dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Wyższe warstwy izolacji nad płytą fundamentową?

    mam płytę fundamentową w tzw. białej wannie czyli dookoła 15cm i pod spodem 20cm. Wg planu do posadzki ma być 28cm.
    Z tego 20cm na styropian i 7 cm posadzka (w niej podłogówka) ~1cm podłoga właściwa.

    Ale zacząłem się zastanawiać czy trzeba dawać jakąś folię/papę czy malować jakimś bisorbitem?
    czyli w skrócie czy robić dodatkową izolację poziomą od wody?

    I pytanie dodatkowe czy folia kubełkowa powinna być zawinięta na xps w stronę ściany?

  2. #2

    Domyślnie

    Biała wanna opiera się na ideii betonu klasy W8 i całej technologii jego wykonania na budowie (bez mas KMB/pap i innych "czarnych bitumów"
    EPS nad/pod czy perymetrycznie nie ma nic tu do rzeczy.

    Jeśli mowa tu o domku jednorodzinnym, a sam płyta posadowiona jest powyżej poziomu wód gruntowych a pod płyta wykonana jest podbudowa z tłucznia/pospółki lub piasku i jest prawidłowo odrenowana to po co to mazać bitumem skoro z założenia to "biała wanna".

    Standardowo dnem kubełka do ściany, lub odwrotnie czyli kubełki na zewnątrz przykryte włóknina filtracyjną lub geowłókniną jeśli sprowadzamy wodę za pomocą folii do drenażu, ale to nie takie proste byłoby do wykonania przy płycie fundamentowej i podbudowie

  3. #3

    Domyślnie

    hmm. to w sumie nie wiem, czy jest to wanna biała wpełni. Zatem napiszę co jest dokładnie.
    Patrząc od góry:
    - beton 20cm (wydaje mi się, że właśnie W8 )
    - folia
    - xps10cm
    - foila
    - wymieniona ziemia na wysokości ~1m na jakiś rodzaj piachu (chyba pospółka)
    - głębiej ziemia rodzima

    dookoła xps 15cm zaczyna się na wysokości betonu a kończy ok 1m poniżej oraz i folia kubełkowa. Kubełkami do xps.

    płyta będzie wystawała ~5cm nad ziemię.

    na płycie jest papa pod ścianami. Niestety płyta jest nierówna i tworzą się "jeziorka", co zwiększa podciąganie wilgoci na ściany, więc zacząłem się zastanawiać czy wyizolowanie poziome nie pomogło by w tym.

    Czy jednak położenie styropianu podłogowego prosto na beton to poprawne rozwiązanie?

  4. #4

    Domyślnie

    Co mają jeziorka z wody opadowej do podciągania ? Zrobisz dach to dom wyschnie. Nic na płytę nie musisz dawać.

  5. #5

    Domyślnie

    jeziorka mają to, że jak potem będzie się zbierać woda, np. skraplać z powietrza czy przesiąkać przez podłogę to będzie w tych miejscach się zbierać.

  6. #6

    Domyślnie

    ...

    i jak chcesz temu zaradzic ??


  7. #7

    Domyślnie

    No, wymyśliłem sobie, że najpierw założę dren, czyli rurkę w najniższym miejscu i podłączę to jakoś do kanalizacji. Albo uzupełnię zagłębiania betonem, np. samopoziomującym tak by było równo a potem wysmaruję całą płytę jakimś bisorbitem tak, że albo będzie wszystko spływało do tego drenu albo z płyt na zewnątrz.

    Tylko jak się całość połączy z podkładem pod ściany to ściany zaczną mi nasiąkać tą wodą. jak ścianę wysmaruję na np. 5cm w pionie to mi się wanna zrobi (tyle że czarna )

    Tyle, że te moje pomysły wydają mi się takie lekko słabe, więc zapytałem na forum, czy nie przekombinowuję i jest na to jakiś znany patent.

  8. #8

    Domyślnie

    Smaruj. Dla pewności pociągnąłbym całe ściany parteru....
    Sorki ale coś ci siE delikatni mówiąc mocno ubzdurało. Płyta powyżej poziomu gruntu na kruszywie i XPSie, jeśli nie wdziera ci się rzeka do domu to możesz zapomnieć o temacie.

  9. #9

    Domyślnie

    Jesze nie posmarowałem. Ale już miałem się zabierać za układanie styropianu a tu patrzę, że pod styropian ludzie układają folię.
    No to co za różnica posmarować czy dawać folię?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony