dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie kalibracja czujnika co2 - MH-Z19C

    mam zrobiony czujnik CO2 oparty o MH-Z19C, czujnik działa, coś mierzy ale nie mogę sobie poradzić z kalibracją. Niestety na razie jest możliwe zasilanie tylko z gniazdka. Jak go wyniosłem na dwór to przestał mierzyć ( niska temperatura ?), został tak ustawiony, że każde włączenie powoduje start kalibracji ale niestety trwa to kilkanaście godzin .
    Wspomoże ktoś jak tą kalibrację najlepiej zrobić ?

    https://zapodaj.net/fd15921095843.jpg.html

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.263
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    To ESP?
    Wyłącz ABC, wynieś na zewnątrz, poczekaj aż zacznie pokazywać i wykonaj kalibrację komendą mhzcalibratezero .

    Możesz wpisać w rules:
    Kod:
    # Rules w ESP
    On System#Boot do
            mhzabcdisable // you need to test this, not sure if this works directly. may need to prefix with a delay,2000
    endon
    
    On MHZ19#PPM=400 do
          timerset,1,300 // Run Rules#Timer=1 in 300 seconds
    endon
    
    On Rules#Timer=1 do
         if [MHZ19#PPM]=400 // If still 400
          timerset,2,300 // Run Rules#Timer=2 in 300 seconds
         endif
    endon
    
    On Rules#Timer=2 do
         if [MHZ19#PPM]=400 // If still 400
          mhzcalibratezero // calibreate. also untested, not sure if callable directly
         endif
    endon
    Ale to nie pomoże, jak wskazanie ciągle będzie zawyżone i warto od czasu do czasu skalibrować na zewnątrz.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To ESP?
    Wyłącz ABC, wynieś na zewnątrz, poczekaj aż zacznie pokazywać i wykonaj kalibrację komendą mhzcalibratezero .

    Możesz wpisać w rules:
    Kod:
    # Rules w ESP
    On System#Boot do
            mhzabcdisable // you need to test this, not sure if this works directly. may need to prefix with a delay,2000
    endon
    
    On MHZ19#PPM=400 do
          timerset,1,300 // Run Rules#Timer=1 in 300 seconds
    endon
    
    On Rules#Timer=1 do
         if [MHZ19#PPM]=400 // If still 400
          timerset,2,300 // Run Rules#Timer=2 in 300 seconds
         endif
    endon
    
    On Rules#Timer=2 do
         if [MHZ19#PPM]=400 // If still 400
          mhzcalibratezero // calibreate. also untested, not sure if callable directly
         endif
    endon
    Ale to nie pomoże, jak wskazanie ciągle będzie zawyżone i warto od czasu do czasu skalibrować na zewnątrz.
    dzięki ale jeszcze takie wątpliwość, aby go wnieść do domu muszę wyłączyć mu zasilanie ( i potem w domu znowu właczyć) - czy nie spowoduje aktywacji kolejnej kalibracji tym razem w domu ...?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.263
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    dzięki ale jeszcze takie wątpliwość, aby go wnieść do domu muszę wyłączyć mu zasilanie ( i potem w domu znowu właczyć) - czy nie spowoduje aktywacji kolejnej kalibracji tym razem w domu ...?
    Masz na myśli skrypt? Zacznie sobie sprawdzać, i jak 3x będzie 400ppm to skalibruje - a w domu raczej tyle nie będzie, więc nie skalibruje.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Spokojnie, przeniesienie i restart w domu go nie rozkalibruje. U mnie po roku się rozjechała kalibracja i zaczął ostatnio zaniżąć - dość szybko schodził na 400 w domu. Też właśnie sobie leżakuje na zewnątrz.

    W międzyczasie padł mi BME280, kitóry był na zewnątrz. Od ponad tygodnia pokazuje non stop 100% wilgotności. Zabrany do domu nie zmienił wskazań. Wymieniłem go ale zastanawiam się czy stary da się uratować. Podobno to znany problem na zewnątrz - rzekomo czujnik koroduje. Ktoś pisał, że udało się przemyć izopropanolem. Ale jeszcze nie próbowałem.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Spokojnie, przeniesienie i restart w domu go nie rozkalibruje. U mnie po roku się rozjechała kalibracja i zaczął ostatnio zaniżąć - dość szybko schodził na 400 w domu. Też właśnie sobie leżakuje na zewnątrz.

    W międzyczasie padł mi BME280, kitóry był na zewnątrz. Od ponad tygodnia pokazuje non stop 100% wilgotności. Zabrany do domu nie zmienił wskazań. Wymieniłem go ale zastanawiam się czy stary da się uratować. Podobno to znany problem na zewnątrz - rzekomo czujnik koroduje. Ktoś pisał, że udało się przemyć izopropanolem. Ale jeszcze nie próbowałem.
    to najnowsza wersja czujnika MH-Z19C (literka C) - jego specyfikacja mówi, że ma automatyczną kalibrację (trwa do 24 h po załączeniu zasilania), co ciekawe ta automatyczna kalibracja odbywa się w warunkach mieszkaniowych/biurowych, nawet mimo tego , że ma temperaturę pracy od -10 do + 50 stopni. Na razie zabrałem go zatem z dworu z powrotem do pokoju - poczekam do jutra wieczorem, zobaczymy jak się skalibrował.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja ABC wyłączyłem - dla mnie to nieproozumienie. Z włączoną auto kalibracją dość szybko zaczyna zaniżać, bo kalibruje się w warunkach o wyższym stężeniu PPM.

    To ma sens np w biurach gdzie w nocy nikt nie przebywa.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ja ABC wyłączyłem - dla mnie to nieproozumienie. Z włączoną auto kalibracją dość szybko zaczyna zaniżać, bo kalibruje się w warunkach o wyższym stężeniu PPM.

    To ma sens np w biurach gdzie w nocy nikt nie przebywa.
    cenna uwaga, dam szansę na tą automatyczną kalibrację i chwilę poobserwuję. Rozumiem, że po wyłączeniu ABC trzeba wynieść na zewnątrz i uruchomić z "ręki" polecenie co opisał Kaizen (Wyłącz ABC, wynieś na zewnątrz, poczekaj aż zacznie pokazywać i wykonaj kalibrację komendą mhzcalibratezero ) ?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nawet się nie baw w to i zrób jak napisał Kaizen.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony