dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Nietypowa sytuacja z prądem w mieszkaniu

    Witam. Niedawno zamieszkałam w mieszkaniu po dziadkach, które remontowałam, ale nie gruntownie - było w dobrym stanie. Od zawsze był w nim jednak problem z prądem - trzydzieści lat temu sąsiad zalał dziakom łazienkę i od tej pory żarówka ciągle się przepalała, czy raczej wybuchała po paru tygodniach a światło nad lustrem w ogóle nie działało. Elektryk zrobił obejście z innego gniazdka i niby mi już świeci normalnie, ale potem był problem z za krótkimi kablami w gniazdkach w kuchni, doszło do zwarcia, które prawie popaliło mi urządzenia elektroniczne. Niby problem został usunięty, ale gniazdka we wszystkich pomieszczeniach iskrzą przy podłączaniu wtyczki, tyczy się to też przedłużaczy. Wiem, że tak się zdarzało i wcześniej, bo jako dziecko bałam się tych gniazdek u dziadka. Teraz przy mnie to jest za każdym razem i w kazdym gniazdku. Instalacja nie była wymieniana. Najgorzej jest w moim pokoju,mam tam prąd na rozgałęźniku, który jeszcze dziadek zakładał, podczas remontu był cześciowo wymieniony na nowy. Nie wiem, czy tak było wcześniej, bo nie zwracałam uwagi na przełącznik, ale od kiedy śpię w sypialni, lampka na przedłużaczu, podłączonym do tego rozgałęźnika świeci się, choć jest wyłączona. Nie jest to tak silne światło, jak po włączeniu przełącznika, ale jakieś 70%. Co ciekawe, jeśli do gniazdka podłączony jest kabel, tego światła po wyłączeniu nie ma. Chciałam sprawdzić neonówką, czy jest prąd, ale nie mam a zawsze zapominam wziąć od rodziców. Blok z przełomu lat 70 i 80. Chciałabym się dowiedzieć, czy sytuacja jest niebezpieczna i co ewentualnie mogę zrobić?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    pierwsza rzecz to po prostu przegląd instalacji elektrycznej - w sumie to obowiązek prawny, wykonywać takie badanie co 5 lat.

    https://www.bhpex.pl/blog/ochrona-pr...-elektrycznej/

    Skoro mieszkasz w bloku, pytanie dlaczego administracja takich badań nie przeprowadzała?
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 18-01-2022 o 16:06

  3. #3

    Domyślnie

    Jak jestem w tym mieszkaniu trzy lata, do tej pory nikt nie był. Może przez pandemię nie chodzą, pierwszy raz jestem w bloku, to się nie orientuję. Elektryka też jeszcze umawiali rodzice, ale zdaje się on właśnie z administracji był. Rozkręcił mi gniazdko za łóżkiem do gołych kabli i powiedział, że mogę bezpiecznie spać...

  4. #4

    Domyślnie

    Elektryk z administracji to często taka złota rączka. U mnie w SM byli tzw. konserwatorzy, którzy zarówno dokręcili mi poluzowany przewód fazowy na klatce, jak i wymienili zawór gazu przy kuchence. Nie sugerowałbym się nimi.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Micca Zobacz post
    Jak jestem w tym mieszkaniu trzy lata, do tej pory nikt nie był. Może przez pandemię nie chodzą, pierwszy raz jestem w bloku, to się nie orientuję. Elektryka też jeszcze umawiali rodzice, ale zdaje się on właśnie z administracji był. Rozkręcił mi gniazdko za łóżkiem do gołych kabli i powiedział, że mogę bezpiecznie spać...
    To zadzwoń do spółdzielni/zarządcy i spytaj kiedy ostatnio był przegląd elektryczny.
    I czy mają protokół z twojego mieszkania.

    Oczywiście możesz sobie sama zlecić takie badanie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony