dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 47
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja w lazience - kapie woda

    Witam,

    Mam w lazience rure 100 PCV puszczona przez sciane połączoną w podsufitce z rura spiro 100 do wylotu na wentylator sufitowy. Spiro w podsufitce ma dwa zakrety po drodze prawie 90 stopni. Mam taki problem, ze mam mala i mega zaparowana lazienke... zawsze jak otwieram okno w lazience to zamiast para wylatywac to wpada do srodka. Odkrecilem wentylator z sufitu i zauwazylem ze woda zbiera się w podsufitce na plycie GK od góry (lazienka 5 miesiecy po remoncie.. wyglada jakby ta woda wylatywala gdzies przy łączeniu spiro z plastikową rurą 100 PCV, ktora przechodzi przez scianę... albo po prostu się skrapla przez różnicę w temperaturze. Zdjąłem wentylator, bo wydaje mi się, że bardzo słabo albo wcale nie zaciąga tej pary... i odkryłem tą wodę w podsufitce... w rurze 100 z PCV przy wyjsciu na zewnatrz zamontowana jest klapka, ktora otwiera sie tylko w jedna strone aby zapobiec wlotowi zimnego powietrza do środka(byl ciagly problem z wychladzaniem lazienki). Co mozna zrobic aby poprawic wentylacje tej lazienki ? i jak uporac sie z ta woda w podsufitce ?? grzyb az sie tam zrobil a rura PCV przez sciane byla zamontowana z lekkim pochyleniem na zewnatrz aby sie nie skraplalo do srodka.. rura jest na scianie polnocnej a w domu wymienilismy okna na 3 szybowe wszedzie - dodatkowe informacje. Ktoś ma pojęcie co z tym zrobić ? Elewacja jest świeżo zrobiona, więc mam ograniczone pole manewru


    Mozliwe, ze na laczeniu spiro z plastikowa rura kapie woda ktora sie skrapla przez roznice temperatur ? Spiro jest troszke powyginana, miejsce laczenia jest nizej niz cala rurka spiro, przez to tam może kapać......co mozna z tym zrobic ? Przesyłam kilka fotek




  2. #2

    Domyślnie

    w tamtym miejscu najniższym jak podejrzałeś zbiera się kondensat. Wywierć tam dziurę do niej umocuj dowolnym sposobem byle szczelnie wężyk aby woda ściekała tam gdzie koniec tego wężyka dasz

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    1. Czy w oknach są nawiewniki?
    2. Zamiast tego kominka zastosuj zwykłą wyrzutnię wentylacyjną.
    3. Rura musi zostać zaizolowana - nawet przez klapę dostaje się tam zimno - 3cm kauczuku powinno wystarczyć. Najlepiej będzie chroniła wyrzutnia ze stali z klapą zwrotną na zewnątrz.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    w tamtym miejscu najniższym jak podejrzałeś zbiera się kondensat. Wywierć tam dziurę do niej umocuj dowolnym sposobem byle szczelnie wężyk aby woda ściekała tam gdzie koniec tego wężyka dasz
    W czym mam wywiercic dziure ? wyglada na to, że stworzył się taki jakby syfon i woda stoi gdzies na zalamaniu tej rury spiro i ucieka na laczeniu z PCV gdzie tylko jest taśmą sklejona... gdybym tam dal kolanko z PCV ? i tak nie mam gdzie tej wody odprowadzac... to jest sufit..



    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    1. Czy w oknach są nawiewniki?
    2. Zamiast tego kominka zastosuj zwykłą wyrzutnię wentylacyjną.
    3. Rura musi zostać zaizolowana - nawet przez klapę dostaje się tam zimno - 3cm kauczuku powinno wystarczyć. Najlepiej będzie chroniła wyrzutnia ze stali z klapą zwrotną na zewnątrz.
    1. Nie ma niestety nawiewnikow w oknach (Okna Salamander)
    2. Co zmieni ta wyrzutnia wentylacyjna? Przy ujsciu rury na zewnatrz jest klapka, w srodku, ktora teoretycznie zamyka sie jak zimny wiatr chce wpasc do srodka a otwiera sie jak wlaczę wentylator
    3. Jak mogę teraz zaizolować rurę ? Wyrzutnie oglądam na google ale ze stali nie widzę, tylko z PCV. Dałbyś rade opisać Twoją myśl i rzeczy potrzebne do naprawy jak dla laika ? Dzięki z góry

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Bez nawiewników nie ma wentylacji, więc wyciąg nie ma z czego zasysać. Musisz robić mikro szczeliny.

    No taka wyrzutnia https://polwent24.pl/czerpnie-wyrzut...BoCj5cQAvD_BwE
    W tej chwili w całej tej rurze na zewnątrz skrapla się woda i spływa. Gdy się jej nazbiera to wraca do spiro.
    Mam taką jak wyżej do wyrzutu z okapu z sprawdza się i wygląda zdecydowanie lepiej niż ten kominek. Nawet fragment rury w spiżarni nie zaizolowany nie powoduje skraplania.
    Ale póki nie będziesz miał sprawnej wentylacji w całym domu, to punkt rosy będzie wysoko i wystarczy np 13-14 stopni na tej rurze w suficie by na niej wykroplila się woda.
    Jeśli nie chcesz demontować sufitu, to możesz spróbować zapiankowac szczelnie te rurę. Jak poprawisz ogólna wentylację domu to punkt rosy nie będzie problemem, a tego na zewnątrz się pozbędziesz zmieniając wyrzutnie.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Bez nawiewników nie ma wentylacji, więc wyciąg nie ma z czego zasysać. Musisz robić mikro szczeliny.

    No taka wyrzutnia https://polwent24.pl/czerpnie-wyrzut...BoCj5cQAvD_BwE
    W tej chwili w całej tej rurze na zewnątrz skrapla się woda i spływa. Gdy się jej nazbiera to wraca do spiro.
    Mam taką jak wyżej do wyrzutu z okapu z sprawdza się i wygląda zdecydowanie lepiej niż ten kominek. Nawet fragment rury w spiżarni nie zaizolowany nie powoduje skraplania.
    Ale póki nie będziesz miał sprawnej wentylacji w całym domu, to punkt rosy będzie wysoko i wystarczy np 13-14 stopni na tej rurze w suficie by na niej wykroplila się woda.
    Jeśli nie chcesz demontować sufitu, to możesz spróbować zapiankowac szczelnie te rurę. Jak poprawisz ogólna wentylację domu to punkt rosy nie będzie problemem, a tego na zewnątrz się pozbędziesz zmieniając wyrzutnie.
    Miałem kiedyś taką wyrzutnie tylko plastikową.... to jakaś różnica jaki materiał ? mam fi110 nałożone na zewnątrz, więc bede musiał takiej szukać... Ta rura jest zapiankowana od srodka przez wykonawce lazienki (widac na foto) a od zewnatrz jest 15cm styropianu a pod nim tez bylo zapianowane. Zauwazylem, ze stworzyl sie taki syfon w podsufitce. Moze zdemontowac to spiro i nalozyc kolanko aby zlikwidowac ten syfon, w ktorym ta woda stoi i gdzies wycieka na laczeniu. Moze mi sie uda przez ta dziure coś wykombinować....co doradzisz?

    Jesli chodzi o wentylacje to montujemy okna 3 szybowe zeby je pozniej rozszczelniac? bez sensu troche... A gdybym w piwnicy zrobil otwor przez sciane jako czerpnie powietrza ? to powietrze lecialoby na pietra i wtedy byloby cieplejsze niz bezposrednio z rozszczlnionego okna? sprawdzi sie takie cos ?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał 8ik3r8@ Zobacz post
    ...
    Jesli chodzi o wentylacje to montujemy okna 3 szybowe zeby je pozniej rozszczelniac? bez sensu troche... A gdybym w piwnicy zrobil otwor przez sciane jako czerpnie powietrza ? to powietrze lecialoby na pietra i wtedy byloby cieplejsze niz bezposrednio z rozszczlnionego okna? sprawdzi sie takie cos ?
    Pewnie ze bez sensu, gdy sie ma rekuperacj, gdy jej nie to niestety rozszczelnianie na sens.
    Co do piwnicy, to chcesz miec ciastko i zjesc ciatko. tak sie nie da. Zimne powietrze ochłodzi piwnicę

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Pewnie ze bez sensu, gdy sie ma rekuperacj, gdy jej nie to niestety rozszczelnianie na sens.
    Co do piwnicy, to chcesz miec ciastko i zjesc ciatko. tak sie nie da. Zimne powietrze ochłodzi piwnicę
    piwnicy nie ogrzewam, wiec tam mogloby powietrze smialo dostawac sie do srodka...

    Slyszalem o jakis mini rekuperatorach przez sciane....orientujesz sie w temacie ?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Najważniejsze żeby wyrzutnia była w elewacji i klapa zwrotna jak najbliżej wyrzutu. Dostaniesz taka 110 jak podeslalem.
    Miałem na myśli opiankowanie całej tej rury, ale zacznij od wyrzutni i wentylacji, a może się uda bez izolacji tego spiro.
    Nad GK może dochodzić do kondensacji i wewnątrz rury i na zewnątrz nad sufitem. Wtedy woda spływa i kapie na GK.

    Co do rozszczelniania okien - dlatego nie ma aż takiego zysku wymiana na 3 szybowe szczelne okna. W zasadzie zgodnie z prawem i zdrowym rozsądkiem nie powinieneś zakładać szczelnych okien.
    Choć w 3 szybowym oknie nie tracisz tyle ciepła na przenikanie, a tracisz dokładnie tyle samo na wentylację co w 1 szybowym. Więc jakieś uzasadnienie jednak jest.

    Możesz zaciągać powietrze z piwnicy, ale w wtedy skąd zaciągniesz do piwnicy? Z zewnątrz... W ten sposób wychlodzisz piwnicę.

    Rekuperatory ścienne to jedyna sensowna opcja. Zapewni Ci jako taki odzysk ciepła, choć zasada ich działania też jest taka trochę głupia bo one zasysają i wyrzucają powietrze na przemian. Chyba, że są już jakieś sensowniejsze które robią te 2 czynności na raz i z jednej strony zaciągają, a z drugiej wypuszczają - no po ścianie.

    Tak czy inaczej musisz przemyśleć wentylację kompleksowo, bo choćbyś dał wentylator 500m3/h w łazience, to póki nie będzie miał skąd zasysać to nie będzie wentylacji - tylko tyle co zassie nieszczelnościami.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Np jak dasz takie 4 sztuki w domu plus 2 w łazience i zrobisz im synchronizację to będzie już zdecydowanie lepiej:
    https://allegro.pl/oferta/rekuperato...hoC98cQAvD_BwE

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Rekuperatory ścienne to jedyna sensowna opcja. Zapewni Ci jako taki odzysk ciepła, choć zasada ich działania też jest taka trochę głupia bo one zasysają i wyrzucają powietrze na przemian. Chyba, że są już jakieś sensowniejsze które robią te 2 czynności na raz i z jednej strony zaciągają, a z drugiej wypuszczają - no po ścianie.
    Są. Szukaj rekuperator ścienny Prana
    Osobiście nie testowałem, ale w porównaniu do ciągle uchylonego okna czy braku wentylacji, to niebo a ziemia.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Np jak dasz takie 4 sztuki w domu plus 2 w łazience i zrobisz im synchronizację to będzie już zdecydowanie lepiej:
    https://allegro.pl/oferta/rekuperato...hoC98cQAvD_BwE

    Czyli mozna zalatwic to za pomoca tych rekuperatorow... one są po 1k. Sporo kasy. Twoj pomysl nr 1 tez zalatwi sprawę ?





    Cytat Napisał Endrju111 Zobacz post
    Są. Szukaj rekuperator ścienny Prana
    Osobiście nie testowałem, ale w porównaniu do ciągle uchylonego okna czy braku wentylacji, to niebo a ziemia.


    Nie wiem czy mam możliwość montażu takich rekuperatorów ... mam wykończone mieszkania i elewacje a w samej lazience msuialbym pewnie demontowac podsufitke i wyrywac ta rure 100 co idzie przez sciane aby wlozyc taki rekuperator o ile mozna to zrobic w lazience
    Ostatnio edytowane przez 8ik3r8@ ; 18-01-2022 o 11:07

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Załatwi połowicznie - nadal nie będziesz miał prawidłowej wentylacji w domu, ale problem skraplania w tej rurze powinien się zmniejszyć lub przestać być problemem.

    Ale ta wysoka wilgotność oznacza, że w domu masz też wysokie stężenie CO2.

    Jeśli chcesz pozbyć się tylko problemu z tematu, to na spokojnie ogarniesz to według rady nr 1. Jeśli chcesz mieć prawidłowo działającą wentylację w całym domu, to musisz zapewnić dopływ powietrza. Wersja minimum - nawiewniki - moga być higrosterowalne (zimą pomogą zminializować wymianę) lub rozszczelnienie okien. Wersja energooszczędna wymienniki ścienne.

    Otwornica diamentowa bez większej ingerencji sobie poradzi, ale to wiadomo będzie też koszt. No i trzeba pociągnąć zasilanie z gniazdek - bruzda od gniazdka sieciowego.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał 8ik3r8@ Zobacz post
    Czyli mozna zalatwic to za pomoca tych rekuperatorow... one są po 1k. Sporo kasy. Twoj pomysl nr 1 tez zalatwi sprawę ?
    Myślę, że pomogą ale w dość niewielkim stopniu, ze względu na to, że pompują powietrze raz w jedną, raz w drugą stronę mają pewnie dość znaczy współczynnik odzysku wilgoci, dodatkowo w momencie kiedy ten w łazience będzie działał jako nadmuch, wdmucha niejako wilgoć z łazienki do pozostałych pomieszczeń.
    Cytat Napisał 8ik3r8@ Zobacz post
    Nie wiem czy mam możliwość montażu takich rekuperatorów ... mam wykończone mieszkania i elewacje a w samej lazience msuialbym pewnie demontowac podsufitke i wyrywac ta rure 100 co idzie przez sciane aby wlozyc taki rekuperator o ile mozna to zrobic w lazience
    Montaż jest zbliżony do tych podanych przez Owczar, różnicą jest to, że działa on jak zwykły rekuperator, czyli jednocześnie wyciąga zużyte i nadmuchuje świeże powietrze. https://allegro.pl/oferta/rekuperato...24h-8089624708

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Te z allegro mogą działać synchronicznie - jeden nawiewa, drugi wywiewa, dzięki temu jest jakaś kontrola.
    Ale to nie zmienia faktu, że w łazience musiałyby być 2 sztuki lub 1 prana. Tak czy inaczej sporo zachodu i robienia dziur.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Te z allegro mogą działać synchronicznie - jeden nawiewa, drugi wywiewa, dzięki temu jest jakaś kontrola.
    Tak, ale nawet jak w łazience były by 2 (a to 2 razy więcej dziurawienia ściany) to i tak działają na zmianę (raz jeden nawiewa, a raz drugi) przez co odzyskują sporą część wilgoci i wolniej wysuszamy powietrze w łazience.

    Wracając do początku, to:
    Po pierwsze musisz zapewnić w łazience dopływ powietrza z zewnątrz, dzięki temu wentylator na tej rurze będzie miał jak cokolwiek wypompować. Dodatkowo fajnie jak by to powietrze nie było z okna w łazience, bo wentylator jest przy samym oknie.
    Po drugie trzeba zaizolować maksymalnie tą rurę (zwłaszcza jak nad karton-gipsem jest chłodniej niż w pomieszczeniu).
    Po trzecie, przerobić ten kominek na zewnątrz. Od biedy można wywalić go całkiem i zostawić tylko kolanko skierowane w dół. Fajnie jak by cała rura miała spadek w stronę zewnątrz. Bo podejrzewam, że większość skrapla ci się właśnie w nim i jako że kondensat nie ma gdzie odpłynąć, to leje się do środka.

  17. #17

    Domyślnie

    Męczyłem się z podobnym problemem..
    woda zawsze będzie się skraplać bo ciepłe powietrze trafia do chłodnej rury tworzy się mini para i woda grawitacją w dół..
    Ja zastosowałem rurę harmonijkową białą, jest szczelna zrobiłem z niej syfon i woda zdąży wyparować i nie ścieka do domu
    Nawiercanie rury lub uszczalnianie jej pianką hm chyba będzie wymagało więcej nakładu pracy a i tak nie wiem czy jest możliwe skuteczne uszczelnienie i zadowolenie
    pozdrawiam, jestem amatorem
    aha ps, robię drugi remont, nigdy plastikowych spiro, buczą i szumią, giętkie wyciszają hałas
    Ostatnio edytowane przez jacekmoron ; 18-01-2022 o 23:07 Powód: ps.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekmoron Zobacz post
    Męczyłem się z podobnym problemem..
    woda zawsze będzie się skraplać bo ciepłe powietrze trafia do chłodnej rury tworzy się mini para i woda grawitacją w dół..
    Ja zastosowałem rurę harmonijkową białą, jest szczelna zrobiłem z niej syfon i woda zdąży wyparować i nie ścieka do domu
    Nawiercanie rury lub uszczalnianie jej pianką hm chyba będzie wymagało więcej nakładu pracy a i tak nie wiem czy jest możliwe skuteczne uszczelnienie i zadowolenie
    pozdrawiam, jestem amatorem
    aha ps, robię drugi remont, nigdy plastikowych spiro, buczą i szumią, giętkie wyciszają hałas
    Ja mam plastikową rure 100 tylko przez sciane na zewnatrz. Do takiej rury wpiales ta biala harmonijkową rurę jak do WC? jak uszczelniales połączenie ? Te zwykłe spiro nie są szczelne ? Właśnie nie wiem czy u mnie cieknie na łączeniu czy gdzieś przez to spiro.... Ja mam taki problem, że rura wychodzi ze sciany w podsufitkę i jest doslownie kilka cm wyzej od podsufitki... musze zrobić kąt 90 stopni w bok a nastepnie w dół i jak podłaczam w nią wiatraczek to ją podnosze do góry i tworzy się syfon, bo jest przy wiatraczku wyżej niż przy wejsciu w mur...

  19. #19

    Domyślnie

    Panowie mam problem.... zdemontowalem ta spiro, ktora szla z rurki, ktora przechodzi przez sciana i byla nalozona na wentylator. Jak widac na zdjeciach jest tam mardzo malo miejsca.... otwor, ktory prowadzi na dwor przez sciane jest 3-5cm wyzej od plyty GK... wkladajac tam wentylator wypycham rure do gory i powstaje syfon, bo za chwilke rura musi zejsc na dol aby trafic w ta białą setkę, która idzie przez mur..... zobaczcie zdjecią... macie jakiś pomysl ? moze są jakieś inne wentylatory, które caly ten bęben mają pod płytą GK ??? nie mam pomysłu jak to zrobić ... oraz jakiej rury użyc...


  20. #20

    Domyślnie

    Nikt nie podpowie jak to rozwiazac ?

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony