedzi wynika, że jednak blade pojęcie ma o P.C.



    może dlatego, że mam alergię na monobloki. Chcieli Haiera - to porównałem go z normalną P.C. Split.


    Monobloki jak dla mnie to nadają się tam gdzie nie ma kilkudniowych mrozów.
    Ani jak w Polsce 80% linii energetycznych napowietrznych, które łatwo mogą ulec zerwaniu.
    A zerwać je może, silny wiatr, łamiące się konary drzew, marznąca mżawka - te zdarzenia mogą pozbawić prądu połowę województwa, wtedy taka naprawa będzie trwała nawet do tygodnia, im dalej od miast to dłużej, bo w pierwszej kolejności będą naprawiali linie ważniejsze, zasilające miasta. Może też wypadek samochodowy ściąć słup - uszkodzenie punktowe, to i naprawa powinna się odbyć do kilku godzin, ale tyle ryzyk jest z liną napowietrzną.
    W zachodniej europie mają 85% linii pod ziemią pochowanych.
    A w Skandynawii gdy P.C. jest montowana jako główne źródło ogrzewania domu, to ustawowo wymagają by w domu było drugie źródło ogrzewania.
    Przy Polskich warunkach pogodowych, z uwzględnieniem tego, że 80% linii jest napowietrznych - to raczej bym się sugerował prawem skandynawskim.

    Pisałem o tym już w poprzednim wpisie. Jakieś 10 lat wstecz, na ile sobie przypominam to była Wielkopolska. Marznąca mżawka i towarzyszące jej łamiące się konary drzew pozrywały tyle linii zarówno średniego jak i niskiego napięcia, że główne linie naprawili w przeciągu doby, ale całkowite usunięcie wszystkich uszkodzeń i przywrócenie prądu w bardziej oddalonych wsiach zajęło kilka dni.
    A zdarzają się też trąby powietrzne, które potrafią wędrować przez kilka kilometrów i siać zniszczenie - zrywać linie, łamać słupy. Kilka lat wstecz pamiętam ze trzy trąby powietrzne, jedna przeszła przez województwa Opolskie i Śląskie, 10 km od mojego domu wykarczowało kilka kilometrów lasu. W zbliżonym czasie kolejna trąba przeszła przez Pomorze - szczęście w nieszczęściu, że największe uszkodzenia były w terenie niezabudowanym.
    To wszystko w Polsce nie w Californii na przeciwległej półkuli.

    Nie zniechęcam do P.C. sam posiadam P.C. split. I uważam (potwierdzam w praktyce), że w połączeniu z niskotemperaturową instalacją C.O. jest to jedno z tańszych sposobów ogrzania budynku.
    Ale ciągle się zastanawiam, jak się zabezpieczyć (dodatkowym źródłem ogrzewania) by nie złamać "głupich" zasad z dotacji. I jednocześnie nie topić w tym wielkiej kasy, bo to ma tylko być awaryjne ogrzewanie w razie "W".
    Dodaj jeszcze do tegu powodzie aby obraz bardziej zgrozić , przecież życie się nie kończy jak zabraknie prądu na tydzień czy nawet dwa i co do tego ma monoblok ? zawsze pójdziesz do pompy odkręcisz śrubunek woda zleci i tyle jak nie chcesz założyć zaworu calefi antyzamrożeniowego , to nie ta droga bo mnożyć katastrofy możemy bez końca a co do pompy każdy wybiera co mu pasi i na ile stać przecież nikt nikogo nie zmusza do zaciągania kredytu na 60 tys aby dać sobie założyć pompę ciepła potem magazyn energi za kolejne 50 tys bo być może kiedyś za 30 lat linie zerwie co wtedy ? a najlepiej to iść na bloki bo bezpieczne .

  3. #83

    Domyślnie

    A np. grzanie góry (kibelek, dwa pokoje) grzejnikami elektrycznymi z termostatem a dołu klimą byłoby ok? Czy nie warte zachodu ? Kasę zaoszczędzoną można władować w ocieplenie domu i zrobienie "termosu"

  4. #84

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    ..., przecież życie się nie kończy jak zabraknie prądu na tydzień czy nawet dwa i co do tego ma monoblok ? zawsze pójdziesz do pompy odkręcisz śrubunek woda zleci i tyle jak nie chcesz założyć zaworu calefi antyzamrożeniowego , ....
    I właśnie o to chodzi - nie polecaj monobloka każdemu - bo to nie jest model pompy dla każdego.
    Można go polecić osobom co mają pojęcie jak działa instalacja C.O.
    Uświadomić, że jak nie ma zaworów - to trzeba w razie dłuższej awarii prądu tą wodę spuścić, a potem na nowo napuścić i odpowietrzyć.
    Monobloki powodują dodatkowe problemy z poprawnym działaniem instalacji C.O.
    Glikol + wymiennik płytowy + wtórna pompka obiegowa - powodują dodatkowe straty na SCOP, a źle dobrane nie dogrzewają domu, nie potrafią przenieść całej mocy generowanej przez P.C.

    Monoblok nie jest dla ludzi co zatrudniają hydraulika i myślą będzie komputer tym sterował i ja nic nie muszę więcej wiedzieć.
    Nawet jak hydraulik założy zawory automatyczne - to nie ma gwarancji, że instalacja po zabiegu spuszczenia i ponownego uzupełnienia wody - w pełni automatycznie się odpowietrzy.
    Miałem już kilka modeli odpowietrzników na pionach i te po 1 miesiącu najczęściej zlepiają się na zaworku i przestają odpowietrzać. A P.C. generuje tak duże przepływy wody, że powietrze jest gonione środkiem rury i nie ma czasu na to by z tego stumienia się wyrwać i polecieć do odpowietrznika. Mam dwa grzejniki na piętrze co w nich powietrze się osadza omijając po drodze dwa odpowietrzniki.
    Są monobloki co mają większą sprawność niż Haier, ale jak ktoś podał cenę oferty tu na forum, to kosztowało to więcej niż P.C. Split.

    Taki droższy monoblok już kopletnie traci sens.
    Lepiej skorzystać z dotacji (np. Czyste Powietrze - program ogólnokrajowy) i brać P.C. Split ze podwyższoną klasą energetyczną.
    Taki Split z A+++ uzyska lepszy SCOP sezonowy, niż monoblok czy chińska P.C. z klasą A++.
    I jeszcze do P.C. A+++ jest wyższa dotacja niż do P.C. A++
    Dotacji jest tyle, że pokryje różnicę między Haierem, a lepszą P.C. Split.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 25-01-2022 o 19:08
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  5. #85
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Dodaj jeszcze do tegu powodzie aby obraz bardziej zgrozić , przecież życie się nie kończy jak zabraknie prądu na tydzień czy nawet dwa i co do tego ma monoblok ?
    Murphy twierdzi, że wywali Ci bezpiecznik akurat ja wyjedziesz na narty.

  6. #86

    Domyślnie

    Cytat Napisał dam7 Zobacz post
    A np. grzanie góry (kibelek, dwa pokoje) grzejnikami elektrycznymi z termostatem a dołu klimą byłoby ok? Czy nie warte zachodu ? Kasę zaoszczędzoną można władować w ocieplenie domu i zrobienie "termosu"
    Panowie jeżeli można prosić jakie macie na to zdanie

  7. #87
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Wybór ogrzewania to kwestia komfortu, ekonomii. Ekonomiczne inwestycyjnie grzejniki elektryczne to konwekcja powietrza. Nie każdemu to odpowiada - przepływ suchego powietrza w pomieszczeniu. Klima droższe inwestycyjnie rozwiązanie to też przepływ powietrza. Osobiście mieszkałem 1.5 roku w podparyskim mieście ( łągodne zimy w porównaniu do naszych) w mieszkaniu z grzejnikami elektrycznymi i klimą zimą i mi to nie przeszkadzało. Ale koszty grzania nie były mi znane bo firma mi wynajmowała mieszkanie.
    Ostatnio edytowane przez ololek ; 26-01-2022 o 08:40

  8. #88

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Wybór ogrzewania to kwestia komfortu, ekonomii. Ekonomiczne inwestycyjnie grzejniki elektryczne to konwekcja powietrza. Nie każdemu to odpowiada - przepływ suchego powietrza w pomieszczeniu. Klima droższe inwestycyjnie rozwiązanie to też przepływ powietrza. Osobiście mieszkałem 1.5 roku w podparyskim mieście ( łągodne zimy w porównaniu do naszych) w mieszkaniu z grzejnikami elektrycznymi i klimą zimą i mi to nie przeszkadzało. Ale koszty grzania nie były mi znane bo firma mi wynajmowała mieszkanie.

    Dlatego wymyślono wiele lat temu takie coś jak ogrzewanie podłogowe , które nie ma wad ogrzewania grzejnikowego ani nadmuchowego i zapewnia najwyższy komfort termiczny i brak hałasu i "przepływu" powietrza ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #89

    Domyślnie

    Pytam tylko informacyjnie bo nie wiem ile będę miał funduszy na to wszystko wiec wole nastawić się na wszystko

Strona 5 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony