dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    164

    Domyślnie ogrzewanie tylko kominkiem?

    Za 2 lata dopiero mam mieć doprowadzony gaz do ogrodzenia... gazociąg jest do działki sąsiada... mam więc do grzania 2 sezony. Rozważam różne opcje:

    1. Dzierżawa butli propanem - jest sens? Czytałem, że niezłe jazdy są z tymi firmami co wydzierżawiają butle. Kupować własną tylko na 2 lata się nie opłaca...

    2. Ogrzewanie gazem z tych małych butli 33 kg? Na ten temat prawie nic nie wiem. Da się? Co ile trzeba je wymieniać/napełniać w zimie...?

    3. Kupowanie pieca na pellet / ekogroszek trochę słabo, bo jak widzę są drogie...

    4. Sam kominek - drewna mam sporo, kominek i tak chcemy zrobić. Za tą opcją przemawia jeszcze fakt, że do grzania na razie będzie tylko parter (salon z kuchnią, mały pokój i łazienka), więc kominek może by dał radę. Ale robić sobie kotłownie (w tym starszym znaczeniu tego słowa) z salonu...?

    5. Ogrzewanie elektryczne - farelką Przemęczylibyśmy te dwa lata, ale teraz takie ceny prądu, że dramat, chociaż z drugiej strony oszczędziłoby się w tej chwili (w chwili, gdzie zależy nam na szybkiej wprowadzce a nie ma kasy) na tych wszystkich instalacjach związanych z ogrzewaniem (piec, projekt gazowego, itd).

    Bardzo chętnie przyjmę wszystkie sugestie. Dziękuję z góry za odpowiedzi.

  2. #2

    Domyślnie

    Jak masz porządny kominek to palenie w nim to sama przyjemność. Ja np mam hajduk Volcano V1 i przy mrozach rzędu -10stopni rozpalam rano, 5 kawałków drewna, zamykam dwa doloty powietrza po 15 minutach. Kolejne 5 kawałków o 17 dokładam, rozpalają się od żaru poprzedników, i rano powtórka. Z 6 metów3 drewna jakie spaliłem w zeszłym roku miałem w sumie 20 litrów popiołu - czyli trzeba było w całym sezonie dwa razy kominek czyścic, jakoś w lutym i po sezonie zimowym. Tak więc na duże mrozy kominek - a na plusowe temperatury spokojnie starczą Ci 2-3 elektryczne grzejniki które włączysz na dwie godziny dziennie
    Ostatnio edytowane przez turalyon ; 16-01-2022 o 21:19
    Dom w Lukrecji 2, piętrowy, 150m2 pow całkowitej, 135m2 pow użytkowe, ściana 15cm, podłoga 20cm, skosy 25cm ocieplenia, średniej jakości

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    164

    Domyślnie

    To pierwsza opinia "polecająca" kominek względem wszystkich, jakichś dwudziestu, odradzających

    Nie ma obaw zostawiać rozpalony kominek na noc?
    Ostatnio edytowane przez bartolomeooo ; 16-01-2022 o 21:28

  4. #4

    Domyślnie

    Cztery zimy kominek z płaszczem wodnym był u mnie głównym źródłem ciepła. Obecnie głównie weekendy, bo za główne robi pompa ciepła. Początkowo miałem obawy o czystość w salonie, ale niepotrzebnie. Popiołu również niewiele.

    Grunt to dobry kominek, system kominowy, suche drewno i umiejętność palenia.

  5. #5

    Domyślnie

    Pompa ciepła to teraz dość popularny temat, podobno się zwraca w miarę szybkim tempie.

  6. #6

    Domyślnie

    Kocioł elektryczny? Kosztowo w instalacji niewiele. Potem go sprzedasz.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    164

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pabloq Zobacz post
    Pompa ciepła to teraz dość popularny temat, podobno się zwraca w miarę szybkim tempie.
    Pompa ciepła może i korzystna przy fotowoltaice, na tę mnie nie stać i nie zapowiada się na jej założenie. W ogóle samo jej kupno i montaż na starcie dość drogi... dodatkowo - sytuacja z prądem jest chyba bardziej (o dziwo) niepewna niż z gazem.


    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Kocioł elektryczny? Kosztowo w instalacji niewiele. Potem go sprzedasz.
    Dziękuję za tę opcję, sprawdzę.
    Natomiast na razie raczej mało kto chce kupować używany, chociaż przy tych rosnących cenach ta tendencja może się odwróci...

    Edit: Ten kocioł to fajna sprawa kurcze, żeby tylko ten prąd jakoś miał stabilną sytuację....
    Ostatnio edytowane przez bartolomeooo ; 17-01-2022 o 16:59

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartolomeooo Zobacz post
    Pompa ciepła może i korzystna przy fotowoltaice, na tę mnie nie stać i nie zapowiada się na jej założenie. W ogóle samo jej kupno i montaż na starcie dość drogi... dodatkowo - sytuacja z prądem jest chyba bardziej (o dziwo) niepewna niż z gazem.




    Dziękuję za tę opcję, sprawdzę.
    Natomiast na razie raczej mało kto chce kupować używany, chociaż przy tych rosnących cenach ta tendencja może się odwróci...

    Edit: Ten kocioł to fajna sprawa kurcze, żeby tylko ten prąd jakoś miał stabilną sytuację....

    Gaz również nie pewny

    https://www.money.pl/gospodarka/nowe...78427616a.html

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartolomeooo Zobacz post
    Pompa ciepła może i korzystna przy fotowoltaice, na tę mnie nie stać i nie zapowiada się na jej założenie
    Nie wiem skąd takie przekonanie że pompa ciepła to tylko z PV? Grzeję pompą w g11 i kosztuje mnie to ok 2k/sezon. Jakbym się bawił w taryfy, to zszedłbym do 1k zł. Za jakie ogrzewanie zapłacisz mniej, węgiel, gaz, pellet?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  10. #10

    Domyślnie

    Moim zdaniem najsensowniejszy rodzaj ogrzewania to pompa ciepła. Mocno staniały. Jeśli jednak chcesz gaz, to aby przetrzymać dwa sezony, to najtaniej będzie bateria butli 33kg. Zbiornik w dzierżawie to jakieś 3tys z Twojej strony na instalacje i na koniec jakaś znaczna kwota za opróżnienie zbiornika, de instalacje, itp.

  11. #11

    Domyślnie

    Mam pompę, 190m2 grzanych podłóg. Za poprzedni rok wyszło 1tyś CO+CWU.
    Na Twoim miejscu brałbym pompę bez fotowoltaiki.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ja też bym na gaz nie czekał. PGNIG wyczerpało już środki na inwestycje (przyłączenia) na lata 2022/2023,w moim mieście ludzie zobligowanymi do likwidacji kopciuchów nie mogą tego zrobić, bo PGNiG "nie dojechało".
    Więc bym się do tego "za dwa lata" nie przywiązywał.

    Poszedłbym w PC.
    PV nie jest konieczna, a zresztą instalację zawsze możesz kiedyś założyć.
    Z gazem nie zrobisz nic.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Kominek odpada, bo nie dostaniesz odbioru (nie może być jedynym źródłem ciepła). Sam prąd nie przejdzie przez EP. Zostaje kominek (najtańszy) + kocioł elektryczny. Ewentualnie jeszcze klima, która i tak pewnie pojawi się wcześniej czy później.
    Wątpię, żeby w 2 lata cokolwiek wyszło całościowo taniej - ale warto to przeliczyć na podstawie OZC.

    Cytat Napisał vadiol Zobacz post
    Moim zdaniem najsensowniejszy rodzaj ogrzewania to pompa ciepła. Mocno staniały.
    Coś na tym świecie staniało? To nie jest przypadkiem news z radia Erewań?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-01-2022 o 19:34

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    ...
    Wątpię, żeby w 2 lata cokolwiek wyszło całościowo taniej - ale warto to przeliczyć na podstawie OZC.

    .
    Czy aby warto przeliczyc ozc skoro zawyza wyniki 2-3 krotnie (kilkukrotnie) Taki bład dsykwalifikuje wszelkie inne obliczenia oparte na ozc. Czy nie lepiej skorzystac z CW?, ono zawyza nieznacznie. Oczywiscie to Twoje zdanie, widze tu duza niekonsewkwencję.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Czy aby warto przeliczyc ozc skoro zawyza wyniki 2-3 krotnie (kilkukrotnie) Taki bład dsykwalifikuje wszelkie inne obliczenia oparte na ozc. Czy nie lepiej skorzystac z CW?, ono zawyza nieznacznie. Oczywiscie to Twoje zdanie, widze tu duza niekonsewkwencję.
    Ciekawe tezy stawiasz. Podasz jakieś dowody na te tezy czy tylko dowodzące braku umiejętności czytania ze zrozumieniem?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ciekawe tezy stawiasz. Podasz jakieś dowody na te tezy czy tylko dowodzące braku umiejętności czytania ze zrozumieniem?
    Bynajmniej, nie zgadzam sie z tezą o kilkukrotnym zawyzaniu przez CW zapotrzebowania na ciepło, wiem ze to wyglada na to ze jestem obroncą CW, daleko mi od tego ale jakas rzetelnosc o ocenie dokladnosci CW tez powinna byc. Miałem mozliwosc porównania co najmniej kilkunastu obliczen ozc moich z wynikami obliczen na CW (obliczenia nie moje) i praktycznie nie było przypadku aby zapotrzebowanie na ciepło było klikukrotnie wieksze, owszem było wieksze 80 czy 90% czasem mniej ale kilkukrotnie nie. Demonizujesz wielkosc zysków bytowych. Mozna przyjac ze są one zblizone w róznych domach i tych mniejszych i tych wiekszych, tych dobrze ocieplonych i tych słabo lub nieocieplonych. Dlatego proporcje zysków bytowych do strat przez przenikanie i wentylację bedą rózne w dosc szerokim zakresie. Rozmiem ze w swoich rozwazaniach dane odnosisz głownie do swojego domu, gdzie zyski bytowe są procentowo bardzo duze, spojrzyj szerzej, domów budowanych wg WT2017 czy WT2021 poki co jest stosunkowo mało do calkowitej ilosci domów. Owszem w Twoim domu zyski bytowe mogą stanowic i 50% calkowitego zapotrzebowania na ciepło ale nie jest to reguła.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Bynajmniej, nie zgadzam sie z tezą o kilkukrotnym zawyzaniu przez CW zapotrzebowania na ciepło,
    Zdecyduj się. CW, czy
    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Czy aby warto przeliczyc ozc skoro zawyza wyniki 2-3 krotnie (kilkukrotnie)
    ?
    Czy może będziesz udowadniał, że CW=OZC?
    . Oczywiscie to Twoje zdanie, widze tu duza niekonsewkwencję.

    Co do podstaw mojego zdania - juz Ci dzisiaj podawałem wyjaśnienie i dowody:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8112826

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    164

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ja też bym na gaz nie czekał. PGNIG wyczerpało już środki na inwestycje (przyłączenia) na lata 2022/2023,w moim mieście ludzie zobligowanymi do likwidacji kopciuchów nie mogą tego zrobić, bo PGNiG "nie dojechało".
    Więc bym się do tego "za dwa lata" nie przywiązywał.

    Poszedłbym w PC.
    PV nie jest konieczna, a zresztą instalację zawsze możesz kiedyś założyć.
    Z gazem nie zrobisz nic.
    No niby podpisałem umowę już z gazownią (jakieś pół roku temu) na budowę gazociągu... jakkolwiek to brzmi, chcę mieć przyłącze 1-2 metry od istniejącego gazociągu no ale trzeba czekać.



    Zastanawiam się czy te koszty ogrzewania pompą ciepła za sezon które tu ludzie podają - 1000, 2000 zł są rzeczywiste...?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A dlaczego mieliby kłamać ?
    To nie handlarze.

    Jak duży dom docelowo ?
    Jak ocieplony ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 17-01-2022 o 22:25
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    164

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A dlaczego mieliby kłamać ?
    To nie handlarze.

    Jak duży dom docelowo ?
    Jak ocieplony ?
    Podejrzanie tanio za wyngiel ludzie więcej płacą za sezon...

    Dom w malinówkach 8 (G2) - powierzchnia domu bez garażu 140 m2. Zamierzałem dać 15 cm styro, ale jeszcze nie została podjęta decyzja. Może zrobi się 20 cm...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony