dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    vekh

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Chorzów
    Kod pocztowy
    41-500
    Posty
    17

    Domyślnie Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim

    Cześć,
    Od kilku miesięcy posiadam niewielka, 6 kW, instalację fotowoltaiczną zamontowaną na dachu domu jednorodzinnego. Dach to mniej więcej płaska konstrukcja kryta papą.
    Panele są zamontowane na ekierkach przymocowanych do bloczków betonowych.
    Dzisiaj, po nawałnicy, która przetoczyła się nad moją miejscowością zauważyłem, że część paneli uległa przemieszczeniu (na zdjęciu można zauważyć przewód antenowy, którego nie zdążyłem zamocować, a który znalazł się pod bloczkiem + wyrwany peszel przewodów prowadzacych do falownika). Jutro mają przyjechać instalatorzy i poprawić to w ramach gwarancji.
    Wiem, że dzisiaj wiało dość mocno (porywy 90-110 kmh), ale zaczynam się obawiać czy nie będzie problemów przy każdej większej wichurze. Może są jakieś sposoby żeby zwiększyć stabilność całej konstrukcji bez dokładania bloczków i zwiększania obciążenia dachu? Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie?

    https://imgur.com/a/ClY0tVI

  2. #2

    Domyślnie

    Buhehehe taki żagiel i po 2 bloczki betonowe ciesz się że nie spadło, pytanie czy do jutra nie spadnie.
    Takiej firmy ze świecą szukać... pełny profesjonalizm.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    vekh

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Chorzów
    Kod pocztowy
    41-500
    Posty
    17

    Domyślnie

    No cóż, nie jestem specjalistą z zakresu budownictwa a tym bardziej instalacji FV - zdałem się na firmę, która miała dobre opinie...
    W teorii mam to wszystko ubezpieczone, ale wiadomo, że nie chciałbym się obudzić z panelami w ogrodzie
    Co więc mam zrobić? Zażądać dołożenia bloczków? Ile ich powinno być w takim razie? Nie można chyba dokładać w nieskończoność bo z ciężarem ewentualnego śniegu dach może chyba nie wytrzymać?

  4. #4

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 15:09

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Powiem szczerze, wygląda to kiepsko. Oczywiście to tylko jedno zdjęcie. Ja bym się skonsultował z inna firmą. Mam konstrukcję na gruncie i widzę jak się zachowuje.

    Gdybym ja to robił na pewno starałbym zamocować ekierki do dachu. Patrząc na te szpilki skóra mi cierpnie. Jeśli już bloczki to : więcej, oraz bezpośrednie mocowanie ekierek do bloczków bez przerwy. Pytanie: czy twój dach zniesie więcej bloczków.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  6. #6

    Domyślnie

    Zobacz sobie ile powinno być bloczków na 1 panel PV na przykładzie tego art. http://ecowolff.pl/montaz_paneli_pv_...ytym_papa.html

    6 bloczków na 2 panele instalowane poziomo, przy podobnym kącie!
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    vekh

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Chorzów
    Kod pocztowy
    41-500
    Posty
    17

    Domyślnie

    Dzisiaj już nie zrobię zdjęć bo ciemno... To co znalazłem w telefonie:
    https://imgur.com/PxYM2Ke
    https://imgur.com/cn2EvXj
    https://imgur.com/7FQbxOi
    https://imgur.com/7A0WWMJ
    https://imgur.com/mQzcEjx
    https://imgur.com/vkYObwj
    https://imgur.com/EPzBiz7
    Co do wytrzymałości dachu - to dom z roku 1962 i w teorii posiadam wyliczenia nośności stropów, ale raz, że nie mam pojęcia jak to czytać a dwa, że (poprawcie mnie jeśli się mylę) strop to nie konstrukcja drewniana, na której jest położona papa a pod nią jest jeszcze kilkadziesiąt cm pustki z granulatem styropianowym.

    Radzicie więc żeby pogadać z inną firmą? Tylko pytanie jaką?

  8. #8

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 15:09

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał vekh Zobacz post
    Radzicie więc żeby pogadać z inną firmą? Tylko pytanie jaką?
    Radzę aby spadło to z dachu nie uszkadzając elementu domu, wziąć ubezpieczenie i kupić instalację w firmie która panele wraz z konstrukcją trwale przyłączy do krokwi. Patrząc na zdjęcia zapłaciłeś (wybacz) za gówno ubrane w płaszczyk fotowoltaiki.
    Mam chałupę z 1953r na które leżą 4 solary cieczowe ważące pewnie ze 150kg do tego fotowoltaika i wyliczeń nie potrzebowałem a wisi to już 10 lat solary i 6 PV.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    vekh

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Chorzów
    Kod pocztowy
    41-500
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Patrząc na zdjęcia zapłaciłeś (wybacz) za gówno ubrane w płaszczyk fotowoltaiki.
    Nie ma czego wybaczać - po to założyłem ten wątek - żeby wysłuchać krytyki i porad.
    Samemu nie da się znać na wszystkim a jak widać polegać na "fachowcach" nie można

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał vekh Zobacz post
    Nie ma czego wybaczać - po to założyłem ten wątek - żeby wysłuchać krytyki i porad.
    Samemu nie da się znać na wszystkim a jak widać polegać na "fachowcach" nie można
    Nie wiem jak jesteś dogadany z firmą ale ja na Twoim miejscu powiedział że... Panowie wiaterek o prędkości około 35km/h zmienił lokalizację paneli a przez kolejna lata może wiać więcej i nie chcę za 3 lata oglądać swojej instalacji która spadła z dachu. Więc zabierać bloczki betonowe... robić to jak Bóg przykazał abym przed kolejnymi zapowiadanymi wichurami na klęczkach iść do Częstochowy aby Bóg ochronił. Wasza robota się nie sprawdziła i ŻĄDAM!!! usytuowania ustrojstwa tak aby spełniało swoją funkcję przez kolejne lata. Się nie podoba jutro wzywam rzeczoznawcę i oceni Waszą robotę, w razie "W" w sądzie będzie ciekawie.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    vekh

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Chorzów
    Kod pocztowy
    41-500
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Nie wiem jak jesteś dogadany z firmą.
    Mam dwuletnią gwarancję na montaż + oddzielne gwarancje na sprzęt. Instalacja została uruchomiona pod koniec listopada, więc sprawa jest w miarę świeża...
    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    wzywam rzeczoznawcę i oceni Waszą robotę
    Może się na tym skończyć znając polskie realia, ale spróbuję sprawę załatwić polubownie.
    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Panowie wiaterek o prędkości około 35km/h
    No tutaj nie jesteś daleki od prawdy. Co prawda dzisiaj wiało tak, że czapkę zrywało, ale już wcześniej przy mocniejszych podmuchach coś "dzwoniło" z dachu.
    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Więc zabierać bloczki betonowe... robić to jak Bóg przykazał
    No dobra, tylko jak to zrobić żeby wilk był syty i owca cała - w sensie kotwić to do konstrukcji dachu? Nie będzie zaś problemu z przeciekaniem podziurawionej papy?
    Jak miałbym dopilnować żeby kręcili się do krokiew a nie desek? Czy to jest obojętne gdzie się wkręcą? Jeśli już tak przymocują to przy wichurze panele nie odlecą razem z dachem? W sumie lepiej mieć jest na ziemi same panele niż cały dach.
    Takie pytania pewnie lepiej było zadawać przed montażem, ale wtedy nie wiedziałem nawet o co pytać...

  13. #13

    Domyślnie

    Nie wiem można "smołować" od spodu bloczki fundamentowe - może wtedy będą się trzymały? Tylko to firma ma wiedzieć a nie Ty oni wzięli pieniądze i to oni mają zaproponować kompleksowe rozwiązanie. Ja napisałem wywalić bloczki kotwiczyć do krokwi, a jak je znajdą... a co mnie to obchodzi wzięli kasę znaczy że mają "KNOW HOW" na blachodachówce odkręca się arkusz blachy i wymierza odległości od krokiew.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Nie wiem można "smołować" od spodu bloczki fundamentowe - może wtedy będą się trzymały?
    W lecie też bywają wichury. W lecie bloczki się nagrzewają, więc warstwa smoły (lepiku) nie spełni swojego zadania. Prawdopodobnie nawet przy lekkim wiaterku konstrukcja może "popłynąć".
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukikow

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał vekh Zobacz post
    Cześć
    Jak sprawa się potoczyła? Ekierki zostały przymocowane do krokwi? Jakieś problemy ze szczelnością?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony