dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Gniazdo zasilające w łazience

    Żona nalega, aby w łazience zrobić gniazdo zasilające obok lustra, aby mogła tam korzystać z suszarki i prostownicy. Mam zatem pytanie o możliwość założenia takiego gniazda. Umywalka znajduje się w bliskim sąsiedztwie z wanną, częściowo w strefie drugiej, częściowo w trzeciej. Nad umywalką jest lustro i obok, już w strefie trzeciej miejsce, w którym żona życzy sobie gniazdko (odległość między wanną a gniazdkiem to 67cm).

    Moje pytanie dotyczy wysokości gniazdka nad umywalką Czy któraś norma albo przepis mówi o tym, jaka odległość w pionie od umywalki lub baterii powinna zostać zachowana?

  2. #2

    Domyślnie

    Po pierwsze, nie ma strefy trzeciej.
    Po drugie, gniazdo ma się znajdować poza strefą drugą, oczywiście, chronione RCD.
    Po trzecie - te 7 cm poza druga strefą jest na styk, ale dopuszczalne.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    Nazewnictwem sugerowałem się wg. tego artykułu: https://www.fachowyelektryk.pl/techn...-lazience.html
    U mnie sytuacja wygląda podobnie jak na rysunku, z tym że większość umywalki i lustro są w drugiej strefie. Natomiast lustro jest węższe od umywalki - podobnie jak na rysunku, i tam (obok lustra, nad umywalką) żona chciałaby gniazdko. RCD, przekroje przewodów itp wszystko jest mi znane. Jedyną wątpliwość mam do wysokości nad umywalką. Oczywiście nie chcę gniazda 5cm nad umywalką, ale chciałbym się upewnić, czy jakieś przepisy/normy narzucają wymagania odnośnie zachowania odległości w pionie od umywalki albo kranu?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał radziula
    czy jakieś przepisy/normy narzucają wymagania odnośnie zachowania odległości w pionie od umywalki albo kranu?
    Ten przepis to PN-HD 60364-7-701:2010. I tam nie ma juz strefy trzeciej (zwróć uwagę na datę artykułu - 2006 rok) Nie podano również wysokośći gniazd nad/przy umywalce. W PN-IEC 60364-7-701 strefa trzecia występowała, gdzie sprzęt i osprzęt musiał mieć stopień ochrony IPX1 w tej strefie. Jak ona przebiegała - zajrzyj do norm. Dawniej uważano, by gniazdo znajdowało się nie bliżej niż 60 cm od wylotu baterii umywalki. Zdrowy rozsadek równiez tak podpowiada.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5

    Domyślnie

    Wszystko jasne. Dziękuję.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony